وارفارین

وارفارین (Warfarin) یا کمادین (Coumadin) چیست؟

قرص وارفارین یکی از  داروهای ضد لخته شدن (آنتی کواگولان) است که توانایی خون  برای تشکیل لخته را کاهش میدهد.

مکانیسم اثر

اختلال در متابولیسم ویتامین کا در کبد .

 هدف از درمان با عوامل ضد انعقادی چون وارفارین پیشگیری از تشکیل لخته خون جدید یا گسترش لخته خون (ترومبوز)  در مواردی  است که احتمال تشکیل لخته خون در بدن بالاست (مثل: ریتم نامنظم قلب(AF)، بیماریهای دریچه ای قلب و دریچه مصنوعی) یا برای درمان لخته ای که نابجا در بدن ایجاد شده است(مثل:  آمبولی ریه و تشکیل لخته در وریدهای عمقی ساق پا و …)  می باشد . وارفارین جلوی لخته شدن خون را می گیرد، بنابراین از مشکلات ناشی از تشکیل لخته در رگ های خونی پیشگیری می کند اما اگر لخته ای وجود داشته باشد، وارفارین آن را حل نمی کند، بلکه از بزرگ شدن آن جلوگیری می کند و شاید با این فرصت ایجاد شده به سیستم ترومبولیز (حل کننده لخته) طبیعی بدن اجازه این کار را بدهد.

مهمترین مسئله در مصرف  وارفارین حفظ سطح درمانی دارو در خون است. سطح خونی درمانی و سمی در وارفارین نزدیک هم است . اگر سطح دارو در خون خیلی پائین باشد علارغم مصرف دارو، احتمال لخته شدن خون وجود دارد و چنانچه سطح خونی  دارو بالا باشد احتمال خونریزی وجود دارد.

سطح خونی  وارفارین با تستی بنام PT و INR کنترل میشود که این میزان ممکن است با توجه شرایط بیماری شما و نظر پزشک شما متفاوت باشد. اغلب INR معادل  ۳-۲ نشانگر سطح درمانی وارفارین است مگر در موارد دریچه مصنوعی میترال یا برخی شرایط بالینی پرخطر که تا ۵/۳ بالا میبرند.  INR کمتر از ۱٫۸ نشان میدهد که خون شما انعقاد پذیری بالا دارد و شما ممکن است در معرض تشکیل لخته قرار بگیرید،  در این حالت پزشک معالج شما مقدار دارو  را افزایش میدهد. در موارد INR بالاتر ازسطح درمانی   خطر خونریزی وجود دارد و پزشک معالج شما  باید مقدار دارو را کم کند.

مقدار وارفارین را نمی توان مثل سایر داروها بر اساس سن و وزن بدن تعیین کرد. مقدار داروی مورد نیاز در افراد مختلف بسیار متفاوت بوده و به شدت وابسته به قدرت متابولیسم این دارو در بدن است.(مثلا در یک بیمار با یک چهارم قرص یک روز درمیان  و در بیمار دیگر با بیش از دو قرص در روز به هدف درمانی میرسیم) پس  در حین مصرف این دارو باید مکرراً آزمایش خون (PT- INR)  داده شود تا سرعت لخته شدن خون اندازه گیری شود. پزشک براساس سرعت لخته شدن خون مقدار وارفارین را تعیین می کند تا در حالی که از لخته شدن خون جلوگیری می شود، خطر خونریزی خودبه خودی وجود نداشته باشد.

درکسانی که وارفارین را تازه شروع میکنند INR ممکن است سطح متغیری داشته باشد از اینرو کنترل مکرر سطح INR  هر چند روز تا رسیدن آن به سطحی ثابت لازم است و  بعد از آن تقریبا هر ماه یکبار ضروری است مگر پزشک معالج نظر دیگری داشته باشد.

وارفارین را در چه زمان مصرف کنیم؟  وارفارین معمولاً روزی یک نوبت مصرف می شود. مهمترین نکته در باره مصرف قرص وارفارین ، خوردن دارو در وقت معین است بطوریکه فراموش نشود. صبح یا عصر زیاد مهم نیست اما هر روز در همان ساعت میل فرمائید.ضمنا با توجه به اینکه غذا ممکن است بر جذب دارو تاثیر بگذارد ، دارو نیم ساعت قبل یا یکساعت بعد از غذا مصرف کنید.

اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرف کنید. اگر نوبت دوز بعدی است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید که ممکن است موجب خونریزی شود.

 وارفارین را تا چه زمانی مصرف کنم؟  بسته نوع بیماری شما و ریسک فاکتور های موجود ، ممکن است درمان موقت مثلا تا ۶ ماه  یا برای تمام عمر باشد.

اگر جراحی، درمان دندانپزشکی یا سایر اقدامات تهاجمی مثل آنژیوگرافی داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟

قبل از هر اقدامی تهاجمی و جراحی  با امکان خونریزی،  پزشک خود را مطلع کنید چرا که ممکن است در خطر خونریزی غیر قابل کنترل  قرار گیرید. وارفارین با نظر پزشک معالج شما موقتا  ۲ تا ۳ روز قبل اقدام تهاجمی  قطع میشود اما بر اساس نوع بیماری زمینه ای و نیز  کار تشخیصی – درمانی شما ، ممکن است درمان جایگزین با دارو های ضد انعقادی دیگر از جمله هپارین یا انوکساپارین  شروع شود. هرگز خودسرانه یا با توصیه افراد غیر مجرب اقدام به قطع وارفارین نکنید.

 آیا وارفارین با رژیم غذایی  تداخل دارد؟ بله و البته بسیار زیادتر از بقیه داروها. با توجه به نزدیکی سطح خونی درمانی دارو با سطح خونی سمی دارو ، توجه به رژیم غذایی بسیار مهم است.  وارفارین با ویتامین K رژیم غذایی تداخل دارد.  منابع غذایی ویتامین K برگ سبزیجات سبز تیره چون اسفناج، کاهو ، کلم سبز و بروکلی است. البته نکته مهم مصرف روزانه  یکنواخت این سبزیجات است نه حذف کامل این ترکیبات از رژیم غذایی.   با این روش پزشک می تواند علارغم مصرف این  غذاها ، سطح خونی دارو را در حد درمانی حفظ کند. 

 آیا وارفارین با داروها تداخل دارد؟  مجددا پاسخ بله است. و این تداخلات نسبت به داروهای دیگر بسیار مهم است. حتما در صورت مراجعه به هر دلیل به پزشک دیگر ، وی را در جریان مصرف وارفارین بگذارید.

برخی آنتی بیوتیک ها، مسکن ها ، داروهای ضد التهابی مثل اغلب مسکن ها  ، داروهای ضد صرع، ضد افسردگی، ضد پلاکت، ضد دیابت ،ضد چربی، ضد نقرس، داروهای گوارشی، داروهای ضد قارچ و نیز داروهای گیاهی نظیر جوز هندی ممکن است سبب بالا رفتن یا پائین آمدن بیش از حد INR شوند. نکته مهم مصرف این دارو ها زیر نظر پزشک معالج است .

در موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

-          پیش از مصرف داروهای دیگر، حتی داروهای مجاز بدون نسخه مثل :  آنتی بیوتیک (اریترومایسین ،  کلرامفنیکل، ریفامپین ،مترونیدازول)؛ داروهای ضد قارچ )گریزوفولوین)،  داروهای ضد تشنج )باربیتورات ها، کاربامازپین ، فنی توئین ، پریمیدون )؛ داروهای ضد پلاکت (آسپرین، کلوپیدوگرل، دیپیریدامول )؛ داروهای ضد تیروئید (پروپیل تیواوراسیل ، متی مازول )؛داروهای ضد اسید معده (سایمتیدین و رانیتیدین و…) ؛  داروهای قلبی (دیگوکسین، آمیودارون )؛ داروهای نقرس (آلوپورینول)؛ هورمون ها (استروژن ، قرص های ضدباردرای ، استروئیدها، آندروژن ها، داروهای تیروئید)؛ داروهای پایین آورنده کلسترول (کلستیرامین ، کلوفیبرات ، کلستیپول ، جمفیبروزیل )؛ داروهای ضددیابت خوراکی ؛ مسکن ها (مثل دیکلوفناک ، ایبوپروفن ، ایندومتاسین ، مفنامیک اسید)؛ یا  مولتی ویتامین ها و بویژه ویتامین.  K؛ داروهای ضد سرطان ؛

-            سابقه یا ابتلا به هر نوع بیماری حاد

-            جراحی یا زایمان اخیر و  بی حسی نخاعی ؛ کارهای دندانپزشکی

-           سقوط یا ضربه به سر یا بدن

-          خونریزی شدید عادت ماهانه ؛ استفاده از «آی یو دی »

-          اسهال شدید

-           بارداری یا شیردهی

عوارض احتمالی :

انواع خونریزی ها مثل :  خونریزی از بینی ، لثه هنگام مسواک زدن، استفراغ خونی، خون در ادرار(یا  ادرار کدر یا تیره) ، مدفوع قرمز یا تیره  و سیاه، کبودی غیر طبیعی پوست  ، قطع نشدن خونریزی در بریدگی ها ، افزایش خون قاعدگی، سردرد شدید‌(خونریزی مغزی) ، درد و التهاب غیر طبیعی مفاصل (خونریزی مفصلی)،

 یزش مو و بثورات پوستی ، زخم یا لکه‌های سفید در دهان؛ گلودرد، خستگی؛ یا زردی چشم‌ها یا پوست.

سکته مغزی :  با استفاده از وارفارین احتمال  سکته مغزی از نوع  خونریزی‌‌دهنده (هموراژیک) افزایش می یابد. اما این امر به معنای آن نیست که باید وارفارین را کنار گذاشت زیرا در مطالعات متعدد اثباط شده است که عوارض وارفارین به مراتب کمتر از خطرات بیماری اولیه است.  مصرف وارفارین در سالمندان (بالاتر از ۸۰ سال) با خطر بیشتر خونریزی مغزی همراه است.   اما حتی با درنظرگرفتن خطر خونریزی، وارفارین نسبت به آسپیرین  در درمان آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی  ارجحیت دارد. درآریتمی قلبی  فیبریلاسیون دهلیزی به کار می‌رود  که در آن دو حفره فوقانی قلب نمی توانند  به طور موثر منقبض شوند، و در نتیجه این وضعیت، مبتلایان را در معرض لخته‌‌شدن خون در داخل دهلیز قلب وامکان کنده شدن لخته و فرستاده‌شدن این لخته‌ها به درون شریان‌های مغز، و ایجاد سکته مغزی ناشی از اشکال در خونرسانی (سکته ایسکمیک) می‌شود.

هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علایم فوق، مصرف وارفارین را قطع کرده ، با پزشکتان تماس بگیرید

نباید های شما :

اگر دارو را فراموش کردید خودسرانه مقدار دارو را زیاد نکنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرف کنید. اگر نوبت دوز بعدی است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید که ممکن است موجب خونریزی شود.

مکمل های غذایی و داروهای دیگر را بدون مشورت با پزشک خود شروع نکنید ویا  قطع نکنید.

تغییرات واضح و زیاد در رژیم غذایی خود ندهید از جمله مصرف سالاد کاهو و کلم و یا مصرف نامتعارف میوه و …..

هرکز کار یا ورزش هایی که  احتمال ضربه و  آسیب دارد انجام ندهید.در طی مصرف دارو سیستم انعقاد پذیری شما مختل است بنابر این حتی ضربه های کوچک ممکن است موجب خونریزی های وسیع شود.

هرگز الکل مصرف نکنید .

در طی درمان با وارفارین بارداری با خطراتی همراه بوده و صلاح نیست. قبل از تصمیم  بارداری با پزشک خود مشورت کنید. در صورت  بارداری ناخواسته  فورا  با پزشک خود تماس بگیرید .

 و از همه مهمتر : دارو را هرگز بطور خودسرانه قطع یا کم و زیاد نکنید.

 

22 comments

 1. سلام.
  آیا طبیعی است که پزشک معالج هر ماه دوز وارفارین را کم یا زیاد میکند؟
  چکار کنم که به تغییر دوز نیاز نباشد.

  • سلام. ذات این دارو تغییر در سطح سرمی آن است. سطح سرمی درمانی باسم نزدیک هم بوده و همین امر باعث لزوم کنترل ماهانه آزمایش PT و INR میشود. نگران نباشید مشکل از شما نیست و این امر از نظر پزشکی قابل انتظار است. فقط به تداخلات وارفارین در متن مقاله توجه کنید.

 2. با سلام .من۵۴ساله هستم INR=3.7 و PT=28 گزارش شده است . در این یک ماه اخیر . که ماههای قبل به دلیل مصرف وارفارین ایرانی ۱٫۱ گاها”۱٫۷ گزارش میشده حالا وضعیتم چطور است بنابه گفته پزشک من نباید زیاد فعالیت بدنی داشته باشم که این به دلیل کمبود وضع مالی انجام شدنی نیست . در ضمن من خیلی کسل وبی حالم . وهمیشه که جوراب واریس پاهامه همیشه سردی پا رو از نوک انگشتام تا زانو دارم حتی وقتی جورابهارو هم درآوردم همین سردی رو هم باز هم دارم. در ضمن من سیگاری هم هستم روزانه ۳ یا ۴تا میکشم . این سردی فکر میکونین از چی باشه؟ با تشکر لطفا”راهنماییم کنین؟.

  • نوسان سطح INR و PT در بیماران تحت درمان قابل انتظار بوده و همین امر دلیل لزوم چک سریال ازمایشات INR و PT است.
   لازم است با پزشک خود در تماس بوده و نظرات ایشان را انجام دهید.

 3. با عرض سلام و ادب.
  برای کشیدن دندان از چند روز قبل باید وارفارین را قطع کرد؟
  پس از قطع دارو آیا میتوان چند دندان را با هم کشید؟
  شروع مجدد دارو چه مدت پش از کشیدن باشد؟
  با تشکر فراوان

  • سلام. حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنید. گاهی نمی شود دارو را قطع کرد ولی اغلب قطع آن ۵ روز قبل و شروع مجدد روز بعد است.

 4. با سلام و عرض احترام !
  آیا دارو گیاهى یا خوراکى دیگرى غیر از وارفارین براى جلوگیرى از لخته شدن خون وجود دارد؟

  • بله . ولی متاسفانه بسیار گران قیمت بوده و به راحتی در دسترس نبوده و تحت پوشش بیمه نیز نیستند.

 5. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من جوانی ۲۶ ساله هستم که عمل تعویض دریچه ی آئورت انجام دادم و روزانه ۱ قرص وارفارین + ۱ قرص آسپرین مصرف میکنیم مدت چندماهیست که اکثرا جواب آزامایش INR بنده حول و حوش ۴ است و در جواب آخر در تاریخ ۴/۹/۹۳ مقدار آن برابر ۴٫۷۵ شده است میخواستم منو راهنمایی کنید که درصورتی که مقدار INR م به این صورت بالا رفت چه اقدامات اولیه باید انجام بدم و این بالا بودن INR چه خطرات و چه علائمی داره و چقدر زمان میبره تا آسیب های اون خودش رو بروز بده
  ضمنا مدت چندماهیست سرگیجه های بسیار بسیار شدید و ناگهانی دارم که گاهی به بی حالی و عدم حفظ تعادل منجر میشود و همچنین خستگی و بیحالی خیلی شدید دارم

  • سلام. متعجبم که چرا پزشک معالجتان میزان وارفارین مصرفی شما را اصلاح نمی کند. حتما حتما با پزشکتان مشورت و در صورت عدم توجه ایشان با یکی از همکاران دیگر مشورت کنید.

 6. سلام خسته نباشید
  پدر من مدت سه هفتس ک سکته مغزی کرده اند و وارفاین مصرف میکنن تا اینکه inr ایشون از میزان ۱/۵ ب ۱/۷۵ تغییر پیدا کرد و دکترشون میزان مصرف وارفارین ب یک قرص در یک روزو نصف،قرص،در روز دیگر افزایش داد ولی ب طور خیلی عجیبی inr,ایشون۴/۹ شد و دکترشون مصرف وارفارینو قطع کرد. و پس از دو روز ک مصرف قرص قطع شد inr ب ۵/۵ رسید آیا این امر امکان پذیراست

  • بله. تنظیم دوز وارفارین در برخی بیماران دشوار بوده و زمان بر است. ازمایشات PT/ INR را در یک ازمایشگاه ثابت و معتبر انجام دهید بسیار حساس بوده و امکان اشتباه بالا است.

 7. سلام مادرم ٨۵ سال دارن وروزی نصف قرص وارفارین مصرف میکردن تا خونریزی زیر پوستی داشتن این قرص را قطع کردن وتزریبی داخل شکم دادن
  آیا این دارو لخته خون را کامل از بین میبرد که دیگر مصرف نکنن؟
  ممنون

  • سلام.
   داروی تزریقی انوکسپارین فقط جایگزین وارفارین بودو تاثیرتاثیر برابری دارد. فقط تنظیم دوز نیاز به آزمایش ندارد

 8. با سلام بنده چند ماه قبل دو دریچه قلبم را تعویض کردم و حالا یک روز دو و یک روز یک و سه چهارم قرق وارفارین مصرف میکنم متأسفانه امروز فراموش کرده ام دترومصرف کرده ام یا نه به نظر شما چکار باید انجام بدم

 9. مادر من۱۲خرداد امسال به علت یه لخته یرموچیک تو سرشون تشنج کردن و تو اون روز فقط دوبار این اتفاق افتاد و دیگه تموم شد.۱۲روز بیمارستان بستری بودتاINRخونش اومد بالا و مرخص شد و از اون موقع به بعد هر۱۰روز می‌رفت پیش دخترش و آزمایشاشو نشون میداد و هر دفعه دکتر اظهار رضایت میکرد…تا این که دو هفته پیش کورتاژ انجام دادن و فیبرومشون رو برداشتن و به خاطر عمل تنها ۲روز وارفارین قطع شد حالا دوهفته از عمل میگذره اما INRهمش رو یک مونده…تازه هر یک ساعت هپارین تزریق می‌کنند…

  • سلام
   باید با تنظیم دوز مجدد INR /PT مختل شود و به محدوده درمانی برسد. نگرانی ندارد ولی بخاطر بستری طولانی و طول کشیدن تنظیم ازمایش با پزشک معالج مشورت کنید.

 10. باسلام وخسته نباشید من ۵۶ سالمه طبق آزمایشی که انجام دادم ptt37 pt16. 8 وinr برابر۱٫۷ هست مقدار مصرف وارفارین چقد باید باشد

  • ارفارین دوز ثابت مصرفی نداشته و باید بر اساس ازمایشات مکرر، با در نظر گرفتن دوز مصرفی فعلی و با کم و یا زیاد کردن درصد داوی مصرفی ،مقدار مصرف تعیین گردد.
   یعنی باید بر اساس ازمایش درصدی به دارو اضافه یا کم کرد. پس مقدار مصرف فعلی تعیین کننده است نه عدد ازمایش.

 11. با سلام مدت چهار سال است والفارین مصرف میکنم و دائما در ازمایشاتم pt:12.8 inr-1.1 نشان داده میشود .ایا این حالت خطر ناک است ? اگر جواب مثبت است باید چکاری انجام دهم .با توجه به اینکه به پزشک دسترسی ندارم

  • سلام
   وارفارین دوز ثابت مصرفی نداشته و باید بر اساس ازمایشات مکرر، مقدار مصرف تعیین گردد.
   مصرف کمتر موجب عدم پاسخ درمانی مناسب و احتمال تشکیل لخته و مصرف بیشتر موجب رقت خون و افزایش احتمال خونریزی می باشد.
   پس باید با ازمایش INR/PT بصورت متناوب در محدوده درمانی مصرف شود.

 12. دوز وارفارین با ازمایش pT تعیین می شود و تغییر دوز عادی است. دلیلی برای نگرانی نیست.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: