ساکوبیتریل – والزارتان یا آرترستان ARTRESTAN

 

نام علمی دارو: ساکوبیتریل – والزارتان

نام تجاری دارو (وابسته به کارخانه سازنده) : انترستو Entresto  ( برند اصلی )‌اونپتوس Oneptus  ( برند ترکیه )‌ و  آرترستان  ARTRESTAN ( برند ایرانی)

ساکوبیتریل یک داروی جدید قلبی می باشد. این دارو با مهار  تخریب BNP سبب اتساع  عروقی  می شود. ترکیب دوم دارو  والزارتان یک مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین ۲ است . والزارتان از انقباض عروق خونی پیشگیری می کند که این کار سبب کاهش فشار خون و بهبود جریان آن می شود.

ساکوبیتریل – والسارتان ( آرترستان ) یک داروی ترکیبی است که در افراد مبتلا به نارسایی مزمن قلب تجویز  می شود. این دارو   از پیشرفت نارسایی قلبی (‌ ریمودلینگ یا تبدیل عضله قلبی به فیبروز یا ه اصطلاح عامیانه لاستیکی شدن ماهیچه قلبی) جلوگیری کرده و نیاز به بستری شدن در بیمارستان و همچنین خطر مرگ در اثر نارسایی قلبیرا کاهش میدهد. ساکوبیتریل و والزارتان  به جای مهار کننده های آنزیم ACE ( مثل کاپتوپریل و انالاپریل و لیزینوپریل) و  معمولا به همراه دیگر داروهای نارسایی قلبی  داده می شود.

قبل از مصرف ساکوبیتریل – والسارتان

در صورت داشتن حساسیت به  کاپتوپریل، انالاپریل، لیزینوپریل و یا لوزارتان و  والسارتان به پزشک خود اطلاع دهید  ولی  بیماران قدیمی معمولا بیمارا در حال مصرف این دارو ها هستند و یا پزشک از علت عدم مصرف دارو مطلع است.

ولی نکته مهمتر :   مصرف  داروی مهار کننده ACE ( مثل کاپتوپریل و انالاپریل و لیزینوپریل) ر ا باید ۳۶ ساعت قبل  مصرف ساکوبیتریل- والسارتان  قطع کرد

برای اطمینان از ایمن بودن ساکوبیتریل – والزارتان ، در صورت داشتن موارد زیر به پزشک یاداوری کنید:

 • بیماری کلیوی
 • آنژیو ادم وراثتی

در خانم های مبتلا به نارسایی قلبی بارداری عموما منع دارد. پبه هر حال در صورت بارداری باید از مصرف این دارو اجتناب شود. در صورت باردار شدن به پزشک خود اطلاع داد.  در  بیماران نارسایی قلبی بویژه در زمان  استفاده از این دارو باید از روش های  ضد بارداری استفاده شود.

نحوه ی مصرف ساکوبیتریل – والزارتان

باید از تمامی راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو پیروی شود. پزشک می تواند جهت اطمینان از دستیابی بیمار به بهترین نتایج، به صورت گاه به گاه دوز یا مقدار دارو را تغییر دهد. این دارو را نباید در مقادیر کمتر یا بیشتر و یا برای زمانی طولانی تر از آن چه که تجویز شده مصرف کرد.

ساکوبیتریل و والزارتان را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. این دارو باید در یک وقت معین   و دو بار در هر روز در هر روز مصرف شود. بیمار نیاز خواهد داشت تا هر چند وقت یک بار فشار خون او چک شود. عملکرد کلیه نیز نیاز به بررسی دارد. این دارو را باید در ظرف محتوی خود، در دمای اتاق و به دور از حرارت و رطوبت نگهدارنده کرد.
در صورت فراموش کردن مصرف یک وعده دارو چه کنیم؟

وعده فراموش شده باید به محض یادآوری مصرف شود. در صورتی که تقریبا زمان مصرف وعده بعدی دارو رسیده باشد باید از مصرف وعده فراموش شده صرف نظر کرد. نباید برای جبران وعده فراموش شده مقدار اضافه تری دارو مصرف کرد.

در صورت مصرف اشتباهی و اضافه دارو  چه کنیم؟

در این صورت احتمال افت فشار خون وجود دارد . اگر فشار خون تان افت شدید ندارد می توانید با استراحت و مراحعه غیر اورژانسی با پزشک خود مشورت کنید .از برخاستن سریع از حالت نشسته یا وضعیت درازکش خودداری کنید. در صورت افت فشار یا اختلال همودینامیک با اورژانس مراجعه کنید.

عوارض جانبی ساکوبیتریل – والزارتان

 • واکنش حساسیتی : کهیر – سختی در تنفس -تورم در صورت، لب ها، زبان یا گلو
 • احساس افت فشار و سبکی در سر
 • خستگی مفرط
 • بالا رفتن سطح پتاسیم: ضربان قلب پایین، نبض ضعیف، ضعف عضلانی، احساس گز گز
 • مشکلات  جدید  کلیوی: مقادیر کم ادرار یا بند آمدن آن، ادرار دشوار یا دردناک، تورم در پا یا مچ آن، احساس خستگی یا تنگی نفس

چه داروهای دیگری بر روی ساکوبیتریل – والزارتان اثر می گذارند؟

 • لیتیم
 • هر گونه داروی فشار خون یا قلبی دیگر
 • قرص های مدر یا ادرار آور
 • داروها یا مکمل های معدنی حاوی پتاسیم
 • دارو های مسکن گروه NSAIDs:  ایبوپروفن ، ناپروکسن ، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیکام و غیره

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: