اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب)

اکوی قلب (اکوکاردیوگرافی)

اکوی قلب (اکوکاردیوگرافی) یک روش گسترده و غیر تهاجمی است که در آن با استفاده از امواج صوتی بی ضرر برای انسان تصویر اجزاء قلب و میزان سرعت جریان خون تعیین می‌شود. با استفاده از این روش می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی ، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگهای بزرگ را بدست آورد. غیر تهاجمی بودن این آزمون از امتیازهای خاص آن به شمار می‌رود

اکوکاردیوگرافی بر اساس هدایت امواج صوتی با فرکانس بالا به قلب ودریافت پژواک آن توسط گیرنده خاصی می باشد. امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی‌کند.

در اکوی دو بعدی تصویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌شود و در این نوع اکوکاریوگرافی بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و بویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل ارزیابی می‌باشد.

                        

نوعی دیگر اکو به نام اکوی داپلر می‌باشد که برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده میشود ، در اکو داپلر رنگی ، تصاویر رنگی (قرمز و آبی) ایجاد می‌شودکه روش دقیقی در ارزیابی ناهنجاریهای مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه‌ای( تنگی ویا گشادی) می باشد.

                              

                    

اکوکاردیوگرافی از طریق مری: برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی بعضی مواقع اکوکاردیوگرافی از طریق مری انجام می‌شود که با توجه به مجاورت مری و قلب تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیص اختلالات آئورت ، اختلال عملکرد دریچه‌های مصنوعی ، توده‌های دهلیز چپ و … مفید است.

امکان

تصویربرداری دو بعدی و داپلر قلب از طریق مری با بلع یک گاستروسکوپ دارای کریستال فراصوت در نوک آن توسط بیمار امکان‌پذیر می‌شود.

 برخی مخفف های شایع مورد استفاده در جواب اکو قلب:

LVEF = کسر تخلیه‌اى بطن چپ: میزان خون خارج شده از بطن چپ در هر ضربه.

نرمال در حد ۵۵% به بالا است. مقادیر کمتر از ۴۵% نیاز به توجه ویژه دارد.

 EF = کسر تخلیه‌اى: معمولا همان LVEF مد نظر است

MR= نارسایی دریچه میترال. معمولا با بصورت یک (+)تا ۴ (+)(+ و ++ = خفیف، +++= متوسط و + ۴= شدید)  و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat  و شدید=   severe نشان داده می شود.

MS  = تنگی دریچه میترال .معمولا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat  و شدید=   severe بیان می شود.

AR = نارسایی دریچه ائورت : معمولا با بصورت یک (+)تا ۴ (+)(+ و ++ = خفیف، +++= متوسط و + ۴= شدید)  و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat  و شدید=   severe نشان داده می شود.

AS= تنگی دریچه ائورت:  با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat  و شدید=   severe نشان داده می شود.

TR: khvshdd دریچه  تریکوسپید.

PAP‌= فشار پولمونر (ریوی)

RWMA= اختلال حرکت دیواره ای: ناشی از سکته قلبی قبلی یا ایسکمی قلبی است.

LVH= هیپرتروفی عظله قلبی. ناشی از لضافه بار فشاری مثا فشار خون یا ناشی از نارسایی هیپرتروفیک قلبی می تواند باشد.

 CHF = نارسائى احتقانى قلب؛

CAD = بیمارى شریان کرونر؛

 

92 comments

 1. آقای دکتر اگر امکان دارد کمی راجع به رنگهای آبی و قرمز اکوی داپلر توضیح دهید و این که کدام رنگ نشانه ی خوب و کدام رنگ نشانه ی بدی است .ممنون

  • سلام
   رنگ ها خوب و بد ندارد!!!
   جهت حرکت خون در قلب رانشان میدهد و به پزشک در تشخیص تنگی یا نارسایی های قلبی و نیز سوراخ های غیر طبیعی قلب کمک می کند.

 2. من فکر میکردم از روی این رنگها می شود به شدت نارسایی پی برد.اگر ۲ رنگ قرمزو آبی در اکو به یک معنی هستندس چگونه میتوان شدت نارسایی را تشخیص وبرای مثال فرق بین (mr+) و (mr +4),میدونم شاید سوالم از نظرتون تخصصی بیاد و غیر واجب اما واسم مهمه که یاد بگیرم و بدونم.اگر امکانش هست برایم توضیح دهید زیرا وقتی به اکوی خودم و حتی عکس های اکوهای افراد مختلف در نت نگاه می کنم تفاوت بین شدت های مختلف نارسایی را از عکس هایشان نمیفهمم

  • سلام
   رنگ ها مسیر حرکت را نشان میدهد و ورود و خروج خون از ورای دریچه ها را نشان می دهند.
   بدلیل تعیین مسیر خون امکان تعیین نارسایی است و با تعیین شدت برگشت می توان شدت نارسایی را تعیین کرد ولی تنها کراتریا نبوده و به بررسی های بسیاری نیاز دارد.در مورد تنگی هم با توجه به توربولانس خون الگوی رنگ ها تغییر می یابد .

 3. باسلام و عرض خسته نباشید میخواستم بدانم آیا اکو در تشخیص بیماری قلبی مؤثر است ؟ چون من اکو کردم میخواستم بدانم آیا دستگاه مطمئنی است ؟ باتشکر

  • سلام
   اکوکاردیوگرافی ساختمان قلب و نیز عملکرد سیستولی و دیاستولی را بررسی میکند و تقریبا در اغلب موارد اطلاعات کامل و کافی در مورد ساختمان قلب ( ضخامت عضله ، دریچه ها ، پریکارد و … ) و نیز عملکرد پمپاژ قلب ( EF یا همان اجکشن فرکشن ) بدست میدهد.
   در مورد گرفتگی عروق ، فقط در صورتی که در عملکرد انقباضی قلب اثر گذاشته باشد کمک کننده است یعنی یا بیمار سکته قلب ( نکروز و مرگ قسمتی از عضله قلب که موجب عدم انقباض ان قسمت قلب می شود ) کرده یا در حین درد سینه قلبی ( که انسداد عروقی موجب عدم انقباض ان قسمت قلب می شود ) تشخیصی بوده و در غیر اینصورت نیاز به استرس تست های قلبی مثل تست ورزش می باشد و اکو کاملا نرمال خواهد بود.
   پس اکوکاردیوگرافی نرمال ، انسداد عروق قلبی را رد نمیکند.

 4. سلام اقای دکتر
  خسته نباشید
  یه سوال:
  پدر من صبح اکو کردن مشکل دریچه دارن و الان دکترا احتمال میدن که رگاشونم گرفته و انژیو نوشتن براش توی جواب اکو دکترشون نوشته :EF =15-20%
  البته چیزیه که من تونستم بخونم شاید درست نتونسته باشم بخونم میخوام بدونم این چیو نشون میده یعنی قلب ۱۵ تا ۲۰ درصد کار میکنه ؟
  و اگر اینطور هست درصد از ۱۰۰ حساب میشه یا کمتر خود دکتر گفتن از ۵۰ حساب میشه مثلا این مقدار میشه ۴۰ درصد؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • سلام
   درصد خروج خون موجود در بطن چپ در هر ضربه را EF مشخص میکنند.
   نرمال ۵۵-۶۰ درصد خون خارج می شود. زیر ۵۰% غیر طبیعی است. و ۲۰% نارسایی شدید قلبی می باشد.

 5. سلام اقای دکتر، من بعد از چند مرتبه بیهوشی رفتم و تست تیلت دادم که مثبت شد و امروز که اکو کردم دکتر این رو نوشت
  Ef: 55% , WMA _ , e>A و یک چیزی شبیه nl size! , من احساس میکنم که توی اکو مشکلی نیست اما واقعا من نمیدونم که مشنکل افتادن یکدفعه فشارمو چطور ریشه سلبی کنم چون جدیدا خیلی داره زیاد میشه.

  • سلام
   جواب اکو نرمال است. افت فشار احتمالا در زمینه وازوواگال است.

 6. سلام اقای دکتر من به تازگی پیشیه دکتر کم حرف اکو دادم.که این موارد تو برگه اکو ذکر شده بود
  pulmonic v; stension peak pvg ;12
  ef:55
  mvp+mr+rv
  گفت افتادگی میترال دارم پراپرونول نوشت و ب۱ اهن…..و هرچی سوال کردم گفت بیا واسه تست ورزش….این موارد ذکر شده جای نگرانی نادره؟

 7. سلام آقای دکتر من به دلیل درد شدید و سوزش و چند بار غش کردن در ناحیه کتف به متخصص مراجعه کردم و پس بستری و انجام اکو در نتیجه این مورد نوشته شده معنی این مورد چیه؟وضعم خیلی خرابه؟روزی سه بار ۴/۶ میلی گرم نیتروکانتین و روزی ۸۰ میلی گرم آسپرین استفاده می کنم. از موقعی که اکو شدم شدیدا عصبی و دائما احساس دستشویی دارم.
  good LVF EF: 66-65 Mid PE E<A

 8. با سلام و خسته نباشد.آقای دکتر بنده سال قبل دچار درد سینه شدم که به پشت قلب کشیده میشد وبه دست چپم هم سرایت میکرد تست ورزش و اکوی قلب انجام دادم خوشبختانه قلب سالم بود ولی الان سه روزه دوباره دارای همون علائم شدم و خیلی نگرانم آیا احتیاج به اکو و تست ورزش هست یا از فکرو خیال بی مورد است .باتشکر از راهنمایی شما

 9. سلام جناب دکتر خسته نباشید.بنده سه ماه پیش بدنم کهیر زد وازترس کهیر حالم بد شد و بدنم سست شد طوری که منو بردن اورژانس و فشارم روی ۲۲ بود و با تزریق آرام بخش حالم بهتر شد و به خونه برگشتم.از اون به بعد تا یک هفته استرس و افسردگی شدید داشتم از این که حالم اینطوری شده و هر شب فشارم رو ۲۰ و ضربان ۱۲۰ بود و با قرص زیرزبانی پایین میاوردمش ضمنا معده ام هم درد شدیدی گرفته بود تا این که فکر کردم مشکل از معده ام هست و پیش متخصص داخلی رفتم ایشون گفتند که از استرس و اعصاب هست و برای یک ماه به بنده کلیدینیوم سی و پنتو پرازول دادن ودر این یک ماه حالم بهتر بود تا این که روز آخر این قرصها دوباره از فکر کردن به این که فشار دارم و… دوباره حالم بد شد و بدنم سست شد و دقیقا مثل روزای اول و من هم قرص زیر زبانی و هم پروپرانئلول و یک لوزار باهم خوردم و انگار که قند داشت تو سینم آب میشد و رفتم دکتر و ایشان برایم قرص اعصاب تجویز کردن و چون از داروی اعصاب میترسم از داروهای گیاهی اعصاب استفاده میکنم و الان کمی بهترم و فشارم ۱۲ الی ۱۳ هست و یک بار همین اتفاق ولی خفیفتر هفته پیش برایم اتفاق افتاد و الان حدود ۱۰ روز هست که نفس تنگی دارم و گاهی هم تپش قلب (۱۲۰ در دقیقه دو بار در این ۱۰ روز) و ۳ روز هست که درد در ناحیه چپ قفسه سینه دارم که با فشار آوردن بهش بدتر میشه و احساس قند آب شدن در قفسه سینه دارم. دیروز رفتم اکو دادم ونتایج این بود:
  (LA:3.2(19-37
  (AO:3.1(19-37
  IVS:12(6-11
  LVPW11(6-11
  LVDD:N
  LVSD:N
  LVEF:60
  NO MR
  NO AR
  NL\VA\A……
  دکتر مشکلی که از ناحیه قلب ندارم؟ضمنا من پسرم و۲۲ ساله و ۱۰۰ کیلو وزن و۱۸۰ سانت قدمه و تا دو سال پیش بدنسازی کار میکردم

 10. با سلام، منظور از mid systolic murmur در اکو چیست؟ و این تست جهت تشخیص کدام عارضه قلبی می باشد؟

  با تشکر از پاسخی که ارایه می فرمایید.

  • سوفل قلبی وسط سیستولی یا mid systolic murmur یک یافته در معاینه بالینی بوده و دلیلی برای انجام اکو قلب و تشخیص منشا سوفل قلبی است.

 11. با سلام. پسری ۸ساله دارم که بدلیل صدای اضافه قلب بردمش دکتر قلب. اکو انجام داد و مشخص شد که سوراخ بین دهلیز دارد.خیلی نگرانم.لطفا راهنماییم کنید.منو معرفی کرد برم پیش فوق تخصص.میگه برا مشخص کردن اندازه ی سوراخه. لطف کنید بگید چه کار کنم؟ اندازه ی سوراخ چقدر باشه مشکلی نیست؟ آیا نیاز به جراحی داره؟ ترو خدا جواب بدین. خیلی نگرانم

  • برای بستن سوراخ بین دهلیزی ASD میزان شانت خون بین دو دهلیز و نیز فشار پولمونر مهم است.
   در مورد روش بستن هم در صورت وجود لبه دور سوراخ می توان با آمپلاتزر و به روش بسته اقدام کرد والا جراحی باز لازم است

 12. برا اکو مری معرفی کرده.آیا برای بچه ی ۸سال خطرناک نیست؟

  • خیر. در صورت لزوم در نوزادان هم قابل انجام است.

 13. با سلام
  پسری ۸ونیم ساله دارم که دکترش تشخیص داد صدای اضافه قلب داره. بردیمش متخصص قلب . اکو انجام داد گفتن سوراخ بین دهلیزی داره و اندازه ش ۱٫۷ هست. گفتن احتیاج به عمل داره. نمیدونم چه کار کنم؟ آیا عملش بازه؟ میتونم صبر کنم وقتی بزرگتر شد بعد ببرمش برا عمل؟ ممکنه سوراخ خودبخود بسته بشه؟ تروخدا راهنماییم کنید.خیلی نگرانم.

 14. با سلام وخسته نباشید :میخواستم از حضور محترمتان بپرسم ایا تپش قلب شدید در نتیجه اکو موثر است؟ویا به عبارت دیگر ایا اکو گرفتن با تپش قلب صحیح است وتغییری در نتیجه اکو نخواهد داشت؟ایا نباید صبر کنیم تا تپش قلبمان ارام شود سپس اکو بگیریم؟

  • سلام.تپش قلب زیاد موجب اشکال در بررسی و سختی قضاوت پزشک می شود ولی تپش قلب های مختصر مشکلی ندارد

 15. سلام دکتر.
  پدرم قلبشو اکو کرد دکتر گفت ۱۵ درصذ کار میکنه گفت باید آنژیو بشه که معلوم بشه بالون بذاره یا باتری. رفتیم بیمارستان کوثر شیراز گفتن دو تا از رگهاش حدود ۳۰ درصد گرفتگی دارن کلی دکترها مشورت کردن گفتن فعلا دارو بخوره احتمالا با دارو حل بشه دیگه نه حرفی از بالون زدن نه باتری ظاهرا بخاطر محل گرفتگی شک داشتن بالون جواب بده. حالا سیگار گذاشته کنار و ما هم رعایت میکنیم که براش ناراحتی به وجود نیاد البته پدرم از لحاظ جسمانی سالم به نظر میرسن. سوال بنده این هست که اگه داروهاشو درست مصرف کنه آیا بعد از چند ماه ممکن هست که جواب اکو بهتر بشه مثلا بشه ۳۰ درصد؟

  • در صد جهشی بطن چپ یا همان EF در موارد کاردیومیوپاتی حاد بله مدتی بعد برمیگردد
   در موارد نارسایی مزمن بعد درمان EF قلبی چند درصد بهتر می شود

 16. با سلام
  اکو با داشتن یک بلوز نازک امکان پذیر است یا ازم ها باید هیچ لباسی در ناحیه قفسه سینه به تن نباشد.
  ل

  • سلام.نه . حتما باید پروبال تماس کامل بادن داشته باشد. برای اینکه حتی لایه نازکی هوا هم نماند از ژل استفاده می شود.

 17. سلام
  چند سال پیش برای سرماخوردگی مطب دکتر رفتم و گفت قلبم صدای اضافه داره ولی خانوادم جدی نگرفتن و گفتن بخاطر ضعف هست و پزشک تازه کار هست و…
  ۹ماه پیش ۱شب تا صبح ضربان قلبم خیلی بالا بود.نتونستم بخوابم.نوار قلبم هم مشکلی نداشت.گفتن بخاطر استرس کنکوره و مشکلی ندارم.چند روز پیش خیلی استرس بهم وارد شد و قلبم درد میکنه و تنفسم عادی نیست.درد هم خیلی وقته ک دارم .به نظرتون اکو یا آزمایش دیگه لازمه یا همش عصبیه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید :)

  • سلام. سوفل های قلبی ( صدای لضافی ) نیاز به اکو کاردیوگرافی دارد ولی این به معنی بیماری حتمی قلبی نیست. سوفل های نرمال هم داریم.

 18. با سلام، پسر ۲۱ ساله ای دارم که اخیرا در نوار قلب او بلوک شاخه بطن راست(RBBB) و در اکو TR mild و PAP21 مشخص شد.وی هیچگونه علائمی چون تنگی نفس چه در موقع استراحت و یا کار و یا درد قفسه سینه و امثال آن نداشته فقط با این ناراحتی که می گفت گاهی احساس خستگی در قلبم می کنم به پزشک مراجعه نمودم.
  ۱-آیا نیاز به پیگیری و کارهای دیگری دارد که انجام دهیم ؟۲-آیا این عارضه در آینده مشکلی برایش پیش نمی آورد؟۳-ضمنا ایشان از حدود ۴ سال قبل تک سرفه های خشکی در برخی ایام آن هم فقط در روز دارد که همراه با تنگی نفس و یا خس خس سینه نیست و اسپیرومتری موردی نشان نداده و مصرف آنتی هیستامین ها نیز نتیجه بخش نبوده ، آیا چنین سرفه هایی می تواند با این عارضه ارتباط داشته باشد؟
  از پاسخی که خواهید داد سپاسگزارم

  • سلام. بلوک شاخه راست RBBB اغلب یک یافته اتفاقی بوده و اگر همراه با بیماری ساختمانی قلب نباشد مهم نیست.
   اکوکاردیوگرافی فرزند شما در حد نرمال است و مشکلی مهم ندارد.

 19. سلام،خسته نباشید . ممنون میشم اگه جواب بدید
  من ١٨ سالمه و الان حدود ١ ماه هست که قلب درد دارم. اوایل فقط تپش قلب بود و تیرکشیدن های جزئی قلب، الان بازو و کتف سمت چپم هم درد میکنه و مدام سرگیجه دارم و یک با غش کردم (البته بیهوش نشدم) و نمی دونم ارتباطی به قلب داره یا نه ولی الان در طی ٢ هفته ابعاد سینه هام بزرگ تر شده و هر دو سفت شده و احساس درد می کنم ، قفسه سینم هم درد می کنه گاهی . قبل از این که علائم هام شدید تر بشه ، یعنی حدود ٢ هفته پیش دکتر رفتم و ایشون بعد از اکو تشخیص دادن افتادگی دریچه میترال دارم و چیز جدی نیست و یه قرص دادن که هیچ تاثیر مثبتی نداشت و همون طور که گفتم حالم بد تر شد. تو یک مقاله اینترنتی خوندم که نوعی سرطان قلب نشانه هایی شبیه افتادگی دریچه میترال داره، به نظرتون ممکنه من به این بیماری مبتلا شده باشم؟ سرطان در اکو مشخص میشه؟ راه تشخیص چیه؟ به نظرتون یا توجه به این که با اون قرص خوب نشدم باید به دکتر دیگه ای مراجعه کنم؟ خواهش می کنم جواب بدید خیلیی نیاز به راهنمایی دارم

  • سلام. پرولاپس میترال ربطی با سرطان ندارد و منجر به پیشرفت به سرطان قلب نمی شود. بزرگی ابعاد سینه نیز ربطی به بیماری قلبی ندارد. نگران نباشید اما با پزشک معالج خود مشورت کنید

 20. واقعا برام جای سواله که چراااا نظر من پاک شده؟؟؟؟ من از شما راهنمایی خواستم ، این طرز برخورد با کسیه که به شدت نگران سلامتیشه؟؟

  • سایت برای رعایت برخی نکات ایمنی طوری طراحی شده که بعد از خروج شما از سایت تمام پیام ها و نظرات از سایت حذف و فقط در پیشخوان مدیریت سایت قابل رویت خواهد بود. بنابراین نگران حذف فوری سئوال نباشید.

   متاسفانه بدلیل مشغله زیاد و زمان محدودی برای پاسخ دهی به سئوالات و نیز بدلیل تعداد بالای سوالات، امکان پاسخ به همه سوالات و یاامکان پاسخ فوری به سوالات مقدور نمی باشد. بنابراین فقط به برخی سوالات عمومی که امکان پاسخ دهی آنها به طریق اینترنتی (بدون معاینه) مقدور می باشد پاسخ داده خواهد شد. در این مورد بعد از چند روز، پاسخ به ایمیل ارائه شده ارسال ودر صورت تایید برخی سئوالات (برای سئوالات مفید برای سایر بازدیدکنندگان) ، اصل سئوال و پاسخ در سایت قابل رویت خواهد بود.

 21. با سلام خدمت دکتر تابان و با تشکر از حوصله و دقت حضرتعالی

  پدر من دچار MI شده بودند که بعد از ۱۰ روز تشخیص داده شد و با EF 25% در بخش سی سی یو بستری شدند. ایشون دچار کم خونی مزمن بودن (Hb=6.5) و دارای melena هم بودند.با توجه به کم خونی ایشون و خونریزی داخلی دستگاه گوارش که گاها melena رو هم نشون میداد با تجویز دکتر ۲ واحد خون دریافت کردند و Hb به ۱۲٫۵ رسونده شد. جواب آنژیو گرافی مشخص کرده که ایشون دارای گرفتگی ۱۰۰ درصد در LAD هستند.

  متخصص کاردیولوژیست ایشون میگن باید در درجه اول بعد از آندوسکوپی (انجام شد و وجود خونریزی کم تایید شد و یک پولیپ هم برای پاتولوژی ارسال شد) و کولونوسکوپی و علت یابی خونریزی تو GI و درمان، باید به فکر رفع مشکل قلب بود و به هیچ عنوان نمیشه ایشون رو آنژیوپلاستی کرد (به علت نیاز به داروهای ضد انعقاد که برای ایشون خطر بالقوه محسوب میشه) و باید کاندید بای پس LAD بشوند.

  ۱٫ آیا در مدت زمان درمان خونریزی داخلی تا عمل بای پس، با EF 25% و سابقه MI خطری متوجه ایشون میشه دوباره؟
  ۲٫ بهترین روش درمان ایشون به نظر شما چیه؟ دارو درمانی، آنژیوپلاستی یا بای پس؟
  ۳٫ آیا بعد از عمل احتمالی بای پس امکان داره که LVEF افزایش پیدا کنه؟ (با وجود گپ تایم ۱۰ روزه از زمان MI تا متوجه شدن ما و بستری شدن ایشون)
  ۴٫ بهترین مرکز برای عمل بای پس ایشون کجا رو پیشنهاد میکنید؟ ایشون کارمند بازنشسته وزارت نفت هستند و از بیمارستان نفت تهران هم میتونن استغاده کنند.

  ممنونم از حسن توجه و حوصله حضرتعالی

 22. سلام و عرض ادب
  ایا میزان کارایی قلب و سالم بودن عضلات و بافت قلب از طریق اکو قایل بررسی است؟سپاس

  • سلام
   . بله. بطور کامل.

 23. سلام خدمتِ پزشکِ مسیحا سرشت جنابِ دکتر تابانِ عزیز
  دختری۳ ماهه دارم که در ۲۲ روزگی به صورتِ کاملاً اِتّفاقی و بدونِ بروزِ هیچ علایمی و فقط با صدایِ اضافه قلب متوجه شدیم سوراخ بزرگی بین دهلیز دارد که دکترِ محترمِ قلب گفتند :به دلیلِ نارسایی خفیف تا متوسطِ میترال و تریسکوپید که ایجاد کرده نیاز به عمل زیر شش ماه دارد ولی اکنون با گذشتِ ۲ ماه از اِکویِ پیشین نارسایی خفیف تر شده و وزنش نیز بالا رفته ولی دوباره دکتر با اِقرار به شرایِطِ بهترِ دخترم، فرمودند: پنج ماهه که شد نامه عمل میدهد و در ضمن گفت:سوراخ بسته نمیشود.
  جنابِ دکتر تابان آیا این سوراخ ممکن است در صورتِ گذشتِ زمان بسته شود و نیاز به عمل پیدا نکند؟

  لطفاًجوابِ مرا زودتر بدهید که شب و روزمان شده گریه و دعا برایِ شفا

 24. سلام خسته نباشین من بیماری مادر زادی افتادگی دریچه ائورت رو دارم و حدود پنج ماه پیش EF66بود ولی الان EF55شده به نظرتون خوبه یا بد؟

  • سلام
   افت عملکرد در محدوده نرمال دارید. ممکنه بخاطر حجم داخل عروقی متفاوت یا شرایط روحی و استرس متفاوت در زمان بررسی باشه که کمی عدد را تغییر میده. البته ممکنه اسکور متفاوت ناشی از فرد انجام دهنده اکو هم باشد. به هر حال ، الان مشکل حادی نیست اما پیگیری کنید.

 25. سلام تو اکو پدرم نوشته شده lvefبیست درصد یعنی نارسایی قلبی و دکتر مشهد هم انژیو کرده و چند تا قرص نوشته اما خودش نگرانه آیا این میزان با قرص بیشتر میشه؟

  • سلام
   نارسایی قلبی دارند و باید دراز مدت تحت درمان دارویی قرار داشته باشد. درمان دارویی از تشدید نارسایی قلبی جلوگیری کرده یا حداقل سرعت تشدید را کاهش خواهد داد. نکته مهم الزام ادامه درمان حتی در صورت بدون علامت بودن بیمار است.

 26. سلام خیلی ممنون از توضیحاتتون اقای دکتر. موید و سلامت باشید

 27. سلام خسته نباشید efقلب من ۵۵هستش بنظرتون سالمه یا ن ؟
  و درضمن برای استخدامی نیروی دریایی آیا efمن مورد تایید هست یا ن؟

  • سلام
   صرف عدد EF ملاک سلامتی قلب نبوده و وضعیت عملکرد دیاستولیک و دریچه های قلبی و …. هم مهم است. همچنین وضعیت عروق قلبی که در اکو ارزیابی نمی شود.
   به هر حال EF=50% نرمال است.

 28. سلام بنده سه ماه پیش سکته قلبی داشتم الان اکو کردم LVEF35%نوشته الان دکتر ال کارنیتین ایتالیایی ساشه۱۵میلی گرم تجویز کردن میخواستم ببینم وضعیت قلبم چطوره وایا سیگار برایم بداست

  • سلام
   متاسفانه نارسایی قلب متوسط دارید.
   درمان کامل نارسایی قلب و نیز کنترل تمام عوامل خطر بیماری های قلبی از جمله سیگار الزامی است.

 29. سلام دکتر تابان خسته نباشید
  اصطلاح mild lv diastolic dysfunction (grade1)در اکو به چه معناست و اینکه خطرناک هست

  • سلام
   طبیعتا بر اساس گزارش خفیف یا درجه ۱ است. بر اساس سن می تواند حتی طبیعی و مورد انتظار باشد. در سنین جوانی ولی غیر طبیعی تلقی می شود.

   • ممنونم دکتر تابان پدرم هستن ۵۲ ساله با ۲ استنت در قلب

 30. سلام آقای دکتر پدر بنده ۷۱ سال دارد عید فطر سکته کردن بیمارستان قلب تهران بستری کردم ef ایشان ۲۵ است عمل ایشان چقدر همراه با خطر مرگ همراه است خیلی نگرانم لطفا جواب بدید ممنون از راهنمایی شما

  • سلام
   ریسک از افراد نرمال بالاتره ولی مانع عمل نخواهد بود بجز برخی موارد در همراهی با عوامل خطر دیگر.
   در صورت لزوم جراحی توسط پزشک معالج، با مشورت ‌نظر پزشکتان گاهی خطر را باید قبول کرد.

 31. سلام من ۲۷سالمه بهم گفتن که ASDداری اکو مری انجام دادم در نتیجه ی اکو اینهارو نوشته میشه راهنمایی کنید ممنون
  Normal LV size and systolic funtion(LVEF=55%
  Top normal RV size and nl funtion
  MWP,mild MR
  Mld TR(TRG=23mmhg,PASP=30mmhg
  A PFO(3mm)by 2D,contrast study,no secundum ASD,noPAPVC

  • سلام
   خوشبختانه ASD ندارید و نیاز به پیگیری نیست. PFO در شرایط خاصی نیاز به بستن به روش غیر جراحی خواهد داشت.

 32. سلام و وقت بخیر,من حدود ۶ ماه پیش نفس تنگی داشتم و به دکتر ریه رفتم مشکلی نبود به دکتر قلب مراجعه کردم اکو و همه چیم نرمال بود با ذکر اینکه پرولاپس هم دارم,اما الان حدود یه هفتست مجددا نفس تنگی دارم که گاها پشتمم درد میکنه,آیا لازمه باز برای چکاپ قلب برم؟

  • سلام
   اگر سن بالا ندارید خیر. در سنین بالا بخاطر ریسک بالای بیماری قلبی ، شاید بررسی های منفی اخیر رد کننده بیماری جدید قلبی نباشد.

 33. ببخشید یه سوال دیگه,ایا مصرف پروپرانول در نوار یا اکو قلب تغییری ایجاد میکنه؟؟

  • نه
   فقط ضربان قلب کاهش نشان می‌دهد.

 34. سلام خسته نباشید ی سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید من پدرم مشکل قلبی داره و از کار افتاده هستش الان efقلبی ایشون ۳۵هستش و برای یک کار مهمی میخوایم efقلبش بیاد ب ۳۴ آیا راه حلی هست ک یک درصد پایین بیاد ؟؟؟

  • تصمیم غیر اخلاقی است. به‌زیان بیمار است.

 35. با درود :

  من در آلمان زندگی‌ می‌کنم ،آیا شما از قرص ENTRESTO برای درمان استفاده می‌کنید ؟ من پس از مصرف این دارو ظرف چند هفته با دوز ۹۷ mg, از EF %۱۰ ، به %۲۵ تا ۳۰ رسیده است ، پرسشم این بود که آیا احتمال دارد که در تداوم مصرف به میزان %۴۰ برسد ؟ دکتر هم به من توصیه کرده که دستگاه شوک زیر پوستی‌ را استفاده کنم و احتملا تا %۱۵ به بازدهی قلبم اضافه خواهد شد ، به دلیل ارتیمی خفیفی که الان دارم.آیا احتمالش هست که با کمک دارو و دستگاه به بالای EF%۵۰ برسم ؟ با سپاس !

  • سلام
   اینترستو Entresto در ایران گران است و برخی بیماران توانمند از اروپا ( از جمله المان) یا روسیه تهیه می کنند. این دارو در ترکیه بنام اونپتوس Oneptus تولید می شه که ارزان‌تر است و برای تهیه راحت تر.
   بله امکان برگشت کارکرد قلب در برخی موارد وجود دارد ولی نه همیشه. فقط گاهی
   بهتره درمان دارویی ادامه و در صورت تحمل به حداکثر دوز برسانید. و الباقی توکل بخدا.

 36. سلام
  سونوی مری بطن چپ قلب را بهتر نشان میدهد یا راست.
  باتشکر

  • سلام
   هیچ کدام. فقط دریچه میترال و قوس ائورت و آئورت نزولی را بهتر نشان می‌دهد. بقیه قسمت ها در اکو معمولی هم دیده می شود مگر در بیماران خاص.

 37. سلام خسته نباشید
  من دوماه پیش اکو انجام دادم با نتیجه ef 55 % و mild tr
  نوار قلبم هم سینوس ریتم بود فقط گفتن تاکی کارد هستم
  دکترم گفتن چیزی نیست و فقط برای اسکین تپش قلب ب من ایندرال دادن
  ولی من گه گداری بالای قفسه سینه ام یا مایین تر توی یه نقطه ثابت تیر میکشه . گاهی اوقات هم تنگی نفس میگیرم.
  میخواستم بدونم موردی نداره این علایم ؟ جواب اکوی من با توجه به سنم . ۳۰ سال . مناسب هستش ؟

  با تشکر فراوان ممنون میشم منو از نگرانی در بیارین

  • سلام. شاید درد غیر قلبی باشد . در این مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید. Mild TR نمی تواند مشکل ساز باشد و به تنهایی اگر همراه مشکلات دیگر نباشد، مهم نیست.

 38. سلام اقای دکتر من efقلبم۶۰هست من چهارده سالمه تازگیا قلبم زیاد تیر میکشه بعضی موقع ها زیر بغل چپم میسوزه دکتر رفتم گفت وضعیتت نرماله اما پدر بزرگ من بر اثر سکته ی قلبی فوت شدند و این بیماری تو ژنم هم هست،گاهی موقع هم گردنم هم درد میگره خیلی از درد قلبی میترسم لطفا راهنماییم کنید که توی این سن چجوری از شر این بیمار خلاص شم.باتشکر

  • سلام
   کاهش عوامل خطر مثل سیگار و چاقی و کم تحرکی و مهمتر از همه استرس
   تغییر روش زندگی مثل رژیم غذایی و ورزش

   به کلام ساده، پیشگیری اولیه از بیماری های قلبی

 39. سلام اقای دکتر من ۱۷ سالمه و بازیکن تیم ملی جوانان ایران هستم افتادگی دریچه میترال دارم (پرولاپس میترال) خواستم بدونم مشکلی برای فوتبالم پیش نمیاد تا اخر فوتبالم ؟
  با تشکر فراوان

  • سلام. بر اساس شدت پرولاپس، تصمیم گیری می شود. در موارد متوسط ممکن است پیشنهاد عدم ادامه ورزش حرفه ای داده شود.

 40. من با ۶۹ سال سن مبتلا به تنگی دریچه ائورت هستم که در اکوی سینه ای AVA=.9اندازه گیری شده است .ایا اکو مری. تصویر واندازه دریچه را مشخص می‌کند ؟ممکنست با اکوی ۴بعدی این تشخیص تغییر کند؟

  • سلام.
   نه . اکو مری فقط ساختمان دریچه را از جهت دیگر نشان میدهد و معمولا شدت تنگی ائورت در اکو معمولی کاملا قابل تخمین است.

 41. سلام خسته نباشید ببخشید من از هوش میرفتم سال ۹۷تا الآنم علاعمش هست تست تیلت من در سال ۹۷مثبت بوده آیا امکان داره این تست الان منفی باشه تغییری دارد یا نه تشکر

  • سلام. بله.

 42. سلام دکتر وقتتون بخیر ممنون میشم اگر محبت کنید و این اکو را تفسیر کنید.
  HX of covid 3m ago// normal LV size with preserved systolic function, LVEF=50-55%(by simpson=53%) , Mild global LV hypokinesia/ Mild MR / Tricuspid AV ,No AS ,No AI , Trivial TR , PAPS =22mmHg/ Mild PI / Normal RV size and systolic function / IVC not dilated with good collapse / Qp/QS about 1/No PE .// TDI findings:RVSM=12cm/s, Em septal=10 cm/s, Em lateral=15cm/s, E velocity=1.03 m/s

  Recommendation = follow up echo

  • سلام. اگر علامت خاصی ندارد، اکو در محدوده نرمال است و مشکل جدی ندارد.

 43. سلام خسته نباشید LAنرمال وAorticRootنرمال چند است در اکو همسر من la برابر۳۳وaorticrootبرابر ۲۹ وlveddبرابر۶۷وlvesdبرابر۶۰ وlvef global برابر۱۵ درصد میشه نظرتون را بگید

  • سلام. نارسایی قلبی شدید مطرح است. لطفا با همکاران نارسایی قلب مشورت کنید.

 44. سلام استاد بزرگوار
  جسارتا امروز بخاطر بررسی از نظر تحمل بیهوشی براب عمل کاتاراکت برای پدرم اکو انجام دادن و نتایج این بود: lvef 20% , Bp=140/90, HR=70, Tr+, MR +, AI+, PG=32, PAP=37, پریکاردیوم نرمال, بزرگی بطن چپ، pvc کم در نوار قلب ، از شاید٢٠ سال قبل هم یک بلوک قلبی در نوارشون بوده که همکارانتون گفته بودن چیزمهمی نیست و ایشون هنوزهم ازش اطلاع ندارن
  برای پس فردا معرفی فرمودن برای انژیگرافی و انژیوپلاستی
  جناب دکتر راهنمایی میفرمایید با توجه به اینکه ٨۴ ساله هستن و بدون امادگی قبلی مواجهه با بیماری قرار گرفتن و از نظر روحی شدیدا اسیب پذیر هستن دستور بفرمایید چه بکنیم بهتره

  • سلام
   با توجه به سن بیمار، بنظرم نیاز به انژیوگرافی نیست و درمان طبی و پیگیری انتخاب بهتری خواهد بود. لطفا با یک پزشک نارسایی قلبی، مشورت کنید.

 45. سلام آقای دکتر من پسرم چهارسالشه ودکتر ضخیم شدن میترال رو تشخیص داده اما گفتن که مشکلی نیست ونگران نباشیم آخه چطور ممکنه قلب بچه یه مشکل حتی کوچیک داشته باشه و آدم نگران ایندش نباشه من باید چکار کنم بنظرتون بهتره پیش یه دکتر دیگه برم شهرستان هستم توروخدا جواب بدید

  • سلام
   اغلب بافته های اکوکاردیوگرافی، بدلیل دقت بالا، مشکل عمده قلبی و محدود کننده زندگی در آینده نیست.
   به پزشک تان‌ اعتماد کنید. اگر گفتند نگران نباشید، نگران نشده بعد چند سال یک بار دیگر اکو کنید.

 46. با سلام در هفته نوزدهم اکو قلب جنین انجام دادم و همه چیز نرمال بود بجز mild LVH داشتن.آزمایش دیابت بارداری انجام دادم و قندم خیلی پایین بود. شش هفته دیگه گفتن دوباره برم اکو.آیا خطری داره واسه جنین این ضخامت؟IVS thickening=3.2mm ،دلیلش اگه دیابت مادر نیست پس چی میتونه باشه؟آیا در حین بارداری میتونم کاری کنم که درمان شه؟پس از تولد درمانی داره؟ خیلی نگرانم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. به تنهایی اهمیت بالینی ندارد و نیاز به درمان هم ندارد. نگران نباشید و بعد ختم بارداری، با اکو نوزادی پیگیری کنید.

 47. سلام می خوام اکو بدم ضربان قلبم بالاس ایا پروپرانول استفاده کنم تاثیر داره و ایا مشخصه ک استفاده کردم
  ؟

  • سلام. نه. مهم نیست مگر خیلی ضربان بالا باشد.

 48. سلام دکتر عزیز اکوی قلب منو زده شصد درصد آیا خوبه یا نه

  • سلام. عالیه. در محدوده نرمال. البته اگر بقیه یافته ها هم نرمال باشد چون EF فقط یک پارامتر اکو هست.

 49. سلام دکتر پدرم ef 45% هست نیاز به آنژیو یا همون فنر دارند؟

  • سلام. بسته به شرح حال و معاینه می توان تصمیم گرفت.

 50. سلام
  استفده از باطری های قلبی در نارسایی قلب ربطی به افزایش EF ندارند و برای پیشگیری از آریتمی های خطرناک قلبی هستند. در واقع شوکر میباشند که با باطری کار میکنند.
  نوعی باطری بنام CRT هم برای بهبود علایم در موارد مقاوم به درمان دارویی استفاده می شود.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: