علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی را بشناسید

مطالب مرتبط:

علائم بیماری قلبی را بشناسید

علایم و نشانه های  بیماری از مهم ترین ابزارهای تشخیص در تمام بیماری  از جمله بیماری های قلبی می باشد و پزشک با  تکیه به شرح حال و معاینه  دقیق و با استفاده  از روش های تشخیصی  پاراکلینیک  مانند تست های خونی  یا اکوکاردیوگرافی و تست ورزش  آنژیوگرافی و …  جهت تائید و اثبات  یافته های بالینی و یا تکمیل اطلاعات مورد نیاز  استفاده می کند. مهم ترین علائمی  که میتوانند مربوط  به بیماری های قلب وعروق باشند شامل موارد زیر است اما توجه فرمائید که این علائم  الزاما ناشی از مسائل قلبی نیستند و تشخیص های افتراقی بسیاری دارند.:

۱-آنژین قلبی،احساس  درد و ناراحتی در قفسه سینه: اگرچه یکی از مهم ترین علائم تنگی سرخرگی عروق قلب احساس ناراحتی در قفسه  سینه می باشد اما هرگونه ناراحتی در قفسه سینه الزاما ناشی از مسائل قلبی نیست.  ناراحتی قفسه سینه در صورتی که ناشی از تنگی سرخرگ های قلب باشد، اصطلاحا « آنژین قفسه صدری» نام داشته و مشخصات آن اینست:

درد سینه قلبی

درد سینه قلبی

- در اغلب موارد بصورت  فشارنده و در ناحیه پشت جناغ می باشد.

- با فعالیت افزایش و با استراحت  یا با مصرف  قرص های زیرزبانی نیتروگلیسیرین در طی ۳الی۵دقیقه تخفیف   یافته  یا قطع می شود. و معمولا ارتباطی  با وضعیت بدن(خوابیدن یا نشستن) و یا حرکت دادن مفاصل یا ستون فقرات  ندارد.

- ممکن است به بازو و  دست چپ و گاها به گردن و فک ویا ناحیه سردل(محل دردهای معده) انتشار یابد.

- در صورتی که درد شدید قفسه سینه همراه  با علائمی نظیر تعریق سرد، تهوع و استفراغ باشد و یا به مدت طولانی(بیشتر از ۳۰دقیقه) طول بکشد با توجه به احتمال حمله قلبی مراجعه سریع به اورژانس الزامی است.

- در صورتی که درد آنژینی بصورت متناوب و در حالت استراحت ایجاد می شود  احتمال بروز حمله های قلبی زیاد بوده و مراجعه فوری به اورژانس توصیه می شود.

تشخیص افتراقی درد سینه ( دردهای غیرآنژینی قفسه سینه): در صورتی که درد قفسه سینه ارتباطی با فعالیت نداشته  باشد، و با تنفس و سرفه و یا تغییر وضعیت  تشدید شود در اینصورت احتمال قلبی بودن درد بیمار کم می باشد و عامل غیرقلبی  نظیر اسپاسم عضلانی و مسائل استخوانی مطرح می باشد. درد سوزشی پشت جناغ که بعد  از مصرف غذا ایجاد شده و با خوابیدن و خم شدن تشدید شده و با تغییر مزه دهان بصورت ترش و با مصرف شربت های ضداسیدی و یا قرص هایی نظیر رانیتیدین کاهش می  یابد مطرح کننده رفلاکس (برگشت محتویات معده به مری) می باشد.  درد قفسه سینه که با تنفس تشدید شده و همراه با علائم سرماخوردگی ،تنگی نفس و…  باشد ، مخصوصا در صورتی که با وضعیت درازکش تشدید می یابد ممکن است ناشی پریکاردیت (التهاب پرده های قلب) باشد. درد قفسه سینه همراه  با تنگی نفس شدید  بویژه بعد از جراحی  یا دوره های بستری یا بی حرکتی  طولانی ممکن است ناشی از آمبولی ریه باشد و در این موارد مراجعه فوری  به پزشک  متخصص حتما توصیه می شود.

۲-   ضعف و خستگی پذیری زودرس: یکی از علائم شایع در بسیاری از بیماری های قلبی و غیرقلبی نظیر بیماری های غددی و  متابولیسمی، ریوی ومسائل روانی می باشد.  علاوه بر مشکلات عروقی، نارسایی قلب، برادیکاردی(ضربان پایین قلب)  و مشکلات دریچه ای قلب( تنگی یا نارسایی) با ضعف و خستگی پذیری زودرس همراه می باشند. وجود  علائم همراه از قبیل تنگی نفس، سرفه، برادی کاردی (ضربان کمتر از ۶۰بار در دقیقه)،  حملات سنکوپ (غش) تعریق سرد و سرگیجه در تشخیص مسائل قلبی کمک کننده  است. شرح حال ومعاینه دقیق توسط پزشک و در صورت لزوم الکتروگرام قلبی (نوار قلب)، اکوکاردیوگرافی،  عکس قفسه سینه و آزمایش خون معمولا منجر به تشخیص سریع مسائل قلبی می شود.

۳-  تنگی نفس: احساس دشواری در تنفس می تواند ناشی از علل قلبی ویا غیرقلبی از جمه بیماری های ریوی   باشد. در صورتی که تنگی نفس با فعالیت تشدید شده در حالت خوابیده نسبت به  حالت نشسته افزایش یابد و مخصوصا در صورتی که همراه تورم پاها و همراه با  حملات تنگی نفس شبانه(منجر به بیدار شدن بیمار)  باشد، علل قلبی نظیر نارسایی قلب و مشکلات دریچه ای  مطرح بوده و با اکوکاردیوگرافی براحتی قابل تشخیص است. آسم و بیماری های انسدادی ریوی(برونشیت و آمفیزم)  از علل شایع تنگی نفس می باشند. در این موارد  سرفه و خلط فراوان و احساس خس خس سینه بصورت شایع دیده می شود. شرح  حال مصرف طولانی مدت دخانیات با احتمال آمفیزم و برونشیت مزمن همراه است.  تنگی نفس ناگهانی ممکن است ناشی از علل خطرناک از قبیل آمبولی ریه باشد بویژه درصورتی که فرد به مدت طولانی بی حرکت بوده و یا در بیمارستان بستری بوده باشد  آمبولی ریه مطرح بوده و باید فورا مورد بررسی قرار گیرد. آریتمی های قلبی بصورت  برادیکاردی (کاهش ضربان قلب)  و یا تاکی کاردی (افزایش ضربان قلب) نیز منجر به تنگی نفس می شود که با  گرفتن نبض بیمار یا نوار قلب  قابل تشخیص می باشد.  نارسایی کلیوی،  مسائل روانی و بیماری های متابولیک نیز می توانند با تنگی نفس همراه باشند. گاهی در سالمندان و افراد دیابتی و بیماران معتاد به مواد مخدر و نیز برخی افراد دیگر، حمله قلبی با درد خفیف یا بدون درد بوده و  تنگی نفس ناگهانی تنها علامت می باشد. بنابراین ارجاع فوری این بیماران به اورژانس  الزامی است.

۴- سرگیجه: سرگیجه یکی از علائم شایع در بیماران  است که می تواند ناشی از علل قلبی ، عصبی، متابولیک و یا مسائل روانی باشد. احساس سبکی سر، تاری دید و عدم تعادل  مخصوصا اگر همراه با تعریق سرد باشد می تواند ناشی از آریتمی قلبی، ضربان پایین یا خیلی بالای  قلب (برادی کاردی یا تاکی کاردی) و یا افت فشار خون باشد. حملات سرگیجه به صورت کوتاه مدت  مخصوصا در صورت همراهی با تعریق و یا طپش قلب مطرح کننده آریتمی های قلبی  می باشد. در صورتی که فرد هنگام تغییر وضعیت از حالت نشسته  به ایستاده دچار سرگیجه شود (افت فشارخون اتواستاتیک)  ناشی از داروهای فشارخون،  کم آبی و یا اختلال اعصاب  اتونوم در سالمندان مطرح بوده و با اندازه گیری فشارخون در  حالت خوابیده و ایستاده بررسی می شود. در صورتی که سرگیجه بصورت احساس چرخش در محیط و یا حرکت  اطراف می باشد مخصوصا در صورت همراهی با علائمی نظیر تهوع و استفراغ و وزوز  گوش مطرح کننده علل عصبی بوده و مراجعه به متخصص اعصاب توصیه می شود.  در صورتی که بیمار مبتلا به دیابت که تحت درمان با انسولین و یا قرص های پایین  آورنده قندخون می باشد، دچار سرگیجه،سبکی سر،  کاهش سطح هوشیاری و یا تعریق شود  احتمال کاهش قندخون مطرح بوده و مراجعه به اورژانس توصیه می شود. در این  موارد توصیه می شود تا قبل از رسیدن به اورژانس مواد قندی از قبیل قند، شکلات و… مصرف شود.

۵-طپش قلب: احساس طپش قلب ممکن است بعلت نارسایی قلبی یا  آریتمی قلبی باشد و یا ناشی از اضطراب و استرس باشد. طپش قلب بعد از فعالیت ورزشی در  افراد نرمال دیده می شود.  در صورتی که فرد با فعالیت کم دچار طپش قلب شود مراجعه به پزشک و معاینه قلبی و در صورت لزوم بررسی های قلبی توصیه می شود. در صورتی که فرد در  حالت استراحت بصورت ناگهانی دچار طپش قلب شده و پس از چند دقیقه طپش قلب  بصورت خودبخود قطع شود واین مشکل مکرر تکرارشود احتمال نوعی  آریتمی بازچرخشی قلبی وجود دارد. در این  موارد گرفتن نبض و شمارش ضربان قلب در تشخیص علت طپش قلب بسیار کمک کننده  است. در صورتی که امکان مراجعه فوری به مرکز پزشکی و ثبت الکتروگرام قلب در  هنگام طپش وجود داشته باشد تشخیص آریتمی قلبی بسیار آسان می شود. ممکن است  فرد گاها دچار احساس ریزش داخل قفسه سینه و یا احساس یک ضربان قوی نماید. در این  موارد ممکن است یک ضربان نابجای قلبی(PVC  ،PAC   ) وجود داشته باشد.

این ضربان های نابجا براحتی توسط الکتروگرام قلبی(در صورت وجود در هنگام ثبت  نوار) قابل تشخیص می باشند. حملات طپش قلب در مبتلایان به اختلالات قلبی نظیر  نارسایی قلب و یا مشکلات دریچه ای مطرح کننده آریتمی هایی از قبیلAF   ، فلوتر  دهلیزی و یا تاکی کاردی بطنی بوده و با توجه به عوارض مهم این آریتمی ها بررسی  دقیق و درمان مناسب الزامی است. گاها فرد در هنگام احساس طپش قلب هیچگونه  آریتمی ندارد(تایید شده توسط معاینه و یا الکتروگرام) در این موارد اطمینان بخشی به  بیمار کافی است. در صورتی که در هنگام حملات طپش قلب امکان معاینه و یا ثبت  الکتروگرام قلبی( نوار قلب)  نباشد یکی از روش های تشخیص هولتر مونیتورینگ ۲۴ ساعته قلب می باشد توسط  این روش امکان ثبت نوار قلب برای ۲۴تا۴۸ساعت وجود داشته و در صورتی که حملات  طپش قلب فراوان باشد(مثلا روزی یک بار) امکان ثبت الکتروگرام در هنگام طپش قلب  وجود دارد.  گاها شک بالینی پزشک به آریتمی زیاد بوده و در صورت تمایل بیمار به برطرف شدن  آریتمی مطالعه الکتروفیزیولوژی(EPS)  و در صورت القائ  آریتمی  Ablation  توصیه می شود.

۶-تعریق: تعریق سرد یکی از علائم شایع حملات ایسکمی  قلبی یا سکته قلبی، آریتمی ها، برادیکاردی و نارسایی قلب می  باشد که البته در اغلب موارد همراه سایر علائم دیده می شود.

در صورتی که تعریق سرد  همراه درد آنژینی قفسه سینه باشد همیشه باید  احتمال حمله قلبی مد نظر باشد.  در صورتی که  تعریق سرد همراه طپش قلب، سرگیجه، ضعف و بیحالی باشد، احتمال آریتمی های قلبی  مطرح است. در نارسایی شدید قلبی تعریق سرد همراه تنگی نفس و احساس خستگی  ایجاد می شود. ممکن است تعریق سرد ناشی از کاهش قندخون در افراد دیابتی تحت  درمان باشد که در این موارد معمولا کاهش سطح هوشیاری و گیجی از علائم همراه  باشد. در موارد نادر ممکن است حملات تعریق سرد به تنهایی و بدون درد سینه  ناشی از حمله قلبی (سکته قلبی)  باشد که  این مسئله مخصوصا در سالمندان و مبتلایان به دیابت دیده می شود و لزوم توجه ویژه به این نشانه در این افراد راخاطر نشان می سازد.

۷- غش و یا ضعف کردن:  که البته همیشه نشانه ناراحتی قلبی نیست و ممکن است علل دیگری هم داشته باشد.

۸- ادم:  جمع شدن بیش از حد آب و یا پف کردن  پاها، ریه و یا شکم ممکن است خیلی معمولی جلوه کند اما خطرناک است.

۹- سیانوز:  کبود شدن اطراف لب و ناخنها که می تواند در اثر کمبود اکسیژن در بافتها باشد.

نشانه های فوق  از علائم بیماری قلبی است که می تواند دیده  شود. در هر حال اگر هرکدام را تجربه کردید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

انواع ، علل، علائم و نشانه های  بیماریهای قلب و عروق

بیماریهای قلبی عروقی در حال حاضر جزو سه علت اول مرگ و میر و ناتوانی انسان در سراسر دنیا بوده و در حال تبدیل شدن به اصلی ترین عامل مرگ و میر  یا ناتوانی  در اغلب کشورها می باشد. اگرچه خطرات ناشی از بیماریهای بیماریهای عفونی و مسری بدلیل ماهیت واگیری آنها سریع و قابل مشاهده فوری است امّا عوارض ناشی از بیماریهای مزمن مثل بیماریهای قلبی عروقی برای بیمار و جامعه،  ماندگارتر ، ناتوان کننده تر و پرهزینه تر بودن،  در همان حال قابل پیشگیری می باشند. امکان ایجاد بیماریهای قلبی عروقی بعد از سن ۴۰ سالگی در مردان ۵۰% و در زنان ۴۰% است.  هرچند بعضی از عوامل ایجاد و پیدایش بیماریهای قلبی عروقی مثل جنس مرد، سن و نژاد و ژنتیک غیر قابل مداخله هستند ، امّا روشهایی برای کنترل سایر عوامل خطر قابل تغییر و در نتیجه پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی و یا حداقل به تأخیر انداختن بروز آنها وجود دارد.

علل بیماری های قلب و عروق و نیز علائم ونشانه های آن بسته به نوع بیماری متفاوت است.

انواع بیمارى‌هاى قلبى:

هر چند وقتی صحبت از بیماری قلبی می شود بیشتر مردم بفکر سکته های قلبی می افتند ولی واقعیت این است که بیماری های زیادی می تواند سیستم قلبی عروقی انسان را درگیر کند

بیماریهای قلب را بطور کلی میتوان به چند زیر رده مهم تقسیم کرد:

۱ – بیماریهای عروق کرونر قلب ( شریانهای خونرسانی کننده به خود عضله  قلب ) :

آترواسکلروز ،  تصلب شرائین و  آنژین پایدار قلبی (بیماری مزمن شریان کرونر )

بیماری های  حاد شریان کرونر قلب: آنژین ناپایدار و  انفارکتوس  حاد میوکارد( سکته قلبی )

علت سکته قلبی

۲- بیماریهای عضله قلبی:

نارسائی قلبی حاد و مزمن

میوکاردیت حاد قلب

کاردیومیوپاتی های مزمن قلبی: کاردیومیو پاتی دیلاته قلبی ،   کاردیومیو پاتی هیپرتروفیک قلبی   ،  کاردیومیو پاتی ریستریکتیو قلبی

۳- بیماری در تولید ضربان و  ریتم  قلب:

آریتمی‌ها

بیماری سندرم سینوس بیمار قلبی

۴-بیماری‌های دریچه‌ای قلب

۵- بیماری آندوکارد قلب (آندوکاردیت)

۶- بیماری پریکارد قلب ( پریکاردیت)

۷- بیماری عروق بزرگ و اصلی قلب:

بیماری‌های آئورت

۸- بیماری های عروق محیطی قلب:

۹- بیماری های قلبی  ثانویه به  درگیری سایر ارگانهای بدن:

کورپولمونل

۱۰- یماری‌های مادرزادی قلب :

۱۱- پرفشاری خون= فشار خون بالا =  هیپرتانسیون:

۱۲- ایست ناگهانی قلب:

هرچند در مباحث اختصاصی بطور کامل در مورد این بیماریها صحبت شده اما بنده بطور مختصر و کلی برای مقایسه سریع انواع بیماریها ، انها را تعریف و علائمشان را ذکر میکنم:

 

۱ – بیماریهای عروق کرونر قلب :عروق کرونر ، رگ های اصلی خون رسانی به خود عضله قلبی می باشند. و بیماریهای عروق کرونر قلب ناشی از تنگ شدن  یا اسپاسم این عروق  ودر نتیجه  کاهش خونرسانی به قلب میباشد.

آترواسکلروز و تصلب شرائین سیر  تدریجی  اما پیشرونده  داشته و بتدریج و با مرور زمان موجب تنگی عروق کرونری قلب و در نتیجه کاهش تدریجی اما پیشرونده  خونرسانی به قلب می شود. این پدیده موجب  آنژین پایدار قلبی (بیماری مزمن شریان کرونر ) می شود که با درد فعالیتی قلب که ابتدا در سطوح فعالیت بالا و سپس بتدریج با پیشرفت بیماری با فعالیت های کمتر ایجاد و همیشه با استراحت بهبود می یابد مشخص می شود.

اما پارگی این پلاک های اترواسکلروتیک که همیشه بطور ناگهانی و بدون علائم واضح هشدار اولیه رخ داده و بدنبال آن فعالیت سیستم انعقادی خون موجب اضافه شدن لخته بروی پلاک آترواسکلروتیک پاره شده و در نتیجه انسداد کامل و حاد شده و موجب  بیماری های  حاد شریان کرونر قلب (آنژین ناپایدار و  انفارکتوس  حاد میوکارد( سکته قلبی )) میشود. این بیماری ها با درد ناگهانی قلبی در طی  استراحت بدون سابقه قبلی بیماری قلبی و یا با تشدید ناگهانی درد سینه در فردی که سابقه قبلی داشته اما تاکنون با درمان دارویی تحت کنترل بوده است مشخص می شود.

پس سکته قلبی، ناشی از توقف  ناگهانی جریان خون به عروق کرونر قلب عموما ناشی از پارگی پلاک اترواسکلروز و تشکیل لخته در داخل رگ  می باشد. علائم سکته  قلبی بجز درد و یا احساس سنگینی در ناحیه قفسه سینه ، پشت، فک، گلو و دست  می تواند شامل برخی علائم فریبنده گوارشی مثل تهوع و استفراغ و نیز علائمی مانند تعریق سرد،  ضعف، تنگی تنفس  و ضربان غیرطبیعی قلب باشد. این علائم را نباید نادیده گرفت و باید فورا به پزشک مراجعه کرد. اگر درمان فوری انجام نشود، آن قسمت از عضله قلب تخریب شده و می میرد ( سکته یا انفارکتوس) اما با درمان سریع امکان برگشت عملکرد عضله قلبی وجود دارد.

اگر  پلاک آترواسکلروز کوچک بوده و قبل از پارگی (و فعال کردن سیستم تشکیل لخته خون در قلب که انسداد حاد کرونری میدهد)، موجب انسداد قابل توجه در رگ نشده باشد، در این صورت  بسیاری از بیماران  تا زمانی که علائم سکته  قلبی آشکار نشود، نمی فهمند که دچار بیماری عروق کرونری قلب شده اند و حتی ممکن است تست ورزش اخیر این بیماران هم منفی باشد.

۲- بیماریهای عضله قلبی: علائم این گروه از درگیری قلب بفرم تنگی نفس فعالیتی و یا استراتی و نیز خستگی مفرط، ضعف و بی حالی و ادم ریه یا ادم اندام ها می باشد.و شامل:

-  نارسایی قلبی حاد و مزمن: نارسایی قلبی یعنی ناتوانی قلب از تامین نیازهای فرد که می تواند عمدتا ناشی از بیماری عضله  قلب یا کمتر ناشی از افزایش نیاز بیمار باشد.

در بیشتر موارد، نارسایی قلبی در اثر بیماری عروق کرونری و یا سکته (انفارکتوس)  قلبی رخ می دهد اما سایر علل مثل فشار خون بالای کنترل نشده طولانی مدت ، بیماری های دریچه ای  و… نیز دخیلند.

-  میوکاردیت حاد قلب: بعلت التهاب در عظله قلبی ناشی از عفونت یا پدیده های ایمنی را گویند.

-  کاردیومیوپاتی های مزمن قلبی (کاردیومیو پاتی دیلاته قلبی ،   کاردیومیو پاتی هیپرتروفیک قلبی   ،  کاردیومیو پاتی ریستریکتیو قلبی)

اختلال اولیه  در عضله  قلب را کاردیومیوپاتی نامند. این اختلال نیز با  کاهش توانایی قلب برای پمپاژ خون منجر به علائم نارسایی قلبی می شود.

۳- بیماری در تولید ضربان و  ریتم  قلب:

-  طپش قلب

-  آریتمی‌ها (ضربان نامنظم قلب)

-  بیماری سندرم سینوس بیمار قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی (AF)

4-بیماری‌های دریچه‌ای قلب: قلب ۴ دریچه دارد ۲ تا بین دهلیزی بطنی و دوتا بطنی-شریانی. دو نوع اختلال ( نارسایی (شلی) و تنگی دریچه ای) می تواند هر کدام از این دریچه ها را درکیر کند.

پرولاپس  دریچه  میترال نارسایی دریچه   میترالتنگی دریچه   میترال.

نارسایی  دریچه  آئورتتنگی دریچه   آئورت.

نارسایی و   تنگی دریچه تریکوسپید(سه لتی)

نارسایی  و تنگی دریچه  پولمونر

۵- بیماری آندوکارد قلب (آندوکاردیت): التهاب لایه پوشاننده داخلی قلب

۶- بیماری پریکارد قلب ( پریکاردیت): التهاب لایه پوشاننده خارجی قلب

۷- بیماری عروق بزرگ و اصلی قلب:

بیماری‌های آئورت

بیماری کاروتید

بیماری عروق مزانتر روده

۸- بیماری های عروق محیطی قلب:

۹- بیماری های قلبی  ثانویه به  درگیری سایر ارگانهای بدن:

کورپولمونل : نارسایی قلبی ناشی از بیماری ریه

۱۰- بیماری‌های مادرزادی قلب:

این بیماری ها طیف وسیعی بوده و بر اساس شدت یا  در بدو تولد یا اوایل دوران زندگی مشخص می شود یا  برخی مواقع بعد از بزرگ شدن یا بلوغ مشخص می گردد.

اهم این بیماری  های قلبی مادرزادی عبارت است از سوراخ بودن دیواره های قلب ، نارسایی ( شلی ) یا تنگی دریچه  قلب، و یا وجود ناهنجاری در بسته نشدن مجرای ارتباطی دو طرف قلب در دوره جنینی و یا جابجا بودن عروق اصلی قلب می باشند.

برخی از این نقص ها نیاز به درمان ندارند. برخی دیگر نیاز به درمان دارویی و یا جراحی اورژانسی در دوره نوزادی یا در بزرگسالی دارند.

افرادی که دارای نقص مادرزادی قلبی می باشند، ممکن است در معرض خطرایسکمی قلبی (اختلال در عروق کرونری ) ، آریتمی، نارسایی قلبی و عفونت دریچه های قلبی قرار بگیرند.

۱۱- پرفشاری خون= فشار خون بالا =  هیپرتانسیون : به فشار خون سیستولیک  بالاتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و   دیاستولیک  بالاتر از ۹۰ میلیمتر جیوه ( در هر  سن وهر دو  جنس ) اطلاق می شود.

۱۲- ایست ناگهانی قلب:

مرگ ناگهانی قلب  (SCD)به مرگ ناگهانی ناشی از بیماری قلبی در فرد سالم یا بیماری که انتظار مرگ  قریب الوقوع در او نمی رفت اطلاق می شود.می تواند بعلت سکته وسیع قلبی یا آریتمی قلبی و.. رخ دهد.

اگر SCD رخ دهد، بایدبه سرعت عملیات  احیای قلبی-ریوی انجام گیرد، چرا که بدون انجام احیای قلبی ریوی و بازگرداندن ریتم قلبی،  فرد بیماردر طی چند دقیقه دچار مرگ مغزی و سپس مرگ دائمی  می شود.

مطالب مرتبط:

 

93 comments

 1. سلام امروز پدربزرگ من دچار سرگیجه شدیدی شد برای همین به سایت شما آمدم چون نگران ایست قلبی اش بودم از آن جایی که قبلا بیماری قلبی داشت و مادر بزرگم هم بر اثر ایست قلبی فوت کرده بود و خانوادگی سوابق بیماری قلبی داریم نگرانش بودم او سر گیجه و معده درد شدیدی دارد تشخیص دکترش گرما زدگی است او از صبح میل به غذا نداشته است

 2. سلام
  میتونین در رابطه با تاثیر پارازیت ها روی قلب اطلاعاتتون رو در اختیارم بذارین؟
  متشکرم از مطالبتون

  • سلام
   نه متاسفم اطلاعات مدونی ندارم
   در صورت جمع آوری اطلاعات مدون خوشحال می شم به من نیز بفرستید

 3. سلام
  مدتیه که پشت قفسه سینه ام درد میکنه و هر از گاهی سمت چپ بدنم از شدت درد چنگ مشه طوری که نمیتونم کاری بکنم . تب و لرز همراه با تنگی نفس دارم . هر از گاهی قسمت پایینی قلبم درد میکنه جوری که دچار تنگی نفس و لرزش دست چپ همراهشه سرگیجه دارم .
  باتشکر ممنون میشم راهنماییم کنین تا علت این امر رو بدونم

  • سلام. علائم تان مبهم بوده نیاز به شرح حال کاملتر و معاینه دارد. تشخیص بر اساس سن و جنس متفاوت است. نگران نباشید ولی با یکی از همکاران پزشک حضوری مشورت کنید.

 4. سلام پدر من بعد از یک استرس شدید بلند و ارام ارام نفس میکشند و خیلی احساس خستگی و کسلی میکنند چند وقتی هم احساس درد همراه با تورم در پای خود زیر زانو احساس میکنند خواهش میکنم راهنمایی کنید

 5. با سلام .بنده ۴۳ ساله هستم و مدت ۸ ماهی است که درد پشت جناغ سینه و گز گز کردن و درد سینه و سنگینی دست چپ همراه با عاروق شدید و خستگی مفرد را دارم و به دکتر متخصص داخلی مراجعه کردم و داروهای عفونت معده را تجویز کردند ولی تاثیری نداشت و حالم بدتر هم شد.سونوگرافی شکم و آزمایش خون چیزی نشان ندادولطفا راهنمایی کنید.

  • سلام
   اگر علائم درد سینه با فعالیت بدتر می شود حتما به متخصص قلب جهت تست ورزش مراجعه نمایید.

 6. سلام. خسته نباشید
  مادر من حدود ۲۵ ساله مشکل قلبی داره ( نارسایی دریچه) جدیداً پزشک معالجشون اعلام کرده که که اندازه قلب بزرگتر شده و باید سریعاً عمل کنه ولی به دلیل ترس از عوارض پس از عمل تابحال اقدامی نکرده ولی چند روزی هست که لبشان کمی کبود شده این ممکن است خطرناک باشد.
  ممنون میشم اگه سریعاً بهم کمک کنید.

  • سلام
   در صورت بزرگی قلب بهتر است تاخیر نکرده و جراحی دریچه قلبی را انجام دهید.

 7. سلام دختری ۱۸ ساله هستم .سابقه ی اضطراب طولانی مدت دارم.غلظت خون دارم.ازکودکی مواقعی احساس ریزش در قلبم وسرگیجه و خوندماغ داشتم و همچنان دارم.حدودادوسال پیش دچار تپش قلب های طولانی مدت وشدید در همه حال حتااستراحت میشدم که دکترعمومی قرص پروپرانول۱۰تجویزکردامامصرف نکردم.بمرور زمان ضربان قلبم افزایش یافت بطوریک عموما۱۰۰ضربان در دقیقه است وبااندکی اضطراب وحتی گاهی بیدلیل بالای ۱۲۰ضربان درحال استراحت میرود نامنظم میشودومن مکررا از هوش می روم حین ورزش بخصوص نرمش شنا احساس ایست قلب یانفسم رادارم.تنگی نفس حتادرحال استراحت دارم ومدتی است شدت یافته بشدت خسته هستم.نوارقلب گرفتم تشخیص دکترمتخصص ضربان قلب بسیار بالابوداماپیگیرنشدم به تازگی ناحیه یپشت جناغ سینه وبازوی چپم درد میگیرد وگاهی کمرم دچاردردوسوزش میشود ودرمواقع استرس ضربان قلبم بشدت پاین میاید واحساس فشارشدیدی بروی قلبم دارم ضمنامن درناحیه شکم پهلو وپابخصوص ران دچاراضافه وزن هستم اما پس ازیکسالونیم ورزش رزمی تغییری مشاهده نمیکنم.آیا مشکل من میتواند ناشی ازفشارعصبی و استرس باشد؟احتمال وجود نارسایی قلبی هست؟اگر راهنماییم کنیدبسیار ممنون میشوم.ببخشید ک توضیحاتم طولانی شد

  • سلام
   با این شرح حال پراکنده تشخیص از راه دور سخت است ولی به احتمال بالا بیماری قلبی ندارید ولی جهت اطمینان و معاینه حضوری ، با یک متخصص قلب مشورت کنید.

 8. من ۱۸ سالمه و گاهی احساس درد شدید در قفسه ی سینه وبازو و مچ دست چپم دارم

 9. من دو سال پیش بعد از یک استرس طولانی دچار تپش قلب ناگهانی شدم به دکتر هم مراجع کردم اما خیلی زود رفع شد.البته هرباری که ناراحت می شدم یا عصبانی به شدت تپش شدید قلبم حس میشد…الان حدود یک هفته است که دوباره تپش قلب شدیدی ذارم به طوری که منو دچار سردرد میکنه…گاهی حس میکنم به فک و گردنمم فشار شدیدی میاد…دست چپ و پشتم به طور مداوم درد میکنه و قفسه سینم هم انگار تحت فشار و نقس کشیدنو واسم سخت میکنه…..

  • سلام. نگران نباشید احتمالا علایم منشا قلبی ندارد ولی علایم تان مبهم است و برای تشخیص درست نیاز به تکمیل شرح حال و معاینه بالینی حضوری است.

 10. سلام….دختری هستم ۱۹ ساله چند وقتیه ک قلبم درد میکنه….
  پاهام عرق سرد شدیدی داره….یک بار به طور شدید دچار تپش قلب شدم ک با درد شانه چپ و قفسه سینه به بیمارستان مراجعه کردم و با یک قرص رفع شد…
  قلبم صدای اضافه داره ک به راحتی حس میشه…نفس تنگی دارم تقریبا هرروز یا هرشب…
  گاهی اوقات قلبم تیر میکشه ک باعث میشه ک نتونم نفس عمیق بکشم یعنی وقتی نفس عمیق میکشم درد دارم….گاهی اوقات این تیر ها باعث میشه ک نتونم تکون بخورم…حتی یک ذره ک طولانی ترینش ۳ یا ۴ دقیقه طول میکشه….گاهی اوقات حس میکنم قلبم لرزش مانندی. داره…باید چی کار کنم؟

  • سلام
   با شرح حال فوق شما نیاز به معاینه و شرح حال کاملتر و احتمالا بعدا کارهای تشخیصی مثل اکو قلب دارید.
   نگران نباشید اما با یکی از همکاران متخصص قلب مشورت حضوری کنید.

 11. با سل
  من ۱۶ سالمه و پارسال دردی از نا حیه قلب داشتم و با مراجعه به پزشک وبعد از گرفتن نوار قلب گفتن مشکلی نیست
  اما دوباره امسال همان درد را دارم خواستم بگم که این درد من شاید وقتی دراز نکشیدم اصلا خودشو نشون نمیده وفقط شب ها هنگام خواب دوباره ایجاد میشه خواستم بدونم علت چیه و خطرناکه

 12. چند وقتیه دچار درد در قسمت بالای قلبم هستم و گاهی احساس می کنم که نوک قلبم و قسمت پایینی آن هم تیر می کشد گاهی اوقات هم احساس می کنم دردی در سمت راست قفسه سینه ام دارم اما تنگی نفس و تعریق ندارم و دردی در بازو ها و قسمت فک هم ندارم. ۱۸ ساله ام . خواهش می کنم هرچه زود تر پاسخ مرا بدهید

  • سلام
   راستش با این شرح حال درد شما به نظر منشا قلبی ندارد ولی در صورت ادامه علائم جهت نوار قلب و تکمیل شرح حال و معاینه به یک متخصص قلب مراجعه کنید.

 13. سلام
  من ۳۰ سالمه و تقریبا از ۱۵ روز قیل یک درد (بصورت فشار شی ) در نزدیکی کتف دست راستم احساس میکنم که فقط در حالت خواب درد را احساس نمیکنم البته درد شدید نیست بنظرتان می تواند منشا قلبی داشته داشته باشد.
  با تشکر

  • با سلام
   اگر درد با فعالیت تشدید می شود باید به یک متخصص قلب مراجعه کنید.

 14. با سلام
  من ۳۵سالمه حدود ۲۰‏(بیست )ساله که دچار درد قلب هستم چند بار به پزشک هم رفتم تشخیص چندانی صورت نگر فته است
  اوایل دردهایم عمدتأ با تیر کشیدن قلبی شروع میشد و گاهی اوقات مجبور بودم تا نفسم را جبس کنم یا بسیار آهسته تنفس کنم تا دردم کاسته شود
  البته گاهی هم احساس میکنم روی قلبم وزنه سنگینی قرار دارد،البته چند ماهیست بعضی مواقع احساس سبکی سر و سرگیجه بهم دست میده البته همه این سر گیجه در زمان گرسنگی بوده که با افت فشار خون‏(‏‏=‏۸-۱۰‏)همراهست
  البته اینرو هم باید بگم من ای بی اس خفیم هم دارم ،آیا احتمال عصبی بودن دردهای من وجود دارد؟یا بیماری قلبی است؟
  با تشکر

  • سلام
   دردهای شما مربوط به تنگی عروق کرونر قلب نیست اما ممکن است ناشی از اختلالات دریچهای قلب یا استرس یا عظلانی اسکلتی باشد.
   اگر تکراری است بهتر است با مراجعه به پزشک قلب مطمئن شوید.

 15. سلام
  من ۳۵سالمه حدود ۲۰ساله قلبم تیر میکشه و سوزش داره بعضی وقتا مجبورم نفسمو حبس کنم تا دردم از بین بره
  بعضی پزشکا گفتن عصبیه‏!‏
  الان هم درد ادامه دارد 

  • اگر معاینه قلب نرمال باشد معمولا علت جسمی مهم دیگری کمتر مطرح بوده و علل اضطرابی عصبی شایعتر بوده و در راس تشخیص ها است.

 16. همسر من ۲۷ سال دارد بسیار لاغر اندام است
  اخیرا دچار تعریق سرد ناگهانی میشود
  گاهی احساس نفس تنگی و گرفتگی قفسه سینه میشود مخصوصا هنگام عصبانیت
  و درهنگام عصبانیت دچار درد شدید قفسه سینه
  کتف و بازو میشود
  و گاه میگوید دستش بی حس یا دچار گز گز است
  وگاه دچار درد ناگهانی گردن میشود اما درد قفسه سینه اش معمولا در وسط سینه و پشت جناغ نیست
  گاه آنجاست گاه سمت راست یا چپ یا حتی بالای سینه ی اوست
  آیا بیماری قلبی دارد
  گفتنی است که خواب بسیار بدی دارد بد خواب است و اگر از خواب بپرد تپش قلب، تنگ تنف و درد میگیرد

  • سلام
   علائم ذکر شده بیشتر غیر قلبی بنظر می رسد.
   اما معاینه و بررسی یکی از همکاران می تواند در یافتن علت دقیق کمک کننده باشد.

 17. باسلام
  سوالی دام که به اندازه عمرم برام اهمیت داره خداراسپاس که شماهستید…
  پرولاپس میترال دارم وef 65% …که البته این عدد پارسال بهتربود…به تازگی متوجه شدم بیش فعال هستم وپزشک ریتالین ۱۰تجویزنموده که دربروشور آن نوشته شده کسانی که اریتمی قلبی دارندیانارسایی نیایدمصرف کنند چون خطرمرگ ناگهانی داره…من درس دارم برای ارشداماده میشم … چکارکنم ؟؟؟
  ممنووووون

  • سلام
   ریتالین داروی عارضه داری است اگر واجب نیست استفاده نکنید .
   در صورت ضرورت برای قلب شما بلا مانع است.

 18. سلا.م اقای دکتر
  من چند ماه یکبار دچار درد در ناحیه سمت چپ قفسه سینه میشم که چندین ساعت طول میکشه و دردش که خفیف هم هست به پشتم زیر کتف میزنه و معمولا چند روزی طول میکشه. اضافه کنم من الان ۴۰ سالمه و ۳ سال پیش رفتم دکتر متخصص نوار و اکو گرفت و گفت مشکلی ندارم و محض اطمینان گفت تست ورزش بده که نرفتم.۳سال قبل از اون اخه تست ورزش دادم چیز خاصی نشون نداد.بهرحال این وضعیت هرزگاه تکرار میشه.لازم به ذکر من غلظت خون دارم و استرس هم زیاد دارم کلا.

  • سلام
   درد شما مشکوک بوده و در صورت تکرار حتما باید با تست ورزش و … بررسی تکمیلی شود.
   تست ورزش های قبلی کمک کننده نبوده و رد کننده نمی باشد.

 19. با سلام، دختر ۲۶ ساله ای هستم، حدود یک ماهی است که بطور پراکنده در ناحیه قفسه سینه احساس درد خفیف میکردم که هر از چندگاهی ایجاد میشد. اما از دیشب احساس درد کمی محسوستر و احساس گرفتگی تقریبا دایمی در سمت چپ قفسه سینه دارم که در حالت خوابیده بیشتر میشود. تب یا سرگیجه،تنگی نفس،بیحالی و کبودی …. ندارم. سابقه بیماری قلبی در خانواده (پدربزرگ و پدرم) دارم. سال گذشته (فروردین ۹۱) چکاپ قلب (شامل نوار و اکو) انجام دادم و هیچ مشکلی نداشتم.

  • سلام
   علائم شما قلبی بنظر نمی رسد.
   لطفا به یکی از همکاران جهت معاینه کامل و تشخیص صحیح مراجعه کنید.

 20. با سلام
  من ۲۸سالمه مدتی هست که احساس میکنم تپش قلب دارم بعضی اوقات فکر میکنم که چون به ضربان قلبم توجه میکنم متوجه میشم شاید اگر حواسم نباشه خیلی متوجه نشم ولی یکی دو روزه دست چپم از شانه تا بازو درد میکنه و احساس میکنم که قفسه سینه من تنگ شده موقعی که نفس عمیق میکشم لطفا من رو راهنمایی کنید. با تشکر

 21. سلام و وقت بخیر و تشکر از سایت و مطالب خوبتون

  مدتی است که احساس تنگی نفس دارم همراه با درد در ناحیه سینه و جدیدا در پشت سینه و همچنین گاها آروغ شدید و چند روزی هم شبها بیدار می شدم به ئکتر مراجعه کردم و نوار قلب گرفت و گفت چیزی نیست
  مفاصل انگشتان دستم نیز درد می گیرد
  ممنون خواهم شد راهنماییم کنید
  با احترام

 22. سلام من ١۶ سالمه
  چند هفته ای میشه که بعد از سرما خوردگی نمی توانم به راحتی نفس بکشم و سمت چپ قفسه سینه ام کمی احساس درد می کنم به نظر شما ممکن است بیماری قلبی داشته باشم ؟؟؟؟ لطفا هرچه سریع تر جوابم را بدهید خیلی نگرانم
  و یک سؤال : ممکن است بیماری قلبی إرثی باشد چون پدر من دریچه میترالش را تعویض کرده؟؟؟؟ یا نه
  ممنون

 23. باسلام
  من مدتیه که دچار تنگی نفس میشم البته این حالت حتی در حالت استراحت هم با من هست و به این ترتیبه که انگار نفس کم میارم و نیاز به تنفس عمیق دارم حالت خمیازه بهم دست میده اما نمیتونم نفسم رو تا اخر تو بده پشت سر هم آه میکشم که غیر ارادیه اما باز نفسم تا اخر تو نمیره بطوریکه هرکسیکه همراه من باشه متوچه میشه
  موقع خواب حالم بهتره تا چندساعت بعد از بیدار شدن هم حالم خوبه اما وقتی شروع میشه چه درحال فعالیت باشم چه نشسته و استراحت میاد تازه متوجه شدم وقتی سرم گرم چیزی هست مشغول انجام کاریم که تمرکزم روی اونکاره تنگی نفسم کمتر میشه اما موقع صحبت کردن مخصوصا اگر در حین راه رفتن باشم خیلی نفس کم میارم
  خیلی نگرانم البته این حالت تنگی نفس رو از خیلی وقت داشتم اما فقط گاهی سراغم میامد و بسیار خفیف اما الان مدتیه یکم تشدید شده گاهی خیلی خیلی اذیت میشم ایا بنظرتون ممکنه مشکل قلبی داشته باشم
  ضمنا من ۴۰ سالمه از حدود ۲۰ سالگیم هربار که فشار خونم رو گفتم فشار خون دیاستولیکم روی ۹ بوده یکبار برای اکوکاردیوگرافی رفتم حدود ۵ سال قبل کاملا سالم بوده ویکبار بتجویز پزشک برای علت فشار خون کل آزمایشات و سونوگرافی لازم انجام دادم همه سالم بوود نهایتا علت رو به کم خونی شدیدم ربط دادند اما این اواخر چند بار بطور ناگهانی فشار خون سیستولیکم تا ۱۴ یا ۱۵ رفته
  با این توضیحات ایا ممکنه چدیدا مشکل قلبی ناشی از موارد یادشده پیدا کرده باشم ممنون

  • سلام. با توجه به فشار خون های بالا ، در صورتیکه چندین مرتبه کنترل فشار خون در شرایط نرمال نتایج مشابهی نشان دهد بهتر است درمان دارویی شروع نمایید.
   به هر حال تغییر روش زندگی برای تعویق شروع درمان الزامی است. http://galb.ir/archives/958
   بقیه علائم غیر اختصاصی بوده نیاز به تکمیل شرح حال و معاینه یکی از همکاران دارد.

 24. سلام من چندسالی است که بیماری آریتمی دارم کوچکترین فعالیتی باعث طپش قلبم میشود آیاورزش برایم مفید است؟

  • سلام. آریتمی انواع و علل بسیاری دارد و ورزش اثرات متفاوتی بر روی آریتمی ها دارد. برخی آریتمی ها را کاهش و برخی افزایش می یابند و حتی گاهی فعالیت بدنی و ورزش ممنوع است.
   بسته به نوع و مکانیسم آریتمی و بر حتما اساس نظر پزشک معالج تصمیم گیری شود.

 25. سلام ….من پسری ۱۸ ساله هستم که دچار درد کم در قفسه سینه هستم یکمم احساس تنگی نفس میکنم و همیشه بی حالم گاهی وقتا ی حسی بهم دست میده فک میکنم قلبم صر میشه تا زبونم …..میشه کمکم کنین…خیلی میترسم نوار قلبم برداشتم سالم سالمه. گاهی وقتا کف دستم و پاهام عرق میکنه…..دست و پاهام همیشه سرده و گاهی وقتا دستم ضعف میکنه اصلا انگار زور نداره وزنمم زیاد نیست ۶۱ کیاو ام و ورزش مداوم داشتم که حدود ۴ ماهه گذشتم کنار و درد کم در زیر سینه سمت چپم دارم

  • سلام
   برای تصمیم گیری تیاز به معاینه دقیق دارید ولی احتمال غیر قلبی بودن علائم زیاد است. اگر استرس یا اضطراب دارید اول آن را کنترل کنید.

 26. سلام من امروز به صورت ناگهانی دچار گرفتگی نفس شدم به طوری که به هیچ وجه نمیتونستم بازدم انجام بدم این در حالت ایستاده بود و بعد با کمک بقیه که نشستم و بهم اب دادن کم کم راه تنفسم باز شد که فکر میکنم بیشتر یه خاط خم شدنم بود که راه تنفسم باز شد.تا حالا اینجوذی نشده بودم و بار اولم بود.البته من وقتی خیلی بچه بودم موقع گریه کردن هم دچار نفس تنگی میشدم ولی امروز از چیزی ناراحتم نبودم.الان هم یکم احساس بی حسی تو قسمت چپ بدنم میکنم مخصوصا ازشونه تا دستم. ایا این نشانه های مشکل قلبیه؟

 27. سلام من ۲۰ سالمه حدود ۴ سال هست که سالی یک بار در اواخر فروردین ماه دچار تپش قلب شدید میشم که ۲۰ دقیقه طول میکشه و بعد خوب میشه وقتی شروع میشه اول بدنم گرم میشه و بعد سرد میشم لطفا راهنماییم کنید متشکرم.

  • سلام. احتمال آریتمی PSVT مطرح است. بزودی مطلب مناسب را در سایت بارگذاری خواهم کرد. http://galb.ir/فهرست-سایت

 28. سلام
  من ۲۴ سالمه و الان حدود ۳ ماهه که به کرات درد و سوزش درسمت چپ قفسه سینه و پشت جناغ سینه دارم و این درد به دست چپ و انگشتان و گردنم هم سرایت می کند
  در هر حالتی ممکن است این درد به سراغم بیاید از قبیل : استراحت ، فعالیت ، استرس ، غذا خوردن و حتی حالات ریلکس !
  ۲ماهه پیش به بیمارستان مدرس مراجعه کردم و بعد از انجام نوار قلب و سالم بودن نتیجه آن ، فقط قرص پروپرانول برایم تجویز کردند.
  لازم به ذکر است که سابقه ی فامیلی ندارم و بنده هیچ گونه مواد مخدر و سیگار و قلیان و مشروبات الکلی مصرف نمی کنم و به همین خاطر نگرانی من بسیار بیشتر شده ، خواهشمندم مرا در این زمینه راهنمایی کنید.
  با تشکر

  • با توجه به سن پایین و نداشتن عوامل خطر بیماری قلبی احتمال قلبی بودن کم است.
   اگر درد با فعالیت بدتر نمی شود و معاینه پزشکتان ونیز نوار قلب نرمال بوده است نگران نباشید.

 29. سلام،من ٢١ سالمه و مدتیه که تپش قلب دارم و شانه ی سمت چپم و بازوی چپم درد شدیدی داره، مدت زیادی هم هست که استرس دارم ، آیا اینا به قلبم مربوط می شه؟

 30. سلام و خسته نباشید من ٢٧ سالمه و تقریبا دو سالی هست که دردهای بدی در قفسه سینم حس میکنم دست چپم گاهی در خواب ورم میکند که من از درد دستم از خواب بیدار میشوم ولی بعد از بیدار شدن ورم دستم به سرعت می خوابد ولی درد تا صبح ادامه دارد، وقتی قفسه سینم میگیرد بع سختی نفس می کشم و تا چند دقیقه تکان نمی توانم بخورم.تعرق زیاد دارم. ایا ممکن است مشکل قلبی باشه؟

  • سلام
   در مورد امکان فشار بر عروق دست بدلیل مشکل اناتومیک با پزشک قلب یا ارتوپدی مشورت کنید.
   بدون معاینه امکان تشخیص صحیح مقدور نیست.

 31. باسلام خدمت آقای دکتر
  من ۲۴ سالمه پدرم وعموم وپدربزرگم همه درجوانی سکته کرده اند وفوت شدن الانم من هروقت به موضوعی فکرمیکنم قفسه سینه ام دردمیگیره ضربان قلبم تند تند میزنه دست چپم بی حس وسنگین میشه وقتی هم پیاده روی کنم نفس کشیدن واسم سخت میشه تا حالام به دکتر قلب مراجعه نکردم ممکنه که منم ناراحتی قلبی داشته باشم لطفاً راهنمایی بفرمائید .
  با تشکر

  • سلام. نگران نباشید چون استرس ادم سالم را هم بیمار می کند امابا توجه به سابقه فامیلی قوی توصیه به ویزیت توسط پزشک قلب بصورت دورهای دارم.
   پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

 32. سلام
  من ۲۰ سالمه و حدود دو هفته ی پیش به خاطر دردی شبیه به درد معده که خیلی ناگهانی شروع شد و حدود ۱ تا دو ساعت طول کشید به پزشک مراجعه کردم .پزشک به من گفتند که مشکل از معده ات نیست و ممکن درد عضلانی باشه و به خاطر درد ناحیه سمت چپ قفسه ی سینه به متخصص قلب ارجاع دادن
  درد قفسه ی سینه ی من بعد از اون گاها دوباره ظاهر میشه و بیشتر بصورت فشار خفیف که با تیرکشیدن همراه باشه و الان چندروزیه که بصورت متوالی دچارش هستم…و با استرس افزایش پیدا میکنه
  میخوام بدونم چه احتمال یا تشخیصی پشت این دردها هست
  با تشکر

  • سلام. تشخیص دقیق با شرح حال کامل و نیز معاینه کامل مقدور می باشد.
   با پزشکتان مشورت کنید..

 33. باسلام و عرض ادب و خسته نباشید.
  می خواستم ازتون سوالی بپرسم.
  اینکه من چند وقته که هنگام فعالیت ورزشی(والیبال)احساس ناراحتی و گرفتگی در قفسه ی سینه دارم.و از قبلا هم جناغ سینه ام درد می گرفت.
  همینطور بعضی وقت هاهم این درد به کتف و شانه ی دست چپم سرایت کرده.
  ۱۱۶ سالمه.
  وقتی ورزش می کنم کمی نفس کم میارم و احساس خستگی دارم.در قفسه ی سینه ام احساس گرفتگی و سنگینی و فشار دارم.دلیلش چی می تونه باشه.خواهش می کنم پاسخ بدین.
  کم خونی هم دارم.گاهی وقتا به ندرت هم کمی قلبم تیر می کشه.
  هنگام ناراحتی یا استرس هم گاهی قفسه ی سینه ام تیر میکشه و احساس درد دارم.
  خواهشا زود جواب بدین اخه خیلی می ترسم.

 34. سلام
  من ۵۰ سالم میباشد از ۲۰ سالگی نقطهای از طرف چپ سینه ام درد میکرد چندین بار پیش دکتر رفتم گفت چیزی نیست در ۳۰ سالگی شدبدا تپش قلب داشتم بصورتی که فکر میکردم قلبم مخواهد بیرون بیاید . دکتر رفتم دکتر بیمارستان قلب گقت نگران نباش ۱۵۰ هم زد مهم نیست.در هر حال دکترهای زیاد رفتم بسیار زیاد نوار قلب گرفتم.چندین بار اکو کردم.و چند بار تست ورزش دادم وسال ۹۰ اکو استرس در بیمارستان.اکنون فکر میکنم به حاطر هوای الوده ناجیه قفسه سینم درد میکنه با توجه به اینکه ۲ روز پیش به بیمارستان رفتم و دکتر متخصص نوار ۲ بار گرفت و انزیم قلبی را چک کرد و اکو نیز کرد ومن امدم منزل . ولی امروز نیز مجددا قفسهام کمی درد میکرد .از این رو برای اولین بار یک قرص زیر زبانی گذاشتم ولی فکر کنم تاثیری نداشت. البته این درد با حرکت وراه رفتن هم تغییری نکرد.با توجه به بیوگرافیم نظر شما برایم بسیار مهم است .لطفا پاسخ دهید .متشکرم

  • سلام. یکی از تشخیص های در سینه بیماری قلبی است
   با توجه به بررسی های ذک شده احتمال بیماری قلبی کم بوده و بهتر است سایر علل بررسی شود.
   از همین 《سایت قلب 》میتوانید تشخیص افتراقی درد سینه را مطالعه کنید.

  • سلام
   تیپ دردهای شما بیشتر غیر قلبی است و با توجه به تست ورزش منفی شما ، علل دیگر درد سینه باید بررسی سود

 35. سلام
  من به علت تنگی نفس خفیف که گاهی به سراغم میومد دوماه پیش به پزشک مراجعه کردم در ام آر آی هیچ مورد ریوی مشاهده نشد .
  به اکو و تست ورزش رفتم جواب اکو عالی بود در تست ورزش ضربانم را تا ۱۸۰بالا برد که مشکلی وجود نداشت بجز اینکه
  در ضربان ۱۵۰ یک مورد تک پالس pvc و حدود ضربان ۱۶۰ هم یک تک پالس pvc دیگر داشتم و بعد از آن دیگر مشکلی نشان نداد.
  متخصص قلب گفت مهم نیست و کمی راحت تر شدم اما :
  الان گاهی از هر یک ربع نیم ساعت یکبار حس میکنم حین تنفس یکی از دم و بازدم هایم دچار گرفتگی میشود
  لطفا راهنمایی ام کنید
  با تشکر

  • سلام.
   اگر معاینه و بررسی های پاراکلینیک قلب و ریه نرمال باشد ممکنه علل اسکلتی عضلانی یا علل اضطرابی عصبی مطرح باشد.
   با پزشک معاینه کننده مشورت کنید.

 36. با سلام من متاهل ۲۶ساله هستم .تقریبا نزدیک دو هفته است که به طور ناگهانی (ولی نه مکرر)دچار تپش قلب شدید و تنگی نفس میشوم به طوری که ضربان قلبم زیاد شده و احساس می کنم نفسم بالا نمی آیدو احساس سوزن سوزن شدن دستها و صورتم در آن مواقع را دارم پس ازچند دقیقه به روال عادی بر میگردم لطفا راهنمائی کنید

  • باسلام
   بدون معاینه و بررسی اظهار نظر در مورد علایم شما مقدور نیست.
   لطفا به یکی از همکاران مراجعه کنید.

 37. محمد
  آبان ۳۰, ۱۳۹۲ در t ۱۶:۴۷ · پاسخ دادن

  سلام – من سه روز قبل در ساعت چهار صبح بر اثر احساس فشار در سمت چپ سینه ام بیدار شدم که احتمال دادم قلبم باشد ضمن اینکه در ناحیه کتف روبه جلو و عقب از قبل نیز درد دارم البته این درد با فعالیت بیشتر یا کمتر نمی شود در مراجعه به بیمارستان دکتر نوار قلبی و آزمایش خون گرفت که در نوار قلبی گفت که یکمی قلبت تند می زنه و احتمالا استرس داشتی و در آزمایش خون( ddimer نگاتیو و cpk 181 , cpk-mb 12)گفتند سالم هستم درهمان بیمارستان خانم دکتری که برد تخصصی داشت از قلبم اکو گرفت که همزمان توضیحاتی به این صورت داد که دیواره سمت راست قلبم بی حرکت است و گفتند که یا احتمالاً مادر زادیست یا تازه اینجوری شده و باید آنژیوگرافی بشم لازم به توضیح است که من حدود بیست سال هست که سیگار می کشم ، هنگام بالا رفتن از پله نفسم بند میاد
  در هنگام کار کردن دستی زیاد عرق می کنم
  و کارم نیز دفتری بوده و روزانه ۱۲ ساعت با کامپیوتر کار می کنم و ضمناً در سال گذشته بعلت سرماخوردگی و سرفه های شدید تحت درمان بودم که دکتر توصیه کرد در صورتیکه سیگار رو ترک نکنم به آسم مبتلا میشم چون سینه ام خش خش داشت .
  حال می خواستم نظر شما رو در خصوص انجام آنژیوگرافی یا مراجعه به کدام دکتر : قلب یا ریه بپرسم
  خواهشمند است در صورت امکان راهنمائی بفرمایید ممنون

  • سلام
   قضاوت بدون معاینه سخت است ولی به نظر تست ورزش قبل از تصمیم به آنژیوگرافی قلب لازم خواهد بود.
   ضمنا در صورت D dimer منفی ، آمبولی ریه کمتر مطرح است

 38. با سلام من حدود دو ماه پیش به دکتر عمومی مراجعه کردم که گفتن تپش قلبت همراه با آریتمی هست و رفتم بیمارستان یه دو روزی در بیمارستان بستری بودم که اکو سالم و نرمال بود ولی تست ورزشم مشکوک بود . که گفتن باید سی تی آنژیو بشم . باز قبلش هم ٣بار اکو کردم اکو کاملا طبیعی و سالم بود جواب سی تی آنژیو هم گفتن کاملان نرمال بود. ولی بعد از اون بعضی اوقات دچار تپش قلب میشم جوری که تمام بدنم میکوبه و بعد از ٣یا ۴ دقیقه به حالت عادی بر میگرده. جدیدن هم با فعالیت تنگی نفس میگیرم. لطفا راهنماییم کنید.دکتر عصابم رفتم تشخیص پانیک دادن. ولی من همش فکر میکنم قلبمه

  • اگر تپش قلب تان هر ۴۸ ساعت حداقل یکبار تکرار می شود بهتر است “هولتر ۲۴ ساعته قلب ” انجام بدهید تا نوع اریتمی حین احساس تپش قلب دقیقا مشخص شود.

 39. با سلام
  برادرم برای رفتن به سربازی گفته بودن باید جکاب بشی بعد دکتر گفته بود صدای اضافی از قلبت شنیده میشه به دکتر متخصص مراجعه کرده اکو انجام داده گفته مشکلی نیست میخاستم بدونم واقعا مشکلی ایجادنمیکنه هیج دارویی بهش نداده.لطفا جوابش به ایمیلم بفرستید.باتشکر فراوان از آقای دکتر

  • نه نگران نباشید

 40. سلام آقای دکتر بنده ۴۵سال دارم ۶ماه است که عمل قلب باز انجام داده ام ولی هنوز پشت کتف چپم درد دارد علت آن چیست لطفا مرا راهنمایی فرمایید باتشکر

 41. آقای دکتر تابان باسلام بنده ۴۵سال سن دارم و۶ماه است که عمل قلب باز انجام داده ام ولی هنوز پشت کتف چپم درد دارد لطفا مرا راهنمایی فرمایید علت چیست . باتشکر

  • سلام
   لطفا جهت معاینه و بررسی با پزشک معالج خود مشورت کنید ولی احتمالا درد منشا غیر قلبی ( مثلا مشکل مفصلی یا عضلانی ) دارد.

 42. سلام
  ببخشید که کمی طولانیه .باید همه شرایط و نشانه هارو میگفتم
  دختری ۲۲ ساله هستم. مهرماه پارسال اول حدود۱۰ روز دچار کم اشتهایی شدم .بعد این کم اشتهایی شد بی اشتهایی کامل.از روزی که هم کاملا بی اشتها شدم سوزش و سنگینی قفسه سینه داشتم .بدخابی طوریکه با صدای پشه هم از خواب میپریدم.ضعف وبی حالی.کمی سختی درتنفس.و احساس سوزش نه بصورت پخش (نقطه ای)دروسط قفسه سینه داشتم.این گذشت و با آمپول وقرصهای تقویتی خوب شد!!! البته سوزش قفسه سینه ام موند.بخصوص وقتی استرس و ناراحتی داشتم.تا اینکه از اواخر اردیهشت ماه بی هیچ مقدمه ای و انی دست چپم درد گرفت و سر شد . کم کم علائم دیگه هم اضافه شد مثل تپش قلب و سوزش قفسه سینه و گردن درد سمت چپ وکتف چپ و گاهی به پشت و پای چپم هم میزد.بی حسی دست چپ. و گاهی سمت چپ بدن چند بار هم تنگی نفس داشتم.قلبم هم چندین ار درد گرفت و احساس میکردم انگار قلبم جمع شده یا منقبض شده طوریکه انگار فضای زیرش خالی شده باشه .گاهی این حس رو روی گردنم هم دارم.اما اینو بگم دردم آنچنان شدید نیست که منو از پا دربیاره.ضعف هم دارم.بخصوص از وقتی روزه گرفتم(اینومتذکر بشم که من از ۷ سالگی روزه میگرفتم و تا پارسال با اینکه بیرون خونه هم خیلی فعالیت داشتم هیچوقت ضعف نداشتم) و طوری شده که نمیتونم بایستم و چندساعت به افطار حتا نشستن هم برام مشکله اما اصلا گرسنه ام نیست. و روز اول رمضان نزدیک به یک ساعت بدون قطعی قلبم درد میکرد که خودش خوب شد. اما درد دست و گردنم و بی حسی اکثرا هست و شدت و ضعف داره.
  شما فکر میکنید مشکل من قلبیه ؟ و آیا به مرور بدتر میشه؟ نیازی به مراجعه به پزشک دارم؟

  • سلام. علایم به احتمال زیاد غیر قلبی بوده و احتمالا به علت استرس باشد ولی بهتر است معاینه و در صورت نیاز بررسی شوید. با یکی از همکاران مشورت کنید.

 43. باسلام و آرزوسلامتی برای جنابعالی

  شرح بیماری :
  حدود ۲ هفته است که در قسمت پایین قفسه سینه در احساس می کنم . زمانیکه به پهلوچب می خوابم درد شدید تر می شود . بعضی وقتها که به پشت دراز می کشم احساس درد بیشتر می شود . بعضی وقت ها با با حالت خفگی از خواب بیداری می شوم (هر جندماه یکبار).درگذشته کوه نوردی می رفتم (تفریحی) ولی الان در راه رفتن در جاده های پرشیب تنگی نفس می گیرم وکم می آورم .در حال حاضر۵۱ سال سن دارم و ۱۰سال پیش دکتری تشخیص پرولاپس دادند ولی تاکنون هیج داروی مصرف نکرده ام . در معاینه هفته گذشته پزشک و اکو تشخیص پرولاپس داده شده و گفتند که برای تخیص دقیق اسکن قلب و تست ورزش لازم است
  سوال :
  ۱-اسکن قلب با تزریقات مواد و مواد رادیو اکتیو برای مخطراتی هم دارد؟
  ۲-تست ورزش وسیله مناسب برای تشخیص گرفته گی رگ های قلب می باشد ؟
  از وقتی که برای پاسخگوی سوالات می گذارید از جنابعالی تشکر می کنم

  • سلام.
   درمورد اسکن و خطرات از بخش فهرست مطلب اسکن قلب را مطالعه کنید.
   تست ورزش و در صورت عدم تحمل دویدن اسکن قلبی فقط برای تشخیص تنگی یا انسداد عروقی کاربرد دارد.

 44. سلام ایمان هستم ۲۱ سالمه چند وقته دست چپم مدام درد میگیره حالت گرفتگی و کمی سرگیجه دارم احساس ضعف و خستگی هم دارم بعضی وقتا هم دچار تنگی نفس میشم و قفسه سینم تیر میکشه علتش رو نمیدونم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. علائم مبهم است ولی بعید است مشکل مهمی باشد. بهتر است توسط یکی از همکاران معاینه شوید اگر معاینات نرمال بود نگران نباشید.

 45. با سلام
  ۵۳ ساله هستم چند سالی است که گاها ضربان قلبم در وقت استراحت بطور ناگهانی بالا می رود و از ۸۰ به ۱۱۰ و حتی ۱۴۰ می رسد بطوریکه طپش آن را کاملا حس می کنم. اگر طپش زیاد باشد قفس سینه و دست چپم نیز درد می گیرد.
  گاهی این دو با تعریق همراه است.آیا مشکل قلبی دارم ؟
  متشکرم

  • سلام. در صورتیکه شروع و پایان تپش قلب ناگهانی است حتما باید با یک متخصص قلب مشورت کنید. اما موارد شروع و ختم تدریجی بدون علائم آزار دهنده بویژه در زمینه استرس معمولا مهم نبوده و در صورت بی علامت بودن نیاز به درمان ندارند.

 46. یا عرض سلام و خسته نباشید
  من حدوده یک ساله که از میزن فعالیتم کم کردم و بیشتر کارایه اداری میکنم در صورتی که قبلا ورزش میکردم
  حدوده یک سال پیش یک دفعه ضربانه قلبم بالا رفت و حات تهوع بهم دست میداد همراه با لرزش دست و پا و بی اشتهایی
  بیماری من پانیک تشخیص داده شد و یه سری قرصا رو مصرف کردم که وضعیتم بهبود یافت ولی از اون موقع احساس فشار رو قفسه سینم همراه با سوزش در دسته چپم بازو و مچ دسته چپم
  البته گاهی به دسته راست و پاخام سزایت میکنه
  که فرق نمیکنه تو چه حالتی باشم نشسته خوابیده ایستاده تو همه حالات رخ میده به ظوره متناوب
  تسته اکو و نوار قلب رو انجام دادم و نرمال بود
  همچنین خانوادگی سابقه بیماری قلبی نداریم
  ایا امکان داره این علائم مربوط به گرفتگی رگهایه قلبم باشه؟
  ژون تسته ورزش رو ندادم و همش فکر میکنم رگایه قلبم گرفتن
  تو رو خدا کمکم کنید خیلی استرس دارم

  • سلام. اگر تست ورزش از نظر تغییرات نواری و نیز قدرت عملکردی قلب نرمال باشد مشکل گرفتگی مهم رگ قلب بعنوان علت درد سینه ، بسیار نادر خواهد بود.
   در صورت شک باید با یک روش دیگر مثل استرس اکو یا اسکن هسته ای قلب یا سی تی انژیوگرافی بررسی بیشتر کرد.

 47. ممنون ازمطالب مفیدتون

  • از لطفتان سپاسگذارم

 48. سلام آقای دکتر خسته نباشید ممنون از سایتتون
  من ۳۵سالمه چند وقتی میشه که هر از چند گاهی دست چپم و سمت چپ سینه درد میکنه وقتی رو به بالا میخوابم انگاربیشتر میشه به پهلوی راست که میخوابم خوب میشه اگرهم بشینم دردش کم میشه همون موقع زیر بغل چپم حدودا ۱۰ سانت پایین وقتی با انگشت فشار میدم درد داره . درد وقتی شروع میشه گاهی چند ساعت گا هی هم یک نصفه روز ادامه داره جدیدا تا پشتم هم میره پشت سمت چپ بدنم موقع درد وقتی ماهیچه زیر بغل چپمو فشار میدم اون لحظه کمی بهتره
  موقع درد وقتی ورزش میکنم خوب میشه

  ضمنا مدتی هم میشه که معده ام ترش میکنه شاید این دو با هم در ارتباط باشن
  تست ورزش اکو و نوار قلبم خوب بود ولی خیلی نگرانم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام. با شرح حال تان درد سینه شما اسکلتی بنظر می رسد. اگر معاینه و بررسی های همکار متخصص قلب نرمال بوده دیگر نگران نباشید. با یک ارتوپد یا فوق تخصص روماتولوژی مشورت کنید.

 49. سلام آقای دکتر آیا کسی که عمل قلب باز انجام داده ورزش دویدن براش ضرر دارد با تشکر

  • سلام. بعد بررسی پزشک با اجازه ایشان بلامانع بوده حتی توصیه می شود.

 50. سلام

  من جوانی ۳۰ ساله هستم و قدم ۱۸۳ و وزنم ۱۲۵ کیلوگرم است. تا به امروز بیماری خاصی نداشتم. اما به مدت ۸ سال است که متاسفانه فعالیت فیزیکی ندارم و حتی پیاده روی هم نکرده ام. در بیشتر ساعات به حالت درازکش و خیلی کم نشسته هستم. تپش قلبم در حالت استراحت همواره بالای ۱۰۰ است، یعنی حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰٫ چند سالی است که در بخش قفسه سینه درد احساس میکنم و با مالش دادن سعی میکنم تسکینش دهم. اما حدود چند روز پیش برای اولین بار پس از خوردن ماست چکیده و یک لیوان شیر کاکائو ولرم، پس از دراز کشیدن در این ناحیه احساس سوزش کردم و این سوزش از وسط به اندازه ۱۵ سانتی متر به بخش راست قفسه سینه امتداد یافت.

  فکر میکنم که سوزش سر دل نیست چون در سمت وسط و بالای قفسه سینه اتفاق افتاد. این سوزش در آن روز چندین و چند بار اتفاق افتاد و از فردایش هر چند ساعت به مدت حدود سی ثانیه به سراغم میاد، به خصوص اگر به سمتی خم بشوم. همزمان با این سوزش، استرس شدیدی میگیرم و از آن روز تا به حال خواب درستی هم ندارم، چون هر چند دقیقه با کوچکترین درد در قفسه سینه بیدار می شوم.

  در ضمن از آن روز که برای اولین بار هر چند دقیقه یک سوزش در بخش های مختلف دست و پا مثل ساعد، نوک انگشتان، کف پا احساس میکنم که به استرسم بیشتر اضافه میکنه.

  حدود دو سال پیش اکو شدم و دکتر گفت هیچ مشکلی نداری، ولی باید برای اطمینان تست ورزش هم بدهی. متاسفانه به دلیل اضافه وزن بیش از حد و عدم تحرک در زندگی، در همان دقایق نخستین تست ورزش کم آوردم و پاهایم توان دویدن نداشتند. به همین خاطر تست ورزش نا تمام باقی ماند و دکتر نتوانست نظر دقیقی بدهد.

  در ضمن پیش از آغاز تست ورزش، خانم دکتر با تعجب بهم گفت چرا در حالت استراحت انقدر تپش قلبت بالاست؟ گفت روی ۱۱۱ هست.

  خواهش میکنم کمکم کنین. از امروز تصمیم گرفتم زندگی ام را تغییر بدهم اما نمی دانم پس از ۸ سال دراز کشیدن و ضعیف شدن شدید پاها و دست ها به هنگام بلند شدن و اینکه هیچ زوری در دست و پا ندارم، چطور تحرک فیزیکی را شروع کنم و چه کارهایی برای من مناسب است. تغذیه من باید چه تغییری بکند؟

  خواهش میکنم راهنماییم بفرمایید که باید چه کار کنم. باور کنین از استرس دارم میمیرم که در این سن چه سرنوشت ترسناکی در انتظارم هست. خواهش میکنم پاسخ را در صورت امکان به ایمیلم بفرستید.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: