ضربان زودرس دهلیزی یا PAC

ضربان زودرس دهلیزی یا   PAC چیست؟

مطالب مرتبط:

تپش قلبآریتمی های دهلیزی /  بلوک‌ قلبی‌ (Heart block)تاکی کاردی حمله ای بازچرخشی فوق بطنی یا  PSVT /   آریتمی فیبریلاسیون دهلیزى (AF= Atrial Fibrillation)

ضربان زودرس دهلیزی یا   PAC  : گاهاً یک کانون غیر طبیعی ضربان ساز در یکی از دهلیزهای قلب منجر به ایجاد پالس الکتریکی و در نتیجه ضربان قلب نابجا می شود. تناوب ایجاد این ضربان نابجا ( PAC ) در افراد و شرایط مختلف متفاوت بوده و ممکن است ۱۲ تا ۱۰ بار در شبانه روز یا ۳۰ تا۲۰ بار در دقیقه باشد. این آریتمی کاملاً خوش خیم بوده و علائم مهمی ایجاد نمی نماید. با این حال در برخی بیماران احساس طپش قلب به وجود می آید که می توان در این موارد با استفاده از داروهایی از قبیل پروپرانولول علائم را برطرف کرد. در صورتی که ضربانات نابجای دهلیزی PAC به صورت متوالی و برای مدت طولانی ادامه یابد تاکی کاردی دهلیزی به سرعت ۱۸۰ تا ۱۱۰ بار در دقیقه ایجاد شده و منجر به احساس طپش قلب شدید می شود. درمان دارویی با بتابلوکرها اغلب موثر  است. در برخی موارد مقاوم به درمان دارویی بوده ونیز به شدت علامتدار است . در این موارد  موثرترین کم خطر ترین  درمان، ابلیشن با رادیوفرکونسی RF ablation و سوزاندن دائمی کانون غیر طبیعی ضربان ساز می باشد.

3 comments

  1. BQL92U xcnsumpkhagv, [url=http://hkonayzhxkkh.com/]hkonayzhxkkh[/url], [link=http://xvnirctccfyw.com/]xvnirctccfyw[/link], http://reoaemvwgyzv.com/

  2. سلام ایا در مواردی که PAC کم باشد هم EPقابل اجرا هست؟

    • سلام
      بله- میشود انجام داد . ولی چرا انجام شود؟؟ معمولا نیاز نیست. با پزشک معالجتان مشورت کنید و علت نیاز به EPS را ازایشان بپرسید.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: