انواع ، علت، علائم و نشانه های بیماری های قلب و عروق

انواع ، علل، علائم و نشانه های  بیماریهای قلب و عروق

مطالب مرتبط:

مقدمه :

بیماریهای قلبی عروقی در حال حاضر جزو سه علت اول مرگ و میر و ناتوانی انسان در سراسر دنیا بوده و در حال تبدیل شدن به اصلی ترین عامل مرگ و میر  یا ناتوانی  در اغلب کشورها می باشد. اگرچه خطرات ناشی از بیماریهای بیماریهای عفونی و مسری بدلیل ماهیت واگیری آنها سریع و قابل مشاهده فوری است امّا عوارض ناشی از بیماریهای مزمن مثل بیماریهای قلبی عروقی برای بیمار و جامعه،  ماندگارتر ، ناتوان کننده تر و پرهزینه تر بودن،  در همان حال قابل پیشگیری می باشند. امکان ایجاد بیماریهای قلبی عروقی بعد از سن ۴۰ سالگی در مردان ۵۰% و در زنان ۴۰% است.  هرچند بعضی از عوامل ایجاد و پیدایش بیماریهای قلبی عروقی مثل جنس مرد، سن و نژاد و ژنتیک غیر قابل مداخله هستند ، امّا روشهایی برای کنترل سایر عوامل خطر قابل تغییر و در نتیجه پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی و یا حداقل به تأخیر انداختن بروز آنها وجود دارد.

علل بیماری های قلب و عروق و نیز علائم ونشانه های آن بسته به نوع بیماری متفاوت است.

انواع بیمارى‌هاى قلبى:

هر چند وقتی صحبت از بیماری قلبی می شود بیشتر مردم بفکر سکته های قلبی می افتند ولی واقعیت این است که بیماری های زیادی می تواند سیستم قلبی عروقی انسان را درگیر کند

بیماریهای قلب را بطور کلی میتوان به چند زیر رده مهم تقسیم کرد:

۱ – بیماریهای عروق کرونر قلب ( شریانهای خونرسانی کننده به خود عضله  قلب ) :

آترواسکلروز ،  تصلب شرائین و  آنژین پایدار قلبی (بیماری مزمن شریان کرونر )

بیماری های  حاد شریان کرونر قلب: آنژین ناپایدار و  انفارکتوس  حاد میوکارد( سکته قلبی )

۲- بیماریهای عضله قلبی:

نارسائی قلبی حاد و مزمن

میوکاردیت حاد قلب

کاردیومیوپاتی های مزمن قلبی: کاردیومیو پاتی دیلاته قلبی ،   کاردیومیو پاتی هیپرتروفیک قلبی   ،  کاردیومیو پاتی ریستریکتیو قلبی

۳- بیماری در تولید ضربان و  ریتم  قلب:

آریتمی‌ها : تپش قلبآریتمی های دهلیزی /  بلوک‌ قلبی‌ (Heart block)تاکی کاردی حمله ای بازچرخشی فوق بطنی یا PSVT /   ضربان زودرس دهلیزی یا   PAC /   آریتمی فیبریلاسیون دهلیزى (AF= Atrial Fibrillation) /

بیماری سندرم سینوس بیمار قلبی

۴-بیماری‌های دریچه‌ای قلب

۵- بیماری آندوکارد قلب (آندوکاردیت)

۶- بیماری پریکارد قلب ( پریکاردیت)

۷- بیماری عروق بزرگ و اصلی قلب:

بیماری‌های آئورت

۸- بیماری های عروق محیطی قلب:

۹- بیماری های قلبی  ثانویه به  درگیری سایر ارگانهای بدن:

کورپولمونل

۱۰- بیماری‌های مادرزادی قلب :

۱۱- پرفشاری خون= فشار خون بالا =  هیپرتانسیون: نحوه اندازه‌گیری فشار خون با فشار سنج

۱۲- ایست ناگهانی قلب:

هرچند در مباحث اختصاصی بطور کامل در مورد این بیماریها صحبت شده اما بنده بطور مختصر و کلی برای مقایسه سریع انواع بیماریها ، انها را تعریف و علائمشان را ذکر میکنم:

 

1 – بیماریهای عروق کرونر قلب :عروق کرونر ، رگ های اصلی خون رسانی به خود عضله قلبی می باشند. و بیماریهای عروق کرونر قلب ناشی از تنگ شدن  یا اسپاسم این عروق  ودر نتیجه  کاهش خونرسانی به قلب میباشد.

آترواسکلروز و تصلب شرائین سیر  تدریجی  اما پیشرونده  داشته و بتدریج و با مرور زمان موجب تنگی عروق کرونری قلب و در نتیجه کاهش تدریجی اما پیشرونده  خونرسانی به قلب می شود. این پدیده موجب  آنژین پایدار قلبی (بیماری مزمن شریان کرونر ) می شود که با درد فعالیتی قلب که ابتدا در سطوح فعالیت بالا و سپس بتدریج با پیشرفت بیماری با فعالیت های کمتر ایجاد و همیشه با استراحت بهبود می یابد مشخص می شود.

اما پارگی این پلاک های اترواسکلروتیک که همیشه بطور ناگهانی و بدون علائم واضح هشدار اولیه رخ داده و بدنبال آن فعالیت سیستم انعقادی خون موجب اضافه شدن لخته بروی پلاک آترواسکلروتیک پاره شده و در نتیجه انسداد کامل و حاد شده و موجب  بیماری های  حاد شریان کرونر قلب (آنژین ناپایدار و  انفارکتوس  حاد میوکارد( سکته قلبی )) میشود. این بیماری ها با درد ناگهانی قلبی در طی  استراحت بدون سابقه قبلی بیماری قلبی و یا با تشدید ناگهانی درد سینه در فردی که سابقه قبلی داشته اما تاکنون با درمان دارویی تحت کنترل بوده است مشخص می شود.

پس سکته قلبی، ناشی از توقف  ناگهانی جریان خون به عروق کرونر قلب عموما ناشی از پارگی پلاک اترواسکلروز و تشکیل لخته در داخل رگ  می باشد. علائم سکته  قلبی بجز درد و یا احساس سنگینی در ناحیه قفسه سینه ، پشت، فک، گلو و دست  می تواند شامل برخی علائم فریبنده گوارشی مثل تهوع و استفراغ و نیز علائمی مانند تعریق سرد،  ضعف، تنگی تنفس  و ضربان غیرطبیعی قلب باشد. این علائم را نباید نادیده گرفت و باید فورا به پزشک مراجعه کرد. اگر درمان فوری انجام نشود، آن قسمت از عضله قلب تخریب شده و می میرد ( سکته یا انفارکتوس) اما با درمان سریع امکان برگشت عملکرد عضله قلبی وجود دارد.

اگر  پلاک آترواسکلروز کوچک بوده و قبل از پارگی (و فعال کردن سیستم تشکیل لخته خون در قلب که انسداد حاد کرونری میدهد)، موجب انسداد قابل توجه در رگ نشده باشد، در این صورت  بسیاری از بیماران  تا زمانی که علائم سکته  قلبی آشکار نشود، نمی فهمند که دچار بیماری عروق کرونری قلب شده اند و حتی ممکن است تست ورزش اخیر این بیماران هم منفی باشد.

۲- بیماریهای عضله قلبی: علائم این گروه از درگیری قلب بفرم تنگی نفس فعالیتی و یا استراتی و نیز خستگی مفرط، ضعف و بی حالی و ادم ریه یا ادم اندام ها می باشد.و شامل:

-  نارسایی قلبی حاد و مزمن: نارسایی قلبی یعنی ناتوانی قلب از تامین نیازهای فرد که می تواند عمدتا ناشی از بیماری عضله  قلب یا کمتر ناشی از افزایش نیاز بیمار باشد.

در بیشتر موارد، نارسایی قلبی در اثر بیماری عروق کرونری و یا سکته (انفارکتوس)  قلبی رخ می دهد اما سایر علل مثل فشار خون بالای کنترل نشده طولانی مدت ، بیماری های دریچه ای  و… نیز دخیلند.

-  میوکاردیت حاد قلب: بعلت التهاب در عظله قلبی ناشی از عفونت یا پدیده های ایمنی را گویند.

-  کاردیومیوپاتی های مزمن قلبی (کاردیومیو پاتی دیلاته قلبی ،   کاردیومیو پاتی هیپرتروفیک قلبی   ،  کاردیومیو پاتی ریستریکتیو قلبی)

اختلال اولیه  در عضله  قلب را کاردیومیوپاتی نامند. این اختلال نیز با  کاهش توانایی قلب برای پمپاژ خون منجر به علائم نارسایی قلبی می شود.

۳- بیماری در تولید ضربان و  ریتم  قلب:

-  طپش قلب

-  آریتمی‌ها (ضربان نامنظم قلب)

-  بیماری سندرم سینوس بیمار قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی (AF)

4-بیماری‌های دریچه‌ای قلب: قلب ۴ دریچه دارد ۲ تا بین دهلیزی بطنی و دوتا بطنی-شریانی. دو نوع اختلال ( نارسایی (شلی) و تنگی دریچه ای) می تواند هر کدام از این دریچه ها را درکیر کند.

پرولاپس  دریچه  میترال نارسایی دریچه   میترالتنگی دریچه   میترال.

نارسایی  دریچه  آئورتتنگی دریچه   آئورت.

نارسایی و   تنگی دریچه تریکوسپید(سه لتی)

نارسایی  و تنگی دریچه  پولمونر

۵- بیماری آندوکارد قلب (آندوکاردیت): التهاب لایه پوشاننده داخلی قلب

۶- بیماری پریکارد قلب ( پریکاردیت): التهاب لایه پوشاننده خارجی قلب

۷- بیماری عروق بزرگ و اصلی قلب:

بیماری‌های آئورت

بیماری کاروتید

بیماری عروق مزانتر روده

۸- بیماری های عروق محیطی قلب:

۹- بیماری های قلبی  ثانویه به  درگیری سایر ارگانهای بدن:

کورپولمونل : نارسایی قلبی ناشی از بیماری ریه

۱۰- بیماری‌های مادرزادی قلب:

این بیماری ها طیف وسیعی بوده و بر اساس شدت یا  در بدو تولد یا اوایل دوران زندگی مشخص می شود یا  برخی مواقع بعد از بزرگ شدن یا بلوغ مشخص می گردد.

اهم این بیماری  های قلبی مادرزادی عبارت است از سوراخ بودن دیواره های قلب ، نارسایی ( شلی ) یا تنگی دریچه  قلب، و یا وجود ناهنجاری در بسته نشدن مجرای ارتباطی دو طرف قلب در دوره جنینی و یا جابجا بودن عروق اصلی قلب می باشند.

برخی از این نقص ها نیاز به درمان ندارند. برخی دیگر نیاز به درمان دارویی و یا جراحی اورژانسی در دوره نوزادی یا در بزرگسالی دارند.

افرادی که دارای نقص مادرزادی قلبی می باشند، ممکن است در معرض خطرایسکمی قلبی (اختلال در عروق کرونری ) ، آریتمی، نارسایی قلبی و عفونت دریچه های قلبی قرار بگیرند.

۱۱- پرفشاری خون= فشار خون بالا =  هیپرتانسیون : به فشار خون سیستولیک  بالاتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و   دیاستولیک  بالاتر از ۹۰ میلیمتر جیوه ( در هر  سن وهر دو  جنس ) اطلاق می شود.

۱۲- ایست ناگهانی قلب:

مرگ ناگهانی قلب  (SCD)به مرگ ناگهانی ناشی از بیماری قلبی در فرد سالم یا بیماری که انتظار مرگ  قریب الوقوع در او نمی رفت اطلاق می شود.می تواند بعلت سکته وسیع قلبی یا آریتمی قلبی و.. رخ دهد.

اگر SCD رخ دهد، بایدبه سرعت عملیات  احیای قلبی-ریوی انجام گیرد، چرا که بدون انجام احیای قلبی ریوی و بازگرداندن ریتم قلبی،  فرد بیماردر طی چند دقیقه دچار مرگ مغزی و سپس مرگ دائمی  می شود.

 

70 comments

 1. با سلام و تشکر
  چطور بفهمیم کدام بیماری قلبی را داریم؟
  کمی بیشتر از علائم بیماری ها توضیح دهید.

  • با سلام
   مطالب سایت کلی و فقط جهت آشنایی شما عزیزان با بیماری های قلبی عروقی می باشد.
   این مطالب به هیچ عنوان جایگزین معاینه و نظر پزشک قلب نبوده و نباید با مطالعه آنها تا این حد اعتماد به نفس پیدا کنید که خودتان می توانید بیماری قلبی را تشخیص دهید.
   اولا چرا فکر می کنید بیماری قلبی دارید؟
   دوم مطالعه مطلب زیر در مورد علائم بیماری های قلبی عروقی ( http://galb.ir/archives/603 ) کمک کننده است.

   • باسلام. بنده ۲۰ ساله هستم.سابقه بیماری قلبی در خانواده نداشتیم.من از نوجوانی هرچندوقت یکبار دچار مشکلی میشوم که در شرایط خاصی رخ نمیدهد.اینکه ۱ یا ۲ دقیقه گاهی قلبم میگیره و در پمپاژ دچار مشکل میشه و مجبورم کوتاه تنفس کنم و درهمان حالت میمونم یعنی اگر تکون بخورم بدتر میشه.تا به حال به دکتر مراجعه نکردم.ممنون میشم دکتر گرامی راهنمایی بفرماین.

    • سلام
     چی بگم.
     باید معاینه کامل شده و نوار قلب گرفته شود ولی احتمالا مهم نیست.

 2. مدتی است بدنبال مرگ ناگهانی قلبی پسر عمویم در ۲۸ سالگی از مرگ ناگهانی می ترسم؟
  سابقه فامیلی قبلی مرگ ناگهانی قلبی یا بیماری قلبی خاصی نداریم.
  چطور می توانم از مرگ ناگهانی قلبی جلوگیری کنم؟
  با تشکر

  • با سلام
   مرگ ناگهانی قلب غیر قابل پیش بینی است و کار زیادی نمی توان کرد.
   علت آن زیاد است و باید یررسی شود. و پیش آگهی آن به علت ربط دارد . برخی علل ربطی به سابقه خانوادگی نداشته و نیز ریسک فاکتوری برای بقیه اعضای خانواده نیست.
   رعایت ر‍یم غذایی صحیح ( http://galb.ir/archives/140 ) و پیشگیری از عوامل تشدید بیماری قلبی عروقی( http://galb.ir/archives/135 )کافی است.
   نگران نباشید.

 3. باسلام و تشکر از سایت خوبتان
  من درد سینه های شدید و مکرر دارم چند بار به متخصص قلب و عروق رفتم گفتند مشکل مهمی نیست. اکو قلب و تست ورزش هم شدم.
  علت درد سینه من چه می تواند باشد؟ خیلی نگران می شوم. سابقه خوانوادگی سکته قلبی در پدرم داریم.

 4. سلام
  ایا درد سینه پریکاردیت می تواند مکرر و دراز مدت باشد؟ سابقه درد سینه با تشخیص پریکاردیت از چند سال قبل دارم ولی دردهای سینه هر چند ماه یکبار تکرار می شود.
  چطور بفهمم درد سکته قلبی نیست؟
  متشکرم

  • سلام
   بله گاهی پریکاردیت راجعه (عود کننده) می تواند رخ دهد که با تکرار درد سینه با مشخصات خودش مشخص می شود.
   در سینه آنژینی مشخصات متفاوتی دارد از جمله تشدید با فعالیت ( http://galb.ir/archives/603 ) . ولی بهتر است با یک متخصص قلب مشورت کنید تشخیص آن برای شما یا پزشک غیر متخصص قلب با توجه به تشابهات مشکل است.

 5. سلام
  بزرگی طحال در اندوکاردیت مزمن رخ داده و بیمار علائم دیگری نیز دارد. نگران نباشید

 6. باسلام ارتیمی قلبی دارم روزی چندین بار شروع میشود بعضی اوقات بعدازناهارنمیتوانم ازترس طپشهایی که مثل طبل میکوبد استراحت کنم یا شبها موقع خواب شروع میشود پروپرانول هم زیاد تاثیر ندارد همکارتان اکو کرد گفتند خوشخیم است از استرس است بایدبهش فکر نکنی ولی من خیلی نگرانم یک داروی بهتر که تاثیرداشته باشه معرفی کنید.احساس تنگی نفس هم روزی چندبار دارم بیشترزمان استراحت وقتی سرگرم کارم کلا حالم بهتره.از جوابتون ممنونم

  • آگر استرسی باشد پروپرانولول بهتر از بقیه دارو ها بوده و عوارض کمتری از داروهای ضد آریتمی دارد.
   یک داروی ضد اضطراب اضافه کنید.

 7. سلام، ممنون از سایت خوبتون
  سوالی دارم که نمیدونم به مشکلات قلبی مربوط هست یا نه، ولی به شدت ذهنم رو درگیر کرده!
  چند وقتی هست که دچار تپش قلب هستم، پروپرانول ۱۰ مصرف میکنم، همزمان با این موضوع در دست ها و پاهام احساس عجیبی دارم، نمیدونم بی حسی اصطلاح درستی برای توصیف اون حالت هست یا نه، ولی زمانی که دچار این حالت میشم، اگه چشمام رو ببندم نمیتونم درست تشخیص بدم که دستها و یا گاهی پاهام در چه حالتی هستن! در واقع به درستی احساسشون نمیکنم! این حالت اکثرا قبل از خواب اتفاق میفته! لطفا راهنماییم کنین،علتش چیه؟؟ آیا این موضوع به تپش قلبم ربطی داره؟

  • سلام
   بعید است به قلب ربطی داشته باشد.
   بیشتر به نظر می اید استرسی و عصبی باشد

 8. سلام
  پدر من در هنگام حوابیدن غذایی رو که خورده سر معدش جمع میشه و نفسش میگیره..البته خوابش ۱ساعت بعد غذاست..و پایش لمس میشود ونمیتواند بخوابد پیش دکتر متخصص جراح معده رفتیم گفتن ک برای قلبش است..میخاستم نظر شمارو بدونم ک ایا ب قلب ربطی داره؟؟؟ممنون

  • سلام
   نه مگر معاینه یافته ای داشته باشد

 9. باسلام مدتی است که در قسمت چپ قفسه سینه ام درد دارم . البته سوزش هم داشتم اما به دکتر مراجعه کردم گفت ریفلاکس معده داری قرص خوردم خوب شد . اما درد همچنان ادامه داره دوبار نوار قلب دادم چیزی نشان نداد . البته احساس میکنم خود قلبم درد ندارد ولی اطرفاش درد میکنه . پشتمم هم درد میکنه . البته این را م بگویم که بشدت استرسی ( فکر و خیال ) هستم . پدرم در سن ۷۰ سالگی آنژیو کرده . لطفاً راهنمائیم کنید . با تشکر

  • سلام
   درد قفسه سینه تشخیص های زیادی دارد که بسته به سن هم متفاوت است.
   نیاز به ویزیت و شرح حال کامل دارد .
   اگر همکاران گفتند قلبی نیست دیگر نگران نباشید.

 10. باسلام و عرض ادب و احترام و خسته نباشید وعرض قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان چند وقت پیش سؤالی کردم مبنی بر درد قفسه سینه . به پزشک متخصص قلب مراجعه کردم و از برایم اکو نوشت . اکو انجام دادم و گفت الحمدلله مشکلی از قبیل گرفتگی رگ و … نداری بیشتر اعصاب که اسپسم را درگیر میکند و احساس درد قفسه سینه میکنی . البته تست ورزش نگرفت و گفت لازم نیست . البته اینرا بگم که به در راه رفتن و یا ورزش کردن هیچ دردی ندارم . پرانول ۱۰ داد و گفت صبح و شب بخور . میخوساتم نظر شما را بدانم . البته هرچد وقت یکبار ترس از گرفتگی یا ایست قلبی به سراغم می آید که اصلاً اعصابم را خورد میکنه و فکرم را بخودش مشغول میکنه . بشدت هم فکر و خیالی هستم . لطفاً در این مورد هم راهنمائیم کنید . باتشکر

  • سلام
   همین که به متخصص قلب مراجعه کرده و معاینه و بررسی شده اید کافی است. اگر ایشان گفته اند که مشکلی ندارید دیگر نگران نبوده و فکر و خیال نکنید.
   تست ورزش بیشتر در موارد درد سینه یا تنگی نفس فعالیتی کاربرد دارد و در دردهای استراحتی با معاینه نرمال کاربرد ندارد.

 11. باسلام.من ۲۲ سالمه.سابقه طپش قلب درنوجوانی طبق معاینه پزشک داشتم اما تادوسال پیش بهبودیافته بود تا اینکه طی دردهای مکرر قلبم احساس کردم از طپش قلب باشه..اما اخیرا تیرکشیدن هست همراه بادردپشتم وباگرفتگی نفس لطفا کمکم کنید

  • سلام
   درد سینه علل زیادی دارد که علل قلبی، یکی از انها است. نگران نباشید ولی با یکی از همکاران پزشک مشورت کنید.
   نوار قلب در حین طپش قلب ( ولی نه نوار قلب تصادفی و زمان نیود علائم ) در تشخیص علت تپش قلب و آریتمی کمک کننده خواهد بود.

 12. سلام خسته نباشید
  بنده ۲۰ سال سن دارم و افتادگی دریچه میترال دارم
  از ۱۴ ۱۵ سالگی دچار تپش قلب شدم البته به شدت هم استرس دارم
  جدیدا وقتی روی قلبم می خوابم درد می گیره و گهگاهی به شدت دچار ضربان قلب میشم و قلبم یکی دو بار به شدت درد گرفت
  پارسال به متخصص قلب مراجعه کردم فقط فشارمو گرفت و گفت به خاطر پرولاپسه
  پدرم اخیرا عمل جراحی قلب باز داشت به علت گرفتگی عروق قلب و گفتند ژنتیکی است
  از نظر شما پرولاپس باعث این میشه که نتونم روی سمت چپم بخوابم ؟ ممکنه من هم دچار گرفتگی عروق باشم ؟

  • سلام
   نه درد وضعیتی ندرتا بعلل قلبی بوده و اغلب درد اسکلتی عضلانی است
   نه پرولاپس میترال و نه انسداد عروق کرونر قلب با این نوع درد ها تظاهر معمول ندارند

 13. با سلام
  دختر ۲۲ساله هستم از کودکی فشارخون بالا و ضربان قلب بالا دارم که ارثی است،اخیرا به دلیل استرسهای بیش ازحد دچار درد قفسه سینه و سردرد وسرگیجه و گاها حالت تهوع میشوم بنظر شما این علایم ناشی از استرس است یا بعلت بیماری قلبی؟

  • سلام
   فشار خون از کودکی نادر است و باید علل ثانویه قلبی عروقی بررسی شود.
   اگر درد ها ادامه دارد با توجه به فشار خون بالا بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید.

 14. سلام من یک ساله بعضی مواقعه ها قلب م میگیره ولی پس از دوسه ثانیه ول می کنه لطف انلایین به من بگید واسه چیه؟

  • سلام.
   میتواند از آریتمی PVC یا مشکل دریچه قلب مثل پرولاپس میترال و … ناشی شود ولی همچنین می تواند علل غیر قلبی داشته باشد.

 15. سلام آقای دکتر و مجددا تشکر
  من ۲۴ سال سن دارم.هرازگاهی تو سینم چپ و راست درد دارم البته خفیف و بی آزار.علایم ذیگه مثل تپش قلب و… ندارم خداروشکر
  موقع درد تو سینه چپ نگران میشم.به نظر شما مشکل قلبیه؟لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • سلام
   خیلی بعید است مشکل مهم قلبی باشد.
   اگر اضطراب ندارید علل غیر مهم دریچه ای مثل پرولاپس میترال هم می تواند تظاهر مشابهی داشته باشد.

 16. با سلام من ۱۷ سال سن دارم مدتی قبل درد در ناحیه کتتف و در کمر دقیقا ناحیه قلب از پشت داشتم درد خفیفی بود گاهی با نفس کشیدن سوزش احساس می کردم! ممنون میشوم راهنمایی ام کنید

  • سلام
   احتمالا مشکل درد سینه شما از قلب نیست.
   مطالعه مطلب درد سینه کمک کننده خواهد بود.

 17. باسلام وخسته نباشید من زنی ۲۶ ساله هستم یک سوراخ مادرزادی دربطن چپ دارم تابحال مشکلی برام ایجاد نکرده الان میخوام حامله بشم آیا برام مشکل ایجاد میکنه

  • سلام
   ار سوراخ بین بطنی بزرگ بوده یا فشار پولمونر بالا باشد حتی در صورت فقدان علائم ، حاملگی ممنوع است.
   حتما با یک متخصص قلب مشورت کنید .

 18. سلام .خسته نباشید.ببخشید یه سوال داشتم.من ۲۹ سال دارم یه مدته قلبم درد میکنه اکو ونوارقلب گرفتم مشکلی نداشتم اما نمی دانم چرا قلبم درد میکنه همزمان با قلبم شونه چپ ودست چپم نیز درد میگیره دردش خیلی شدید نیست اما دیگه داره خستم میکنه سخته همیشه این دردو داشته باشم .به نظرتون این دردا مال چیه چجور درمان میشه

  • سلام
   درد ناحیه سینه همیشه به قلب مربوط نیست و هر چند علل قلبی درد سینه مهم ترین هستند اما شایعترین علت نبوده و ممکن است منشا سایر ارگانها مثل ریه یا عضله و عصب داشته باشند.
   اگر متخصص قلب از نظر قلبی به شما اطمینان داده دیگر از نظر قلبی نگران نباشید.

 19. باسلام آقای دکتر و عرض خسته نباشید من دوبار مزاحم شما شدم و شما به سوالهایم پاسخ دادید که از این بابت کمال تشکر رادارم ولی آقای دکتر من همچنان در قفسه سینه ام درد دارم یکبار بالا یکبار پائین درد میکنه . ورزش میکنم ، پیاده روی میکنم ، کوه میروم ، طناب میزنم ولی هیچ احساس درد یا خستگی ندارم . به متخصص قلب مراجعه کردم از من اکو گرفت و گفت الحمدلله مشکلی نداری ولی دریچه ات کم گشاد است یعنی خفیف و اسپسم داری و پرانول ۱۰ داد و گفت نیازی به تست ورزش نداری . الان بعضی اوقات درد دارم که همش درد میکنه فقط موقع خواب متوجه درد نمیشوم . بعضی وقات سرم گیج میره ، احساس آروغ زدن دارم ، بعضی اوقات ضعف میکنم البته به ندرت و بشدت استرسی هستم . یکدفعه فکرم میرود که نکند علائم سکته است یا ایست قلبی . باید چکار کنم ؟ لطفاً راهنمائیم کنید .

 20. سلام من ۱۸ سال دارم و به مدت یک ماه است که در قفسه سینه ام احساس سنگینی میکنم که تنفسم مشکل میشود البته کتف و دست چپم هم درد میکند و خیلی تپش قلب دارم به طوری که صدای قلبم توی گوشم میاید لطفا راهنماییم کنید

 21. سلام.من ۱۸ سالمه الان چند وقته که تپش قلب شدیدی دارم که همراهش گاهی اوقات عرق سرد میکنم سابقه خانوادگیم داریم مادربزرگم به علت ایست قلبی فوت کرد مامان خودم قلبشو آنزیوگرافی کرده من چهارسال پیش هم شبها در خواب احساس میکردم قلبم به شدت تیر میکشد جوری که تنفس برایم مشکل میشد اما خودش خوب شد ولی الان باز حالتهای قبلیم را پیدا کردم گاهی اوفات هم تنگیه نفس میگیرم.میخواستم ببینم مشکل قلبی دارم یا نه؟

 22. با عرض سلام و خسته نباشید
  من جوانی ۲۶ ساله هستم مدتی است پس از یک دوره استرس و فشار روانی دچار ناراحتی قلبی شده ام. در قلبم احساس سوزش و درد می کنم و کتف و بازوی دست چپم درد می کنه، در حالت فعالیت و هیجان درد و سوزش قلبم تشدید میشه. پیش متخصص رفتم معاینه کرد گفت قلبت مشکلی نداره ولی اکو نکرد و گفت لازم نیست و برام پروپانول ۱۰ و چند تا قرص ضد استرس تجویز کرد ولی من باز احساس ناراحتی در قلبم می کنم ولی تنگی نفس ندارم ممکنه دچار تصلب شریان شده باشم لطفا راهنمایی کنید.
  خیلی ممنون

  • با سلام. نگران نباشید احتمال قلبی بودن علائم کم است ولی در صورت ادامه علائم مجددا به یکی از همکاران جهت ارزیابی بیشتر مراجعه کنید.

 23. سلام
  ۳۶ سال دارم و اخیرا فرزندم را به علت آنومالی قلبی (جابجایی عروق) در بدو تولد از دست دادم. هیچگونه سابقه خانوادگی در من و همسرم در رابطه با بیماری قلبی وجود نداشت. برای بارداری بعدی ترس از تکرار این مورد را دارم. آیا بررسی و اقدام خاصی قبل از بارداری باید انجام دهم که احتمال بروز این مشکل را کمتر کند.

  • سلام. نگران نبشید . احتمال تکرار این آنورمالی کم است چون علت تکاملی دارد نه ژنتیکی.
   اکو قلب جنین در هفته ۲۰ و ۲۶ جنینی بسیار کمک کننده بوده و نگرانی شما را بر طرف خواهد کرد.

 24. سلام. بعید است علائم شما قلبی باشد ولی بهتر است با یکی از همکاران مشورت کنید

 25. باسلام وتشکرازشما
  من طبق فرموده شما به متخصص قلب رفتم سوراخ بین بطنیم کوچک است اما به علت مشکل روانی (اضطراب)تپش قلبم بیش ازحد می شود که دکتربرایم داروی فشارنوشت به روان پزشکم مراجعه کردم گفت این داروها راامصرف نکن الان من خیلی ازحامله شدن می ترسم توراخداکمک کنید

  • سلام. نمی توانم بدون ویزیت ودیدن اکو نظر درستی بدهم.
   طبق نظر پزشک معالج اقدام کنید

 26. بادرود فراوان
  ۴۰ ساله هستم ،۱۵ساله ازبیماری حمله اضطراب یا بازهراسی رنج مکی برم تا جایی که نمی توانم به مسافرت بروم وحتی رفتن به خیابان نیز برایم مشکل است .مدت کوتاهی یعنی چندهفتهخ ای از قرص الپارازولام استفاده کردم خوب بود اما به علت این که اعتیاد پیدا نکنم ترکش کردم .اینک به دنبال همان اضطراب گاهی دچاره حمله های قلبی می شوم که که هیچگونه دردی ندارم فقط هنگام دفع ادرار بزرگ یا پس از صرف غذا تپش قلب شدید می گیرم ازپروپلانول ۱۰ استفاده می کنم .دکترازمن بارها نوارقلب وبعضی وقت ها نوارقلبی کهخ تو مونیتورنشون میده گرفتن گفتند بهترین قلب وداری اما من نگرانم چه کارکنم دیگرنگران نباشم با تشکر فراوان.

  • سلام
   لطفا با یکی از همکاران روانپزشک مشورت کنید.

 27. آیا زمانی وجود دارد که دریچه های قلب تماما بسته باشند؟

  • بله . در فاز انقباض ایزوولمیک بطنی هر ۴ دریچه بسته است

 28. باعرض سلام همسرم به علت دیدن دست اسیب دیده ی دوستش دربیمارستان دچارعرق کردگی ورنگ پریدگی شدهمراه بادردقفسه سینه وباگرفتن نوارقلب در سی سی یو بستری شدودکتر متخصص تست ورزش واکو گرفتن وگفتن مشکلی نیست ولی احتمالا یاافتادگی شدید دریچه است یا سوراخ بودن قلب باتوجه به اینکه همسرم بیست وهفت ساله است ازمایش خونش هم خوب بوده وسابقه ارث هم دراین زمینه ندارد ایا سوراخ بودن قلب تشخیص درستی است چرا تا این سن علایمی نداشته وهمچنین دکتر براشون اکو مری تجویز کردند.خواهش میکنم جواب سوال هایم رابدهید تا اطمینان خاطر ازسلامتی همسرم داشته باشم ویا پیگیر جدی درمان ایشون باشم .باارزوی سلامتی برای شما

  • سلام. نقص کوچک دیواره بین دهلیزی یا بطنی ( سوراخ قلبی ) می تواند تا بزرگسال بدون علامت باشد و اگر فشار ریه را افزایش ندهد مهم نیست.
   به هر حال فعلا پزشکتان فقط شک کرده نه تشخیص قطعی
   نگران نباشید

 29. باسلام جناب دکترتابان
  حقیردانشجوی phd مدیریت سلامت شده ام وموضوع رساله را ,, ارائه الگوی جامع کشوری برای کنترل وپیشگیری ازبیماریهای قلبی-عروقی ,, انتخاب نموده ام وتنهاعلت آن هم بحرانی بودن و شیوع بالای علت مرگ ومیر ناشی ازآنست.
  فکرکردم می توان باداشتن برنامه وطراحی استراتژی ها و ساختارسازی با سوارکردن بار پیشگیری ازبیمارهای قلبی-عروقی برپیکره وزارت بهداشت (ازوزارتخانه تا خانه های سلامت ) واجرای یک طرح ضربتی و استمراردرفرهنگ سازی تا ابد …
  با بهره گیری از CDC و الگوهای امریکا و چندکشوربروزدرجهان .
  چنانچه با موضوع رساله موافقیددیدگاههای حضرتعالی روشنگر راه بی انتهای علوم خواهدبود.

  • با سلام
   بی شک پیشگیری از بیماری های قلبی مقرون به صرف هزینه بوده و الگوهای موفق نیز در جهان بسیار است.
   این سایت نیز بیشتر با این هدف طراحی کردم و مقالات اول معطوف این امر بود ولی بعدا بدلیل سوالات مکرر بیماران جنبه اطلاع رسانی درمانی پیدا کرد.
   به هر حال هر اقدامی برای پیشگیری به هر اندازه با ارزش خواهد بود.
   در صورتی که کمکی از دست بنده بیاید (در حد وسع زمانی محدودم )خوشحال میشوم.
   برای ارتباطات از ایمیل استفاده کنید. سریعتر متوجه میشوم m_r_taban@yahoo.com

 30. سلام آقای دکتر خسته نباشین
  من ۲۰سالم هست تا عید امسال درد های خیلی جزئی در قلبم احساس می کردم مخصوصا موقع اضطراب یا ناراحتی احساس می کردم نفسم داره میگیره یا موقع بالا رفتن از پله یا کمی پیاده روی تند نفس کشیدن برام سخت میشد. فروردین امسال در کلینیک شهید مدنی به خودتون مراجعه کردم و شما از روی نوار قلبی فرمودین مشکلی ندارم.
  الان حدوده یه ماهه درد قلبم بیشتر شده
  از خرداد ماه تو کلاس ایروبیک شرکت میکنم آخرین جلسه قبل ماه رمضان موقع ورزش درد بدی رو تو قلبم احساس کردم که رفته رفته بیشتر میشد
  این درد یه ماهه باهامه الان ۵روزی میشه که دردش خیلی بیشتر شده بصورتی که نمی تونم راحت بخوابم موقعی که دراز میکشم یا حتی وقتی نشستم یا کاری انجام میدم احساس تنگی نفس و خفگی میکنم بدنم سست و دست چپمم بی حس میشه
  میخواستم اگه میشه راهنماییم کنین که دلیلش چی می تونه باشه
  ممنون میشم اگه جوابشو به ایمیلم بفرستین

  • سلام
   اگر درد سینه ادامه دارد مخصوصا با فعالیت تشدید میشود بهتر است مجددا بررسی از نظر احتمال بیماری های قلبی ( دریچه یا عروقی ) ونیز سایر علل درد سینه انجام شود. ولی باز هم علل غیر قلبی بیشتر مطرح است. نگران نباشید.

 31. باسلام
  دوسال قبل بعد از تست ورزش و اکو angzuoشدم .بنا به تشخیص دکتر گرفتگی رگهای قلب بالای هشتاد درصد تشخیص داده شدو دکتر اصرار به عمل جراحی باز قلب شد. کمتر از دو ماه دارو های دکترم استفاده کردم.و سراغ دارو های گیاهی رفتم .البته با کم کردن وزن و ورزش پیاده روی بعد از دو ماه استفاده از دارو های گیاهی وضعم نسبتا خوب شد.داروهای دکتر بطور کلی کنار گذاشتم ورزش را دنبال کردم بیشتر پیاده روی و مرتب دارو های گیاهی استفاده می کنم الان کوهنوردی میکنم و حالم بسیار خوب است وهیچ دردی در قفسه سینه ندارم و کاملا سالم هستم .سنم ۵۲ سال است .میتوانم تجربیاتم را در اختیار دیگران بگذارم.البته دکتر ها خیلی به دارو های گیاهی اعتقاد ندارند.دارو های گیاهی مثل شربت سیر و لیمو – قره ی علی جون – سرکه سیب – اینها خودم در منزل تهیه میکنم .چند نفر مراجعه کردندوتجربیلتم در اختیارشان گذاشتم و نتیجه مطلوبی گرفته اند.

  • سلام. هیچ کس منکر نتایج احتمال داروهای به اصطلاح گیاهی نیست. حتی زندگی سالم ( یعنی رژیم غذایی ، ورزش ، ترک عادات ناپسند مثل سیگار و الکل ) هم بدون ان داروهای گیاهی موثر می باشند.
   بسیاری از بیماران کاندید جراحی می توانند سالها با روش بهبود سبک زندگی ، بدون مشکل زندگی کنند ولی خطر سکته قلبی و مرگ ناگهانی در درصد کمی از بیماران باقی می ماند که بیمار و اطرافیان باید خود ریسک این واقعه را بپذیرند و به حساب قصور در طبابت یا کم کاری پزشک نگذارند. این درصد هر چند در بیمار کم و در حد چند درصد در سال است اما برای یک متخصص قلب که در روز دهها بیمار تنگی کرونری ویزیت می کند قابل توجه بوده و بعد از اتفاق افتادن بیمار و همراهان شاکی می شوند که کاش می گفتید و ما می پذیرفتیم که عمل جراحی یا .. را انجام دهیم.
   البته من می پذیرم که گاهی همکاران توضیح کافی در مورد نتایج جراحی یا درمان دارویی به بیماران نداده و حق انتخاب به انها نمی دهند. هر چند بنده معمولا اینکار را شخصا انجام می دهم و در تصمیم گیری به بیمار کمک می کنم ولی نهایتا بیمار و خانواده باید با قبول ریسک مربوطه روش درمان را انتخاب کنند.
   اما نکته دوم و خیلی خیلی مهم:
   اینکه من فلان دارو را خوردم و امروز خوبم اصلا حرف علمی نبوده و سندیت نداشته و قابل تعمیم و استفاده بالینی نیست. بیشتر در زمان ابوعلی سینا و … این حرف ها رادر کتاب ها می نوشتند و اسم ان را هم < تجربه !!!!> می گذاشتند. بر اساس قوانین جدید این مسئله فقط یک تئوری = یک فکر بوده که باید بعد از اخذ مجوز کمیته اخلاق در معاونت پژوهشی دانشگاه ( که کار کارشناسی چندین ماهه تا چندین ساله می طلبد و باید باید بی خطر بودن این درمان اول در حیوانات ازمایشگاهی مثل موش و.. به اثبات رسیده ومطالعه مربوطه به گروه کارشناسی اخلاق ارائه شود) حتما حتما حتما حتما در یک مطالعه دوسویه کور ( یعنی مطالعه روش جدید با روش اثبات شده استاندارد بدون اطلاع پزشک و بیمار که کدام روش را درمان می کنند ) و با یک حجم نمونه منطقی که از فرمولهای علم امار بدست می اید، حتما اخذ رضایت نامه محضری یا رضایت نامه مکتوب با اثر انگشت بیمار ، بررسی شده و سپس با تجزیه اماری توسط متخصص امار و ریاضی ( نه ارزیابی پزشک معالج یا بیمار) در صورت معنی دار بودن نتایج بعنوان یک مطالعه منتشر شود. این تازه شد یک مقاله برای یک حرف جیدی که نه پزشک محقق و نه دیگران به هیچ عنوان و تاکیدا به هیچ عنوان حق کاربرد این روش را در درمان روزمره ندارند والا قانونا در مورد نتایج و خطرات ضامن بوده و باید دیه بپردازند و قصور عمد محسوب می شود.
   بعد این مرحله این نتایج در چندین دانشگاه و چند کشور و چندین تیم مختلف انجام و سپس مطالعات مختلف متاانالیز ( انالیز چندید مطالعه در یک جا) شده و تازه بعد از اخذ مجوز از کمیته های مجرب مطالب وارد کتاب شده و بقیه زشکان در این صورت می توانند از این روش استفاده بالینی بدون اخذ رضایت نامه کتبی کنند.
   بخاطر این امر است که این روشها قابل توصیه وسط پزشکان فعلا نیست . والا واقعا شما فکر می کنید بنده فوق تخصص قلب که ۱۵ سال است طبابت میکنم و روزانه بیش از ۵۰ بیمار قلبی ویزیت کرده و با انها هم صحبت هستم از این درمانه بی اطلاع هستم ؟!!!!
   با یک جستجوی ساده در اینترنت صدها نسخه این چنینی را در سایت های غیر علمی ،غیر تخصصی ، بدون مسئولیت پاسخ دهی در مراجع قضایی و تبلیغاتی و … پیدا میشود ولی اگر بنده پزشک از این روشها بدون مجوز کمیته اخلاق پژوهشی دانشگاه و رضایت محضری رسمی یارضایت کتبی با اثر انگشت بیمار استفاده کنم و منجر به عوارض بیمار شود در مجامع قانونی محکوم شده و باید جبران خسارت کرده یا دیه پرداخت کنم. در حالیکه درمانهای مرسوم تایید شده در مطالعات بالینی (= علم) این چنین عواقبی را ندارد.
   ضمنا مد نظر داشته باشید که هر درمانی نتایج ، فواید ، عوارض وعواقب خاص خود را دارد و در همه بیماران مفید واقع نشده و در برخی عارضه می دهد. اما اگر علم امار نشان دهد که نسبت به عدم درمان یا نسبت به درمانهای قدیمی درصد بیشتری از بیماران سود میبرند، حتی در صورتیکه درصد کمی زیان ببینند این روش درمانی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت ( با شرایط فوق الذکر)
   یک مثال ساده از زندگی روزمره :
   ۱-رفتن به مسافرت در عید حتما خطرات جاده ای خود را دارد. ایا شما با در نظر گرفتن احتمال تصاذف ، در ایام عید توصیه می کنید هیچ کس مسافرت نرود؟ (یعنی مثلا در مورد بحث فوق با احتمال عوارض یا مرگ حین عمل جراحی قلب باز به همه توصیه کنیم کسی جراحی باز قلبی انجام ندهد؟)
   ۲- حال که مسافرت عید خوب است حتی با در نظر گرفتن عوارض احتمالی ایا حتی با وجود بارش برف ، باز هم به مسافرت جاده ای برویم؟؟ ( یعنی مثلا در مورد بحث فوق باگراحتمال عوارض یا مرگ حین عمل جراحی قلب بالا است باز به پزشک اصرار کنیم چرا من را نیز مثل فلان همسایه ام که عمل کرده اید جراحی نمی کنید ؟)
   ۳- در همان روز برفی اگر نه به قصد گردش و تفریح بلکه اگر کار خیلی مهمی داشته باشید مثلا یک کار اداری که باید در همان زمان انجام شود والا متضرر میشوید یا مثلا امتحانی که سالی یکبار انجام می شود و عدم شرکت یعنی یکسال عقب افتادن ، ایا در همان روز برفی با وجود خطر زیاد تصادف و… به مسافرت جاده ای نمی روید؟؟؟ ( یعنی مثلا در مورد بحث فوق در بیمار بسیار پر خطر در صورت عدم جراحی ، آیا احتمال عوارض یا مرگ حین عمل جراحی قلب را هر چند بیشتر از حد نرمال باشد می پذیرید یا به مرگ بدون رضایت به جراحی می اندیشید؟ )
   تصمیم شما در موارد فوق می تواند روش درمانی مناسب شما را مشخص کرده و راهنمایی برای پزشک معالجتان باشد.
   امیدوارم مفید واقع شده باشد.

  • ضمنا لینک این نوشته جدید را برای مطالع ارسال میکنم http://galb.ir/archives/1296

 32. سلام اقای دکتر . من مشکل بزرگی قلب دارم و دکترا تشخیص دادن که ۲۰ درصد قلبم کار میکنه خون خوب پمپاژ نمیکه .. شما چ نصیحتی برای من دارید ممنونم

 33. سلام. من ۳۲ سالمه
  من قبلا موقع استرس تپش قلب میگرفتم اما چند ماهه موقع خواب یا بیدار شدن هرزگاهی اینطورمیشم . یه مدتیم سمت چپ سینم و دست چپم درد گرفت نوارقلبیم خوب بود ولی دردم خوب نشد متخصص معاینم کرد گفت تپش قلب ناشی ازاسترسه برام پروپرانولول ۱۰ و چندتا آرام بخش نجویز کرد ولی از ترس عوارض فقط پروپرانولول مصرف کردم. تااینکه یه مدته درد کتف و کمر سمت چپ ، دقیقا پشت قلب ، سراغم اومده. گوش چپمم درد میکنه، تقریبا دردش ۲۴ ساعته شده هرزگاهیم کف پای چپم میگیره بالای سینه چپمم یکم تیر میکشه، یه بار این علائمو با نتیجه آزمایش خونم به متخصص خون نشون دادم بهم گفت احتمالن افتادگی میترال داری که ازاسترس، جدیدا هم نوبت اکو گرفتم. به نظرتون نارسایی قلبی دارم؟روزه اثربدی داره روی این دردا؟در ضمن تالاسمی مینورم دارم
  و اینکه نوشته بودین تپش قلب در ایست قلبی موثره، واقعن؟نگران شدم چون ایست قلبی خیلی بین جوونا زیاد شده
  به نظرتون نارسایی قلبی دارم؟

  • سلام. بر اساس شرح حال شما تصمیم گیر یک و تشخیص سخت است. اگر پزشک معالج تان بعد بررسی علت را غیر قلبی تشخیص دادند دیگر نگران نباشید.

   در صورتی که بررسی نشده آید به یکی از متخصصین قلب مراجعه کنید.

 34. سلام من اولین بار تپلش قلب شدید گرفتم و نفسم بالا نمیومد خودمو ب درمانگا رسوندم ازم نوار قلب گرفتن گفتن مشکلی نداری اکو قلبم رفتم گفتن مشکلی نداری ولی چند وقت زیر جناق سینم درد میکنه کفت و پشتم درد میکنه بعضی موقع ها هم تپش قلب شدید میگیرم این از چی میتونه باشه؟خودم خیلی میترسم

  • سلام
   مباحث طپش قلب را در همین سایت مطالعه کنید.

 35. سلام خسته نباشید
  سن ۳۵ سالمه
  علایم :سوزش قسمت دست چپ، پشت و درد قفسه سینه
  مراجعه اول. دکتر بعداز معاینه و نوار قلب اکو وتست ورزش
  تشخیص :این علائم مربوط به ناراحتی قلبی و باید آنجو شوید و دریچه قلب کمی گشاد است
  مراجعه دوم :دکتر دیگری رفتم بعد از اکو نوار قلب
  تشخیص: نیازی به آنجو نیست آسپرین وکلردیازپوکساید تجویز نمودند و دریچه قلب کمی گشاد است.
  اکنون بیمار :احساس سنگینی روی سینه در قسمت قلب میکنم گاهی اوقات هم بیشتر می‌شود علایم قبلی هم دارم چانه ولی گردند گاهی احساس سنگینی نیز دارم صبرم کم شده عصبی میشم وقتی آسپرین می خورم کمی آرام میشم لطفاً نظر دهی بیماری قلبی من از چه نوع است. ودرچه وضعیتی قراردارم وباید چکار کنم؟؟؟؟ تشکر

 36. مرتضی
  ۳۵ سالمه
  علایم بیمار: سوزش دست چپ وپشت کمر وزیر کتف وسنگنی گردن وچانه
  دکتر اول تشخیص دادن گشادی دریچه قلب وگفتند که باید آنژیوگرافی شوم
  دکتر دوم تشخیص به گشاد بودن دریچه قلب ونیازی به آنژیوگرافی ندارم وبرایم قرص آسپرین و کلردیازپوکساید
  تجویز کرد وضعیت فعلی بنده این است که سنگینی قفسه س
  وضعیت فعلی بنده این است که سنگینی قفسه سینه و سوزش دست چپ وپشت کمر وزیر کتف وسنگنی گردن وچانه.
  نظر وتوضیح شما درمود من چیست وچکار باید کنم ودارای چه نوع بیماری قلبی هستم

 37. با سلام و احترام
  من ۲۸ سالمه کمی تپش قلب و گشادی خفیف دریچه دارم ،میخاستم بدونم با این وضعیت باردار بشم ، بچه دچار بیماری مادزادی قلب نمیشه؟

  • سلام
   اغلب بیماری های دریچه ای اکتسابی و غیر ژنتیک بوده و به نسل های بعدی منتقل نمی شوند.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: