عوارض جراحی یا آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی قلب

عوارض درمانهای مداخله ای برای باز کردن عروق کرونری قلب:

کدام بهتر است ؟ جراحی باز پیوند عروق قلب  (بای ‌پس کرونری ) یا آنژیوپلاستی (PCI) ؟

عوارض آنژیوپلاستی :

شایعترین عارضه آن خونریزی از محل رگ گیری (کشاله ران) است که با رعایت توصیه های شده پیشگیری می شود.

انسداد مجدد داخل استنت نیز مهم است.و به دو دلیل رخ می دهد: ۱) انسداد ناگهانی داخل استنت بدلیل تشکیل لخته با تحریک جسم خارجی (استنت فلزی )، که در استنت های داروئی طولانی مدت تر است.  علائم آن درد سینه ناگهانی مثل سکته قلبی است که باید سریعا و بدون درنگ به بیمارستان مراجعه کرد . اتلاف وقت با امید بهبودی درد یا مصرف پرل زیر زبانی تی ان جی  TNG)) به صلاح نیست.و با مصرف طولانی مدت و منظم روزانه  آسپرین و کلوپیدوگرل (پلاویکس، اسویکس و …) قابل پیشگیری است.  ۲) انسداد تدریجی و رشد اندوتلیوم عروق کرونری . که پدیده ای تدریجی بوده با درد سینه فعالیتی (آنژین) پیشرونده طی چندین ماه رخ مشخص می شود و در استنت های ساده غیر داروئی شایعتر از استنت های داروئی است

یکی از عوارض‌ دیگر  آنژیوپلاستی این است که اگر پزشک تبحر کافی نداشته باشد، طی فشاری که توسط بالون به رگ وارد می ‌شود، رگ پاره می‌ شود که البته در بیمارستان ‌هایی که آنژیوپلاستی انجام می ‌شود پزشک  جراح قلب آماده‌ است  تا در صورت نیاز بیمار فورا به اتاق عمل انتقال یابد.

عوارض جراحی باز پیوند عروق کرونر قلبی ( بای پس قلبی):

از عوارض روش قلب باز هم این است که ممکن است رگ ‌ها خوب به هم پیوند نخورند، و جریان بر قرار نگردد که با عدم بهبود درد بعد جراحی یا حتی بروز سکته قلبی حین عمل ، مشخص می شود. گاهی علارغم پیوند موفق عروق به کرونر ، بعد از مدتی رگ پیوندی بسته می شود که با درد سینه راجعه فعالیتی مشخص می شود. عفونت محل جراحی (عفونت بافت نرم )  ونیز عفونت استخوان سینه (استئومیلیت) نیز ممکن است دیده شود. برخی موارد حین دستکاری عروق ، یک پلاک آترواسکلروز از جدار رگ کنده شده و با جریان خون به مغز رسیده و موجب سکته مفزی می شود. همچنین جراحی‌ بازقلبی ، بار روانی زیادی را برای بیمار به همراه دارد  و ممکن است موجب بروز افسردگی بعد جراحی شود.  وضعیت عمومی بیمار پس از عمل و بهبود و ترمیم زخم‌ ها و برگشت به شغل اولیه، از دیگر مشکلات بیماران بعد از جراحی‌های باز قفسه سینه است.

کدام بهتر است ؟ جراحی باز پیوند عروق قلب  (بای ‌پس کرونری ) یا آنژیوپلاستی (PCI)  برای درمان انسداد ویا تنگی عروق کرونری  قلب .

3 comments

  1. با سلام
    مادر من ۶۳ سال سن دارد که در اثر تهوع به پزشک مراجعه وبرای ایشان عمل آنزیوگرافی و آنریوپلاستی انجام شد و یکی از رگها به دلیل آنکه زیر ۴۰ درصد گرفتگی داشت باز نشد و برای آن دارو تجویز شده ( آترواستاتین ) . حال با وجود آنکه ۲ ماه از عمل میگدرد مادرم گاها از درد قفسه سینه شکایت دارند یا چنانچه کمی تحرک داشته باشند . متاسفانه حدود یکهفته هم هست که نوسان فشار خون دارند یعنی فشارشان در اوایل شب پایین و در نصف شب یا دم صبح به حدود ۱۵ میرسد به بیمارستان مراجعه کردیم و اکنون تحت مراقبت هستند . میخواستم بدانم علت این امر چیست ؟ خواهش میکنم بنده را راهنمایی فرمایند . با تشکر

  2. ممنون خیلی برام جالب بود حتی بیشتر از ملاقات با دکترم از اینجا اطلاعات گرفتم

  3. سلام. در صورت وجود همایون در محل آنژیوگرافی حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: