جراحی باز عروق کرونر (بای ‌پس) یا آنژیوپلاستی (PCI) ؟ کدام بهتر است؟

کدام بهتر است ؟ جراحی باز پیوند عروق قلب  (بای ‌پس کرونری ) یا آنژیوپلاستی (PCI)  برای درمان انسداد ویا تنگی عروق کرونری  قلب .

درمان انسداد یا تنگی عروق کرونری قلب ، کلا سه راه دارد، که مهمترین راه درمان هنوز دارو درمانی است. اما گاهی  وقتی رگ ‌های قلب دچار گرفتگی شدید یا جدید  می ‌شوند، متخصصین قلب و عروق، دو راه درمان مداخله ای  پیش ‌رو دارند: اولین راه که قدیمی تر است، انجام عمل  جراحی باز قلبی (بای ‌پس کرونری CABG  )  است. گزینه دیگر هم که در سال‌ های اخیر معرفی  شده، آنژیوپلاستی بعد از آنژیوگرافی  است که به این دلیل  که در این روش احتیاج به عمل باز قلب از بین می ‌رود و کمتر تهاجمی است،  روش انتخابی در موارد ممکنه است ولی در همه بیماران مقدور نمی باشد که در این موارد از همان جراحی باز پیوند عروق قلبی (بای ‌پس )  استفاده می شود. 

 سکته قلبی

۱- روش مداخله ای ( اینترونشنال) غیر تهاجمی یا همان انژیوپلاستی یا  PCI  : در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن  یا استنت گذاری (فنر گذاشتن)  می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ،  بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد  را وارد رگ‌  قلب (عروق کرونر) کرده و در محل  مسدود رگ تعبیه  می‌ کنند و با این کار سبب کاهش  انسداد  رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید.  بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی میشود و استنت‌ها، تورینه های  فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت  دیواره رگ و انسداد مجدد  آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در اینده  کمتر می شود.

                                                        بالون

اوایل فقط بالون در دسترس بود که با توجه به عود مکرر تنگی ها ، استنت ها یا همان فنرهای داخل عروقی ابداع شدند. امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونرقلب  تعبیه می شود.

استنت

۲- روش جراحی CABG یا پیوند بای ‌پس عروق کرونر قلب:

 یک عمل جراحی باز است که در آن، از یکی از وریدهای  پا  یا شریانهای دست یا سینه ای که به عضلات خون می ‌رساند، برداشته شده و یک سر‌ آن را به آئورت و سر دیگر آن را به پشت قسمت مسدود شده ی قلب، پیوند می ‌زنند.  این روش معمولا در افرادی استفاده می ‌شود که بیش از دو یا هر سه رگ اصلی کرونر آن ها تنگی ‌های وسیع به خصوص در قسمت ‌های ابتدایی رگ دارد.

اما در افرادی که یک یا دو رگ از رگ‌ قلب (کرونری )  مسدود شده و اندازه (طول ضایعه)  و یا  محل آن انسداد برای آنژیوپلاستی  نا مناسب است، انجام می گیرد . اما  در صورت مناسب بودن ضایعه، آنژیوپلاستی که در طی آن   بالون ‌می ‌زنند و سپس در اغلب موارد  استنت می‌ گذارند، روش درمانی مناسبی است.

 برای بیماران همیشه این  سوال مطرح است  که بین روش ‌های درمانی جراحی باز قلبی  (بای ‌پس) ودرمان غیر تهاجمی به روش  آنژیوگرافی  (آنژیوپلاستی یا PCI) ‌، انتخاب کدام بهتر و عاقلانه‌ تر است تا کمترین مشکل و عوارض جانبی را برای بیمار در پی داشته باشد و احتمال برگشت ‌پذیری بیماری را هم به حداقل برساند؟

در آنژیوگرافی مشخص می‌ شود که کدام بیمار برای عمل جراحی قلب باز و کدام بیمار برای استنت گذاری  مناسب ‌تر است و این بستگی به تعداد و نیز قسمتی از رگ‌ های کرونر دارد که مسدود شده است.

                                     

بطور مثال اگر یک یا دو رگ از سه رگ اصلی کرونری مسدود شده باشد و درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دوشاخه شدن نباشد،  آنژیوپلاستی با بالون و استنت گذاری ارجح تر است اما اگر هر سه رگ اصلی گرفتار شده باشد بویژه در بیماران دیابتی  یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی  (left main artery)  باشد یا در مواردی که فقط یک یا دو  رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی ویا بدلیل پیچ پیچ بودن مسیر رگ،  برای تعبیه استنت مناسب نباشد  به بیمار توصیه به جراحی باز بای پس قلبی می شود.

 جراحی باز قلب

 در آن دسته از بیماران قلبی که برای رفع انسداد شریان ‌های قلبی انها روش جراحی ارجح تشخیص داده شده اما خود آنها  روش آنژیوپلاستی را برگزیده‌اند، امکان این که مجبور باشند در آینده بعلت عود تنگی ،  مجددا از این روش(آنژیوپلاستی مجدد)  یا روش‌های درمانی دیگر (مثل جراحی باز قلبی)  استفاده کنند، وجود دارد.

علارغم تمام پیشرفتهای علمی ، تجهیزات پزشکی و افزایش تجربه پزشکان ، در برخی  بیماران هنوز هم عمل بای‌ پس قلب بهترین و مناسب ‌ترین گزینه برای باز کردن عروق مسدود قلب است. به همین خاطر بیماران ، قبل از هر تصمیمی باید در مورد اثربخشی بیشتر بای ‌پس و امکان برگشت‌ پذیری بیشتر در روش آنژیوپلاستی فکر  کنند و  بهترین روش را با توجه به شرایط خود  و توصیه پزشکشان  برگزیند. به عبارت دیگر عمل باز قلب بهترین پیشنهادی است که می ‌توان به بیماران دچار انسداد عروق قلبی با درگیری هر سه رگ اصلی ، یا درگیری تنه اصلی منشا  دو رگ اصلی سمت چپ (left main artery)  ، یا در مواردی که فقط یک یا دو  رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی  یا مسیر پیچ پیچ رگ ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد، کرد. مطالعات  در این گروه بیماران نشان داده که احتمال بازگشت تنگی عروق قلب  و احتیاج مجدد به روش ‌های درمانی دیگر(پس از یک سال) در بیمارانی که آنژیوپلاستی کرده‌اند، دو برابر است. و اگر بیماران قلبی می‌خواهند برای دراز مدت  از مشکلات قلبی خلاص شوند باید جراحی باز پیوند عروق (بای پس قلبی ) را بپذیرند (بویژه در بیماران دیابتی) .

طول مدت عمل باز قلب تقریبا ۵ ساعت است که بیمار در تمام این ساعات در بی‌ هوشی کامل به سر می ‌برد. معمولا اگر مشکلی نباشد بعد از یک یا دو روز از ای سی یو به بخش و تقریبا روز سوم تا پنجم مرخص می شود و طی چند هفته  بعد از عمل، او سلامت خود را به دست ‌آورده و فعالیت ‌های روزمره‌اش را از سر می ‌گیرد،

 اما آنژیوپلاستی حدود یک تا دو ساعت طول کشیده و بدون بیهوشی عمومی فقط با بی حسی کشاله ران ( بدون باز کردن قفسه سینه) انجام می شود. بیمارانی که آنژیوپلاستی می ‌شوند، حدودا از ۳ یا ۴ روز بعد از عمل می ‌توانند مانند سابق(اگر در مواردی منع پزشکی  مثل سکته قلبی اخیر یا نارسایی قلبی و… نداشته باشند) به کارهای خود بپردازند.

آنژیوگرافی

با این حال توجه به این نکته مهم است که هر چند، مدت عمل و بهبودی و پشت ‌سر گذاشتن علایم پس از آن، در بای‌ پس بیشتر از آنژیوپلاستی است، اما نتیجه و اثربخشی بای‌ پس قلبی در موارد خاص  ذکر شده، بیشتر می ‌باشد.

 جراحی باز بای پس قلبی

 

 

 

 

 

 

سئوال: چند نوع استنت داریم؟ صرف نظر از مارک و برند آنها در کل دو نوع استنت داریم: دارویی و غیردارویی (ساده).

استنتاستنت

پس کلا از دو نوع استنت ساده(Bear metal stents) و استنت داروئی ( Drug eluting stents) برای آنژیوپلاستی استفاده می شود.

اوایل فقط از بالون داخل رگ کرونری قلب استفاده می شد. با توجه به احتمال برگشت زودرس انسداد بعد چند ساعت تا چند روز، دانشمندان با ابداع استنت ها‌(فنر) موجب کاهش  مشکل انسداد مجدد رگ کرونری قلب بعد از انژیوپلاستی و PCI  شدند. اما هنوز مشکل بزرگی با عنوان تحریک رشد آندوتلیوم رگ بعلت جسم خارجی و انسداد دیررس رگ بعد ۳-۶ ماه وجود داشت. با این هدف دانشمندان با سوار کردن داروهای انتی پرولیفراسیون برود پولیمر و تعبیه انها بروی استنت ها مشکل انسداد دیررس داخل استنت را کاهش دادند.  وقتی که درحوالی  سال ۲۰۰۳ استنت‌ های پوشیده شده با دارو معرفی شدند، انقلابی در درمان غیر جراحی تنگی عروق کرونری قلب محسوب می شد، زیرا اعتقاد پزشکان بر این بود که این فنرهای دارویی کوچک وقتی در رگ‌ ها کار گذاشته می ‌شوند، دارویی از خود ترشح می‌ کنند که باعث جلوگیری از رشد دیواره رگ و در نتیجه پیشگیری از انسداد  دیررس آن می ‌شوند و می ‌توانند آنژیوپلاستی را به عملی اثربخش ‌تر با امکان برگشت ‌پذیری کمتری نسبت به جراحی باز قلب (بای ‌پس کرونری ) تبدیل نمایند، اما تحقیقات و مطالعاتی که درطی چند  سال بعد انجام شد، نشان داد که خطر لخته شدن خون و عوارض جبران ‌ناپذیر آن در بیمارانی که از استنت ‌های دارویی استفاده کرده بودند، برای مدت طولانی تر تا حتی یک سال، افزایش یافت و همین امر باعث شد تا پزشکان در استفاده از این نوع استنت ‌ها، احتیاط بیشتری کنند و فقط در موارد خاص و در بیمارانی که چاره‌ای جز استفاده از استنت دارویی ندارند، از آن استفاده نمایند.

 

سئوال: آیا ممکن است رک کرونری قلب گرفته شده باشد اما درمان آنژیوپلاستی یا جراحی پیشنهاد نشود؟

درمان قلب سه راه دارد که مهمترین راه درمان هنوز دارو است.

در دودسته از بیماران درمان طبی به درمان مداخله ای (آنژیوپلاستی یا جراحی) ترجیح داده می شود. توجه داشته باشید که پزشکان با سبک و سنگین کردن سود نوع درمان با عوارض احتمالی این تصمیم را می گیرند و خیلی سلیقه ای نبوده و معیار های علمی زیادی دارد وبه شدت بیماری کرونری ، مرحله بیماری، علائم بیمار و فانکشن کلاس بیمار،  بیماری های همراه، سن بیمار و…  بستگی دارد که از حوصله و توان این مقاله خارج است و صد  البته به تصمیم و نظر بیمار هم بستگی دارد.

گروه اول بیماران کم خطر تر که درمان طبی دارویی در انها بهتر از قبول ریسک و خطر جراحی باز قلب یا حتی آنژیوگرافی و سپس بالون زدن و تعبیه استنت (اینترونشن PCI)  است .

 دسته دوم  گروهی بیماران پر خطر برای مداخله که  این  بیماران برای آنها  آنژیوپلاستی  و تعبیه استنت  و نیز  عمل جراحی نامناسبند و علارغم بیماری کرونری قلب پر خطر ، بدلیل ریسک بالای مداخله (آنژیوپلاستی یا جراحی) در این بیماران ، درمان دارویی درمان مناسب خواهد بود. خیلی از بیماران فکر می کنند که اگر عمل نشوند و با درمان دارویی شوند به معنی قطع امید پزشکان بوده و  زندگی دیگر تمام شده است در حالیکه اینطور نبوده و پزشکان بر اساس مطالعات قبلی و اندیکاسیون های مشخص علمی،  درمان داروئی را برای بیمار مناسبتر از هر مداخله ای میدانند .

در برخی موارد این چنینی ، درمانهای جایگزین مثل  بازتوانی قلب  بویژه  با روش  فشارنده متناوب تقویت شده خارجی (EECP ) مناسب است.  با پزشک خود در این مورد مشورت کنید .

 

عوارض درمانهای مداخله ای:

آنژیوپلاستی :

شایعترین عارضه آن خونریزی از محل رگ گیری (کشاله ران) است که با رعایت توصیه های شده پیشگیری می شود.

انسداد مجدد داخل استنت نیز مهم است.و به دو دلیل رخ می دهد: ۱) انسداد ناگهانی داخل استنت بدلیل تشکیل لخته با تحریک جسم خارجی (استنت فلزی )، که در استنت های داروئی طولانی مدت تر است.  علائم آن درد سینه ناگهانی مثل سکته قلبی است که باید سریعا و بدون درنگ به بیمارستان مراجعه کرد . اتلاف وقت با امید بهبودی درد یا مصرف پرل زیر زبانی تی ان جی  TNG)) به صلاح نیست.و با مصرف طولانی مدت و منظم روزانه  آسپرین و کلوپیدوگرل (پلاویکس، اسویکس و …) قابل پیشگیری است.  ۲) انسداد تدریجی و رشد اندوتلیوم عروق کرونری . که پدیده ای تدریجی بوده با درد سینه فعالیتی (آنژین) پیشرونده طی چندین ماه رخ مشخص می شود و در استنت های ساده غیر داروئی شایعتر از استنت های داروئی است

یکی از عوارض‌ دیگر  آنژیوپلاستی این است که اگر پزشک تبحر کافی نداشته باشد، طی فشاری که توسط بالون به رگ وارد می ‌شود، رگ پاره می‌ شود که البته در بیمارستان ‌هایی که آنژیوپلاستی انجام می ‌شود پزشک  جراح قلب آماده‌ است  تا در صورت نیاز بیمار فورا به اتاق عمل انتقال یابد.

جراحی:

از عوارض روش قلب باز هم این است که ممکن است رگ ‌ها خوب به هم پیوند نخورند، و جریان بر قرار نگردد که با عدم بهبود درد بعد جراحی یا حتی بروز سکته قلبی حین عمل ، مشخص می شود. گاهی علارغم پیوند موفق عروق به کرونر ، بعد از مدتی رگ پیوندی بسته می شود که با درد سینه راجعه فعالیتی مشخص می شود. عفونت محل جراحی (عفونت بافت نرم )  ونیز عفونت استخوان سینه (استئومیلیت) نیز ممکن است دیده شود. برخی موارد حین دستکاری عروق ، یک پلاک آترواسکلروز از جدار رگ کنده شده و با جریان خون به مغز رسیده و موجب سکته مفزی می شود. همچنین جراحی‌ بازقلبی ، بار روانی زیادی را برای بیمار به همراه دارد  و ممکن است موجب بروز افسردگی بعد جراحی شود.  وضعیت عمومی بیمار پس از عمل و بهبود و ترمیم زخم‌ ها و برگشت به شغل اولیه، از دیگر مشکلات بیماران بعد از جراحی‌های باز قفسه سینه است.

 

241 comments

 1. سلام آقای دکتر
  همسرم ۲۵سالشه دکترا گفتن ۶۰%رگ قلبش بسته شده و نیاز به عمل داره که از رگ پا استفاده شه ، ولی ایشون راضی به عمل نیست ایا خطرناکه؟؟

  • سلام. لینک مقابل حاو ی یک سری اطلاعات است . امیدوارم مفید واقع شود. http://galb.ir/archives/1167

 2. باعرض سلام وخسته نباشید پدرم ۴۴سالش است وسکته قلبی کرد دکترگفت باید عمل قلب باز بشه ۳تا از رگها گرفته هنوز درد درقفسه سینه واز شانه به پاییین دستاش تیر می کشه جراح بهش گفته رگ قلبت ۵۰ ۵۰ گرفته یعنی چه باید ما چه کنیم زیاد تو فکره اقای دکتر ما می ترسیم باید چه کنیم ببخشید رگ پیوندی که از پاش برداشتند بسیار پاش تیر میکشه شبها می خواد بخوابه می گه کف پام اتیشه یعنی چه اگر زحمت نداره میشه خواهشن جواب بدین

 3. باسلام مدت نزدیک به دو سال است یکی از رگهام در بیمارستان مرکز قلب تهران استنت شده تا دوماه قبل هیچ موردی را در سینه ام احساس نمی کردم اما اخیرا مدتی است در تحرکات صبحگاحی ،تحرک با معده پر ،و در اول پیاده روی حدود یک کیلومتر اول درد در وسط سینه احساس بع هرچقدر پیاده روی کنم دردی احساس نمیشود بعضا دردی در بازوی راستم احساس می شود البته با گذشت زمان تقریبا رو به بهبودی است لطفا راهنمایی فرمایید

  • سلام. امکان انسداد مجدد وجود دارد. حتما با پزشک معالج مشورت مجدد کنیدو در صورت نیاز تست ورزش انجام دهند.

 4. با سلام پدرم الا ن دوازده روز عمل قلب باز (کرونری ) در بیمارستان شهید رجایی انجام داده است و بعد ۹ روز از بیمارستان مرخص شده است و اکنون که در منزل هستند همیشه صورتشون خیلی عرق میکند . ولی با این حال سردشون می باشد میخواستم بدونم این موضوع بعد عمل طبیعی است. با تشکر

 5. سلام
  پدر من سه سال پیش استنت گذاری قلب انجام داد الان بعد سه سال بعد از انجام تست ورزش دکتر گفته باید آنژی بشه آیا میشه در صورت گرفتگی مجدد دوباره بالن بذارن

 6. سلام
  من پدرم دیروز آنژیوپلاستی یا همان فنر گذاشتن
  خواستم بدونم ک مجددا رگ مسدود نمیشه
  اگه بشه علائمش چیه؟
  لطفا جواب بدید ممنون میشم

  • سلام امکان انسداد مجدد داخل استنت بر اساس نوع استنت و طول و قطر استنت متفاوت بوده میانگین حدود ۵٪ می باشد.
   در صورت عدم مصرف داروهای ضد پلاکتی احتمال ترومبوز ( لخته) داخل استنت بالا است.
   البته رشد پلاک و انسداد سایر قسمت های عروق و نیز پارگی پلاک و احتمال سکته قلبی کمافی السابق متصور است.

 7. با سلام ایا کسی که۲۰سال پیش عمل بای پس کرده دوباره میشه عمل بای پس کرد ….دوباره رگهاش گرفته شده

  • سلام. بله. هم جراحی باز قلب ( بای پس قلبی) و هم انژیو پلاستی .
   البته معمولا سعی می شود با آنژیوپلاستی و تعبیه استنت مشکل حل شود.

 8. با سلام مادرم درسال ۸۵ عمل قلب باز انجام دادند که متاسفانه پس از شش ماه مجددا درد قلب ایشان شروع شد و بعد از آنزیوگرافی مشخص شد هر سه رگ اصلی بسته و رگ lm پنجاه درصد گرفتگی داشت که در سال ۸۷ آنژیو پلاستی شدند و رگ lad استنت گذاری شد و دوباره در سال ۹۵ فقط به دیل تپش قلب آنژیو گرافی شد که مجددا اعلام شد علاوه بر دو رگ اصلی بسته شده رگ lm نیز ۸۰ درصد گرفتگی دارد آیا میشود رگ lm استنت گذاری شود و یا با توجه به بسته بودن رگ lm آیا باز کردن رگ lcx و یا rca کمکی به مریض میکند . لازم بذکر است درسال ۸۷ متاسفانه با توجه به کمیسیون پزشکی انجام شده اعلام کردن امکان عمل قلب باز وجود ندارد به دلیل مستعد بودن رگ جهت بسته شدن مجدد لطفا راهنمایی کنید …

  • سلام. تصمیم گیری بدون رویت مدارک و بیمار ممکن نیست. پزشک معالج کمک بیشتری می تواند بکند. اما تنگی LM معمولا نیاز به جراحی باز داشته و استنت گذاری بسیار کم و در موارد خاص مقدور بوده و با قبول عوارض بالاتر.
   باز کردن سایر عروق انتهایی بدون باز کردن تنه اصلی چپ خیلی مفید بنظر نمی رسد. البته rca از منشا دیگری است و اگر عامل علائم باشد باز کردنش می تواند علائم را رفع کند.
   در هر حال تصمیم گیری با پزشک معالج بیمار و بر اسا س در نظر گرفتن تمام شرایط بیمار و بیماری است.
   http://galb.ir

 9. سلام دکتر جان. من پدرم حدوود ۷۰ سالشونه. چند سال پیش فنر گذاشتن ولی متاسفانه چند روز پیش فشارشون رفت بالا و عرق کردن و قفسه سینشون درد گرفت. انژیو شدن دوباره. دکترشون گفتن که همون قسمت که استند داره گرفتگی داره و بادارو سعی میکنیم بازس کنیم. اگر نشه رگهای دیگه بازن و مشکلی نداره. خواستم بدونم چه باید کرد ؟ایا خطری نداره اگر باز نشد؟خواستم یکم اطلاعات دقیق تری داشته باشم چون واقعا تمام فکرمو مشغول کرده. ممنون از لطفتون

 10. تاریخ: ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
  باسلام و تشکر بابت راهنمایی های موثر و دلگرم کننده شما
  مادر من ۴۸ سال دارد و دیابت دارد و چربی خوت ایشون ارثی بالاست حدود ۸۰۰-۹۰۰-۱۰۰۰ گاهی بالاتر(قرص چربی خون و قند هم می خورند)، ایشون در سن ۳۶ سالگی در سال ۱۳۸۵ سکته قلبی کردند و آنژیو شدن و با تشخیص پزشک محترمشون بالن زدند.
  در سن ۴۷ سالگی
  در شهریور سال ۹۶ مجددا به دلیل بروز درد در قفسه سینه انژیو شدند و مجددا بالن زدند.
  در دی ماه سال ۹۶ باز هم به دلیل درد در قفسه سینه انژیو شدند و دکتر تشخیص دادند رگ اصلی ایشون مسدود شده مجددا بالن زدند و تجویز کردند تا یک سال قرص پلاویکس بخورند(احتمال دادند در صورت باز نشدن رگ عمل باز شوند ولی رگ باز شد و استند گذاشتند)
  الان مادرم بعده ۷ ماه بازهم دریک نقطه از قلبشون احساس درد دارند که به پشتشون میزنه میخواستم بدونم
  ۱- امکان داره دوباره رگ قلبشون گرفته باشه؟
  ۲- الان ۳ تا فنر در رگ هاشون هست خطرش زیاده؟
  ۳- چرا با اینکه سنی ندارند انقد زود به زود رگ های قلبشون می گیره درمانی نداره؟

 11. با سلام خدمت دکتر بزرگوار
  مادرم سال ۹۱ استنت گذاری کردند.ولی یه ماه پیش درد قفسه سینه داشت و نفس کم میوورد به بیمارستان که مراجعه کردیم پزشک گفتند همون رگی استنت گذاری دوباره گرفته ود اخل همون رگ بالون زدن.میخواستم ببینم احتمالش هست دوباره رگ مسدود بشه یا اگه مسدود بشه با بالون باز میشه یا نیاز به جراحی باز داره

 12. مادرم ۷۷ ساله دارم در سال ۶۸ توسط دکتر سبزی در بیمارستان امام علی جراحی باز کرده (CABG)که متاسفانه از همان روز اول ترخیص ایشان هیچ تغییری در سیستم قلب و عروق ایشان پیش نیامده و بعد از چندین سال تحمل درد و حملات متعدد تا به سال گذشته در بیمارستان شهید رجایی سیتی آنژیوگرافی انجام شده که سه تا رگ پیوندی اثری نداشته و هر سه رگ خونرسانی انجام نمی دهند. و حال مادری دارم که هر شب با اکسیژن و T.N.G حملات آنژین را پشت سر می گذارد و هر شب با مرگ دست و پنجه نرم می کند و آخرین بار ماه ۲ سال ۹۷ آنژیو توسط دکتر رای انجام شد در بیستون کرمانشاه و خروجی این عمل آنژیو عمل جراحی مجدد نادرست و با رضایت کامل ریسک آنژیو گرافی را پذیرا بشویم اسنتد گذاری انجام می شود .لذا از شما این سوال را دارم آیا با توجه به عمل آنژیو گرافی که هم خطرات خود را دارد و هم اثر آن در نهایت یک یا دو سال است چه راهکاری صلاح میدانید. ممنون از توجه شما

  • سلام
   پاسخ اینترنتی به سوال شما در مورد مادر مقدور نیست.
   بطور کلی گرافت های جراحی باز بعد از چند سال مجدد مسدود می شوند. در مورد پیوند از ورید ساق پا از چند ماه شروع و معمولا تا قبل ده سال اغلب مجدد مسدود می شوند( البته ممکن است در برخی بیماران سالیان طولانی باز بماند.). پیوند از شریان که یک رگ سینه ای است و معمولا استفاده هم می شود طول عمر بیشتری از وریدی ها دارد.
   آنژیو پلاستی هم روش غیر تهاجمی و مناسبی برای باز کردن رگ ها بوده و در صورت امکان انجام از جراحی به ترجیح داده می شود.
   باید به فکر وضعیت فعلی و درمان حال حاضر بیمار بود. اگر بمار علامت دار است و درمان ممکن، باید رگ باز شود. منطقی نیست چون احتمال بسته شدن رگ وجود دارد درمان نکرد!!!!!!!

 13. سلام، پدر من ۵٧ سالشه و سه روز پیش عمل قلب باز کرده، میگن عمل سختی بوده و خیلی از رگها مشکل داشتند ، دیابت هم داشته با وجود اینکه میگن عمل بخوبی انجام شده ولی قلبش کند میزنه و الان با کمک بالن کار میکنه، میخواستم ببینم چقدر باید نگران باشیم ایا خوب میشه؟!

  • آرزوی سلامتی دارم. وابسته به وضعیت قلب و عروق پیوندی و عوامل همراه مثل قند و فشار و … است.

 14. سلام آقای دکتر تابان؛ با عرض خسته نباشید
  بنده ۳۰ ساله هستم و چهار ماه پیش دچار سکته قلبی شدم که دلیلش ترومبوز lad در دو ناحیه بود و بعد از یک هفته دارو درمانی در بیمارستان و آنژیوگرافی مجدد، گفتن که ترومبوز کوچکتر شده و بهتره که pci نشه و از اون روز داروی Brilinta مصرف میکنم. دکتر خودم توصیه کرد حتما همین دارو را ادامه بدم اما چند دکتر هم نظرشون روی مصرف plavix بود. میخواستم نظر شمارو بدونم و اینکه آیا اصلا روی brilinta تحقیقاتی صورت گرفته یا بنده موش آزمایشگاهی شدم به نوعی؟
  متشکر

  • سلام
   Bri lints یک داروی استاندارد است.
   اثرات آن شناخته شده و وارداتی است. کمتر از پلاویکس شناخته شده ولی در برخی کشورها بیشتر از پلاویکس مصرف می شود. هم گروه هستند.

 15. سلام خسته نباشید.پدر من رو بردیم و آنژیو کردن و گفتن که رگ ۱۰۰درصد گرفته و نتونستن باز کنن و گفتن رگ دوم هم ۵۰الی ۷۰ درصد گرفته شده است. الان نوشتن عمل باز آقای دکتر به نظرتون تنها راهش عمل باز است و نمیتوان به طریقی دیگر آن را درمان کرد?

  • البته من بدون دیدن فیلم انژیو نمی توانم جواب این سوال را بدم.
   ولی در کل فرم سوال، اشکال دارد. نباید بپرسید تنها راه. باید از پزشک خود بهترین راه را بخواهید. گاهی می شود انژیوپلاستی کرد یعنی بالن زد و استنت گذاشت و رگ را باز کرد ولی بعد آن عوارض بیشتر از جراحی خواهد بود. در واقع با انژیوپلاستی می شود ولی جراحی باز روش بهتری برای آن بیمار است.
   با پزشک خود که بیمار را ویزیت کرده و فیلم انژیو را دیده ،مشورت کنید.

 16. سلام و عرض خسته نباشید.پدر من ۵۵ سال دارند و چند روز پیش دچار درد شدید قفسه سینه شدند و به بیمارستان منتقل شدند.در بیمارستان با آنژیو یکی از رگ های ایشون رو باز کردند و مجددا گفتند که دو رگ دیگر گرفتگی دارد و پیشنهاد عمل قلب باز دادند البته گفتند که می توانند با فنر این کار را انجام بدهند اگر که از طریق دارو موفق نشدند.حال خواستم از شما بپرسم که بنظر شما کدام کار بهتر و عوارض کمتر دارد.متشکر میشوم پاسخ بدهید.التماس دعا

  • سلام
   مشابه سوال قبلی است. من بدون دیدن فیلم انژیو نمی توانم جواب این سوال را بدم.
   نباید بپرسید می شود یا نه. باید از پزشک خود بهترین راه را بخواهید.
   گاهی می شود انژیوپلاستی کرد یعنی بالن زد و استنت گذاشت و رگ را باز کرد ولی بعد آن عوارض بیشتر از جراحی خواهد بود. در واقع با انژیوپلاستی می شود ولی جراحی باز روش بهتری برای آن بیمار است.
   با پزشک خود که بیمار را ویزیت کرده و فیلم انژیو را دیده ،مشورت کنید.

 17. مادرمن ۷۱ساله هستن اکوقلبشون نشون داد که رگ آئورتش گشاد شده ازطرفی بقیه رگهاشم گرفتگی داره دکترا براشون آنژیو پلاستی تجویز کردن حالا سوال من اینه که اگه آنژیوپلاستی رگهای تنگ رو باز میکنه تکلیف اون گشادی آئورت چی میشه؟آیا اونم با آنژیو پلاستی برطرف میشه؟

  • سلام
   نه با انژیوپلاستی معمولا فقط تنگی های عروق کرونر باز می کنند. اگر ائورت گشاد شده (به اصطلاح علمی انوریسمال) باشد،بعد از رسیدن به سایز مشخصی از انوریسمال شدن، نیاز به جراحی باز دارد هر چند گاهی آن را هم با تعبیه استنت های خاصی می شود درمان کرد که البته کار بزرگی است و فقط در چند بیمارستان اصلی انجام می شه.

  • سلام
   معمولا برای ائورت انژیوپلاستی نمی کنند. البته روش های غیر جراحی برای موارد خاص انوریسم ائورت داریم.
   احتمالا هنوز پزشک نیازی برای مداخله ائورت ندیده اند و قصد دارند آن را برای زمانی دیگر نگه دارند.

 18. سلام
  مادرم ۶۰سالشه حدودا دو ماه قبل انژیو کرد که ۳ تا رگ گرفتگی داشت که دوتا ۶۰ درصد و یکی هم ۷۰ درصد بود درد فقط دست چپ و پشت کتف بود همیشه نبود فقط یکبار در روز بود دکتر گفت باید عمل باز انجام بده ولی مادرم قبول نکرد انجام بدهد حالا به مدت دو ماه دارو گیاهی و قرص های که دکتر براش تجویز کرده استفاده میکنه خدا را شکر دردش خیلی کم شده تو این مدت تقزیبا ۴۵ روز فقط یکبار احساس درد کرد در حد ۱۰ دقیقه بود حالا حالش خوبه خدا را شکر نسبت به قبل
  لطفا راهنمایی کنید چکار کنیم . در ضمن دو بار زالو درمانی هم کرده تو این مدت

  • سلام.
   درمان‌های دارویی و نگه دارنده ، رگ را باز نمی کنند ولی فرصتی برای ایجاد و رشد عروق جدید می دهد.
   اگر درد ندارند و فعالیت راحت است، شاید بتوانید با درمان دارویی فعلا سپری نمایید.
   به هر حال نظر همکاری که بیمار را حضوری ویزیت کرده و فیلم انژیو را دیده را هم جویا شوید.

 19. سلام
  خسته نباشید
  آیا در ایران استنت جذبی وجو داره؟ استفاده میشه؟ یا منسوخ شده؟

 20. من۹/۹دربیمارستان فیروزگربعلت طپش قلب ریتمیک بستری ودوروزبعدآنژیوگرافی بعدپلاست شدم.که هنوزم دقیق بمن نگفته اندولی حدس میزنم دوفنروچندبالن زدن.بعدازترخیص ناراحتی اولیه که سرجاش بود.طب ولرزیاگرگرفتگی وتیک دست وپا هم اضافه شد.بدازیکهفته مجدد انژیوویک فنردیگه .کهضمن اینکه مشکلات قبلی سرجاش بودکشش کشاله ران ودست وانقباض شاهرگ گردن وبی حالی ناتوانی.استرس.و چندین مورددلهره آور دیگه پی آمد موضوع شد.وهیچ کس توضیحی معقول ومنطقی بمن نمیده که هیچ .میگن چیزیت نیست.توهم میزنی. برو مغز اعصاب که رفتم.نوار.اسکن وچیزی نبود.درمانده ونگران در۲۴ساعت یکباراین حمله چند ساعته را با نگرانی واضطراب پشت سر میگزارم.وهربار میگم کارتمومه واین آخرین روزیاشبه. حل مشکل من کمک به چند خانوار نگران هست. سپاسگزار. علی یاری

  • سلام. پاسخ اینترنتی به مورد شما سخته. نیاز به اطلاعات بالینی و انژیوگرافی دارد.
   علایم قلبی نیست و شاید منظور همکاران از ویزیت اعصاب، منظور ویزیت اعصاب و روان (روانپزشک)بوده نه مغز و اعصاب.

 21. با سلام
  پدر بنده به علت درد سینه دو سال قبل انژیوگرافی انجام دادند وبه ما گفتند باید عمل باز انجام بدیم اما پدر راضی نشدن و متاسفانه چند ماه قبل ناگهانی سکته قلبی کردند ما ایشان رو به بیمارستان مدنی اوردیم و یه اقای دکتر به نام دکتر علی حیدری سروستانی نیمه شب ایشون رو انژیو کردن و گفتن فنر گذاشتن چند روز بعد هم همون اقای دکتر حیدری باز پدر رو انژیو کردن و دوتا فنر دیگه تو قلبشون گذاشتن. حقیقتا بعد اون فنرها پدر خیلی خوبن و مشکلی هم ندارن دیگه و دست دکتر حیدری هم درد نکنه اما سوال من اینه ایا هنوز هم نیاز به عمل باز هست چون دکتر حیدری میگن دیگه نیاز به کار بیشتری نیست وپدر فقط باید دارو بخورن؟ با تشکر از شما

  • سلام.
   گاهی جراحی باز ، عواقب بهتری نسبت به گذاشتن استنت ( فنر ) دارد و پزشک معالج توصیه جراحی باز می دهد. این وابسته به شرایط است. چون پدر جراحی را قبول نکرده ‌بدنبال سکته قلبی، در مرحله حاد بیماری مراجعه کرده اند، نمی شد وقت تلف کرد و گزینه انتخاب بین جراحی و استنت مطرح نبوده و الزام به مداخله سریع بوده و تصمیم پزشک معالج صحیح بوده.
   در واقع بیشتر مواقعی که گفته می شه با استنت باز نمی شه و جراحی لازمه، منظور اینه که در این شرایط ، جراحی به استنت اولویت دارد. والا استنت را هر جا تعبیه کرده و بالون بزنند باز می شه.

 22. با سلام بنده در سال ۹۲ بدلیل گرفتگی عروق جراحی بای پی انجام دادم و ۲ رگ پیوند شد ، چون در جریان آنژیوگرافی ۳ رگ تشخیص داده شده بود ۲ رگ پیوند شده است که در حال حاضر درد درسینه دارم آیا میشود آن رنگ مانده را دوباره پیوند یا بای پس انجام داد ، اصولاً دو بار جراحی بر روی قلب ممکن است ؟

  • سلام. البته می شود دوباره جراحی پیوند عروق را انجام داد ولی با توجه به ریسک بالا معمولا ارجح استفاده از روش انژیوپلاستی ( انژیوگرافی و تعبیه استنت) است. البته تصمیم گیری برنامه درمانی به این سادگی نبوده و به رگ درگیر و محل درگیری و شدت ایسکمی قلبی و علایم بالینی و نیز پاسخ سما به درمان دارویی و چندین عامل دیگر دارد.

 23. سلام
  پدر من ۶۴ سال سن داره چند مدتی بود که نفسش تنگ میشد تا اینکه یه روز خیلی حالش بد شد و بردیم دکتر.دکتر قرص زیر زبانی و آسپرین بهش داد و حالش بهتر شد.
  بعدش پیش متخصص بردیم و اسکن گرفتیم گفت باید آنژیو گرافی بشه،حالا که آنژیوگرافی انجام دادیم دکتر میگه سه رگش بسته و نمیشه فنر بزاریم و باید عمل قلب باز بشه.حالا نمی دونیم چکار کنیم آیا امکان داره یک دکتر دیگه با آنژیوپلاستی بتونه راهش بندازه یا حتماً باید عمل باز بشه.
  اگر اصلاً عمل نکنه چه اتفاقی میفته؟
  یا اگه تاخیر کنه و چند ماه بعد بره پیش پژشک چه اتفاقی میفته؟

  • سلام
   اینکه «اصلا نمی شه باز کرد» یا یک دکتر دیگر گفته «من می توانم باز کنم» جملات درستی نیست. بهتره بپرسید کدام بهترین است؟ باز کردن با استنت و یا جراحی باز قلب؟؟
   اصلا کل مطلب فوق به این سوال جواب میده. شاید بشه با استنت باز کرد اما گاهی بهترین روش جراحی باز قلب است.
   برای انتخاب روش باز کردن عروق، عوامل مختلفی دخیل است که پزشک معالج شما بعد شرح حال و معاینه، در نظر گرفتن سایر عوامل مثل سن و جنس و توان جسمی و سابقه دیابت و نارسایی کلیه و ….. و نیز اناتومی عروق کرونر ، بهترین روش را انتخاب و پیشنهاد خواهد کرد. البته گاهی موارد بینابین نیز وجود دارد که یک پزشک توصیه به جراحی باز و دیگری توصیه انژیوپلاستی می‌دهد. در این موارد بیمار نیز می تواند در مورد روش ارجح خود نظر دهد.

 24. ایول

 25. سلام من حدود پنج ماه پیش عمل باز انجام دادم به خاطر گرفتگی عروق کرونر الان کمی احساس دردخفیف دارم علت چیست

 26. سلام .۳۷ سال سن دارم و به خاطر گرفتگی رگهای عمل باز انجام دادم الان پنج ماهه که عمل باز انجام دادم ولی کمی احساس درد خفیف میکنم علت چیست

  • سلام. احتمالا درد غیر قلبی ( عصبی-عضلانی، اضطرابی و …) باشد. اگر درد شما با فعالیت تشدید می شود حتما با متخصص قلب تان مشورت کنید.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: