جراحی باز عروق کرونر (بای ‌پس) یا آنژیوپلاستی (PCI) ؟

کدام بهتر است ؟ جراحی باز پیوند عروق قلب  (بای ‌پس کرونری ) یا آنژیوپلاستی (PCI)  برای درمان انسداد ویا تنگی عروق کرونری  قلب .

درمان انسداد یا تنگی عروق کرونری قلب ، کلا سه راه دارد، که مهمترین راه درمان هنوز دارو درمانی است. اما گاهی  وقتی رگ ‌های قلب دچار گرفتگی شدید یا جدید  می ‌شوند، متخصصین قلب و عروق، دو راه درمان مداخله ای  پیش ‌رو دارند: اولین راه که قدیمی تر است، انجام عمل  جراحی باز قلبی (بای ‌پس کرونری CABG  )  است. گزینه دیگر هم که در سال‌ های اخیر معرفی  شده، آنژیوپلاستی بعد از آنژیوگرافی  است که به این دلیل  که در این روش احتیاج به عمل باز قلب از بین می ‌رود و کمتر تهاجمی است،  روش انتخابی در موارد ممکنه است ولی در همه بیماران مقدور نمی باشد که در این موارد از همان جراحی باز پیوند عروق قلبی (بای ‌پس )  استفاده می شود. 

 سکته قلبی

۱- روش مداخله ای ( اینترونشنال) غیر تهاجمی یا همان انژیوپلاستی یا  PCI  : در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن  یا استنت گذاری (فنر گذاشتن)  می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ،  بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد  را وارد رگ‌  قلب (عروق کرونر) کرده و در محل  مسدود رگ تعبیه  می‌ کنند و با این کار سبب کاهش  انسداد  رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید.  بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی میشود و استنت‌ها، تورینه های  فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت  دیواره رگ و انسداد مجدد  آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در اینده  کمتر می شود.

                                                        بالون

اوایل فقط بالون در دسترس بود که با توجه به عود مکرر تنگی ها ، استنت ها یا همان فنرهای داخل عروقی ابداع شدند. امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونرقلب  تعبیه می شود.

استنت

۲- روش جراحی CABG یا پیوند بای ‌پس عروق کرونر قلب:

 یک عمل جراحی باز است که در آن، از یکی از وریدهای  پا  یا شریانهای دست یا سینه ای که به عضلات خون می ‌رساند، برداشته شده و یک سر‌ آن را به آئورت و سر دیگر آن را به پشت قسمت مسدود شده ی قلب، پیوند می ‌زنند.  این روش معمولا در افرادی استفاده می ‌شود که بیش از دو یا هر سه رگ اصلی کرونر آن ها تنگی ‌های وسیع به خصوص در قسمت ‌های ابتدایی رگ دارد.

اما در افرادی که یک یا دو رگ از رگ‌ قلب (کرونری )  مسدود شده و اندازه (طول ضایعه)  و یا  محل آن انسداد برای آنژیوپلاستی  نا مناسب است، انجام می گیرد . اما  در صورت مناسب بودن ضایعه، آنژیوپلاستی که در طی آن   بالون ‌می ‌زنند و سپس در اغلب موارد  استنت می‌ گذارند، روش درمانی مناسبی است.

 برای بیماران همیشه این  سوال مطرح است  که بین روش ‌های درمانی جراحی باز قلبی  (بای ‌پس) ودرمان غیر تهاجمی به روش  آنژیوگرافی  (آنژیوپلاستی یا PCI) ‌، انتخاب کدام بهتر و عاقلانه‌ تر است تا کمترین مشکل و عوارض جانبی را برای بیمار در پی داشته باشد و احتمال برگشت ‌پذیری بیماری را هم به حداقل برساند؟

در آنژیوگرافی مشخص می‌ شود که کدام بیمار برای عمل جراحی قلب باز و کدام بیمار برای استنت گذاری  مناسب ‌تر است و این بستگی به تعداد و نیز قسمتی از رگ‌ های کرونر دارد که مسدود شده است.

                                     

بطور مثال اگر یک یا دو رگ از سه رگ اصلی کرونری مسدود شده باشد و درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دوشاخه شدن نباشد،  آنژیوپلاستی با بالون و استنت گذاری ارجح تر است اما اگر هر سه رگ اصلی گرفتار شده باشد بویژه در بیماران دیابتی  یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی  (left main artery)  باشد یا در مواردی که فقط یک یا دو  رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی ویا بدلیل پیچ پیچ بودن مسیر رگ،  برای تعبیه استنت مناسب نباشد  به بیمار توصیه به جراحی باز بای پس قلبی می شود.

 جراحی باز قلب

 در آن دسته از بیماران قلبی که برای رفع انسداد شریان ‌های قلبی انها روش جراحی ارجح تشخیص داده شده اما خود آنها  روش آنژیوپلاستی را برگزیده‌اند، امکان این که مجبور باشند در آینده بعلت عود تنگی ،  مجددا از این روش(آنژیوپلاستی مجدد)  یا روش‌های درمانی دیگر (مثل جراحی باز قلبی)  استفاده کنند، وجود دارد.

علارغم تمام پیشرفتهای علمی ، تجهیزات پزشکی و افزایش تجربه پزشکان ، در برخی  بیماران هنوز هم عمل بای‌ پس قلب بهترین و مناسب ‌ترین گزینه برای باز کردن عروق مسدود قلب است. به همین خاطر بیماران ، قبل از هر تصمیمی باید در مورد اثربخشی بیشتر بای ‌پس و امکان برگشت‌ پذیری بیشتر در روش آنژیوپلاستی فکر  کنند و  بهترین روش را با توجه به شرایط خود  و توصیه پزشکشان  برگزیند. به عبارت دیگر عمل باز قلب بهترین پیشنهادی است که می ‌توان به بیماران دچار انسداد عروق قلبی با درگیری هر سه رگ اصلی ، یا درگیری تنه اصلی منشا  دو رگ اصلی سمت چپ (left main artery)  ، یا در مواردی که فقط یک یا دو  رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی  یا مسیر پیچ پیچ رگ ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد، کرد. مطالعات  در این گروه بیماران نشان داده که احتمال بازگشت تنگی عروق قلب  و احتیاج مجدد به روش ‌های درمانی دیگر(پس از یک سال) در بیمارانی که آنژیوپلاستی کرده‌اند، دو برابر است. و اگر بیماران قلبی می‌خواهند برای دراز مدت  از مشکلات قلبی خلاص شوند باید جراحی باز پیوند عروق (بای پس قلبی ) را بپذیرند (بویژه در بیماران دیابتی) .

طول مدت عمل باز قلب تقریبا ۵ ساعت است که بیمار در تمام این ساعات در بی‌ هوشی کامل به سر می ‌برد. معمولا اگر مشکلی نباشد بعد از یک یا دو روز از ای سی یو به بخش و تقریبا روز سوم تا پنجم مرخص می شود و طی چند هفته  بعد از عمل، او سلامت خود را به دست ‌آورده و فعالیت ‌های روزمره‌اش را از سر می ‌گیرد،

 اما آنژیوپلاستی حدود یک تا دو ساعت طول کشیده و بدون بیهوشی عمومی فقط با بی حسی کشاله ران ( بدون باز کردن قفسه سینه) انجام می شود. بیمارانی که آنژیوپلاستی می ‌شوند، حدودا از ۳ یا ۴ روز بعد از عمل می ‌توانند مانند سابق(اگر در مواردی منع پزشکی  مثل سکته قلبی اخیر یا نارسایی قلبی و… نداشته باشند) به کارهای خود بپردازند.

آنژیوگرافی

با این حال توجه به این نکته مهم است که هر چند، مدت عمل و بهبودی و پشت ‌سر گذاشتن علایم پس از آن، در بای‌ پس بیشتر از آنژیوپلاستی است، اما نتیجه و اثربخشی بای‌ پس قلبی در موارد خاص  ذکر شده، بیشتر می ‌باشد.

 جراحی باز بای پس قلبی

 

 

 

 

 

 

سئوال: چند نوع استنت داریم؟ صرف نظر از مارک و برند آنها در کل دو نوع استنت داریم: دارویی و غیردارویی (ساده).

استنتاستنت

پس کلا از دو نوع استنت ساده(Bear metal stents) و استنت داروئی ( Drug eluting stents) برای آنژیوپلاستی استفاده می شود.

اوایل فقط از بالون داخل رگ کرونری قلب استفاده می شد. با توجه به احتمال برگشت زودرس انسداد بعد چند ساعت تا چند روز، دانشمندان با ابداع استنت ها‌(فنر) موجب کاهش  مشکل انسداد مجدد رگ کرونری قلب بعد از انژیوپلاستی و PCI  شدند. اما هنوز مشکل بزرگی با عنوان تحریک رشد آندوتلیوم رگ بعلت جسم خارجی و انسداد دیررس رگ بعد ۳-۶ ماه وجود داشت. با این هدف دانشمندان با سوار کردن داروهای انتی پرولیفراسیون برود پولیمر و تعبیه انها بروی استنت ها مشکل انسداد دیررس داخل استنت را کاهش دادند.  وقتی که درحوالی  سال ۲۰۰۳ استنت‌ های پوشیده شده با دارو معرفی شدند، انقلابی در درمان غیر جراحی تنگی عروق کرونری قلب محسوب می شد، زیرا اعتقاد پزشکان بر این بود که این فنرهای دارویی کوچک وقتی در رگ‌ ها کار گذاشته می ‌شوند، دارویی از خود ترشح می‌ کنند که باعث جلوگیری از رشد دیواره رگ و در نتیجه پیشگیری از انسداد  دیررس آن می ‌شوند و می ‌توانند آنژیوپلاستی را به عملی اثربخش ‌تر با امکان برگشت ‌پذیری کمتری نسبت به جراحی باز قلب (بای ‌پس کرونری ) تبدیل نمایند، اما تحقیقات و مطالعاتی که درطی چند  سال بعد انجام شد، نشان داد که خطر لخته شدن خون و عوارض جبران ‌ناپذیر آن در بیمارانی که از استنت ‌های دارویی استفاده کرده بودند، برای مدت طولانی تر تا حتی یک سال، افزایش یافت و همین امر باعث شد تا پزشکان در استفاده از این نوع استنت ‌ها، احتیاط بیشتری کنند و فقط در موارد خاص و در بیمارانی که چاره‌ای جز استفاده از استنت دارویی ندارند، از آن استفاده نمایند.

 

سئوال: آیا ممکن است رک کرونری قلب گرفته شده باشد اما درمان آنژیوپلاستی یا جراحی پیشنهاد نشود؟

درمان قلب سه راه دارد که مهمترین راه درمان هنوز دارو است.

در دودسته از بیماران درمان طبی به درمان مداخله ای (آنژیوپلاستی یا جراحی) ترجیح داده می شود. توجه داشته باشید که پزشکان با سبک و سنگین کردن سود نوع درمان با عوارض احتمالی این تصمیم را می گیرند و خیلی سلیقه ای نبوده و معیار های علمی زیادی دارد وبه شدت بیماری کرونری ، مرحله بیماری، علائم بیمار و فانکشن کلاس بیمار،  بیماری های همراه، سن بیمار و…  بستگی دارد که از حوصله و توان این مقاله خارج است و صد  البته به تصمیم و نظر بیمار هم بستگی دارد.

گروه اول بیماران کم خطر تر که درمان طبی دارویی در انها بهتر از قبول ریسک و خطر جراحی باز قلب یا حتی آنژیوگرافی و سپس بالون زدن و تعبیه استنت (اینترونشن PCI)  است .

 دسته دوم  گروهی بیماران پر خطر برای مداخله که  این  بیماران برای آنها  آنژیوپلاستی  و تعبیه استنت  و نیز  عمل جراحی نامناسبند و علارغم بیماری کرونری قلب پر خطر ، بدلیل ریسک بالای مداخله (آنژیوپلاستی یا جراحی) در این بیماران ، درمان دارویی درمان مناسب خواهد بود. خیلی از بیماران فکر می کنند که اگر عمل نشوند و با درمان دارویی شوند به معنی قطع امید پزشکان بوده و  زندگی دیگر تمام شده است در حالیکه اینطور نبوده و پزشکان بر اساس مطالعات قبلی و اندیکاسیون های مشخص علمی،  درمان داروئی را برای بیمار مناسبتر از هر مداخله ای میدانند .

در برخی موارد این چنینی ، درمانهای جایگزین مثل  بازتوانی قلب  بویژه  با روش  فشارنده متناوب تقویت شده خارجی (EECP ) مناسب است.  با پزشک خود در این مورد مشورت کنید .

 

عوارض درمانهای مداخله ای:

آنژیوپلاستی :

شایعترین عارضه آن خونریزی از محل رگ گیری (کشاله ران) است که با رعایت توصیه های شده پیشگیری می شود.

انسداد مجدد داخل استنت نیز مهم است.و به دو دلیل رخ می دهد: ۱) انسداد ناگهانی داخل استنت بدلیل تشکیل لخته با تحریک جسم خارجی (استنت فلزی )، که در استنت های داروئی طولانی مدت تر است.  علائم آن درد سینه ناگهانی مثل سکته قلبی است که باید سریعا و بدون درنگ به بیمارستان مراجعه کرد . اتلاف وقت با امید بهبودی درد یا مصرف پرل زیر زبانی تی ان جی  TNG)) به صلاح نیست.و با مصرف طولانی مدت و منظم روزانه  آسپرین و کلوپیدوگرل (پلاویکس، اسویکس و …) قابل پیشگیری است.  ۲) انسداد تدریجی و رشد اندوتلیوم عروق کرونری . که پدیده ای تدریجی بوده با درد سینه فعالیتی (آنژین) پیشرونده طی چندین ماه رخ مشخص می شود و در استنت های ساده غیر داروئی شایعتر از استنت های داروئی است

یکی از عوارض‌ دیگر  آنژیوپلاستی این است که اگر پزشک تبحر کافی نداشته باشد، طی فشاری که توسط بالون به رگ وارد می ‌شود، رگ پاره می‌ شود که البته در بیمارستان ‌هایی که آنژیوپلاستی انجام می ‌شود پزشک  جراح قلب آماده‌ است  تا در صورت نیاز بیمار فورا به اتاق عمل انتقال یابد.

جراحی:

از عوارض روش قلب باز هم این است که ممکن است رگ ‌ها خوب به هم پیوند نخورند، و جریان بر قرار نگردد که با عدم بهبود درد بعد جراحی یا حتی بروز سکته قلبی حین عمل ، مشخص می شود. گاهی علارغم پیوند موفق عروق به کرونر ، بعد از مدتی رگ پیوندی بسته می شود که با درد سینه راجعه فعالیتی مشخص می شود. عفونت محل جراحی (عفونت بافت نرم )  ونیز عفونت استخوان سینه (استئومیلیت) نیز ممکن است دیده شود. برخی موارد حین دستکاری عروق ، یک پلاک آترواسکلروز از جدار رگ کنده شده و با جریان خون به مغز رسیده و موجب سکته مفزی می شود. همچنین جراحی‌ بازقلبی ، بار روانی زیادی را برای بیمار به همراه دارد  و ممکن است موجب بروز افسردگی بعد جراحی شود.  وضعیت عمومی بیمار پس از عمل و بهبود و ترمیم زخم‌ ها و برگشت به شغل اولیه، از دیگر مشکلات بیماران بعد از جراحی‌های باز قفسه سینه است.

 

182 comments

 1. باسلام
  ممنون از مطالب مفیدتون،مادرم دو هفته است آنژیوپلاستی کردن اما متاسفانه بعد آنژیو در ناحیه کتف درد شدیدی احساس میکنن درد به مهره های کمر هم سرایت کرده،با پزشک خودشون مشورت کردن گفتن که این مشکل از آنژیو نیست آیا واقعا این درد ها ربطی به آنژیو نداره؟؟؟اخه قبل از آنژیو این درد ها را نداشتن،ممنون میشم اگه بتونید راهنمایی کنید.

  • سلام
   مهم معاینه بیمار است.
   اگر منشا درد قلبی نباشد مهم نبوده و باید سایر علل مثل دردهای عضلانی بررسی شود.

 2. لطفا توضیحاتی راجع به آنژیوگرافی بفرمایید

  http://www.neissary.blogfa.com

 3. سلام و عرض تبریک سال نو به شما مدیریت محترم سایت و همکارانتان . من حدود ۴ سال پیش انژیو گرافی کردم و یکی از رگهای قلبم که حدود ۹۰ درصد گرفتگی داشت با استنت باز شد . گاهی احساس تنگی نفس می کنم ( ابته موقتی ) و از اینکه بخواهم دوباره انژیو بشم نگرانم . البته همه توصیه های پزشکم را رعایت می کنم و همواره سعی می کنم پرهیز غذایی داشته باشم . میشه لطفا من را راهنمایی کنید . ایا استنت قلبی یک روش مطلوب و دائمی است و بیمارانی که این روش را اعمال کرده اند آیا در نهایت با پس می شوند و استنت قلبی یک نوع درمان موقتیاست و استنت قلبی عمر مفید دارد مثلا ۴ یا ۵ سال ؟ ممنون میشوم چنانچه پاسخ من را با ایمیلم ارسال فرمائید با سپاس فراوان

  • سلام
   در صورت انتخاب درست این روش درمانی ، استنت داخل کرونری، یک روش دائمی است به شرطی که عارضه دار نشود :
   http://galb.ir/archives/775
   ولی در نظر داشتن چند نقطه لازم است:
   ۱- امکان عارضه انسداد زودرس و یا دیررس داخل استنت کرونری قلب تا۲ تا ۶ ماه برای استنت معمولی و تا یک تا دو سال برای استنت های داروئی وجود دارد . بعد از این مدت دیگر تقریبا استنت جزئی از دیواره رگ محسوب می شود.
   ۲- آترواسکلروز یک پدیده منتشر بوده و استنت فقط یک ناحیه انسداد شدید و بحرانی را درمان می کند. امکان تشدید انسداد در بقیه نواحی رگ همچنان وجود دارد.

 4. با سلام. من ۵ هفته پیش انژیو پلاستی شدم وفنر گذاشتم. سوال من این است که تا چند کیلو میتوانم وزنی
  را بلند کنم.؟ اگر مجبور شدم چه اتفاقی می افتد؟

  • سلام مشکل مهمی نیست .
   فقط بیش از حد توان بلند نکنید.

 5. با سلام
  می خواستم سوال کنم آیا کسی که ۱۰ سال است استنت گذاشته باید آن را تعویض کند یا خیر ؟
  آیا استنت دائمی می باشد یا بعد از مدت زمانی کارآیی خود را از دست می دهد ؟؟؟؟
  با تشکر

  • سلام
   نه ، استنت داخل رگ کرونری قابل تعویض و … نیست. و نیاز یهم به اینکار نیست. استنت معمولی بعد ۱-۶ ماه و استنت داروئی بعد ۶-۲۴ ماه دیگر جزیی از ساختمان رگ محسوب می شود.( پشت آندوتلیوم رگ می ماند.)

 6. سلام خسته نباشید از اینکه جوابگوی سوالات ماهستید ممنون.دربیماری که بای پس قلبی از ورید پا استفادهمیشه عمر مفید رگ چقدره.آیا فرقی با رگ سینه ای داره؟اگر بعداز مدتی دچار مشکل انسداد یا عوارض دیگری شد قابل اصلاح هست یا خیر؟

  • سلام
   عمر تقریبی گرافت های وریدی حدود ۱۰ سال است اما از چند هفته تا بیش از ۲۰ سال هم می تواند باشد.
   شریان پستانی (رک سینه ای) عمر بسیار بالاتری دارد .
   اگر بعداز مدتی گرافت ها دچار مشکل انسداد یا عوارض دیگری شد قابل اصلاح نیستند ولی می شود با بالون یک رگ اصلی یا پیوندی را باز کرد یا جراحی مجدد بای پس قلبی انجام داد

 7. سلام خسته نباشید
  میخاستم بدونم چرا پدرم پس از ۸ساعت آنژیو پلاست ( ۳تا فنر)(و۱ بالن)دچار ایست نفس وبد از احیا شدن دچار تنگی نفس شده وبا کمک دستگاه نفس میکشه . و پس از ۳ روز پلا کتهای خون به ۴۲۰۰۰ رسیده و از بینیش خون میاد ؟ و الان ۲ واحد خون و پلاکت زدن و خون ریزی قط شده الان

  • سلام
   از این عارضه ناشایع پیش آمده متاسفام.
   مطمئن هستم پزشکتان تمام تلاش خود را کرده.
   این عارضه دلایل متعددی دارد. نمی توانم از پشت اینترنت و بدون اطلاع از پرونده بیمار نظر درست و کارشناسی بدهم.
   آرزوی بهبودی و سلامت برای ایشان دارم.

 8. سلام روزتون به خیر
  سوالی داشتم،پدر من هفته گذشته دچار درد در قفسه سینه شد و حالت تهوع و …. ابتدا فکر میکرد مشکل معده دارد وقتی به بیمارستان مراجعه کردیم گفتند سکته کوچکی کرده اما بعد از اکو و انژیو امروز گفتند که ٣تا از رگها ، ٢تا اصلی یکی ١٠٠ درصد و دیگری ٩٩ درصد بسته است و رگ فرعی ۶٠-٧٠ درصد . قرار بود استنت بگذارند اما بعد اعلام کردند که امکانش نیست ( در توضیح گفتند نوع چربی لزج است و ممکن است بعد از این کار ٢ باره گرفتگی ایجاد شود و بهتر است عمل قلب باز انجام گیرد) اما با ٢ پزشک دیگر که صحبت کردیم یکی جراحی را تایید کرد و دیگری گفت به دلیل سن کم بیمار(۴٨) من ترجیح می دهم شانس استند را از او نگیرم و امتحان کنم و نیز گفت دکتر بیمارستان همینجوری نمیتواند بگو ید که امکانش نیست میخواستم نظر شما را در این باره بدانم؟!
  با تشکر

  • سلام
   بدون رویت فیلم آنژیوگرافی نظر دادن غیر ممکن است.
   گاهی تصمیم گیری کمی مشکل و وابسته به سلیقه و توانایی پزشک و نیز نظر بیمار است.
   ولی بطور کلی ، در درگیری سه رگ احتمالا جراحی بای پس باز قلب ( CABG ) بهتر باشد.

 9. با سلام.
  پدر من ۲تا رگشون گرفته و دیابتی هم هستند. دکتر بالون میگه میشه بازش کرد. و دکتر جراح هم میگه عمل کنید.
  حالا من چیکار کنم عمل یا بالون؟

  • سلام
   در صورت امکان ، باز کردن با استنت (بالون زدن و گذاشتن فنر !! به اصطلاح عامیانه ) برای بیمار راحتتر بوده و عوارض کمتری دارد. هر چند احتمال بسته شدن مجدد کمی بیشتر از روش جراحی است.

 10. باعرض سلام وخسته نباشید مادرم تقریبا ۴سال پیش عمل باز قلب انجام داد اما از حدود یک ماه پیش دچار مشکل گردید که پس از مراجعه به پزشک اعلام نمودند که رگها دوباره مسدود و میبایست فنر زده شود که بعد از انجام عمل استنت پزشک مربوطه اعلام داشت که رگهای پیوندی باز نمیشوند و میبایست درمان داروی شوند با این مقدمه خواهشمند است به سوالات اینجانب جواب دهید۱-دراین خصوص ایا میتوان دوباره عمل باز انجام داد(سن بیمار ۶۶ سال)۲-درمان دارویی تا چه حد جواب میدهد۳-با توجه به اینکه اعمال کذشته (عمل باز و استنت)درشهرشتان کرمان انجام گرفته بهتر نیست که برای ادامه درمان به تهران مراجعه شود۴-خواهشمند است در این خصوص ما را ارشاد و راهنمایی فرمایید

  • سلام
   جراحی مجدد امکان پذیر است اما باید سود کافی داشته باشد که بر اساس برخی معیار ها توسط پزشک معالج تعیین می شود.
   درمان دارویی گاهی کاملا موثر بوده و بهترین گزینه ( با توجه به سود و خطر سایر درمان ها ) می باشد.
   در مورد مشورت با پزشک دیگر نظری ندارم به هر حال می توانید فیلم آنژیوگرافی را به یک همکار دیگر نشان دهید.

 11. با درود
  من ۵/۵/۹۱ عمل باز قلب انجام دادم . می خواهم بدانم آیا می توانم فوتبال . کوه نوردی بروم یا نه؟
  ممنون از پاسختان

  • سلام
   بله ورزش با شدت معمول بلامانع بوده و توصیه هم می شود ولی نه ورزش های شدید.

   • سلام . مادرم حدود۴ماهه که عمل قلب باز انجام داده و الان مدتی است که دچار افسردگی شده. چه کار می تونم برایش بکنم؟

    • سلام
     با توجه به طول کشیدن علائم ، بهتر است طی مشاوره با یک روانشناس یا روانپزشک تحت درمان قرار گیرد.

 12. با سلام خسته نباشید
  بنده ۴۲ سال سن دارم, ۱۵ سال هست که دونده و کوهنورد بودم , سال گذشته از قرص ویاگرا استفاده کردم وظاهرا یک حمله ی خفیف به نده دست داد که متوجه نشده ام, و روز بعد در یک هوای برفی ۱۲ کیلومتر دویدم, و به خاطر احساس درد خفیف در شب روز بعد به پزشک قلب مراجعه نمودم که تشخیص این بود : یکی از عروق کرونر ۹۰% و یکی دیگر ۵۰% گرفتگی به علت لخته خون , و برای درمان اقدام کرده و با تشخیص پزشک ۳ عدد استنت دارویی گذاشتم,در اردیبهشت۹۱ .
  اولا یک ماه قبل از ای حادثه چکاپ سالانه قلب در نزد متخصص انجام داده و به گفته ایشان صدرصد سالم و طبیعی بودم, حال باتوجه به اینکه بنده نه بیماری فشار خون نه دیابت نه سابقه ژنتیکی نداشته ام و رژیم سرشار از فیبر و گیاهی و عاری از نمک و چربی زیاد دارم و همچنان ورزشم را ادامه میدهم البته سبکتر ( روزانه ۶ در مدت یک ساعت میدوم و به هیچ وجه اذیت نمیشوم) آیا باز در معرض خطر جدی میباشم؟ آیا بعدا نیاز به عمل باز هست؟. استنت ها معمولا با این شرایط چقدر کار میکنند.؟ آیا ورزش را ادامه بدهم ؟ چه مقدار؟

 13. با سلام و تشکر از سایت مفید وخوبتان همسر من یک سال پیش بدون هیچ علامتی صرفا جهت چک به پزشک مراجعه کرد که اکو هولتر سالم بوده ولی تست ورزش مثبت بوده سی تی انژیو وسپس انژیو انجام داده وگرفتگی در نواحی متعدد سه رگ بالای ۷۰ درصد وانتهای LAD ۹۰درصد تشخیص داده شد وگزینه ۶ استنت یا بای پاس مطرح شد وبا توجه به گرفتگی انتهای رگ و شرایط سنی ۴۰ سال استنت گذاری ارجح بود ولی همسرم هیچکدام را نپذیرفت و درمان دارویی همراه با درمان سنتی مانند زالو درمانی و استفاده از قطره اشتراوس را برگزید حال بع از یک سال برای بررسی نتیجه مجددا انژیو گرافی انجام داده تا در صورت لزوم استنتگذاری شود نتیجه انکه پزشک تشخیص داد که یک رگ با بالون حل شد ودو رگ دیگر با ۳ استنت باریک حل شده و خوشحال از اینکه انژیو جدید که در بیمارستان دی انجام شد بدلیل واضح بودن دستگاه ها نسبت به قبلی که در لاله انجام شد مشکل را به این شدت نشان نداده حالسوال من این است ایااین نمیتواند بدلیل رژیم غذایی و درمان دارویی و طب سنتی باشد که این پلاک ها جذب شده باشند و اینکه میتوان بعد از استنت گذاری که ۴ روز گذشته مجددا زالو درمانی انجام داد ?وایا امکانپذیر است انژیو گرافی بادستگاههای مختلف نتایج متفاوتی نشان دهد?واینکه مصرف الکل چه میزان برای این بیماران مضر است ? با سپاس فراوان

  • سلام
   آترواسکلروز ( تصلب شریان ها ) یک پدیده دینامیک بوده و با رژیم غذایی و درمان کاهش و با عدم رعایت اصول صحیح زندگی تشدید می یابد.
   با توجه به داروهای ضد پلاکتی دریافتی زالو درمانی ممکن است با عوارض همراه باشد توصیه نمی کنم.
   الکل ممکن است موجب پیشرفت بیماری قلبی شود .

 14. سلام ، شبتون بخیر
  دکتر بدرم امروز انزیوکرافی انجام داد, دکترش کفت سه رک اصلی بسته شده، خوندن این مقاله و کامنتها تونست به بیشتر سؤالای من جواب بده
  اما یه سؤال ذهنمو مشغول کرده که فراموش کردم از دکترش ببرسم ، خون دماغ شدن مکرر بدرم بخاطر مشکل قلبی هستش!!؟؟؟
  ممنون میشم اکر کمی توجیحم کنید

  • سلام
   ربط مستقیم به قلب ندارد اما با توجه به استفاده از داروهای ضد پلاکتی مثل آسپرین ASA‌ و کلوپیدوگرل ( پلاویکس یا اسویکس و .. ) بند آمدن خون دیر هنگام خواهد بود.
   اگر مکرر خونریزی از بینی دارد شاید یکی از عروق بینی سطحی شده و نیاز به سوزاندن داشته باشد . با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

 15. آیا اسکن قلب می تونه تعداد رگ های گرفته شده رو مشخص کنه؟چون با دیدن اسکن قلب دکتر گفت یکی از رگ ها فقط گرفته شده. ممنون میشم جواب بدبد.

  • تست ورزش خیر ولی اسکن به تعیین آناتومی کمک میکند.

 16. سلام بسیار بسیار ممنونم که به سوال های ما جواب می دید و امیدوارم که هرچه زودتر به سوال من هم پاسخ دهید.
  پدر من با سن ۵۳ سال, ورزشکار,بدون داشتن قند,فشار خون, چربی دچار گرفتگی یکی از رگ های قلب شدند و سیگاری هم نیستند.دکتر گفته که فنر باید داخل رگ قرار بدند.آیا آنژیوپلاستی خطرناک نیست؟ اینکه احتمال انسداد دوباره رگ وجود داره, آیا اگر بیمار تمامی موارد را رعایت بکند باز هم انسداد ایجاد می شه؟ یعنی انسداد بدون هیچ دلیل و شرایط انسداد دوباره می تونه بسته بشه؟لطفا راهنماییمون کنید ما خیلی نگرانیم.

  • سلام
   خطرات آنژیوگرافی را نوشتم
   آترواسکلروز بیماری منتشر با درگیری های شدید تر موضعی است که با استنت فقط آن مناطق درمان می شوند.
   امکان انسداد مجدد استنت های معمولی تا ۲۰% و استنت های دارویی تا ۵ % است.
   امکان بروز و تشدید انسداد در سایر نقاط رگ ( که فعلا تنگی مهمی ندارند ) همچنان باقی می ماند.

 17. با سلام و خسته نباشید بابت راهنمایی های ارزنده تان
  جناب آقای دکتر پدر من دو هفته پیش عمل قلب باز شدن و از ورید پا استفاده شده است و علتی که ما متوجه تنگی عروق شون کرد ایست قلبی ایشان دو هفته قبل عمل بود.با توجه به اینکه شما در قسمتی از راهنمایی هاتون فرمودید:” عمر تقریبی گرافت های وریدی حدود ۱۰ سال است اما از چند هفته تا بیش از ۲۰ سال هم می تواند باشد. اگر بعداز مدتی گرافت ها دچار مشکل انسداد یا عوارض دیگری شد قابل اصلاح نیستند ولی می شود با بالون یک رگ اصلی یا پیوندی را باز کرد یا جراحی مجدد بای پس قلبی انجام داد.” قطعا چکاپ مجدد لازم است اما هر چند وقت یکبار باید اینکار را انجام داد و چگونه؟
  در ضمن ایشان دچار تنگی نفس شده اند اما دکتر گفتند نیاز به استفاده از اکسیژن نیست ایا این مورد هم از عوارض بعد از عمل است؟

  • سلام
   در بیمار بی علامت یکسال بعد تحت تست ورزش یا اسکن قلبی انجام می شود.

 18. با سلام
  مادر من ۳ سال پیش دچار سکته قلبی شده و پس از آنژیوگرافی، بالون و نصب یک استنت در مشهد، مشکل رفع شد پس از یک سال و پس از تصویربرداری هسته ای، دکتر مجدداً آنژیوگرافی کرد و تعداد و میزان داروها را افزایش داد. یک سال بعد (امسال) مجدداً آنژیوگرافی کرد و گفت همه رگهای اصلی باز هستند ولی مویرگها بسته هستند و ابتدا یک دوره ۱۰ جلسه ای بازتوانی تجویز نمود که در معرفی نامه نوشته بود Mode 2nd. بعد با مراجعه مادرم به دو دکتر جراح و مشاهده CD آنژیو گرافی، نظر یکی از دکترها (البته فقط با مشاهده CD و خواندن پرونده) این بود که مشکل حادی نیست و نیازی به عمل نمی باشد. ولی دکتر جراح دیگری با توجه به صحبتهای مادرم مبنی بر احساس درد در ناحیه قفسه سینه خصوصاً سمت چپ و ورم سمت چپ سینه (که پس از تست استرس و آنژیوگرافی افزایش نیز یافت) پیشنهاد کرد که عمل قلب باز انجام دهد. البته پس از مراجعه مجدد به دکتر اصلی که مادرم طی ۳ سال گذشته تحت مراقبت ایشان بودند، ایشان نیز همین نظر را تأیید نمودند. حال سؤال من این است که اگر رگهای اصلی LAD باز هستند، چگونه با عمل قلب باز می توان عارضه گرفتگی مویرگها را بر طرف نمود؟ و چه رگی را بای پس خواهند نمود؟

  • سلام
   جراحی بای پس قلبی فقط برای عروق اپیکاردیال بزرک با فلوی جریان خون دیستال حفظ شده بوده و برای مشکلات مویرگی استفاده نمی شود.
   در اقدام جراحی دقت کرده و بدون علت کافی اقدام به جراحی قلب نکنید. برای هر درد سینه ای جراحی مفید نخواهد بود.
   http://galb.ir/archives/905

 19. سلام آیا کسی که انژیو کرده (سم ۲۲) بعدا در حاملگی و تعدادش مشکلی نخواهد داشت ؟
  روابط زناشویی چه زیان بار نیست ؟

  • سلام
   بسته به جواب آنژیو دارد
   اگر نرمال است، مشکلی ندارد.

 20. سلام.بابای من چند وقتی بود که ناگهانی فشارشون بالا میرفت با وجود اینکه دکترگفت سالمهاما با ازمایشات مختلف مشخص شد که سه تا از رگهاشون (یکی اصلی ودوتا فرعی).ودکتر میگه که باید عمل باز انجام بدن واسه رگ اصلی ورگهای فرعی بادارو درمان کنند اما ما نگرانی زیادی داریم ایا این عمل خطر داره یا نه

  • سلام
   بسته به فیلم آنژیوگرافی و شرایط جسمس و سن پدر محترمتان دارد و نظر اینترنتی میسر نیست

 21. سلام ااینکه میگویند استنت جزو زگ میشودیعنی چه واستنت داروی یا رعایت همه نکات لازم تا چند سال مسدود نمیشود

  • سلام
   یعنی روی استنت یک لایه آندوتلیوم ایجاد و از نمای داخلی مثل رگ می شود.
   اگر استنت دارویی تا یک دو سال بسته نشه دیگر بسته نمی شود مگر بعلت پیشرفت بیماری آترواسکلروز که همه رگ را می تواند درگیر کند

 22. سلام
  آقای دکتر بعد از آنژیوپلاستی بایستی تا ـخر عمر از آسچرین, پلاویکس و … لستفاده کرد؟

 23. سلام
  وقت بخیر
  ممنون ازصبروشکیبایی تان
  یک سوال داشتم خدمتتان:یک دختردارم که ۲۹ماهشه مادرزادی دیوارةبین دوبطنش سوراخة،تازگی براش آنژیوگرافی انجام دادیم دکترش گفتة باید باعمل باز سوراخ روببندیم
  میخوام مطمئن بشم کةآیاحتمابایداین عمل بصورت بازانجام بشة ؟ودرصدریسکش چقدرة
  اگرهم درموردهزینش اطلاعی دارید،لطف بفرمائید بنویسین
  باتشکروسپاس فراوان

  • سلام
   سوراخ مادرزادی دیواره بین بطنی با دو روش جراحی و یا اینترونشنال قابل انجام است.
   ابتدا یک اکو مری انجام و در صورت وجود حاشیه مناسب برای بستن غیر جراحی با آمپلاتزر اقدام کنید.
   مشاوره با فوق تخصص قلب کودکان و فلوشیپ اینترونشنال قلب اطفال توصیه میکنم.

 24. سلام و خسته نباشید .خداوند طول عمر توفیق روز افزون با ارامش در زندگی و کوله باری ثواب خیر برای روز پسین شما قرار دهد..
  من یک هفته پیش بیمارستان ساسان ۶ تا استنت با ۴۸ سال سن توسط ذکتر قاسمی انجام دادم که خدا عمرشون بده
  باشکاه بوکس دارم و مربی هستم تنها دلیل داشتن قند خون تشخیص داده شد. من یک روز در میان ۲۷ کیلومتر میدویم که سکته نکردنم فقط لطف خدا بود..
  حال بزرگوار سوالم اینکه من میتونم از امروز ورزش خودمو شروع کنم مثلا روزانه بیست دقیقه بدوم؟
  و یک ماه دیگه باز امکان داره بتونم دو ساعت بدوم و کوهنورد حرفه ای هستم ایا امکان اون هم هست ادامه دهم
  …این همه پیچ.این همه چراغ.این همه نشانه.این همه علامت..با عشق می توان به عافیت گذشت..
  کمترین. قهرمانی

  • سلام
   با توجه به بیماری آترواسکلروز زمینه ای ، ادامه ورزش حرفه ای به صلاح نبوده و باید فقط ورزش های هوازی با شدت متوسط داشته باشید.

 25. سلام ممنون از اینکه به سوال های من پاسخ ندید, شوخی کردم, می دانم که سرتان خیلی شلوغ است
  دیروزدکتر پدرم بعد از آنژیو یک بالون در یک رگ گرفته شده قرار دادند
  اگر بیمار تمامی موارد را رعایت بکند باز هم انسداد ایجاد می شه؟ فعالیتش در چه حدی باید باشه؟

  • سلام
   مصرف اسپرین به همراه کلوپیدوگرل ( پلاویکس ، اوسویکس و….) و رعایت رژیم غذایی و عدم مصرف سیگار و کنترل دیابت و فشار خون بالا و… احتمال انسداد مجدد را کاهش می دهد اما متاسفانه درصد کمی باقی می ماند.

 26. باسلام،پدر من با ۵۷ سال سن با انجام انژیو گرافی متوجه گرفتگی ۹۰درصدی یکی از رگهای اصلی و گرفتگی تا ۷۵ درصدی ۴ رگ دیگر خود شد،پزشک متخصص عمل قلب باز را توصیه نمود پزشک علت سکته را دیابت لحظه ای تشخیص داد.،میخواستم بپرسم که آیا با استنت گذاری مشکل قابل حل است یا خیر،درصورت لزوم می توان فیلم آنژیو را برای بررسی بیشتر تقدیم حضورتان نمایم.

  • بسته به محل تنگی ، شدت تنگی ، آناتومی عروق و نیز علائم بیمار و بیماری زمینهای و …. تصمیم گیری می شود.
   در بیمار دیابتی با انسداد ۴-۵ رگ ، درمان جراحی بهترین انتخاب بوده و تعبیه استنت با خطر بالایی از نظر انسداد مجدد همراه است .

 27. سلام
  دکتر مادر من ۶۵ سال سن دارند،در ناحیه سینه احساس درد می نمودند که در پی مراجعه به دکتر اکو انجام گردید در اکو به مادرم گفتند مشکلی ندارند و خوب است، مادرم در طی اسکن و تست ورزشی که انجام دادند مشخص شد که در اسکن مشکلی ندارند ولی تست ورزش مشکوک بود به همین دلیل دکتر مربوطه گفتند آنژوگرافی شوند، بعد از انجام آنژو خود دکتر در اتاق عمل به مادرم گفته بودند به عمل باز نیازی ندارند وتنها یک رگ اصلیشان تنگ شده و با بالون برطرف میگردد، در طی مراجعه بنده به دکترشان همین سخنان را به اینجانب فرمودند ولی دکتر نیز گفت بهتر است با یک دکتر دیگر مشورت کنید، بعد از انجام مشورت خود دکتر انجام دهنده آنژو با متخصص دیگر به ما گفتند مادرتان باید عمل باز شوند، ما نیز سی دی آنژوگرافی را به یک جراح قلب دیگر نشان دادیم و او نیز گفت باید عمل باز شوند و با دارو این تنگی برطرف نمی شود، این در شرایطی می باشد که مادرم از انجام عمل باز ترس دارند و اصرارشان درمان با دارو می باشد، البته ما از دکترشان پرسیدم آیا عمل باز برایشان اورژانسی لازم است که دکتر گفتند خیر ولی در این موارد خطر سکته وجود دارد، حال از شما خواهش میکنم اینجانب را راهنمایی نمایید که چکار کنیم؟آیا می شود با دارو درمان شوند؟برای یک رگ اصلی عمل چند ساعت طول می کشد؟و احتمال موفقیت در عمل چند درصد می باشد؟بهترین جایگزین دارویی بجای عمل باز چیست؟البته بجز آنژیوپلاستی
  ممنون میشوم اگر زود به بنده جواب دهید و ما را از این استرس که دو هفته است دچار آن می باشیم رهایی بخشید

  • سلام
   بسته به محل تنگی ، شدت تنگی ، آناتومی عروق و نیز علائم بیمار و بیماری زمینهای و …. تصمیم گیری می شود.
   از پشت اینترنت نمی توان نظر کارشناسی درستی داد.
   لینک زیر و لینک های داخل متن شاید مفید واقع شود. http://galb.ir/archives/905

 28. با سلام
  پدرم روز ۴شنبه هفته قبل عمل جراحی قلب باز داشتند. بعد از یک هفته که بهبود نسبی در ایشان مشاهده میشد ناگهان دچار حالت تهوع بی حالی و استفراغ شدند به صورتی که نمیتوانند حتی مایعات بنوشند. مورد اولی که بررسی شد کارکرد کلیه ایشان بود که مشکلی مشاهده نشد. قرار است فردا آندوسکوپی شوند …
  ناگفته نماند ایشان جانباز شیمیایی هستند.
  آیا شما با مورد مشابهی مواجه بوده اید؟ تشخیص شما در این مورد چیست؟
  پیشاپیش از پاسخ شما کمال تشکر را دارم.

  • سلام. نگران نباشید این عوارض بعد جراحی پیش می آید و باید بررسی و علت یابی شود.
   نگران نباشید فقط پیگیری کنید.

 29. سلام خسته نباشید.
  کسی که جراحی بای پس قلب انجام داده، بعد از دو سال می تونه گه گداری مشروب بخوره؟

  • سلام
   نه ، ممنوع است

 30. با سلام و خسته نباشید بابت راهنمایی های ارزنده تان
  جناب آقای دکتر به سوال بنده جواب ندادید من یک هفته است منتظر جوابم
  جناب آقای دکتر پدر من دو هفته پیش عمل قلب باز شدن و از ورید پا استفاده شده است و علتی که ما متوجه تنگی عروق شون کرد ایست قلبی ایشان دو هفته قبل عمل بود.با توجه به اینکه شما در قسمتی از راهنمایی هاتون فرمودید:” عمر تقریبی گرافت های وریدی حدود ۱۰ سال است اما از چند هفته تا بیش از ۲۰ سال هم می تواند باشد. اگر بعداز مدتی گرافت ها دچار مشکل انسداد یا عوارض دیگری شد قابل اصلاح نیستند ولی می شود با بالون یک رگ اصلی یا پیوندی را باز کرد یا جراحی مجدد بای پس قلبی انجام داد.” قطعا چکاپ مجدد لازم است اما هر چند وقت یکبار باید اینکار را انجام داد و چگونه؟
  در ضمن ایشان دچار تنگی نفس شده اند اما دکتر گفتند نیاز به استفاده از اکسیژن نیست ایا این مورد هم از عوارض بعد از عمل است؟

 31. با درود . پدر اینجانب در سال ۸۴ تحت عمل بای پس سه رگ قرار گرفت و تا اردیبهشت امسال بدون عارضه به زندگی ادامه داد . پس از مراجعه به بیمارستان به وی گفته شد که رگ های پیوندی دچار گرفتگی شده اند و باید استنت گذاری شوند . پس از استنت گذاری و بازگشت ایشان به شهرستان دچار DVT در پای راست شدند که بمدت ده شبانه روز در بیمارستانهای شهر رشت بستری شدند. از پای راست ایشان عکسبرداری داپلر شد که متاسفانه لخته حرکت کرده بود . با MRI قلبی ، تعدادی لکه در بطن راست ایشان دیده شد که تشخیص ندادند عفونت است یا لخته . هر روز در ساعات مشخص دچار تشنج و افزایش شدید دمای بدن میشدند که در طول درمان انواع و اقسام داروهای آنتی بیوتیک می گرفتند که در نهایت چیزی نمانده بود کلیه های ایشان از کار بیفتند . چندین متخصص قلب تایید می کردند که قلب ایشان مشکلی ندارد و ایشان سالم هستند . در نهایت هم متخصصین عروق از یافتن علت عاجز شدند و از آنجاییکه دیگر از دستشان کاری بر نمیآمد مجبور به ترخیص ایشان شدیم . پس از ترخیص حال عمومی ایشان بسیار خوب بود ، ولی پس از دو روز اینبار هر دو پای ایشان متورم شد و در نهایت پس از یکهفته مرخصی از بیمارستان ، دچار ایست قلبی شده و فوت نمودند.
  آقای دکتر لطفن در مورد خطرات استنت گذاری و تعداد بیمارانی که پس از آن دچار مشکل شده و از بین میروند نیز اطلاعاتی در سایت بگذارید . در صورت نیاز حاضرم تمامی اطلاعات و تجربیاتم را از طریق ایمیل یاحضورن جهت استفاده برای دیگر هموطنان در اختیار شما قرار دهم

  • سلام و عرض تسلیت.
   از بابت عارضه پیش امده متاسفم فوت ابوی شما بعلت آمبولی ریه بوده .
   تورم پا بعلت ‌ DVT یک عارضه ناخواسته در تمام بیماران کم تحرک و بستری می تواند دیده شود. روشهایی برای پیشگیری از این وضعیت وجود دارد که باید دقت بیشتری در این بیمار می شد.

   • با تشکر از پاسخ گویی شما. جهت اطلاع شما پدر اینجانب دو روز پس از ترخیص به فعالیت معمول روزانه خود پرداختند، و اصلن کم تحرک هم نبودند. علائم DVT هم پنج روز پس از استنت گذاری بروز کرد. البنه یکی از علائم ایشان مشکل: در تنفس بود که بصورت کم آوردن نفس در هنگام صحبت نمود داشت. ولی سوال من این است که در صورت آمبولی ریه، راه حل چیست؟ آیا تمام افراد دچار به آمبولی فوت می کنند؟ چرا مسولین بیمارستان خطری را که پدر اینجامب را تهدید می کرد متذکر نشدند؟. آیا کاری از دست ما ساخته بود؟
    همچنین فوت ایشان بسیار ناگهانی رخ داد. بطوریکه صبح روز فوت تمام کارهای معمول خود را شخصن انجام دادند ولی چهار ساعت بعد ناگهان فوت کردند.

    • سلام
     اگر تحرک داشتند و به فعالیت معمول روزانه خود پرداختند، ، دیگر اتفاق افتاده قابل پیش بینی و پیشگیری نبوده و واقعا مرگ ناگهانی تلقی می شود.
     نمی شود با ذکر تمام احتمالات ممکنه بیمار و خوانواده ایشان را نگران ومضطرب کرد که در غیر اینصورت درمانهای تهاجمی خود یک مسئله بغرنج وآزارنده خواهد بود و فقط احتمالات شایع گفته می شود.

 32. سلام اقای دکتر
  من زنی ۴۶ ساله هستم که ۶ سال است دچار دیابت شده ام زمانی که به سربالایی می روم احساس تنگی نفس شدید میکنم و بعضی از شبها مخصوصا اگر قرص سیمواستاتین را نخورده باشم احساس خفگی یا حالتی مانند پریدن اب در گلو می کنم با توجه به اینکه پدرم هم بعلت گرفتگی رگهای قلب عمل باز قلب داشته اند ایا احتمال دارد من بیماری قلبی داشته باشم
  ممنون از شما

  • سلام
   با توجه به سن و دیابت ، بهتر است تست ورزش انجام شود.

 33. سلام خیلی ممنون از اطلاعات خیلی مفیدتون.
  مادرم دیابت دارند و گویا به ماده ای که در هنگام استنت گذاشتن استفاده می شه حساسیت دادن اما دکتر ها گفتند که این مشکل رو می تونند برطرف کنند و یک گزینه ی دیگه که پیش روی مادرم گذاشتند عمل قلب باز هست. من نگران این هستم که چون دیابتی هستند در حین عمل باز اتفاق بدی براشون بیفته. آیا این امکان هست که اتفاق بدی بیفته به خاطر این که دیابتی هستند؟
  مرسی

  • سلام
   ریسک جراحی در دیابتی ها کمی بیشتر از افراد دیگر است ولی منعی برا ی جراحی باز قلب ( CABG ) نیست و در صورت درگیری ۳ رگ یا قسمت ابتدایی رگ اصلی قلب ، جراحی باز قلب بهتر از اینترونشن و استنت گذاشتن ( PCI ) است.

 34. سلام.مادرم ۳ اردیبهشت ۹۲ عمل جراحی باز انجام داده که ۳رگ اصلی و ۱ رگ دیگر را با رگ پایش پیوند زدند.سپس بعد از عمل در تاریخ ۲۹ اردیبهشت دچار استفراغ همراه با عرق سرد شده و در حال حاضر در تاریخ ۲۰ تیر هم دوباره دچار سکته قلبی شده که بعد از آنژیو گفته شده ۱رگ اصلی که پیوند زده بودند بسته شده و یک رگ دیگر هم نصف آن مسدود شده.البته حین عمل دکترش متوجه التهاب در قلب مادرم شده که نمونه برداری انجام شده و هنوز نتیجه اش مشخص نیست!
  به نظر شما چرا بعد از عمل مادرم دچار سکته شده؟؟؟؟
  به نظر شما امکان جراحی مجدد برای مادرم وجود دارد ؟راه درمان دیگر چیست؟

  • سلام
   متاسفانه علارغم جراحی و پیوند موفق عروق ، در صدی از عروق پیوندی به علل مختلف بسته می شوند.
   در صورت انسداد یک رگ و نیز امکان انجام اینترونشن ، معمولا اقدام دوم بالون زدن و تعبیه استنت است. اگر تعداد عروق مسدود بیشتر باشد یا امکان بالون زدن و تعبیع استنت قلبی نباشد ، جراحی دوم بای پس عروق کرونر امکان پذیر بوده و انجام می شود.
   البته اگر سکته قلبی کرده پزشکتان باید ریسک جراحی مجدد را با سود پیوند رگ روی ناحیه سکته کرده بسنجد چون پیوند رگ بروی ناحیه سکته قلبی خیلی مفید نبوده و کمک زیادی به بیمار نمی کند.

 35. البته مادرم دیابتی هم بوده و ۲۰ سال است که ناراحتی قلبی دارد.
  به نظرتون چرا رگ قلبی مادرم باید به این راحتی و با این سرعت بعد از عمل مسدود بشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • بله ، ریسک انسداد مجدد رگ پیوندی در دیابتی ها بیشتر از افراد عادی است و انسداد زودرس رگ پیوندی در اوایل بعد جراحی بیشتر از آینده است.
   علل انسداد مجدد رگ پیوندی زیاد و متعدد است.

   • سلام دکتر.ممنون از جوابتون ولی من خیلی سوالات توی ذهنمه.مادرم ۴ مرداد فوت شد. الان ۱۵ روزه که دیگه کنارم نیست.ما به این امید که بعد از عمل جراحی دیگه حال مادرم کاملا خوب شده و کنارمون میمونه بودیم اما حالا همه چیز خراب شد.مادرم بعد از عمل جراحی فوق العاده حالش خوب و سرحال بود فقط ماهی یکبار فشارش به ۱۸ یا ۱۹ میرسید که در آخرین سکته فشارش به ۲۱ رسید که بستری شد.طی گفته های دکترش این اواخر متوجه شدم که علاوه بر انسدادکامل رگ اصلی سمت راست قلب مادرم که از بالای پیوند گرفته بود مابقی رگهایش هم به درجات تنگی داشته و همچنین اکوی قلب مادرم از ۵۵ به ۱۵ رسیده بود و دکتر به همین خاطر بود که اصلا عمل جراحی را صلاح نمی دانست و عمل را امروز و فردا میکرد و حتی بالن را هم رد کرده بودن یعنی ابتدا می خواستن بالن بزنند ولی گفتن بالن جواب نمیده باید عمل بشه بعد مدام با دکترهای مختلف جلسه میگذاشتند برای عمل جراحی که دکتر جراحش خطر عمل را بالا می دانست و عمل را رد میکرد وفقط در صورت اورژانسی قرار شده بود که عمل بشه!!!
    اما سوال اصلی من این است که چرا با وجود اینکه بعد عمل حال مادرم کاملا خوب بود چرا باید تمام رگهایش دچار گرفتگی و تنگی شود آن هم به این سرعت؟؟؟
    با اینکه حتی بعد از عمل قند مادرم را خودم مدام چک می کردم و زیر ۲۰۰ بود….قبل عمل قند بعدازغذایش تا ۳۵۰بود.
    دکتر تابان چرا رگهاش گرفت میخوام بدونم آیا امکان دارد ایرادی در حین عمل وجود داشته که ما خبر نداریم ؟واقعیتش من یک جواب قانع کننده می خوام. می خوام دلیل این اتفاقو از نظر شما بدونم دکتر لطفا بهم بگین چه اتفاقی برای مادرم افتاده؟

    • سلام. فوت والده مکرمه را تسلیت عرض می کنم. عوارض جراحی همیشه ممکنه رخ دهد. می دانم امار توجیه گر فوت مادر شما برایتان نیست چون ۵ یا ۱۰ درصد برای مادر شما ۱۰۰ درصد شوه ولی برای بیمار دیگری این رقم صفر درصد بوده. اما مهم این است که شما راه درستی انتخاب کردید و خانواده و پزشکتان تلاش خود را کرده بقیه را تقدیر و قسمت الهی بدانید. بعضی وقت ها واقعا نمی توان کار بیشتری کرد.

     • دکتر لطفا دلیل گرفتگی رگهای مادرم را بهم بگین می خوام بدونم چرا با این سرعت باید رگهاش مسدود بشه؟
      آیا رگهای پاش خوب نبودن؟من دنبال دلیل این اتفاق نادر هستم.

     • سوال اصلی من این است که چرا با وجود اینکه بعد عمل حال مادرم کاملا خوب بود چرا باید تمام رگهایش به درجات دچار گرفتگی و تنگی شود آن هم به این سرعت؟؟؟
      به نظزتون دلیل التهاب و قرمز بودن قلب مادرم چی بوده که حین عمل دکترجراحش متوجه این قضیه شده بود که نتیجه نمونه برداری مشکلی نشان نداد ولی این التهاب و قرمزی قلب همیشه برای دکترجراحش سوال بود؟؟؟!

 36. سلام آقای دکتر
  پدر من یکسال پیش سکته قلبی داشتند که به گفته پزشکان به علت از بین رفتن بافت ماهیچه ای قلب ، پمپاز قلب ۲۵% است ایا میتوان بافت مرده را ترمیم کرد ؟ مرکزی در ایران وجود دارد؟

  • سلام
   درمان دارویی معمولا عملکرد قلبی را تا حدی بهبود و علائم راکاهش می دهند.
   برای بهبود عملکرد قلبی روش های سلول بنیادی استفاده شده ولی در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

 37. با سلام پس از مراحل تشخیص و انژیو دو رگ و سه گرفتگی با یک مورد بالای ۸۵ درصد عنوان شده و عمل بای پاس تجویز شده است. اقدامات اولیه انجام و طی ۱۰ روز آتی به لطف خدا قرار است عمل شوم. سوالی دارم و آن اینکه من ۴۴ سال سن دارم و بصورت وراثتی کلسترول بالا داشته و سالهاست که آترواساتین و آسپرین استفاده میکنم و شرایط درد قفسه سینه و بدنبال آن ادامه مراحل تشخیص صرفا ظرف دو هفته اتفاق افتاد آیا گرفتگی عروق بسیار تدریجی است یا عاملی میتواند باعث اتفاق سریع تشکیل پلاک های گرفتگی گردد. ضمنا مشورتهای کمی انجام داده ام و یک مسیر پزشکی را تاکنون طی کرده ام آیا لازم است مشاوره های دیگری داشته باشم . احتمال درمان دارویی وجود دارد؟ با احترام و تشکر

  • با سلام
   بسته به محل گرفتگی در رگ با توجه به درگیری دو رگ شاید بتوان با روش آنژیوگرافی و اینترونشن (بالون زدن و تعبیه استنت ) کاری کرد که البته از جراحی باز راحت تر است ولی مشروط به امکان پذیر بودن از نظر تکنیکی است که بر اساس محل و طول ضایعه تصمیم گیری می شود.
   از پزشک خود در این رابطه سئوال کنید یا می توانید بادر دسترس داشتن فیلم آنزیوگرافی با یک همکار دیگر مشورت کنید.
   امکان درمتن دارویی در موارد مزمن با فانکشن کلاس منتسب و عدم وجود علائم شدید ممکن می باشد.
   http://galb.ir/archives/905

   • در ۱۵ مرداد ماه عمل بای پاس را انجام و ده روز بعد مجددا بدلیل آب آوردن قلب بستری شدم . دروغ چرا اخیرا شدیدا عصبی و افسرده ام و دو سه روزی است که روزی سه تا ۴ تا سیگار میکشم میدونم باید ترک کنم و تصمیم دارم بعداز کمی بهبودی از طریق کلینیکهای ترک اقدام کنم اما الان واقعا آرامم میکند آیا خطر جدی تا زمان استفاده از کلینیک ترک سیگار من را تهدید میکند؟ همانطور که قبلا عرض کردم ۴۴ سالم است.

    • سلام
     ادامه سیگار احتمال تنگی مجدد گرافت های زده شده را افزایش میدهد. هر چه زودتر تصمیم ترک سیکار را عملی کنید.

 38. سلام خسته نباشید مادر من چند روز پیش سکته قلبی در سمت راست قلب داسته که به گفته پزشکان ای سکته در سمت راست به طور کلی بوده به نظز شما بهترین کاری که ما الان می تونیم بکنیم چیست و ایا امید به بهبودی کامل ایشون هست (سن ۵۰ سال) و پزشکان به ما می گن که چند روز باید در ای سی یو بستری باشه بعدا انژیوگرافی بشه و ایا این که امروز پس ازچند روز در تخت بودن می تونه کمی قدم بزنه ایا درسته ؟

  • سلام
   سکته قلب راست به تنهایی نادراست و فکر می کنم تشخیص را یکبار دیگر باید بپرسید.
   خطر ان بطور کلی کمتر است و بله بعد چند روز فعالیت مختصر بلامانع است

 39. با سلام و خسته نباشید.پدر من به علت سکته و گرفتگی بالای ۹۰درصدی سه رگ اصلی ۳سال است عمل بای پس انجام داده اند.دکتری به ایشان گفته مصرف تریاک عمر شما را بیشتر میکند و به قلبتان کمک میکند.وایشان الان تریاکی شده اند.آیا مصرف تریاک وسیگار عمر ایشان را زیاد میکند.البته سیگار را بعضی وقتها ۴ یا ۵ روز ترک میکنند ولی مرتب تریاک میخورند.ممنون میشم توضیح دهید

  • سلام. شک دارم پزشکی چنین پیشنهادی بدهد.
   نه مصرف تریاک قطعا به نفع بیمار نبوده و مصرف سیگار حتما باید قطع شود.

 40. باسلام :
  چطور میتونم دی وی دی عمل استنت گذاری قلبم رو ببینم.توی سیستم که میذارم فرمتش شناسایی نمیشه.باتشکر

  • سلام.
   نرم افزار تخصصی دستگاه آنژیو را لازم دارید

 41. چطور میشه سی دی عمل قلبی که پزشکم به من داده رو ببینم؟

 42. با سلام و تشکر از صبر و شکیبایی شما. بدر من مدت ۲۰ روز است که عمل قلب انجام دادند ولی هنوز درد قفسه سینه بسیار شدیدی دارند خصوصا در شب و نیاز به شیاف و چند قرص مسکن استامینفون کدئین دارند. می خواستم بدانم تا چه مدت این درد را دارند.

  • سلام
   نگران نباشید بزودی درد ها کاهش خواهند یافت. کمی هم بیمار باید تحمل کند.

 43. با سلام شوهر خاله ام ۵۰ سالشون عمل جراحی قلب یکی در تاریخ شنبه ۱۲مرداد انجام داد که به علت خونریزی متوقف شد ودیگری در تاریخ دوشنبه ۱۴ مرداد انجام شد ولی هنوز به هوش نیامده است ولی دست و پاهایش را خیلی کم تکان می دهد ولی در خواب کامل است، آیا به هوش می آید؟ لطفا پاسخ دهید با تشکر.

  • سلام
   با آرزوی سلامتی ،
   نمی توان بدون معاینه و اطلاعات دقیق نظری داد با پزشک معالج مشورت کنید.

 44. سلام .با عرض تشکر به خاطر سایت خوبتون
  از حدودا یک ماه پیش مادرم احساس درد در قفسه سینه داشت که اول فکر میکرد که مربوط به معده باشه چون هیچ گونه سابقه ی قلبی نداشت .پس از اکو و آنژیو متوجه شدیم که سه تا از رگهاشون دچار گرفتگی شدیدی شده و همه ی دکترهای متخصص عمل قلب باز رو پیشنهاد کردن و الان دو روزه که عمل شدن ولی چون ۱۲ ساله که دیابت دارن من خیلی نگران هستم که آیا زخم هاشون خوب میشه یا نه؟ و اینکه پس از خواندن سئوالات دوستان متوجه شدم که احتمال گرفتن رگها در بیماران دیابتی بیشتره و این مسئله خیلی منو نگران کرده می خواستم بدونم که احتمالش خیلی بالاست یا اینکه ممکنه اصلا این اتفاق نیافته؟

  • سلام. نگران نباشید. هرچند بعد جراحی باز بای پس قلبی سیر بهبود زخم ها در دیابتی ها کمی طولانی تر است اما در صورت کنترل خوب قند خون، معمولا مشکلی پیش نمی اید.
   احتمال انسداد مجدد پیوند های جراحی باز بای پس قلبی نیز بالا نیست و نگران کننده نمی باشد. به هر حال در دیابتی ها با انسداد سه رگ ، جراحی باز بای پس قلبی بهتر از انژیوگرافی و اینترونشن ( بالون زدن و استنت گذاری ) است.

 45. سلام
  من پدرم ده سال است که دچار انسداد عروق است دو تا إز رگهاش گرفته البته بعد إز آنژیو متوجه شد که مادر زادی یکی إز رگهاش هم زیر عضله مانده حال به نظر شما کدام روش در مانی مناسب تر است ( قلب باز یا بالن ) پدرم ۶٢سالش هست و ده ساله از دارو استفاده می کنه
  با تشکر

  • سلام. بسته به علائم بالینی ، سن و وضعیت کلی جسمی بیمار دارد.
   بطور کلی در موارد مزمن بدون تشدید اخیر انسداد و سیر بالینی ثابت، در صورت پاسخ به درمان دارویی ، معمولا اقدام بیشتری انجام نمی شود. http://galb.ir/archives/905

   در موارد تشدید اخیر بیماری و انسداد عروقی درمان تهاجمی بهتر است و بر اساس آناتومی عروق اگر مناسب باشند اینترونشن و بالون زدن و استنت گذاشتن بهتر از جراحی باز قلب است.

 46. با سلام و عرض خسته نباشید.
  از مطالب شما بسیار استفاده کردم.
  عموی من احتیاج به عمل قلب باز دارد و طبق گفته های پزشک معالج او تمامی رگ های او گرفته است و ایشان به تریاک اعتیاد دارد و پزشک اطلاعی ندارند.
  ۱_حال اگر عمل کند برای او مشکلی پیش خواهد آمد؟
  ۲_به پزشک او در مورد اعتیاد لازم است اطلاع دهیم؟
  با کمال تشکر از زحمات شما.

  • سلام. معمولا مشکل حادی پیش نمی اید. در مورد سیگار قطع فوری و کامل قبل جراحی باز بای پس قلبی لازم است.
   اما در مورد تریاک هر چند قطع ان لازم است اما معمولا همکاران ترک انرا به بعد از جراحی و بهبود نسبی وا می گذارند.
   به پزسک معالج در مورد مصرف تریاک اطلاع دهید

 47. با سلام
  شوهر من ۴۵ سالشه و حدودا یک ا پیش دچار حمله قلبی شد وپزشکها گفتند که MI کرده.یک استنت معمولی در یکی از رگهاش گذاشته شده و کلی دارو تجویز شده که مرتب مصرف میکنه. نگرانی که من دارم از انسداد مجدد رگه.با توجه به اینکه ایشون سیگاری بودند و دقیقا مطمئن نیستم که الان قطعا ترک کرده باشند.شاید روزی چند پک بکشند.آیا خیلی خطرناکه.در ضمن پزشکشون گفتند که مشروب اگر گهگداری باشه خطری نداره .ممکنه که نظر شما رو هم در این مورد بدونم. و اینکه همسر بنده دچار بیماری فشار خون هستند وبیشتر داروهایی که مصرف میکنند به خاطر این بیمارییه. ولی پلاویکس و آسپرین رو هم باید تا آخر عمر مصرف کنند و یا بعد از مدتی دیگه لازم نخواهد بود.گفته بودید که در استنت های معمولی معمولا ۶ ماه طول میکشه که جذب رگ بشه. آیا بعد از ۶ ماه ریسک انسداد مجدد رگ از بین میره؟
  من واقعا به جواب این سوال ها نیاز دارم آقای دکتر. شب تا صبح خوابم نمیبره.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  • سلام
   ۱- اگر عوامل خطر مثل سیگار یا رژیم غذایی را رعایت نکنند ، احتمال تنگی مجدد بیشتر از سایر افراد خواهد بود.
   ۲- مصرف الکل در هر مقدار برای بیماران فشار خون بالا ممنوع است.
   ۳- مصرف کلوپیدوگل (پلاویکس یا اوسویکس ) در استنت معمولی (غیر دارویی ) تا ۶ ماه معمولا کافی است مگر پزشک معالج دلیلی برای ادامه داشته باشد.
   ۴- بعد ۶ ماه احتمال ترومبوز حاد در راستنت معمولی بسیار کم می شود ولی احتمال بسته شدن مجدد تا سالها باقی است همچنین همیشه و در هر زمانی امکان کنده شدن پلاک و ترومبوز حاد در سایر عروق باقی است . ولی این امر نباید موجب تشویش خاطر بیماران و خانواده شود. قط فراموش نکنید که همیشه پیشگیری لازم است.

 48. با سلام و با تشکر از اینکه جواب سوالات را بیان نمودید.
  اما یک سوال دیگر پیش آمده است و آن این است که بعد از عمل رژیم غذایی ایشان چگونه باید باشد که زودتر توانایی اولیه را به دست آورد؟
  با تشکر مجدد شما دکتر ارجمند که برای بالا بردن سطح آگاهی مردم چنین سایتی را طراحی نمودید.

 49. با سلام
  شوهر من ۴۵ سالشه و حدودا یک ۱ ماه پیش دچار حمله قلبی شد وپزشکها گفتند که MI کرده.یک استنت معمولی در یکی از رگهاش گذاشته شده و کلی دارو تجویز شده که مرتب مصرف میکنه. نگرانی که من دارم از انسداد مجدد رگه.با توجه به اینکه ایشون سیگاری بودند و دقیقا مطمئن نیستم که الان قطعا ترک کرده باشند.شاید روزی چند پک بکشند.آیا خیلی خطرناکه.؟در ضمن پزشکشون گفتند که مشروب اگر گهگداری باشه خطری نداره .ممکنه که نظر شما رو هم در این مورد بدونم. ؟و اینکه همسر بنده دچار بیماری فشار خون هستند وبیشتر داروهایی که مصرف میکنند به خاطر این بیمارییه. ولی پلاویکس و آسپرین رو هم باید تا آخر عمر مصرف کنند ؟و یا بعد از مدتی دیگه لازم نخواهد بود.؟گفته بودید که در استنت های معمولی معمولا ۶ ماه طول میکشه که جذب رگ بشه. آیا بعد از ۶ ماه ریسک انسداد مجدد رگ از بین میره؟
  من واقعا به جواب این سوال ها نیاز دارم آقای دکتر. شب تا صبح خوابم نمیبره.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید. با سپاس

 50. با سلام پدر من سه رگ اصلی قلبش گرفته و پزشک گفته است که باید عمل باز شود.اما شنیده ام که در تهران پزشکی است که با دارو گرفتگی رک ها را باز می کند.آیا این گفته صحت دارد؟در صورت امکان مرا راهنمایی کنید چون پدرم روز شنبه باید بستری شود.اما میلی به جراحی باز ندارد و بسیار ناراحت است.البته گفته اند این داروها تا یک سال باید تجویز شود و اگر واقعا صحت دارد خواهشمندم بنده را مطلع نمایید.
  با کمال تشکر از شما دکنر گرامی

  • سلام
   درمان دارویی در مرحله آنژین مزمن پایدار بدون درد سینه یا درد سینه بدون محدودیت قابل توجه در قدرت عملکردی فرد متناسب با سن و شغل بیمار درمان نگهدارنده بوده و شاید شاید !! در طی چندین سال با کاهش حجم پلاک آترواسکلروز و نیز ایجاد عروق کلاترال موجب کاهش میزان ایسکمی شود.
   http://galb.ir/archives/905
   ولی ادعای باز کردن رگ با جوشانده یا قرص واقعی نبوده اثرات آنها در هیچ مطالعه علمی اثبات نشده است.

 51. سلام اقای دکتر
  با عرض خسته نباشید و تشکر از پاسخگویی و صبر و حوصله ای که دارید.
  پدر من، ۶۵ ساله، ۱۲ سال پیش بدلیل بروز سکته قلبی به بیمارستان منتقل شد و پزشکان عمل قلب باز را توصیه کردند و ۳ رگ اصلی تعویض شد. خوشبختانه بعد عمل عوارض چندانی نداشتند اما متاسفانه بدلیل مصرف سیگار ۳ سال بعد سکته قلبی شدید کردند که در بیمارستان با احیای قلبی توانستند ایشان را نجات دهند. در همان موقع پزشکان تشخیص دادند که باید آنژیو شوند که البته ریسک بالایی برای این کار می دانستند چون قبل از انجام آن دوباره در سی سی یو پدرم سکته کردند که البته باز هم به خیر گذشت. بعد آنژیو یک رگ استنت معمولی گذاشته شد. ایشان مصرف داروها را به دقت انجام داده و تا به امروز پلاویکس را قطع نکردند. حالا بعد از ۹ سال پدرم دچار تنگی نفس شده و صورت و پاها و شکم ایشان ورم کرده است. گاهی هم در حین صحبت به سرفه می افتند. (البته سیگار شدیدا مصرف می کنند) بعد از مراجعه به دکتر، ایشان اکو تجویز کردند که کارکرد قلب ۳۵-۴۰ درصد بود و گفتند که سمت راست قلب بزرگ شده و به ریه فشار می اورد. برای استرس اکو فرستادند که بعد از نتیجه گفتند باید آنژیو شود و شاید دوباره استنت گذاشته شود. می خواستم بدانم ریسک این عمل تا چه اندازه است و با وجود اینکه که علائم ورم پا و صورت کاهش داشته و شرایط نرمالی دارند ایا باید انرانجام داد؟ پدرم می خواهد که زالو درمانی انجام دهد ولی من نمی دانم که چه تصمیمی باید بگیرم. لطفا راهنمایی کنید. بسیار سپاسگزارم.

  • سلام. اگر در استرس اکو ایسکمی قلب ( نشاندهنده احتمال تنگی مجدد عروق قلب ) دارند و همزمان درد سینه فعالیتی و یا کاهش کارکرد قلب (EF ) نسب به قبل دارند انجام آنژیوگرافی مجدد مفید بوده و معمولا ریسک بالایی ندارد.
   برای بزرگی و نارسایی قلب راست ترک سیگار و مصرف داروهای برونکودیلاتور ریوی تحت نظر یک متخصص ریه کمک بیشتری از آنژیو می کند.

 52. با سلام و تشکر از شما
  خانمی هستم ۶۰ ساله که حدود ۱۰ روز پیش آنژیو شدم و در رگ اصلی قلبم که حدود هشتاد در صد گرفته شده بود فنر داروئی کار گذاشتند . متاسفانه هنوز برروی فقسه سینه سمت چپ ( بالای قلبم ) تنگی نفس دارم و ساعاتی از روز دچار طپش قلب نیز میشوم . با توجه به اینکه در هنگام اکو از قلبم دکترم تشخص دادند که قلبم هم کمی بزرگ شده است . آیا این حالت ها طبیعی است و بعد از مدتی با ورزش و دارو برطرف میشود یا خیر ؟ زیرا اینگونه قادر به انجام کارهای روزمره نمیباشم . از پاسخ شما سپاسگزارم

  • سلام. نگران نباشید دردهای خفیف و غیر قلبی مدت کوتاهی بعد از آنژیوگرافی و تعبیه استنت رفع می شود . در صورت تداوم به پزشک خود مراجعه کنید شاید علل غیر قلبی منشا درد باشد.

 53. سلام.مادرم ۵۹ سال سن داره و ۲ هفته پیش به دلیل احساس درد در قفسه سینه به پزشک قلب مراجغه کرد که اسکن قلب شد و چون تست ورزش مشکل داشت آنژیوگرافی هم شد که در آنژیو معلوم شد جریان خون در مویرگهای قلبش آهسته است ولی رگهای اصلیش باز هستن. دکتر داروی پلاتومد و آسپرین تجویز کرد.۲تا سوال دارم:آیا ممکنه این گرفتگی پیشرفت کنه؟با توجه به اینکه هیچگونه سابقه قند چربی و فشارخون نداره،چرا این عارضه ایجاد شده؟۶ماه پیش تست ورزشش کاملا نرمال بود.سوال دوم اینکه درمان دارویی تجویز شده کفایت میکنه؟خطر سکته در این بیماری چقدره؟خدا سایه همه مادرها رو بالای سر بچه ها نگه داره،نبودشون دیوانه کننده است مخصوصا برای من که پدر ندارم و مادرم رو از جونم بیشتر دوست دارم

  • سلام
   تست ورزش فقط انسداد های مزمن و شدید را نشان می دهد و انسداد های حاد ناشی از پارگی پلاک های کوچک و سپس تشکیل لخته در رگ در کمتر از ثانیه که به انسداد ناگهانی رگ منجر می شود با تست ورزش قابل شناسایی نیست. و تست ورزش نرمال احتمال مشکل قلبی در آینده را رد نکرده و فقط مشکل جدی امروز را تا حدی رد می کند.
   گرفتگی رگ بعلت اترواسکلروز است.
   عدم وجود عوامل خطر ، احتمال انسداد عروق را کم می کند اما همچنان با احتمال کمتر احتمال انسداد عروق ممکن است.

 54. سلام
  ۵۴ سالمه و دیابتی هستم هیچ علامتی از جمله درد سینه یا تنگی نفس ندارم دیابتم هم کنترله ولی بصورت تصادفی بوسیله نوار قلب دکتر متخصص قلب پیشنهاد انژیوگرافی کرده .در اکو هم همه چیز خوب است .راستیش نگرانم
  لطفآ راهنمایی یفرمایید

  • سلام
   چون دیابتی هستید کمی توجه بیشتری از نظر قلبی لازم است اما بی دلیل که آنژیوگرافی نمی کنند.
   با یکی دیگر از همکاران حضوری مشورت کنید شاید علت موجهی در نوار قلب شما باشد.
   در صورت عدم منع ( بعلت تغییرات نوار قلب ) تست ورزش قبل از آنژیو پیشنهاد می کنم.

 55. با عرض سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  پدرم دو سال پیش سکته قلبی داشتن که به دلیل ادم ریوی ما متوجه این سکته شدیم.(ورم و سرفه شدید)پنج روز در سی سی یو بستری بودند آب ریه خارج و مرخص شدند.آنژیوگرافیشون هم گرفتگی خاصی رو نشون نداد فقط بزرگی قلب که منشا ارثی داشته رو تشخیص دادن.و با داروهایی مثل نصف دیگوکسین یک روز در میان. آپوهیدرولازین و پوزارکس و آلوپورینول و فروزماید و آسپرین به زندگی بدون فعالیت خاصی برگشتند.ده روز پیش دچار اختلال در تکلم و بی دقتی شدند که جواب های سی تی ایشون سکته خفیف مغزی رو نشون داد ده روز در بخش مغزو اعصاب بستری بودند.الان همه چیز طبیعی است و مشکل خاصی ندارند.(تکلم عادی،دقت هم بهبود)البته ام آر آی روز آخر بستری بودنشون نشون داد که لخته به اندازه یک نقطه شده و نصف قرص وارفارین و روزی دوبار کلگزان تزریق زیر جلدی میکنن.
  سوال من این هستش که چرا با این که دو سال تحت نظر یکی از بهترین دکتر قلب بودند لخته ای ایجاد شده که باعث سکته مغزی بشه؟اگرINR ایشون نزدیک دو بشه دیگه احتمال سکته مجدد که منجر به فلج یا مشکلات دیگه بشه وجود نداره؟(روز ششم مصرف وارفارین هستیم.INR:1.4)
  ما هر توقعی راجع به قلب ایشون داشتیم اما این سکته مغزی واقعا دور از تصورات ما بود واقعا نگران هستم لطفا راهنماییم کنید.متشکرم.

  • سلام
   بیماری های قلبی عروقی متشکل از مشکل کرونری قلب + مشکل عروق مغزی + عروق محیطی است و درگیری یک رگ معمولا با درجات خفیف درگیری سایر عروق همراه است.
   بروز سکته مغزی در بیمار قلبی دور از انتظار نیست و البته بلعکس. و پیشگیری هم به یک روش انجام می شود.
   بعد از رسیدن INR به ۲ ریسک کم می شود ( ریسک و خطر کم میشود نه صفر ).

 56. ی ک نارسایی قلبی داره یعنی قلبش بزرگ
  سلام دکتر.خسته نباشید.اگه میشه به سوالم جواب بدین .من یه بار دیگه هم پیام دادم.ازدواج با پسری که نارسایی قلبی داره یعنی قلبش بزرگ وشله روی فرزند این فرد میتونه تاثیر گذار باشه؟خیلی نگرانم لطفا پاسخ بدید منمنون میشم..

  • سلام
   بیماری قلبی اصطلاح کلی بوده و بر اساس وع و شدت بیماری پیش آگهی متفاوت است.
   لطفا با پزشک بیمار صحبت کنید. بسیاری از بیماری های قلبی منعی برای ازدواج نیست.

 57. با سلام و تشکر
  آقای دکتر پدرم ۱ ماه پیش دچار اسهال و استفراغ شدید شد که بعد که بردیمش دکتر نوار قلب گرفتن و گفتن که نوارش خوب نیست و احتمالا چند سال پیش سکته کرده و نفهمیدید.بعد چند آمپول سفالیزین تجویز کردن و سرم زدن.
  بعد از بهبودی پیش متخصص قلب رفتیم و ایشون نوار قلب جدید گرفت و گفت مشکلی نیست و چون علامت و درد خاصی توی قفسه سینه نداره مشکلی نیست ولی برای اطمینان اکو و تست ورزش نوشتن./ولی توی آزمایش خون پلاکتش خیلی پایینه ۸۱۰۰۰٫که بعد گفتن اکو خوبه ولی تست ورزش رو نتونسته خوب راه بره و مشکوکه و اسکن قلب به روش SPECT رو تجویز کردن.حالا با توجه به اسکن میگن رگ های قلب گرفته و باید آنژو بشن ولی نگفتن چند تا رگ گرفته!
  می خواستم بدونم با اسکن میشه فهمید چند تا رگ گرفته و به چه مقدار؟یا باید روش دیگه ای رو به کار برد؟پلاکت پایین خون میتونه برای عمل آنژیو خطرناک باشه؟

  • سلام
   اسکن قلبی معمولا شدت ایسکمی و نواحی درگیر را مشخص می کند اما تعداد عروق درگیر بطور مستقیم معلوم نمی شود.
   را تشخیص تعداد ، محل و شدت درگیری رک قلبی با آنژیوگرافی یا سی تی آنژیوگرافی می باشد.

 58. با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر بسیار به خاطر گذاشتن وقت جناب عالی برای پاسخ دادن به سوالات.
  پدر من چند روز پیش به دلیل گرفتن رگ های قلب عمل قلب باز کردند,و سه تا از رگ های ایشان عوض شد.
  ۱_با توجه به ضعف بدنی پدرم بعد از عمل خواهش میکنم که در مورد تغذیه ایشان و غذاها و خوراکی هایی که مناسب است برای تقویت قوای جسمی توضیح دهید؟؟؟
  ۲_لطفا بفرمایید چه غذاهایی برای ایشان مضر است؟؟؟
  ۳_آیا در روزهای اول ترخیص ملاقات ایشان با اقوامی که به عیادت می آیند ضرری ندارد؟؟؟
  با تشکر از لطف شما. و من الله توفیق

  • سلام
   رعایت یک رژیم غذایی قلبی کافی است. لینک مقابل کمک کننده است : http://galb.ir/archives/150

 59. با سلام

  پس ازاستنت گذاری تاچندوقت بایدقرص پلاویکس راادامه داد؟واینکه پس ازاستنت گذاری تنگی نفس همچنان بیشتراوقات حتی بافعالیت کم ادامه داردوبسیارباعث زحمت شده، بااینکه یک بارپس ازآن آنژیوویک بار سی تی آنژیو واسکن تالیوم شدم وهربار گرفتگی ملاحظه نشده بنظرشمااشکال ازکجاست (بااینکه ۳دکترمتبحرهم رفته ام وپس ازآزمایشات بی جواب مانده ام ومشکل معده هم ندارم ).برای بررسی مشکل اسکلتی عضلانی چه آزمایشی باید بدهم ؟ازاینکه لطف می کنید وپاسخ می دهید ممنونم

  • سلام
   بعد استنت غیر دارویی حداقل یک ماه ترجیحا تا ۶ ماه اما بعد استنت دارویی حداقل ۶ ماه تا ۱سال الزامی است.
   تنگی نفس می تواند بعلت نارسایی قلبی یا عملکردی بوده به تنگی عروق قلبی مربوط نباشد.

 60. با عرض سلام و ادب .آیا پارگی میوکارد دربیماران فقط
  باعث مرگ میشود؟

  • سلام . بله فقط !!! باعث مرگ فوری می شود و احیا قلب کمک کننده نیست.

 61. سلام٬
  پسر من الان ۲ سالشه و در ۵ ماهگی به علت وجود یک سوراخ ۱۸ میلیمتری در قلب٬ عمل باز شد. خوشبختانه پزشک از نتیجه عمل خیلی راضی بود و بعد از کنترل ۶ ماه بعد عمل گفتن همه چی خوبه و دیگر کاملا سالم است و در حدد ۲۰ سالگی باید فقط کنترل شود ولی من هنوز نگرانم و چند تا سئوال دارم و ممنون میشم که پاسخ بدین:
  ۱: آیا امکان برگشتش و عمل دوباره وجود دارد؟
  ۲- ایا میتونه در آینده ورزش حرفه ای کنه و امکان این هست که گاهی درد احساس کنه؟
  ۳ـ آیا این عمل روی طول عمر تاثیری میزاره و اکه تاثیر میزاره میزانش چقدره؟
  پیشاپیش سپاسگزارم.

  • سلام
   نگران نباشید اغلب مشکلی نیست ولی باید در آینده بررسی شود. طول عمر معمولا نرمال است.

 62. با عرض سلام وخسته نباشید مادربزرگم ۷۸ سال سن داره و۳تا از رگ های قلبش گرفته دکتر ها عمل قلب باز رو پیشنهاد کردن ولی میگن چون سنش و وزنش زیاده ریسک زییادی داره خواهش مندم در این ضمینه کمک کنید باید چی کار کنیم

  • سلام
   اگر درد سینه ها خیلی تکرار نمی شود نگران نباشید و درمان دارویی بهتر است. http://galb.ir/archives/905

 63. سلام پدرم ۶۲ ساله هستن دیابت دارن چن وقت پیش سکته وسیعی کردن پس از آنژیوگرافی فهمیدن که ۳ تا از رگهاشون ۹۰٫۸۰ درصد گرفته است و پمپاژ قلبشون ۴۰ درصد بود قرار بود که عمل باز بشه ک قبل عمل باز یک سکته دیگه کردن الان پمپاژ قلبشون شده ۲۰ درصد و دچار نارسایی قلبی شده و دکترها گفتن دیگه نمیشه عمل کرد فقط با دارو باید کنترل شه
  حالا من خیلی میترسم چون خیلی خطرناکه این وضعشون
  یعنی هیچ راه دیگه ایی وجود نداره که درصد قلبشون بالا بره؟
  تورو خدا جواب بدین

  • سلام
   درمان داروئی ممکن است بعد مدتی موجب بهبود عملکرد قلب شود.
   مطلب روبرو کمک کننده است. http://galb.ir/archives/905

 64. با سلام و ادای احترام
  من ۵۰ سال سن دارم و در سال ۱۳۸۷ عمل قلب باز کردم در این عمل ۴ رگ را پیوند زدند در کمتر از یکسال بعد با وجود مصرف دارو و ورزش و رعایت های غذائی که می کردم مجددا دو تا از رگهای من گرفته بود در این مرحله با توصیه پزشکم با مصرف دارو و تغییر دوز مصرف مجددا ادامه دادم در طول سال گذشته گاهی با مشکلات درد قفسه سینه و تنگی نفس مواجه می شدم که هر بار یک یا دو روز در بیمارستان بستری و مورد مراقبت قرار می گرفتم اخیرا با درد قفسه سینه به بیمارستان مراجعه کردم ودر حال حاضر حدود یک هفته است که در CCU بستری می باشم دیروز آن‍ژیو شدم و دکتر اعلام کرده است که ۳ تا از رگهایم مسدود شده است و می باید مجددا عمل قلب باز روی من انجام شود که بنا به گفته پزشکم این عمل بسیار پر خطر خواهد بود لطفا راهنمائی فرمائید چه باید بکنم آیا راه دیگری برای من وجود ندارد ؟ آیا رگهای گرفته شده را نمی توان با استنت باز کرد ؟ علت اینکه من اینقدر سریع رگهایم می گیرد چیست ؟ ( لازم به ذکر است که تمام غذاهایم به صورت آب پز و … است و هیچ نوع چربی استفاده نمی کنم ) دوست دارم به زندگی خود ادامه دهم و اینکه دکتر اینبار گفتند که پر خطر خواهد بود و امکان باز نشگستن از اتاق عمل را برایم مطرح کردند خیلی نگرانم کرده است . با توجه به نیاز به سرعت در تصمیم گیری ، ممنون خواهم بود اگر مرا زودتر راهنمایی فرمائید تا خدائی نکرده اشتباه تصمیم گیری نکنم

 65. باعرض سلام وخسته نباشید.یک سوال از حضورتان داشتم. ممنون میشم اگر جوابم رو بدین.من۴۸ ساله ام . یک ماه پیش با درد شدید معده و حالت اشوب در دستگاه گوارشم به بیمارستان رفتم.درانجا پزشک متخصص قلب حضور داشتند و به من پیشنهاد انزوگرافی نمود وگفتند حدس من این است که قلبت مشکل داره.سپس من را انزوگرافی نمودند وهنگام انزوگرافی گفتند رگ LAD یک سومش گرفته وباید فنر بزاری .ومن که حسابی غافلگیر شده بودم راضی یه این کار نشدم. والان مشغول مصرف دارو اسویکس. و اسپرین .و نیتروکاردینم. ودر فکر این که ایا با ورزش و کاهش وزن وترک سیگار ان رگ باز میشه؟ یا اینکه برم فنر را بگذارم؟

 66. با عرض سلام سه ماه پیش رگ شماره ٢ من انژیو پلاسى شد اکنون مدت ١۵ روز است که بعضى اوقات عصرها دچار تنگى نفس مى شوم وتند تندنفس مى کشم و ناراحت مى شوم ولى دردى ندارم در حالى که صبح ها حدود نیم ساعت ورزش مى کنم و هیچگونه تنگى نفس ندارم ،ایا باید ازمایش خاصى انجام دهم ؟ لازم به ذکر است رگ شماره ٣ من نیز ٧٠ درصد گرفتگى دارد که دکترم گفته ان را هم باید انژیو پلاسى کنیم ولى فعلا با توجه به داروهاى مصرفى گرفتگى آن بیش از ٧٠ درصد نخواهد شد لطفا من را راهنمایى کنید .

 67. سلام
  مادر من ۶۲ ساله بودند.حدود ساعت ۱۳:۳۰ نهم مرداد درد شدیدی در قفسه سینه همراه با عرق سرد بر ایشان عارض شد. به همراه ایشان و با پای خودشان به بیمارستان رفتیم. ساعت ۱۵ در ccu بستری شدند.به ما گفتند که سکته وسیعی کرده و علت هم انسداد عروق است.دارو های لازم تجویز شد. فشار ایشان خوب بود و در هشیاری کامل بودند و ظاهراً اوضاع تحت کنترل . فقط درد قفسه سینه ادامه داشت(البته از میزان درد کاسته شده بود اما بطور کامل برطرف نشده بود.)ساعت ۱۹ یعنی ۴ ساعت پس از استقرار در ccu ایشان دچار ایست تنفسی و بدنبال آن ایست قلبی شدند. عملیات احیا انجام شد و ایشان برگشت. اما فشار خون بسیار پایین بود(حدود ۵).پزشک ایشان برای جبران افت فشار داروهای منقبض کننده عروق را بکار برد.اما فایده ای نداشت.تصمیم به آنژیو پلاستی گرفتند. آماده کردن تجهیزات و مقدمات، یک ساعت زمان برد. در این فاصله یک ایست قلبی دیگر روی داد.مجدداً احیا انجام شد. آنژیو پلاست انجام شد و استند در رگ مسدود شده کار گذاشته شد و رگ باز شد. اما ایشان دوام نیاوردند و از دنیا رفتند.من ۴ سوال دارم:
  ۱-آیا انجام ندادن آنژیو پلاست در ساعت اول استقرار ، و تاخیر انداختن آن ،خطای پزشکی به حساب می آید؟
  ۲-آیا استفاده از داروهای منقبض کننده عروق به منظور جبران افت فشار با توجه به انسداد عروق قلب کار درستی بوده است؟
  ۳-در مجموع عملکرد مجموعه درمانی را چگونه ارزیابی می کنید؟
  ۴- بیمارستان خصوصی بود و برای عملکرد ناموفق خود در عرض ۵ ساعت، صورتحساب ۱۸ ملیون تومان صادر کرد.حق واقعی آنها چقدر است؟
  با تشکر

 68. باسلام
  احتراما سایت بسیار خوبی است از راهنمائی های ارزنده و مفید شما سپاسگزارم.لطفا راهنمائی فرمائید که چگونه یک فیلم عمل قلب باز و تعویض رگهارا بطور واضح ببینم اگر هزینه ئی هم داشته باشد باکمال میل تقدیم میکنم.
  با تشکر مهدی قرائی.

 69. باسلام واحترام
  بنده درتاریخ ۱۳۹۲-۶-۰۷ عمل بای پس شده ام…اما قبل وبعدازعمل هنگام استراحت -خصوصا ظهرها ضربان قلبم به شدت افزایش پیدامیکند (بیشتردرحالت درازکش)–توضیحاافقط یکی ازرگهم ازمحل دوشاخه شدن انسدادداشته
  لطفا راهنماییم کنید—-ازلطفتون سپاسگزارم

 70. سلام.خسته نباشید
  پدر من ۵۲سالشونه.چند روز پیش انژیوگرافی کردند.دکتر معالجشون گفت که خوشبختانه رگهای اصلی بازه اما ۲تا از مویرگها بسته شده وباید عمل باز انجام بدهند.با توجه به اینکه پدرم دیابت دارند تنها راه درمان عمل بازه یا با دارو هم میشه درمان کرد؟

  • سلام
   اگر عروق بزرگ کرونر باز و فقط عروق ریز قلبی بسته است درمان دارویی بهتر است.

 71. سلام
  پدر من به دلیل درد در قفسینه و تنگی نفس چند روز در ccu بستری شد بعد از مرخصی و گرفتن تست ورزشی دکتر مربوطه درخواست آنژیوگرافی داد. بعد از انجام آنژیو گرافی ما مدارک مربوطه را به ۳ دکتر متخصص نشان دادیم که با سه دیدگاه متفاوت مواجه شدیم. دکتر اول : اعلام نمود که دو رگ اصلی از قسمتی از بین رفته و تنها در صورت زنده بودن بافت امکان جراحی وجود دارد. دکتر دوم اعلام نمود که مشکل چندان جدی نیست چون دو رگ از ۳ رگ مربوط به رگ فرعی بوده که فقط ۵ درصد قلب را در بر می گیرد که حتی درصورت بسته شدن مشکلی خطرناک بوجود نمی اید و رگ اصلی حدود ۵۰ درصد گرفتگی دارد که ایشان درمان دارویی را پیشنهاد کردند و دکتر سوم اعلام نمود که گرفتگی در هر سه رگ اصلی که دو تا حدود ۷۰ و یکی نزدیک به ۵۰ درصد می باشد اما چون رگ اصلی نازک و شاخه ای می باشد از جراحی سودی نخواهد برد و دستور قراردادن اسننت در رگهای گرفته را صادر نمود. خواهشمندم اعلام فرمایید ایا امکان چنین اختلاف دیدگاه بین پزشکان طبیعی است و ایا دو دکتر متخصص می توانند در تشخیص رگ فرعی از اصلی اشتباه نمایند و در اخر پیشنهاد شما برای ما چیست ایا باید به پزشک متخصص دیگری مراجعه نماییم این نکته را هم بگویم پدرم تا روزی که او را دربیمارستان بستری کرم مشغول به کار آنهم کار سنگین ساختمانی بوده است و دردی که ما را وادار به مراجعه به پزشک نمود آنچنان حاد نبود و ما فقط برای اطمینان خاطر اینکار را کردیم. با تشکر

 72. سلام علت آنژین چیست؟

 73. سلام
  پدرم ۶۳ سال داره و ۲ تا از رگ های قلبش گرفته یکی هم کمی کرفته… آنژیو گرافی هم جواب نداده… دکتر های جراح تاکید دارند که باید زودتر عمل بشه .. ولی پیش ۲ تا از متخصصین قلب و عروق که رفتم تاکیید دارن که نباید عمل بشه .. و دکتر های جراح چون عاشق جراحی هستن این پیشنهاد رو دادن. واقعا گیج و سردگمم
  می تونید راهنمایی بکنید…

  • سلام. بنده نمی توانم بدون ویزیت بیمار نظری بدهم . اما معمولا تصمیم گیری در مورد سود و زیان جراحی/ درمان دارویی با متخصص قلب و عروق است و ارجاع به جراح قلب از طریق ایشان انجام می شود.
   به هر حال هر روش درمانی سود و نیز خطراتی را در بر دارد که پزشک معالج با توجه به وضعیت بیمار و فانکشن کلاس مورد نیاز و …. برای ایشان تصمیم گیری می کند.

 74. سلام
  پدرم ۶۲ سال داره و ۲ تا از رگ های قلبش گرفته یکی هم کمی کرفته… آنژیو گرافی هم جواب نداده… دکتر های جراح تاکید دارند که باید زودتر عمل بشه .. ولی پیش ۲ تا از متخصصین قلب و عروق که رفتم تاکیید دارن که نباید عمل بشه .. و دکتر های جراح چون عاشق جراحی هستن این پیشنهاد رو دادن. واقعا گیج و سردگمم
  می تونید راهنمایی بکنید…

 75. با سلام ؛ تشکر از مطالب مفیدتون
  پدر من ۷۷ ساله هستند و باید عمل باز انجام بدن
  من هیچی اطلاعاتی در این زمینه ندارم میخواستم اگه ممکنه شما هر توصیه یا نکته ای که توی این موقعیت به ما کمک میکنه یا ما باید رعایت کنیم و به ما متذکر بشید
  خیلی خیلی ممنون

 76. با سلام
  در یکی از شهرستان ها، یکی از آشنا یأن ما خانم ٧٠ساله ای است که شش روز بعد از استنت گذاری، با علائم تعریق و درد قفسه سینه به بیمارستان انتقال پیدا کرده و پزشک بعد ازمعاینه اعزام میکند به مرکز استان(صد کیلومتر فاصله) اما متاسفانه، أیشان در بیمارستان به علت لخته در استنت فوت میکنند. در این شش روز أیشان از ضد انعقادها از آسپرین استفاده میکرده ( پلاویکس جزء دارو های مصرفی نبوده). به نظر شما روش آنژیو ، عوارض استنت و یا عدم مصرف پلاویکس چقدر در فوت أیشان مؤثرند؟

  • با سلام و تسلیت. مصرف داروی کلوپیدوگرل ( مثل پلاویکس و اسویکس و .. ) الزامی بوده و اصلی ترین علت افزایش احتمال ترومبوز استنت در این بیمار می باشد. هر چند علارغم مصرف دارو هنوز درصدی احتمال وجود دارد.

 77. بادرود
  جایی می خواندم فرانسوی ها به خاطر مصرف شراب کمتر به بیماری قلبی بخصوص گرفتگی عروق دچار می شوند.
  آیا واقعا ابنطور است و با خوردن شراب(انگورر) به مقدار کم و بصورت روزانه می تواند تاثیری در گرفتگی عروق داشته باشد؟
  با سپاس

  • شاید مصرف مقادیر بسیار محدود آن اثراتی مثبت داشته باشد اما مصرف روزانه الکل می‌تواند با مکانیسم های متعددی برای سلامتی کلی و قلبی‌عروقی مضر است. الکل کالری زیادی دارد که منجر به چاقی و افزایش وزن می‌شود، فشارخون را بالا ‌برده، سطح تری‌گلیسیریدهای را افزایش می‌دهد و سبب سندرم مقاومت به انسولین(یا بیماری دیابت) میشود. بنابراین می‌تواند منجر به سکته قلبی و مغزی، آسیب عضلات قلبی (کاردیومیوپاتی) و اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) شود.

   مطابق دستور صریح اسلام هرگزالکل مصرف نکنید. و توجه داشته باشید که توصیه‌های دانشمندان غربی در این زمینه قاطع است: اگر قبلاً الکل مصرف نمی‌کرده‌اید با هدف پیشگیری از بیماریهای قلبی-عروقی ، به هیچ وجه شروع به استفاده از آن نکنید. رفرانس: کتاب مرجع بیماری های قلب بران والد و بسیاری از مقالات معتبر تحقیقی ( نه تجاری یا روزنامه ای !!)

 78. با سلام
  میخواستم بدونم وقتی عمل جراحی قلب باز انجام میشه چطور خونرسانی به اندام ها صورت می گیرد در حالیکه قلب را یک ارست موقت می دهند؟
  با تشکر از شما

  • سلام. با پمپ کردن خون توسط دستگاه. یعنی یک قلب خارجی این وظیفه را انجام می دهد

 79. بادرودوسپاس فراوان.بنده درسال ۸۴ استنت گذاشتم ولی دوتا رگ بسته یکی ۴۵ ویکی ۳۰ درصدمسدود مانده بودو پزشکان گفتندنیازی به انژیوپلاستی ندارند.الان ۶ساله که اتورواستاتین ۲۰میلی وپلاویکس واملو دیپین ولوسارتان مصرف می کنم.از همان زمان تاحالادر پیاده روی معمولی احساس گرفتگی درقلب می کنم ولی موقع بالا رفتن از پله وکوه پیمایی مشکلی ندارم.۳ تا پرسش دارم.ا-ایا می توانم استاتین را قطع کنم با توجه به اینکه انزیمهای کبدی کمی بالارفته وگاهی درعضلات ران احساس درد میکنم.۲-چرادرراه پیمایی معمولی مشکل دارم ولی درکوه پیمایی ندارم.۳-ایا درکشورما ازلیزر درمانی برای بازکردن رگ هااستفاده میشود؟

  • ا-ایا می توانم استاتین را قطع کنم با توجه به اینکه انزیمهای کبدی کمی بالارفته وگاهی درعضلات ران احساس درد میکنم.
   اگر آنزیم های کبد سه برابر شده باید قطع کنید. در غیر اینصورت در صورتیکه LDL بالای ۷۰ است به درمان ادامه دهید.

   ۲-چرادرراه پیمایی معمولی مشکل دارم ولی درکوه پیمایی ندارم.
   این علامت احتمال قلبی بودن درد را کمتر میکند. درد با احتمال بالا قلبی نیست. اگر در تهران یا شهرهای بزرگ هستید می تواند به آلودگی هوا ربط داشته باشد.

   ۳-ایا درکشورما ازلیزر درمانی برای بازکردن رگ هااستفاده میشود؟
   نه. در هیچ کشوری فعلا استفاده معمول کلینیکی نداشته در مراحل اولیه تحقیقاتی است.

 80. با سلام و خسته نباشید.
  پدر من هفته گذشته روز دوشنبه ۹۲/۸/۲۰ یعنی دقیقا” یک هفته پیش عمل قلب باز انجام دادن و ۲ رگ پیوند کردند یکی وریدی و دیگری رگ سینه . پدرم ۵۲ ساله هستند و سابقه بیماری خاصی ندارند فقط تا قبل عمل سیگار میکشیدند که الان دیگه نمیکشن با توجه به این توضیحات میخوام بدونم داشتن تنگی نفس طبیعی هست یا نه آیا لازم هست به پزشک زودتر از موئد مراجعه کنند؟ ممنون میشم راهنمائی بفرمائید

  • سلام. تنگی نفس فعالیتی یا استراحتی جدید بعد جراحی یا آنژیوپلاستی حتما نیاز به مراجعه مجدد و بررسی دارد.
   در مورد ادامه تنگی نفس قلبی بعد جراحی یا آنژیوپلاستی بسته یه علت آن متفاوت بوده و گاهی فقط ادامه درمان دارویی کافی است.

 81. با سلام وتشکر پدر من ۷۱سال دارددو هفته پیشبه دلیل درد در ناحیه زیر دنده راست به بیمارستان بردیم گفتند مشکل کیسه صفرا داردو باید صفراشو برداشت ولی چون سیگاری بود گفتند ریه ش عفونت داره چند روز دارو بهش میدیم بعد عملش میکنیم بعد ۴روز همون تو بیمارستان حالش بد شدو بردنش سی سی یو بعدشم گفتند مشکل قلب داره فرستادنش بیمارستان قلب بعد انزیو معلوم شد رگ اصلی ۵۰درصد وچندتا رگ دیگشم۷۵تا۸۵درصد گرفتگی داره و اجازه ندادند که ببریمش جای دگه وعمل باز کردند ودکتر گفت عملش موفقیت امیز وخوب بوده۳روز هم توی ای سی یو قلب ۳روز هم توی بخش بود ومرخصش کردند حالا۴روزه مرخص شده ولی متاسفانه اصلا اون پدری که بردیم برنگردوندیم چون از لحاظ ذهنی که کلا مشکل داره واصلا متوجه نمیشه ونمیشیم که چی میگه بعدشم مدام سرفه میکنه ونفس نفس کوتاه میزنه اصلادر شبانه روز خوابش حداکثر۴تا۲۰دقه میخابه وزنشم خیلی کم شده در حالیکه قبلش با اینکه دود میکشید نه نفسش مشکل داشت نه خابش میشه کمکم کنید چکار کنم ایا ازبابت ریه مشکلی براش پیش نمیادیا صفراشو گفتند حداقل۲ماهدگه باید عمل کرددر حالیکه قبلش گفتند صفرا نصف کبدشو هم از بین برده ایا تا اون موقع طوریش نمیشه ایا این مشکلات از صفراش نیست

 82. با تشکر از راهنمائیهایکه میفرمایید من ۵۹ ساله که ۳۳ روز پیش بدلیل رسوب کلسیم در رگهای قلبم که در دو نوبت آنژگرافی جهت استنت گذاری انجام شده بود معلوم گردم و کاندید جراحی عمل باز شدم که در بیمارستان شهید مدنی تبریز مورد عمل قرار گرفتم و ۲ رگ به قلبم پیوند انجام گرفت در بررسی که امروز در این سایت برخوردم و ضمن مطالعه متوجه شدم که در صورت جراحی موفق نیز عرق بسته میشود سوال بنده در این خصوص این بود که در مدت بسیار کوتاهی رگ بسته میشود ؟ ۲ – اینکه هنوز هم بعضی وقتها احساس میکنم یک درد کم دارم و بلافاصله عرق میکنم و آن درد هم زیاد طول نمیکشد ، آیا ممکن است که رگ گرفته یا رگه های دیگر گرفته شده باشد ، این در حالی است که جراح متخصص بعد از عمل و مراجعه به مطب اعلام نمود که ۲ رگ به قلب پیوند خورده که تمام خون رسانی قلب را بخوبی انجام خواهند داد و سوال بنده این است که مجددا میشود همان جراحی را انجام داد . متشکرم ، تبریز سید محمد امیرمیران

  • سلام
   بله متاسفانه درصد کمی احتمال بسته شدن مجدد عروق پیوندی در جراحی قلب باز وجود دارد اما این مسئله نباید موجب نگرانی بیماران گرددد زیرا اولا احتمال آن کم است و ثانیا حتی در صورت بسته شدن یک گرافت ، رگ دوم باز بوده و وضعیت از قبل جراحی باز کرونری بهتر است.
   دردهای غیر اختصاصی بعد جراحی بای پس قلبی شایع بوده و بتدریج رفع می شوند. و نشانگر انسداد عروق پیوند زده شده نیست.

 83. با سلام و خسته نباشید و ممنون از اینکه تمام سوالا ت رو با حوصله جواب میدهید .

  پدر من با ۶۴ سال سن. ماه پیش آنژیو کردن و گفتن این ماه باید برای عمل باز قلب بیان . ۲رگ بسته دارن .
  ۲تا دکتر گفتن بالن و ۳ تا دکتر جراحی/

  اما من به شدت دل شوره دارم و استرس … خیلی اطرافیان این عمل انجام دادن و مشکلی نبوده .

  این عمل مشکلی پیش نمیاره ؟؟؟

  در آخر از خدای مهربون شفای همهی مریض هارو میخوام و همینطور پدرم..

  اما

  • سلام. طبق توصیه پزشک معلج که بیمار را معاینه و فیلم آنژیو را دیده عمل کنید.
   اگر امکان بالون زدن و تعبیه استنت نیست یا بسیار پر خطر است انجام جراحی باز قلبی درمان مفیدتری خواهد بود
   ارزوی سلامتی دارم

 84. با تشکر از زحمات و حوصله جنابعالی که هم میهنان را در اقساط نقاط ایران و دنیا راهنمایی می فرمائید
  مادر ۱۱ سال پیش دچار mi پیوند ۲ رگ شدند
  اکنون هیچ مشکلی ندارند نه تنفسی نه درد صدری برای چک کردن پیش یک متخصص رفتیم گفتند که بهتر است اسکن کنیم / پس از اسکن گفتند قسمتی از قلب خونرسانی نمی شود و باید آنژیو شوند و گفتند هر وقت دوست داشتید برای آنژیو مراجعه کنید . (به جراح ایشان ایمیل زدم(فوق تخصص جراحی قلب از آمریکا) و موضوع را گفتم ایشان جواب داند آنژیو لازم نیست)با توجه به عدم مشکل بالینی و هیچ علامت آیا ممکن است اسکن درست انجام نشده باشد ؟
  نظر شما در مورد زالو درمانی چیست
  نظر شما در خصوص خوراکی سر و آبلیمو که در سال ۲۰۰۴ از طرف دانشگاه ارلانگن المان منتشر شده چیست وبا توجه به شرایط مادر بنده چه پیشنهادی می فرمائید.متشکرم

  • سلام. با توجه به سکته قلبی قبلی دیدن نقص پرفیوژن قابل انتظار بود.
   اگر علایم جدید ندارد و ایسکمی جدید تشخیص داده نشود کاری لازم نیست.

 85. با تشکر از زحمات و حوصله جنابعالی
  مادر ۱۱ سال پیش دچار سکته قلبی و جراحی و پیوند ۲ رگ شدند
  اکنون هیچ مشکلی ندارند نه تنفسی نه درد صدری برای چک کردن پیش یک متخصص رفتیم گفتند که بهتر است اسکن کنیم / پس از اسکن گفتند قسمتی از قلب خونرسانی نمی شود و باید آنژیو شوند و گفتند هر وقت دوست داشتید برای آنژیو مراجعه کنید . (به جراح ایشان ایمیل زدم(فوق تخصص جراحی قلب از آمریکا) و موضوع را گفتم ایشان جواب داند آنژیو لازم نیست)با توجه به عدم مشکل بالینی و هیچ علامت آیا ممکن است اسکن درست انجام نشده باشد ؟
  نظر شما در مورد زالو درمانی چیست
  نظر شما در خصوص خوراکی سر و آبلیمو که در سال ۲۰۰۴ از طرف دانشگاه ارلانگن المان منتشر شده چیست وبا توجه به شرایط مادر بنده چه پیشنهادی می فرمائید.متشکرم

 86. با سلام
  پدرم ۶۱ سالشه مبتلا به دیابت و فشار خون بالا که به اصرار من برای چک آپ به متخصص قلب مراچعه کردند و بعد از اکو و تست ورزش با وجود اینکه ۱۳ دقیقه تست ورزش دکتر به ایشان توصیه آنژیو کردند و بعد از آنژیو مشخص شد یکی از رگ های اصلی قلبشان مسدود شده و عمل بالن برای ایشان انجام دادند اما حالا با مطالعه در مورد بالن متوجه شدم که انجام بالن ریسک انسداد مجدد شریان قلب افزایش میدهد و حالا نگرانی من بابت این قضیه است شاید اگر عمل بالن انجام نمیشد تا سالها ایشان دچار مشکل نمیشدند و از این به بعد باید دائم نگران قلب ایشان باشیم .
  خواهش میکنم سریع تر پاسخگوی سوال من باشید.
  با تشکر

  • سلام. امکان ترومبوز ناگهانی در استنت معمولی تا ۱ ماه و در ااستنت دارویی تا ۶ ماه تا ۱ سال بالا است و بعد از ان کاهش زیادی در شیوع این عارضه داریم
   در مورد احتمال تنگی مجدد که امری تدریجی است هم نگران نباشید.
   بلاخره بهتر از تنگ ماندن خود رگ است.

 87. با سلام
  بدر من تحت عمل آنژیو پلاستی قرار گرفته و یک عدد استنت دارویی برایش قرار دادند
  یک سوال داشتم آیا مصرف اسید فولیک برای پدرم مفید هست؟ البته دکتر تجویز نکرده است
  نظرتون رو هم می خواستم درباره مطلب موجود در لینک زیر بدونم
  http://yon.ir/6ewS
  با سپاس

  • سلام. در صورت هیپرهموسیستنمی لازم است در غیر اینصورت موردی برای استفاده در همه ندارد

 88. پدر من یکی از رگهایش ۱۰۰ درصد بسته شده و دیگر رگها ۴۰ تا ۵۰ درصد.. ایا بالن بگذارند بهتر است یا عمل قلب باز ممنون.( ((((۱ سال و ۸ ماه پیش انژیو کرده بودن ,ولی پزشک گفت درمان دارویی بهتر است.))))

 89. با سلام و خسته نباشید سوالی که داشتم و خیلی درموردش نگرانم اینه که علت درد قفسه سینه بعد آنژیو چیست؟باوجود اینکه هم رژیم غذاییمو رعایت میکنم و سیگارو کامل ترک کردم و داروهامو به موقع مصرف میکنم.خیلی نگرانم خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

 90. بله

 91. با سلام و درود
  همسرم متولد ۱۳۴۴ است. مدت ۳۰ سال سیگار میکشیدند. از اول مهر ۹۲ تحت نظر دکتر قلب بودند. که پس از آنژیو دکترشان درمان دارویی را برایشان شروع کردند. داروها لوزاتن، متورال، آ.اس.آ و چند داروی دیگر بود. در ۱ دیماه (به دلیل سفر)۱وعده داروها رو مصرف نکردند ولی ۲ دیماه مجددا داروها را مصرف کردند. ۳ دی ایشان با درد قفسه سینه و دست چپ به بیمارستان منتقل شدند و تشخیص سکته قلبی داده شد.
  ابتدا آنژیوگرافی انجام شد که موفق نبود و رگ باز نشد، سپس بالون زدن (بدون استنت) انجام شد و رگ باز شد. پزشک ایشان معتقدند که چون رگ های شوهرم حالت دست اندازی دارد و دیواره های خوبی ندارد، استنت گذاری انجام نشده است. همچنین افزودند: که چون رگی که با لخته مسدود شده بود رگ اصلی و کرونر نبوده و در حال حاضر اسویکس، متورال، آ اس آ، لوزار، آتورواستاتین، سوستاک۶/۲ و آرام بخش استفاده میکند، و همچنین اگر در پیاده روی مشکلی نداشتند، زیاد نگران نباشیم. ولی یکی دیگر از پزشکان معتقد بودند که به دلیل اینکه دیواره های رگها خیلی خوب نیست احتمال بروز مشکل مجدد وجود دارد.
  حال سوال من این است که: ۱) آیا سکته ایشان به دلیل قطع مصرف تنها ۱ وعده از داروهایشان بوده است؟
  ۲)با توجه به این که در طی این ۲۰ روز ایشان سیگار رو ترک کردند و تحت درمان دارویی بوده و رژیم غذایی ویژه بیماران قلبی را رعایت میکنند و پیاده روی را نیز انجام میدهند، آیا احتمال بروز سکته مجدد وجود دارد؟
  ۳) با توجه به دیواره رگهای ایشان و احتمال عود و برگشت حمله قلبی چرا پزشک ایشان عمل باز را پیشنهاد نکرده اند؟ آیا نیاز است پرونده پزشکی ایشان را به پزشک متخصص در جراحی قلب باز نشان دهیم (پزشک های ایشان تخصص آنژِیوگرافی و والولوگرافی داشتند)؟
  ۴)پیاده روی روزی نیم ساعت باید چگونه باشد؟ آرام به طوریکه عرق نکند و تپش قلب نیز آرام باشد یا عرق کند؟ (لازم به ذکر است که در پیاده روی نیمه تند اذیت نشده ولی عرق میکند)
  با سپاس فراوان از لطف و توجه شما

  • سلام
   ترک یک وعده دارو عامل اصلی و مهم سکته قلبی محسوب نمی شود.
   تصمیم گیری در مورد نیاز به استنت یا جراحی باز قلب بر اساس فیلم انژیو میسر است.

   معمولا متخصص قلب یا انژیو اندیکاسیون عمل قلب باز را می گذارند و سپس جراح در مورد امکان و خطرا ت عمل قلب نظر می دهند.
   احتمال عود انسداد رگ همیشه و حتی بعد جراحی هم وجود دارد و پزشک معالج بر اساس سن و جنس و خطر بیماری در مورد درصد ان قضاوت می کند

 92. سلام .مادرشوهرم دچار دردای بد در دست چپ و گردنس بود که سبب گمراهی شد و تشخیص به ساییدگی گردن دادن.بعد از یه هفته نزدیکای صبح شروع به دادو هوار کرد بعد از رسوندن به بینپمارستان به ما گفتن سکته کرده.بعد از انژیو خبر دادن ۳ تا از رگاش گرفته وسکته باعث شده تریچه هم اسیب ببینه حالام عمل باز قلب رو گفتن ولی ایشون دیابت شدید داره میخواستن بدونم در حین عمل خطر بزرگی تهدیدش که نمیکنه؟میشه در مورد وضعیتش کمکی کنین و توضیح بدین.ممنونتوون میشم

  • سلام. تصمیم گیری بر اساس فیلم انژیو و شرایط کلی و جسمی بیمار است.

 93. با سلام و تشکر از پاسخهای خوبتان و شخصیت مثبت و متعهدتان ..
  من بیمار ۷۰ ساله-۲۵ سال قبل عمل بای پس و آنوریسم قلبی انجام داده ام. چهار سال قبل بعلت مسدود شدن دوباره عروق دو استنت استفاده شد و دردو سال قبل بعلت آریتمی و وی تک های شدید دستگاه آی سی دی دو قطبی بر روی قلبم گذاشته شد . متاسفانه در حال حاضر با ای اف ۲۵ درصد دچار نارسایی قلبی هستم. دکتر قرص اپلرنون رو توصیه کردند.که با هزار دردسر در خارج کشور پیدا شد بعد از مصرف بشدت دچار تنگی نفس شدم تا اینکه دارو قطع شد و در حال حاضر از نوع ایرانی آن آلداکتون(اسپیرونولاکتون) استفاده می کنم. آیا روش دیگه ای وجود نداره ؟ آیا با تعویض و ارتقای نوع آی سی دی امیدی هست ؟ خیلی نفسم میگیره و اخیرا دستگاه خیلی شک میده. آیا راهی هست یا …؟
  در پناه خدا سلامت باشید.

  • سلام. درمان دارویی مناسب بهتر ین و راحتترین راه است.
   در شرایط خاص میتوان پیس سه حفره ای گذاشت با پزشکتان مشورت کنید.
   مصرف انتی اریتمی می تواند تعداد شوک ها را کمتر کند.

 94. با سلام و خسته نباشید….
  من در تیر ۹۲آنژیو شدم وبا تشخیص دکتر غفاری توسط دکتر هاشم زاده جراحی شدم اما همانطور که قبل از عمل از درد سینه و آرنج شکایت داشتم بعداز مدت کمی مجدد تکرار شد که با مراجعه به همان پزشکان مجدد آنژیو شدم ومعلوم شد یک رگ دیگر هم گرفته که ناچار استنت گذاری شد.اما بعداز آن حس خوبی ندارم وتپش ناهنجار قلبی دارم لطفاراهنمایی فرمایید….متشکرم

  • سلام. نگران نباشید. ممکن است برخی علایم فقط اضطرابی و عصبی باشد.
   اگر نامنظمی واقعی قلب ( اریتمی )داشته باشید بسته به نوع اریتمی دارو تجویز میشود.

 95. با سلام آقای دکتر.آیا عمل قلب برای کسی که طی دو ماه دوبار احیا شده(cpr) مناسب است؟پدرم ۷۲ ساله است و دیابت دارد و طی کمتر از دو ماه دوبار cpr شد بار دوم که به علت آب آوردن ریه بود پس از حدود ۲۰ دقیقه احیا شد.پس از آنژو مشخص شد که یک شریان اصلی ۸۵ درصد گرفتگی دارد و سه رگ متصل به آن نیز۴۰ تا ۶۰ درصد گرفتگی دارد.با این شرایط توسط پزشک معالج عمل باز قلب توصیه شده. آیا راه دیگری هست؟بین عمل نکردن( و ایست قلبی احتمالی) و عمل کردن و عوارض آن مانده ام لطفا راهنماییم کنید.با تشکر.

  • سلام
   اگر پزشکان معالج ریسک جراحی باز قلبی را کم ذکر کرده اند جراحی صلاح است.
   امکان بالون زدن و تعبیه استنت بستگی به اناتومی کرونر دارد و پزشک انژیو کرده می تواند نظر دهد.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: