اسکن هسته ای قلب

اسکن پرفیوژرن میوکارد (اسکن قلب):

                                                                   مطالب تکمیلی در مورد اسکن قلب 

اسکن قلبی به معنی تصویربرداری خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش تصویربرداری هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم)، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کمیت و کیفیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگهای کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. استفاده دیگر اسکن قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماران نارسایی قلبی، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده(بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت اسکن نرمال اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجددا پس از استراحت بطور کامل(آنژین قلبی) یا ناقص(سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد.

آماده سازی بیمار برای اسکن ، همان موارد آماده سازی بیمار برای تست ورزش است. و شامل آمادگی جسمانی در صورت استرس تست ورزشی و قطع بعضی داروهای مداخله‌گر قلبی می‌باشد. (این داروها قبلا در برگه آمادگی اسکن برای شما معرفی شده‌اند).

اسکن در دو مرحله استراحت و بعد از استرس (تست ورزش یا استرس دارویی) انجام می شود.

مرحله اسکن قلب همراه بااسترس تست ورزش یا استرس دارویی: ابتدا تست ورزش انجام و در انتهای مرحله ورزش ، ماده رادیواکتیو (داروی مربوط به اسکن قلب) تزریق می‌شود و یک دقیقه بعد دستگاه تردمیل بطور تدریجی از حرکت باز می‌ایستد. در صورت عدم تحمل فعالیت ورزشی، اسکن با دی‌پیریدامول به صورت جایگزینی برای تست ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی‌پیریدامول نیز تاثیری مانند فعالیت ورزشی بر روی قلب می‌گذارند و نقاط سرد اسکن را نمایان می‌سازند.

نگاره‌برداری (اسکن) قلب ، بلافاصله پس از آزمون ورزش یا تزریق داروی اسکن امکانپذیر نیست و وجود یک تأخیر زمانی مناسب ضروری است. در اتاق انتظار با نوشیدن مایعات مثل چند لیوان آب یا شیرو قدم زدن ، به خروج پرتوداروی اضافی از کبد و کیسه صفرا کمک خواهید نمود . در مرحله تصویربرداری که حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد، بدن باید در حالت بیحرکت قرار گیرد. جابجا شدن ، تکان دادن دستها ، سرفه کردن و حتی نفس عمیق کشیدن بخاطر جابجا کردن قلب در فضای سینه تصویر نهایی قلب را مخدوش کرده و سبب بروز خطاهای تشخیصی می‌شوند.

در نوبت بعد برای انجام اسکن قلب در مرحله استراحت مجددا در زمان تعیین شده باید مراجعه کند. بعد از مرحله اول اسکن (اسکن بعد از آزمون ورزش) می‌توان داروهای قلبی گذشته را تحت نظر پزشک معالج مجددا از سرگرفت (برای اسکن قلب در مرحله استراحت نیاز به قطع دارو وجود ندارد). برای انجام مرحله استراحت حداقل از ۳ ساعت قبل از مراجعه ناشتا باشید یا حداقل از مصرف شیر ، کره و مواد غذایی چرب و شکر پرهیز کنید. (در بیماران مبتلا به دیابت قندی ۱ ساعت ناشتا بودن کافی است). مرحله استراحت آسانتر و کوتاهتر از مرحله اولیه بوده و در این مرحله دیگر آزمون ورزش انجام نمی‌شود. ابتدا تزریق وریدی پرتودارو به عمل آمده و پس از یک تأخیر زمانی حدود ۱ تا ۲ ساعته مجددا تصویربرداری از قلب با همان شرایط قبلی تکرار خواهد شد

داروی رادیواکتیو : دارویی که در انتهای مرحله آزمون ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر و بدون ضرر است. این ماده معمولا تکنسیوم می‌باشد. ترس مفرط از پرتو که در بعضی بیماران مشاهده می‌شود به هیچ وجه پایه علمی ندارد. ماده رادیو اکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند. به بیان دیگر ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو بیشتر معلول تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین، پرتو دارویی که برای شما به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن شما باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی هیچ ضرری برای شما نخواهد داشت.

 مطالب تکمیلی در مورد اسکن قلب

45 comments

 1. با سلام و ممنون از سایت خوبتون من در هفته ۱۵ بارداری به مدت نیم ساعت در فاصله بسیار نزدیک با فردی که در همان روز اسکن مرحله دوم قلب شده بود قرار گرفتم و خیلی خیلی نگرانم نمی دونم اثری بر روی جنین دارد یا نه ؟ و اصلا چقدر دز اشعه به جنین رسیده خواهش می کنم من را از نگرانی نجات دهید

  • سلام
   کار درستی نبوده ولی نگران نباشید احتمال خطر بسیار بسیار پایین است.

 2. در اسکن قلب که یک ماده تزریق میشود با اینکه میگویید بی ضرر است و از نوع گاما هست پس چرا تا ۲۴ ساعت نباید زیاد نزدیک افراد دیگر شد پس چرا برای دیگران ضرر دارد ولی برای خود بیمار نه؟

  • خوب کمی ضرر داره ولی خیلی نه.
   استاندارد های جهانی اینطور می گکویند و باید رعایت بشه مخصوصا در مورد کودکان.
   ولی نترسید اگر مشکلی باشد پرسنل و پزشکان مرکز هر روز در تماس با ان هستند.

 3. با خانمی که چهار ساعت قبل رادیو اکتیو تزریق کرده بود نزدیکی کرده ام خطری در آینده منو تهدید نمیکنه؟

  • *سلام. خیر

 4. سلام آقای دکتر.

  من بدلیل احساس درد و سنگینی در قفسه سینه به دکتر مراجعه کردم. اکو کردم و بهم گفتن که افتادگی دریچه دارم. بهم پروپرانول و چندین قرص معده دادن. تست ورزش هم انجام دادم که منفی بود. دکتر گفت که بیشتر روحی است. پس از مدتی باز هم تکرار شد و اینبار پیش یک دکتر دیگه رفتم که ایشون با وجود افتادگی دریچه قلب (طبق اکو) کلاً گفت دارو مصرف نکنم و گفت که کاملا روحی است و اگه می خوام برم پیش روانپزشک. برای اطمینان، بهم اسکن هسته ای دادن. جواب اسکن منفی بود ولی تست ورزشی که قبل از مرحله اسکن با استرس گرفتن، مثبت بود. اما دکتر گفت مسئله ای نیست!
  من مشکل معده دارم (همیشه) و هنوز هم احساس سنگینی روی سینه دارم (حتی در زمان استراحت). تپش قلبم رو بعضی وقتا (به خصوص پس از غذا) احساس می کنم ولی ضربانم معمولا پایین ۹۰ هست. کم خونی مادرزادی هم دارم، ۲۷ سالمه و ۵۴ کیلو وزن دارم(کمبود وزن دارم).
  چگونه می تونم مطمئن بشم که این موارد و سنگینی سینه (بالای سینه و ندرتا پایین سینه) مربوط به قلبم نیست؟؟
  و اینکه آیا من می تونم به برخی فعالیت های پر تحرک مثل فوتبال، بپردازم؟
  با تشکر

  • سلام
   اگر شرح حال ، معاینه و اسکن قلب نرمال است نگران نباشید.

 5. سلام دکتر خسته نباشد از اطلاعاتی که در اختیار بیماران اسکن میگذارید ممنونم چه خوب میشد در باره ما تکنیسینهام چیزی بهشون بگید بابا ما در مورد جواب چیزی نمیدونیم . همراه زیادی نیران اینقدر بهمون نزدیک نشن هرماه دوز فیلم بچمون بالا میاد.راستی دکتر یک دستگاهe cam تازه اوردیم که اسکن قلب رو نصف زمان معمول دستگاههای دیگه انجام میده با دو هد و کیفیت عالی ممنون همکایتون خواهیم بود.میثم گلی پزشکی هسته ای مهر

 6. با سلام
  مادر من ۵۸ سال سن دارند و متوجه شدیم که قلبشان ضعیف کاذ می کند حدود ۲۵% و دو دریچه هم مشکل دارد و به دلیلی ضعیفی نمی تونن عمل کنن.آیا راه درمانی هست و با این ضعیفی اسکن براشون بد نیست؟می ترسم اسکن کنند.میشه منو بیشتر راهنماییی کنین که باید چی کار کنم؟سپاس

  • سلام
   اسکن هسته ای قلب در نارسایی قلبی منعی ندارد. برای راهکار های درمانی نارسایی قلبی به مبحث نارسایی قلب سایت مراجعه کنید.

 7. با سلام:
  خواهر خانم من بعد از مدت ۱۲ ساعت که از اسکن و تزریق دارو میگذشت با فرزند ۳ ساله من حدود ۳۰ دقیقه در فاصله نزدیک قرار داشت ایا مشگلی ایجاد میشود
  با سپاس فراوان

  • سلام. کار صحیحی انجام نشده و نباید بعد از اسکن هسته ای در تماس با اطفال قرار می کرفتند . ولی جای نگرانی ندارد و انشاالله مشکلی پیش نخواهد امد.

 8. باسلام و عرض ادب همسایه ما این اسکن را انجام داده بود و پسر یک ساله و نیم من بعد از پانزده ساعت در مجاورت این فرد قرار گرفته اکنون برروی بدن او خراشهای کوچک و بعضا ورمی مانند جا ی حساسیت یا نیش حشره وجود دارد آیا میتواند از این انرژی باشد؟ و یا تاثیری بر پسرم گذاشته؟ اگر بلی < لطفا مرا راهنمایی کنید؟

 9. با سلام
  مادر بنده متاسفانه شنبه هفته قبل دچار درد در ناحیه سینه شدند بعد از مراجعه به پزشک عمومی و گرفتن نوار قلب و دادن یک قرص زیرزبونی و با توجه به دیابتی بودن ایشون پیشنهاد مراجعه به بیمارستان تخصصی قلب فاطمه الزهرا (س) ساری رو دادن که با یک آزمایش خون متوجه مشکل می شوند که بعد از مراجعه ما به بیمارستان و گرفتن نتیجه آزمایش که با جواب منفی روبرو شدیم با خیال راحت برگشتیم به منزل و این درد همچنان ادامه داشت و ما با این خیال که مشکل نمیتونه از قلب باشه مجددا به پزشک عمومی مراجعه و ایشون هم دیگه نوار مجدد قلب نگرفتن وه یه سری دارو و این درد همچنان ادامه داشت تا به پیشنهاد یکی از آشنایان به متخصص ریه مراجعه کردیم که با گرفتن عکس از ریه و نوار قلب تشخیص مشکل قلبی و دادن و مارو ارجاع دادن به بیمارستان که بعد از ویزیت پزشک اورژانس سریعاً دستور بستری در ccu و در آنجا بود که فهمیدیم مشکل متاسفانه قلبی و با لطف خدا بعد از یک سکته وسیع قلبی ایشون بستری شدند .
  از دوشنبه هفته قبل تا شنبه ایشون تو ccu و یک روز تو بخش بستری بودند و دیروز مرخص شدند با یک سری دارو
  پزشک ایشون هم گفتند با توجه به دیابتی بودن در حال حاضر کاری نمیشه کرد و حداقل ۱۵ روز الی یک ماه باید از زمان اون سکته گذشته باشه
  با این شرایط در حال حاضر آیا آنژیو مشه انجام داد؟ بیمار دیابتی سیتی آنژیو میتونه انجام بده؟ تو ساری دکتر خاصی پیشنهاد میکنید؟

  • با سلام.
   در صورت تست ورزش مثبت ۶ هفته بعد سکته قلبی ، نیاز به آنژیوگرافی قلب دارند.

 10. سلام. تماس کودک با بیمار مصرف کننده رادیودارو صحیح نیست اما علائم مربوط به این مورد نیست.

 11. کودک دو ساله من در تماس نزدیک با برادرم که فقط چند ساعت از اسکن قلبی مرحله ۱ او گذشته بود قرار داشت. حدود ۳ ساعت و من بسیار نگرانم. آیا ازمایشی وجود ندارد تا از اثر آن روی فرزندم مطلع شوم؟

  • سلام. خیر روشی برای بررسی در دسترس عموم نیست و لازم هم نمی باشد

 12. جناب دکتد با سلام
  با سپاس از راهنمایی خوب شما. ایا پسر ۳ ساله من دراینده دچار مشگل خواهد شد؟ با توجه به اینکه بعد از ۱۲ ساعت در مجاورت خواهر خانم من که اسکن انجام داده بود حدود ۳۰ دقیقه قرار داشت؟ تو را به خدا من را از نگرانی نجات دهید. ایا دچار سرطان خواهد شد؟
  تو را به خدا جواب من را زودتر بدهید.
  با سپاس

  • سلام. نگران نباشید احتمال عارضه بسیار کم است.

 13. با سلام
  باردارم در هفته هفتم هستم حدود نیم ساعت با فردی که یک ساعت قبل اسکن هسته ای قلب شده بود در تماس بودم آیا اثری روی جنین داشته است؟
  خیلی نگرانم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • سلام. نگران نباشید انشاالله مشکلی پیش نیاید.

 14. من در هفته ۷ بارداری با پدرم که تزریق هسته ای انجام داده بود دست دادم و روبوسی کردم نمی دانستم باردار هستم و تماس فقط در این حد بود خیلی نگرانم

  • سلام
   نگران نباشید انشاالله مشکلی پیش نمی اید

 15. آقای دکتر شما فقط جواب دادید که مشکلی پیش نمیاد. اگه مشکلی نداره پس چرا میگن تا۲۴ساعت نباید باکسی که اسکن قلب انجام داده تماس داشته باشیم. حتماً ضرری داره که باید فاصله رو رعایت کنیم.

  • سلام. نه حتما و نه ضرر واضح و فوری.
   درست این بود که احتیاط های لازم انجام میشود. ولی فعلا نمی توان کاری کرد. نگرانی و استرس هم مشکلی را حل نمی کند.

 16. سلام. پسر ۴ ساله ام با کسی که ٣١ ساعت از اسکن قلبش میگذشت به مدت ١ ساعت در تماس بوده . آیا نمی بایست این کار را میکرد؟ آیا باید تا ۴٨ ساعت احتیاط کرد؟ با تشکر

  • سلام. بهتر بود پرهیز می کرد ولی نگران نباشید انشاالله مشکل پیش نمی اید

 17. خودم وخانمم ۲۴ ساعت کنارپدرم که اسکن قلب انجام داده بودبودیم وبعداز۲روزاقدام به بارداری کردیم همان سری خانمم باردارشد لطفا راهنمایی کنید ایا برای جنیین مشکلی پیش میادیانه

  • سلام. احتیاط را رعایت نکردید ولی نگران نباشید بعید است مشکلی پیش اید.

 18. من همکارم که تزریق هسته ای انجام داده بود دست دادم و روبوسی کردم نمی دانستم باردار هستم و تماس فقط در این حد بود خیلی نگرانم

 19. سلام.من در حد روبوسی و دست دادن باشخصی که تالوم انجام داده بود.درحد ۲دقیقه ارتباط داشتم تا چند روز اقدام به بارداری نکنم با تشکر

  • سلام. مشکلی نیست. نگران نباشید.

 20. باسلام. من به مدت ۲ دقیقه با شخصی که اسکن قلب انجام داده بود ارتباط داشتم در حد روبوسی و احوال پرسی . تا چه مدت نباید اقدام به بارداری کنم

 21. سلام خدا قوت، امروز با مادرم به مرکز درمانی رفتم، چون در حرکت و روی تخت رفتن مشکل داشت در تمام لحظات تزریق کنارش بودم، چون برای بلند شدن نیاز به کمک داشت، اول اینکه کادر درمان هیچ اشاره ای نکردند! دوم اینکه آیا من بعد از برگشتن به منزل برای کودکم خطری دارم؟ یا اینکه فقط خودم دچار چالش شدم؟ لطفا پاسخ دهید سپاس

  • سلام. مجاورت با بیمار تحت اسکن قلب هسته ای صحیح نیست اما نگران نباشید.

 22. با سلام خدمت شما
  من امروز تست اسکن قلب انجام دادم و همسرم یه عنوان همراه با من آمده بود و بعد از انجام تست تا منزل کنار من در اتومبیل قرار داشت و در منزل هم مقداری پیش من بود.
  بعد از این من داخل اتاق دیگر رفتم و همسرم کنار بچم بود آیا برای همسر و فرزند ۳ ساله من مشکلی پیش میاد؟
  لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  • سلام
   نه. تماس های کوتاه مدت با همراهان بزرگسال مشکل ندارد. ولی بهتر است بیماران تا حد امکان با کودکان کم سن و سال تماس کمتری داشته باشند.

 23. سلام
  آقای دکتر لطفا در مورد نتیجه تست استرس هسته ای قلب زیر راهنمایی کنید
  Findings: The overall quality of the study is good Stress images demonstrate a small perfusion abnormality of mild intensity involving the distal anterior wall with complete reperfusion on the resting study. Gated SPECT imaging reveals normal myocardial thickening and wall motion. The left ventricular cavity is noted to be normal on the stress and rest studies. Post stress LVEF was calculated to be >70% with end-diastolic volume of 62ml. Resting LVEF was calculated to be 68% with end-diastolic volume of 64ml. Impression: Myocardial perfusion imaging is abnormal. Small area of stress induced myocardial ischemia involving the anterior wall (LAD territory) as described above. Overall left ventricular systolic function was normal.

  • سلام. یافته های ابنورمال گزارش شده است. تطبیق علایم بالینی با یافته های اسکن الزامی است. ممکن است بر اساس سن و وزن تان، یافته ها کم اهمیت باشد.

 24. سلام ،یکی از فامیل های ما این عکس انجام داده و بعد ۵ساعت نزدیک نوزاد ۲۰روزه شده خیلی نگران هستیم؟!؟!؟ آیا مشکلی پیش می آید

  • بعیده مشکلی باشد. نگران نباشید. ولی دستورالعمل ها باید رعایت شود.

 25. سلام وقت بخیر
  من نوزاد ۴۴ روزه دارم، شخصی که اسکن قلب انجام داده به مدت کمتر از ۲ دقیقه به خانه من امد و از فاصله نیم متری بچه منو دید، آیا خطری وجود داره برای نوزادم؟

  • نگران نباشید. هر چند استاندارد، پرهیز از این تماس بود.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: