نارسایی میترال (MR)

نا رسایی میترال(MR)

دریچه میترال بین حفرات سمت چپ قلب یعنی دهلیز چپ و بطن چپ قرار دارد.  در نارسایی دریچه میترال، دریچه نمی تواند بخوبی بسته شود ودر نتیجه خون دوباره به دهلیز برگشت می کند. این وضعیت باعث می شود که فشار در ورید های ریوی که به  دهلیز چپ میریزند  بالا برود که موجب احتقان ریوی و تنگی نفس می شود.  همچنین بخاطر برگشت قسمتی از خون پمپ شده توسط بطن چپ به دهلیز چپ، سمت چپ قلب مجبور است که حجم  بیشتری خون  پمپ کند  تا گردش خون بدن را تامین کند ودر نهایت هم بعلت فعالیت زیاد، نارسایی قلبی مزمن و تپش قلب و تنگی نفس   پدید می آید. با بزرگ شدن دهلیز چپ، احتمال آریتمی های قلبی مثل AF نیز وجود دارد. گاهی بوی‍‍‍ژه در موارد درگیری روماتیسمی دریچه های  قلب، نارسایی میترال می تواند همراه با تنگی میترال همزمان دیده  شود.

علل نارسایی میترال: نارسایی دریچه میترال در بزرگسالان اغلب  از عوارض تب رماتیسمی است و  بیمارى روماتیسمى قلب تقریباً در ۳۳% موارد وجود دارد. سایر علل عبارتند از: پرولاپس دریچه میترال، بیمارى ایسکمیک قلب به‌همراه اختلال عملکرد عضله پاپیلر یا در برخی بیماران در اثر پاره شدن طناب‌های عضلانی که به دریچه‌های متصل است (یکی از عوارض حمله ایسکمیک قلبی)،  اتساع بطن چپ به هر علت، کلسیفیکاسیون حلقوى (Annular) میترال، کاردیومیوپاتى هیپرتروفیک، اندوکاردیت عفونی، علل  مادرزادى ایجاد می‌شود.

علایم نارسایی میترال :

علایم نارسایی مزمن میترال با پیشرفت تدریجی شدت بیماری، معمولا به تدریج و در عرض چند ماه یا چند سال ایجاد می شوند اما اگر علت ایجاد آن سکته قلبی و یا عفونت دریچه ای باشد ممکن است بطور ناگهانی نارسایی حاد میترال ایجاد شود .علایم نارسایی میترال عبارتند از :

 • خستگی زودرس  نامعمول : بعلت کاهش برون ده موثر قلبی.
 • تنگی نفس در حین انجام فعالیت بدنی: بعلت عدم افزایش کافی برون ده قلبی.
 • طپش قلب (آگاهی از نامنظم و یا غیر طبیعی بودن ضربان های قلب ): بعلت نارسایی قلبی یا آریتمی.
 • ادم ریه : تنگی نفس هم در هنگام فعالیت و هم در هنگام استراحت به علت جمع شدن مایع در ریه ها بعلت افزایش فشارخون  ریوی ایجاد شود.
 • ادم محیطی:  با پیشرفت به نارسایی سمت راست قلب، تجمع مایع در بافتهای بدن منجر به ادم  مچ پاها می شود .

تشخیص: اکوکاردیوگرافى بزرگ شدن دهلیز چپ، بطن چپ پرکار (Hyperdynamic LV)را نشان می دهد و اکوکاردیوگرافى داپلر در تشخیص و ارزیابى شدت MR کمک‌کننده است.

درمان:  بیشتر افرادی که نارسایی خفیف  دریچه میترال دارند بویژه آنها که هیچ علامتی ندارند به درمان نیاز ندارند و دارای یک زندگی طبیعی، فعال و بدون مشکل هستند . عمدتاً پزشکان توصیه نمی کنند که شیوه زندگی خود را تغییر دهید و یا محدودیتی در انجام فعالیتهای بدنی و رژیم غذایی خود قائل شوید

با پیشرفت MR اگر علامت دار شوند ممکن است پزشک دارویی تجویز کند تا درد قفسه سینه یا آریتمی ناشی ازMR  را بهبود بخشد. برا ی مثال گاهی دارویی به نام مسدود کننده بتا را برای ضربان قلب بالا یا ناراحتی در قفسه صدری تجویز می کنند یا دیورتیک ها را برای احتقان ریوی تجویز می کنند. گاهی درمان  همانند نارسائى قلب شامل دیورتیک‌ها و دیگوکسین  و  کاهش پس‌بار با مهارکننده آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین، هیدرالازین می تواند   شدت پس زدن خون را کاهش داده و برون‌ده قلبى رو به جلو را  افزایش مى‌دهد و علائم بیمار را بهبود مى‌بخشد. همچنین در صورت وجود فیبریلاسیون دهلیزى باید از ضد انعقادی وگاهی  دیژیتال نیز استفاده کرد. هیچ گاه بدون مشورت با پزشکتان این داروها را شروع، قطع یا کم و زیاد نکنید.

شما نمی توانید جلوی پیشرفت احتمالی  نارسایی دریچه میترال را بگیرید،  ولی می توانید جلوی ایجاد و عوارض آن را مثل عفونت باکتریایی دریچه را، با در جریان قرار دادن جراح و دندانپزشکتان پیش از اعمال جراحی، بگیرید. اگر نیاز به کار روی دندان خود دارید که منجر به خونریزی لثه می شود ( جرم گیری زیر لثه، گشیدن دندان، عصب کشی و جراحی های لثه)، همچنین قبل از اعمال جراحی چون برداشتن لوزه، کیسه صفرا، پروستات و جراحی های سیستم ادراری و رحمی به جراح خود اطلاع دهید که دچارMR هستید. زیرا  نیاز به مصرف آنتی بیوتیکها قبل از عمل جراحی دارید  تا احتمال عفونت  دریچه (آندوکاردیت)  را کم کند. استفاده پیشگیرانه آنتی بیوتیکها، بسیاری از باکتری ها که ممکن است وارد گردش خون شوند را از بین برده و جلوی عفونت دریچه قلب را می گیرد. آموکسی سیلین یکی از شایعترین داروهایی است که بدین منظور تجویز می شود. ولی اگر به داروهای خانواده پنی سیلین ( آمپی سیلین ) حساسیت دارید،  پزشکتان می تواند از آنتی بیوتیکهای دیگر مانند کلیندومایسین ، کلاریترومایسین یا آزیترومایسین استفاده کند.

 در صورت علامت‌دار بودن بیمار یا وجود شواهدى دال بر اختلال عملکرد شدید بطن چپ (کسر تخلیه‌اى بطن چپ زیر ۶۰% یا قطر پایان سیستولى بطن چپ بیش از ۷۵mm   در اکو، درمان جراحى (به‌صورت ترمیم دریچه یا تعویض آن) لازم است. برای تعویض دریچه هم از دریچه مصنوعی ( فلزی ) و هم از دریچه طبیعی (خوکی یا گاوی)  استفاده می‌شود.

جراحى باید پیش از پیشرفت به ‌سمت نارسائى قلبى مزمن و شدید صورت گیرد در غیر اینصورت مفید و بهبود دهنده نخواهد بود.

 

91 comments

 1. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما.من سوالی داشتم در زمینه ی بیماری اندوکاردیت که خیلی کم از آن در سایت صحبت شده.بنده جوانی ۲۲ ساله هستم که بصورت مادر زادی مبتلا به mvp و mr+ هستم.بنده در حدود ۳ماه پیش ۲ زخم کوچک در بینی هایم بوجود آمد که متوجه دلیل آن نشدم و هنوز این زخمها وجود دارند!!!در روزهای اول این زخمها را بی اهمیت تلقی کردم اما ۲هفته پیش متوجه بزرگ شدن طحالم شدم وترسم شروع شد زیرا با تحقیقاتی که داشتم متوجه شدم بینی سرشار از باکتری است و باکتری استرپتکوک که از عوامل بیماری اندوکاردیت می باشد در بینی فراوان است.لطفا برایم بگویید احتمال بروز اندوکاردیت در من چقدر است؟با توجه به اینکه فعلا علائم خاصی مثل تب ولرز یا علائم قلبی خاصی حاکی از اندوکاردیت ندارم وتنها علامتم بزرگی طحالم هست به من بگویید آیا احتمال دارد بزرگی طحال در اولین مراحل این بیماری بروز کند؟لطفا جوابم را بدهید زیرا بسیار از این بیماری مهلک دارم.لازم به ذکر است که دندانهایم بسیار سالمند و تا کنون هیج جراحی نداشتم و تنها نگرانیم زخم های بینی ام هست برای ورود باکتری ها

  • سلام
   جواب تان را در سئوال قبلی دادم
   ولی چون زخم بینی دارید با پزشک قلبتان مشورتی بکنید. ولی احتمال کلا کم است.

 2. میم ۲۳من چندروزه که فهمیدم افتادگی دریچه میترال دارم اولش خیلی ترسیدم اماوقتی مقاله شماروخوندم
  خیالم راحت شد .
  امامونم این موضوع روبه کسی که دوستم داره بگم یانه کمکم کننید………….

  • سلام
   نه نیاز به کفتن نیست.
   بعد ازدواج هم مشکلی نخواهد بود و علائم هم معمولا کمتر می شود.
   و در افتادگی دریچه میترال بارداری و زایمان بدون مشکل خاصی خواهد بود.

 3. سلام،آیا کسی که نارسایی میترال دارد می تواندجراحی زیبایی بینی انجام دهد؟

  • سلام
   اگر نارسایی شدید نباشد با تمهیدات قبلی و پروفیلاکسی آندوکاردیت میتواندجراحی زیبایی انجام دهد.

 4. سلام
  من به تازگی متوجه شدم مشکل MR MILD دریچه میترال دارم ولی هیچ چیزی در مورد پرولاپس در اکو من ننوشته آیا این مشکل را هم دارم و درمان خواصی دارد
  با تشکر.

  • سلام
   نارسایی میترال الزاما با پرولاپس همراه نیست.
   در موارد خفیف مشکل ساز نخواهد بود.

 5. با سلام و خسته نباشید،
  با توجه به دردهای کمی در قفسه سینه،تنگی نفس، سرگیجه به پزشک مراجعه نمودم. ایشان تشخیص mild MR دادند،ضمن اینکه قبل از آنکه متوجه این بیماری باشم کار جرم گیری،عصب کشی دندان انجام داده ام. لطفا مرا راهنمایی کنید که خطر جدی در پیش است یا جای نگرانی نیست. لطفا در مورد رعایت تغذیه در این بیماری نیز راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  • سلام
   نه نگران نباشید. شیوع آندوکاردیت کم است ولی چون مهم است در موارد شناخته شده توصیه به پیشگیری می شود.
   تگر اندوکاردیت کرده بودید علائم پرسر و صدایی دارد و می فهمیدید.

 6. سلام.خسته نباشید
  من ۲۰ سال دارم.بنده پس زدن خون از دریچه را طبق مشاهده ی پزشک دارم.الان تنگی نفس می گیرم و زود خسته می شوم.مخصوصا هنگام دراز کشیدن و فعالیت که تنگی نفس بیشتر می شود.
  از دارویی هم فعلا استفاده نمی کنم.از کجا بفهمم مشکلم حاد است؟ایا با مصرف دارو علایم بهتر می شود؟و پیشرفت بیماری را کم می کند؟

  • سلام شدت بیماری در اکو مشخص می شود از پزشکتان بپرسید
   اگر متوسط تا شدید باشد دارو در رفع علایم و پیشگیری از تشدید نارسایی مفید است.

 7. با سلام وخسته نباشی من دختری ۲۲ساله هستم وصدای غیرطبیعی در قلبم ایجاد شده وخیلی میترسم یعنی خون واردقلبم پمپاژمیشه صداشو مگیرم بایدچیکار کنم وگاهی اوقات که میترسم تپش قلب شدیدی میگیرم که خیلی نامنظمه تورو خدا زودترج بدید

  • سلام. شنیدن صدای جریان خون در قلب توسط فرد بیمار بدون گوشی پزشکی بعید و نامعمول است.
   نگران نباشید به احتمال زیاد مشکل مهمی ندارید اما برای معاینه یک متخصص قلب نیز مراجعه حضوری نمایید .

 8. سلام من دختری هستم که مدت کوتاهی هست که با پسری آشنا شدم که بهم پیشنهاد ازدواج داده اما این آقا بیماری رماتیسم قلبی داره و به طور دقیق نمیدونم نارسایی میترال داره یا نه.اما میدونم که دوسال پیش عمل روی قلبش انجام شده.ایشون الان بخاطر خونریزی لثه تو بیمارستان بستریه و کاملا متعجبم که مگه واسه یه خونریزی لثه باید بستری شد؟کمی نگرانم میترسم به خاطر بیماری قلبیش بیماری ها و مسائل ی دیگه ای هم گریبان گیرش بشه و اگه باهاش ازدواج کنم خدایی نکرده تو سن پایین بمیره.من خیلی راجع به رماتیسم قلبی سرچ کردم ولی جایی ننوشته بود امید به زندگی این افراد چقدره.لطفا راهنمایی کنین

  • سلام. احتمالا بیمار مورد نظر قبلا جراحی تعویض دریچه قلب شده و دریچه فلزی دارد و وارفارین مصرف میکند.
   در این بیماران بعلت رقت خون خونریزی ها جدی گرفته شده و گاهی حتی بستری می شوند.

 9. سلام.MR نوع حاد وخفیف دارد؟ازلحاظ پزشکی اصطلاحی به نام Trail یا trial برای MR داریم و این به چه معناست؟خوردن پروپرانولول برای کسی که مشکل mr دارد مانعی ندارد؟

  • سلام
   بله نارسایی میترال بر اساس شدت از خفیف به متوسط یا شدید تقسیم می شود.
   Trivial یعنی بسیار جزئی

 10. با سلام
  احتراماً یه سئوال بران پیش اومده بسیار مهم می باشد
  خانومم ۷ ماهه بارداره در آخرین معاینه پزشکش گفت نارسایی قلبی داره پیش متخصص قلب بردیم نوشته نارسایی در دهلیز چپ این مسئله ذهنم و به هم ریخته می تونید کمکم کنید چی کار باید بکنم با اینکه خانومم بارداره خیلی برای خودش نگرانم خواهشاً کمکم کنید

  • سلام
   نارسایی قلبی یک بیماری است ولی نارسایی در بطن ها بوده و نارسایی دهلیزی نداریم. ؟؟؟!!!

 11. سلام،من ۲۱ساله هستم،دوسال پیش بعدازمراجعه به پزشک متوجه شدم پرولاپس دارم،امااکنون تنگی نفس هم دارم،اما خیلی تپش قلب ندارم،ایامن نارسایی میترال دارم؟؟؟؟؟

 12. پایا نارسایی میترال باعث کاهش طول عمر می شود ودرمان قطعی ندارد؟

  • سلام
   تشخیص نارسایی میترال خفیف با اکوکاردیوگرافی و تشخیص موارد شدید در معاینه معمول داده می شود. علائم شما دلیل نارسایی دریچه میترال نیست.

 13. سلام خسته نباشید ممنون از سایت بسیار خوبتون
  من دختری۱۸ساله هستم که به علت احساس درد بر روی قفسه ی سینه و پشتم وقلبم به دکتر مراجعه کردم پس از انجام نوار قلب و اکو به من گفتن که افتادگی دریچه ی میترال داری میتونه مشکل خاصی برام ایجاد کنه
  داروهای کلردیازپکساید-پراپرانول-وویتامین ب۱تجویز کردن
  احتیاجی به مصرف دایم این قرص هاهست؟؟؟؟؟
  ممنون

  • سلام
   مشکل مهمی نیست.
   مطلب پرولاپس میترال را مطالعه فرمایید پاسخ سئوالتان را خواهید یافت.

 14. سلام خسته نباشید با توجه به مطالبی که در مورد پرولاپس دریچه میترال ذکر شد چند نکته باقی موند
  ۱-تشخیص حاد بودن یا نبودن ؟
  ۲- انجام ورزش های هوازی آیا ممکنه(دویدن و پیاده روی)؟
  یکی از دوستان در مورد شنیدن صدای نبض و قلب گفتن که من اینو موقع خواب و استراحت همیشه صدای قلبمو میشنوم حتی در یک دقیقه ۱۰۰ ضربه رو هم شنیدم و شمردم . (موقع استراحت و دراز کش).

  • سلام
   پرولاپس میترال که یک بیماری مزمن و مادرزادی است. نارسایی میترال هم می تواند مزمن ( به علت بسته شدن مختل دریچه میترال ) یا حاد باشد ( بعلت پارگی کورد میترال ) .
   ورزش هوازی در پرولاپس و نارسایی خفیف میترال آزاد و در نارسایی شدید میترال محدودیت دارد.

 15. سلام اگر پرولاپس با نارسایی همراه باشد، برای بارداری مشکلی ایجاد می کند؟

  • سلام
   در پرولاپس و نارسایی خفیف ، بارداری بلامانع است ولی در نازسایی شدید میترال باید با پزشک معالج خود در مورد خطرات صحبت کرده و سپس اقدام نمایید.

 16. با سلام خدمت شما
  من بخاطر درد قفسه سینه به دکتر رفتم و گفتن که نارسایی(گشادی) دریچه میترال دارم که در حد mild to moderate هست. و میزان lvef من رو هم ۵۰-۵۵% نوشتن و همچنین دارای mvp.(گفتن بیمارییم مادرزادیه)
  حالا من خیلی ناراحتم همش میترسم سکته کنم، آیا بیماری من در حد نگران کننده ای است؟
  و میخاهم باردار شوم آیا مشکلی در بارداری دارم یا نه؟خواهش میکنم راهنماییم کنید
  آیا امکان بیشتر شدن این گشادی دریچه میترال هست؟

  • سلام. به مبحث پرولاپس میترال مراجعه کنید. http://galb.ir/archives/467
   نارسایی خفیف میترال نگرانی نداشته و با تمهیدات ساده متخصص قلب و چند مرتبه ویزیت ساده در دوران بارداری می توانید بدون کمترین مشکل باردار شوید.
   نگران نباشید.

 17. ﺑﺎ ﺳﻼﻡ و ﻋﺮﺽ اﺩﺏ و اﺣﺘﺮاﻡ
  اﻻﻥ ۹ ﻣﺎﻩ اﺯ ﻋﻤﻞ ﺗﺮﻣﻴﻢ ﺩﺭﻳﭽﻪ ﻣﻴﺘﺮاﻟﻢ ﻣﻴﮕﺬﺭﻩ (۲۱ ﺳﺎﻝ ﺩاﺭﻡ و ﻗﺒﻼ MR3+ ﺩاﺷﺘﻢ)
  ﺗو اﻛﻮﻱ ﺑﻌﺪ ﻋﻤﻞ و ۱ ﻣﺎﻩ ﺑﻌﺪ ﻋﻤﻞ ﻛﻪ ﺗﻮ اﻳﺮاﻥ (ﺗﻬﺮاﻥ) اﻧﺠﺎﻡ ﺩاﺩﻡ Mitral Valve (EF60%) repaired, tickened with NO mitral regurgitation ﺑﻮﺩ ﻧﺘﻴﺠﻪ.

  ﻭﻟﻲ اﻻﻥ ﻛﻪ ۹ ﻣﺎﻩ اﺯ ﻋﻤﻞ ﻣﻴﮕﺬﺭﻩ ﻧﻮ ﻛﺎﻧﺎﺩا (ﺗﻮﺭﻭﻧﺘﻮ -ﻣﺤﻞ ﺗﺤﺼﻴﻠﻢ) اﻛﻮ ﺷﺪﻡ ﻧﺘﻴﺠﻪ اﻳﻦ ﺑﻮﺩ:
  Mild TR+1
  Mild PR +1
  Trace Mitral Regurgitation 0.1, Valve tickened with both leaflets restricted, EF 55% Mild LV sys dysfunction (grade 1)

  ﺁﻳﺎ ﭼﻴﺰﻩ ﺧﺎﺻﻴﻪ? ﮔﻔﺘﻦ ﻫﺮ ۶ ﻣﺎﻩ اﻛﻮ ﺷﻢ.. ﺁﻳﺎ ﺩﺭﻳﭽﻪ ﻣﻴﺘﺮاﻟﻢ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺧﺮاﺏ ﺷﺪﻩ? ﺧﻴﻠﻲ ﻧﮕﺮاﻧﻢ.. ﺑﺎ ﺳﭙﺎﺱ ﻓﺮاﻭاﻥ

 18. با سلام
  آیا در نارسایی میترال با مصرف دارو بهبودی ایجاد می شود یا خیر؟

  • خیر. درمان مانع پیشرفت و تشدید شده یا حداقل سرعت پیشرفت را کاهش می دهد.

 19. ‎با سلام،۲۴ساله هستم و در حال حاضر متأهل،در ۱۴سالکی تشخیص سوراخ بین دهلیزی و در نتیجه آن شل شدن دریجه میترال برام داده شد، اوایل ۱۵ سالکی عمل جراجی ترمیم ASD و ترمیم دریجه میترال شدم،تا زمان عمل و مدتی بعد از اون دیکوکسین مصرف میکردم،بعدش به علت بهبود علائم بزشک برام کابتوبریل و سوتالول داد،و الان هم انالابریل۵ و بروبرانولول۱۰ مصرف میکنم،آخرین اکو نوشته:
  LVEF:55-60%,RWMAE
  MR 2+,mild TR,PAP:25
  مدتی هم بخاطر اندوکاردیت تا ۳plus هم بیش رفته بود و باعث افزایش فشار ریوی ام شده بود،سوال من اینه که با این توضیحات امکان بارداری برای من هست یا خیر؟‎ ‎اکر بلی،تا جه میزان خطر داره و جه اقداماتی لازم است؟و آیا من میتونم زایمان با سزارین داشته باشم یا خیر؟

  • سلام. با اطلاعات اکو بله بارداری بلامانع است. و ریسک پایین دارد .
   با پزشک معالجتان مشورت کنید.

 20. سلام و خسته نباشید. من ۲۹ سالمه و در ماه هشتم بارداری هستم. به علت احساس تپش قلب که چند بار داشتم به متخصص قلب مراجعه کردم و طی معاینه صدای اضافی از قلبم شنیدند. بعد از اکو مشخص شد دریچه های قلبم شل شده و مقدار کمی مایع هم دور قلبم جمع شده. شدیداً نگرانم و می ترسم توی بارداری مشکلی پیش بیاد . البته بهم گفتن شل بودن دریچه ها خفیفه و خطرناک نیست.مقدار مایع دور قلب کم است و ۱۰ روز دیگه مجدداً اکو انجام بدم که ببینن رفع شده یا بیشتر شده که اگه بیشتر شده باشه مایع رو بکشند. میشه راهنمائیم کنید .خیلی ممنون.

  • سلام
   نگران نباشید. نارسایی ( شلی ) خفیف دریچه میترال در بارداری مشکلی ایجاد نمی کند.
   مایع پریکاردی اگر کم باشد نیاز به کشیدن ندارد. نگران نباشید و فقط پیگیری کنید.

 21. با سلام دخترم ۸ سالشه اکو انجام داد تشخیص لغزندگی دریچه میترال دادن البته خفیف ،آیا دخترم میتونه ورزش رزمی کار کنه ؟و ممکن این بیماری تشدید بشه ؟ علت تشدید آن چیه ؟خیلی نگرانشم با تشکر

  • سلام. لغزندگی میترال نداریم !!؟؟. شلی= افتادگی = پرولاپس میترال یا نارسایی دریچه داریم.
   اگر خفیف است مشکلی نیست و نگران نباشید.

 22. سلام خسته نباشید
  من هرزگاهی شاید چند ماه ی بار قلبم درد میگیره اونم مثلا ی روز فقط بعد خوب میشم…مخصوصا وقتی عصبی و ناراحتم…رفتم دکتر نوار قلب گرفتم گفت طپش قلب داری و بهم پروپرانولول ۱۰ داد روزی ۱ دونه.حالا این مقاله رو خوندم میترسم نکنه من افتادگی دریچه قلب داشته باشم…

  • سلام
   نگران نباشید. در صورت ادامه علایم می توانید اکو قلب شوید

 23. باعرض سلام و خسته نباشید
  مادرم مدت ۲سال است تعویض دریچه میترال انجام داده است و هم اکنون به علت فلزی بودن دریچه، وارفارین و آسپرین مصرف میکند، اما به علت جراحی لثه و ایمپلنت دندانهای فک جلو باید وارفارین را قطع کند، لطفا برای انجام این کار و خطرات احتمالی راهنمایی کنید باتشکر

  • سلام. خودسرانه اینکار را انجام نداده و حتما با پزشک معالج مشورت کنید. جراحی بیماران مشابه شما فقط در مراکز دانشگاهی یا مجرب امکان پذیر می باشد و بر حسب مورد ، حتی گاهی چند روز نیاز به بستری خواهد بود

 24. با سلام
  من خانوم ۲۸ساله که ۸ماهه باردارم.نارسایی دریچه ی میترال دارم
  ایا زایمان طبیعی مشکلی ایجاد می کند؟
  با تشکر

  • سلام. در صورت نارسایی خفیف مشکلی نخواهد بود. نارسایی متوسط و شدید نیاز به تمحیدات خاص و ویزیت و مشاوره قلبی خواهد داشت.

 25. با سلام
  من ۲۳ سالمه دکترم بعد از اکو فرمودند که قلب من MIDL MVP With MR 1 posetive هستش که به صورت مادرزادیه.
  مشکل من چیه؟ تو اکوم اینم نوشته بود LVEF:65%

 26. البته پزشک معالجم قرص متورال ۵۰ میلی واسم نوشته و فرمودند ۱۲ ساعتی نصفی بخورم و همچنین قرص کلرودیازپوکساید هم تجویز کردند و اونم شب هنگام خواب ۱ عدد
  دوره قرص هام ۱ ماه بود که تقریبا در این مدت تپش قلب و مور مور شدن و لرزش دست نداشتم
  اما بعد یک مدت که دارو ها تمام شد تپش قلب دوباره شروع شده در حدی که امروز آماده سکته شده بودم
  (البته پزشک اینم گفتن که لرزش دستتون ناشی از تحریک اعصاب قلب به واسطه ی افتادگی دریچه ی میتورال می باشد.)

 27. دکتر تو رو خدا با توجه به اینکه من تحقیق درست و حسابی راجع به همین مشکلم داشتم و تقریبا اطلاعات خوبی دارم لطف کنید یک جواب پزشکی و حرفه ای به من بدید،این بیماری بی عرضه که نه قدرت کشتن داره به توان بهبود اعصابمو به هم ریخته.

  • سلام. خودتان که میگویید این مشکل توان کاری ندارد. پس مهم نیست و توجهی به ان نکنید.

 28. سلام
  من تازه فهمیدم کسی که دوسش دارم افتادگی دریچه میترال داره
  خودش میگه تنگی نفس هم داره
  میتونه چیز مهمی باشه
  در طول عمر تاثیر داره؟؟؟؟
  من باید چکار کنم خیلی میترسم خیلی دوسش دارم هنوز ازدواج نکردیم
  لطفا راهنماییم کنید

  • سلام. پرولاپس میترال مهم نبوده و بیماری محسوب نمی شود و در صورت عدم همراهی با نارسایی میترال تاثیری در طول عمر ندارد. http://galb.ir/archives/467

 29. سلام خسته نباشید.دخترم هفت سالش هست وتازه متوجه شدم که شلی دریچه میترال دارد خیلی نگرانم خواهش میکنم کمکم کنیدخیلی استرس گرفتم همش گریه میکنم

  • سلام. بسته به شدت بیماری دارد. موارد خفیف معمولا مشکل خاصی نبوده و تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی یا طول عمر ندارد. نگران نباشید.

 30. با سلام
  من ۲۸ سال سن دارم افتادگی در چه میترال دارم و سال ۹۵ ابیلیشن انجام دادم الان طبق آخرین اکو شرح اکو من بصورت زیر:
  MILD LV DILATION AND GOOD LV SYS FUNCTION
  NORMAL RV SIZE AND FLTNCTION
  MVP(BILEAFLET),MODERATE TO SEVERE, MR
  آیا نیاز به تعویض دریچه دارم؟باید چیکار کنم که بهتر بشم یا بدتر نشه؟

  • سلام
   نارسایی شدید نیست ولی افت عملکرد قلبی EF اگر بخاطر دریچه باشد باید مداخله جراحی انجام شود.

 31. سلام وقتتون بخیر . من در دوران حاملگیم متوجه شدم پرولاپس دریچه میترال دارم ولی جدیدا که جواب آزمایشمو دیدم نوشته MR True نمیدونم نارسایی هم شاملش هست یا نه . و اینکه الان بعد از حدود سه سال تنگی نفس پیدا کردم و نمیتونم خوب نفس رو توی سینه ام حبس کنم و درد میگیره قفسه سینه ام و کمکی به احساس راحتیم از یه تنفس عمیق نمیکنه . علاوه بر این توی اوایل حاملگیم مادرمو از دسو دادم و گریه های شدیدم و شدت تنفسی که داشتم فکر میکنم مشکل از اون موقع شروع شد که اطلاعی به بارداریم نداشتم . میشه راهنماییم بفرمایید و توضیحی در مورد مشکلم بدید ممنون و سپاس

  • سلام
   بعید بنظر می رسد علایم از مشکل قلبی باشد. نگران نباشید. برای مشکل روحی با یک متخصص اعصاب و روان مشورت کنید.

 32. سلام وقتتون بخیر من بعد از سه سال دوباره اکو انجام دادم قبلا mpv و MR trace بود ولی الان mpv و Mr +1
  به نظرتون پیشرفت نارساییم زیاد بوده توی این سه سال ؟
  الان برام پروپرانولول تجویز کردن روزی دوبار
  چیکار کنم پیشرفت نکنه ؟
  درمورد میتراکلیپس که دریچه رو محکم میکنه و مانع از پس زدن خون به دهلیز میشه نظرتون چیه میشه انجام داد یا حتما باید اوضاع بدتر از این بشه که این کارو انجام بدم نگرانی من بخاطر بزرگ شدن قلب هست

  • سلام
   هنوز هم شدت نارسایی میترال جزیی است و فقط در صورت علامتدار بودن نیاز به درمان دارویی دارد.
   شدت نارسایی میترال بر اساس حجم درون عروقی و فشار خون می تواند در این حد تغییرات زمانی نیز داشته باشد.
   میترال کلیپس یک روش پر عارضه و پر هزینه است که فعلا فقط در نارسایی های شدید میترال که امکان درمان جراحی باز قلب بدلیل خطرات و عوارض بالا در افراد خاص امکان پذیر نیست، انتخاب می شود.

   • ممنون از پاسخگوییتون . بله علامت زیاد دارم و زیادتر میشن مثل تنگی نفس و درد قفسه سینه و تپش قلب که همشون آزار دهنده هستند . سمت راست قفسه سینه ام درد زیادی دارم . با این قرص پروپرانولول فقط کمی بهتر میشه و‌اکثر درد همچنان باقی است . وقتی حرف میزنم اطرافیانم میگن لبات کبود میشه . و احساس نفس کم آوردن حتی حین صحبت خیلی دارم . به نظرتون بهترین روش درمانی و خلاصی از این درد و علائم چیه ؟ فقط دارو به نظرتون کمک می کنه؟ و آیا باید دارومو عوض کنم؟ من سی سالمه و یه پسر دو ساله دارم و همراهی میخواد لطفا بهترین روش درمان رو از نظرتون بگید ممنونم خدا خیرتون بده

 33. سلام من ۴۳سالمه چندسالی هست درد شدید قفسه سینه دارم یکبار انژوکردم فشار بالا دارم هرماه ده روز قبل عادت ماهیانه علایم حادتر می شود پزشک قلب و عروق تشخیص نارسایی میترال دادند داروهایی که استفاده میکنم فشار رو کمتر کرده ولی درد قفسه سینه خیلی ازار دهنده است درمانی هست؟

  • درد های غیر اختصاصی قفسه سینه و نیز دردهای تیز ناشی از MR ، مهم نیستند و فقط ازارنده هستند. اگر پزشک معالج تان از بی خطر بودن درد اطمینان داده است بهترین کار کم توجهی به درد است. گاهی شاید لازم باشد از داروهای اعصاب جهت کاهش درد استفاده کرد.

 34. سلام.ایا کسانی که شلی دریچه میترال دارن نیاز به خوردن اموکسی سیلین قبل از دندانپزشکی هست؟

  • قبلا برای پروفیلاکسی اندوکاردیت در برخی مداخلات دندانپزشکی توصیه می شد.

 35. پسرم ۶ سالشه تازه متوجه شدم نارسایی میترال داره خیلی نگرانم
  اخه همسرم تو ۳۹ سالگی ایست قلبی کرده
  هولتر هم براش ۴۸ ساعت گذاشتیم فقط یه مورد ایراد داشت
  ولی من خیلی نگرانم

  • سلام
   نگران نباشید. ارتباطی بین نارسایی میترال و مرگ ناگهانی نیست.

 36. سلام پسر ۷ ساله ام مادر زادی Asd داشت بعد از چند سال سوراخ قلبش بسته شد ولی تو این فاصله به mr mild هم مبتلا شد .دارو هم مصرف میکرد انالاپریل ۵ نصف قرص صبح نصف شب.در ۶ سالگی بطور کامل خوب شد.و دکتر ویزیت بعدی اکو رو یکسال بعد نوشتن که هنوز جدیدا برای اکو نبردم.آیا
  Mr دوباره قابل برگشت هست؟؟؟؟؟چون در فعالیت هنوز درد قفسه سینه رو داره.و اگه قابل برگشته چه چیزی باعث میشه شدت بگیره؟؟

  • سلام
   اختلال دریچه ای اگر علت ثانویه نداشته باشه برگشت پذیر نخواهد بود و گاهی ممکنه در طی زمان پیشرفت هم داشته باشد.
   داروهای مصرفی مناسبه و پیگیری دوره ای کافی است.

 37. با سلام خدمت آقای دکتر
  در اکو انجام شده، mild mr & mild Tr با EF 64% و pasp 30mm
  با علائم تنگی نفس و درد قفسه سینه و سرگیجه و تورم ساق پا با وجود درد و احساس ضربان قلب، همچنین این علائم در هنگام ورزش و پس از فعالیت بروز میکند و با استراحت بهبود مییابد. آیا با وجود بیماری قلبی در نزدیکان به صورت شدید، این علائم میتواند نگران کننده باشد؟ سپاس

  • سلام. باید معاینه شوید. از پزشک معالج بپرسید. احتمالا مهم نباشد ولی ایشان که معاینه کرده اند، نظر بدهند بهتر است.

 38. با سلام.
  من۴۳ سالمه و mr++ و tr++ دارم همچنین دچار کاهش ضربان قلب هم هستم حدود ۴۷ تا در دقیقه. مدتی است دچار سرگیجه ‌یا سبکی سر هستم. مقدار کمی درد در قفسه سینه به صورت نامنظم دارم. دکتر برام آنژیوگرافی تجویز کرده. من چه باید بکنم؟

  • سلام.
   علایم ذکر شده با علل قلبی سازگار نیست. شاید بررسی بیشتر قبل آنژیو مثل تست ورزش و … بهتر باشد. ولی باید یکی از همکاران که شرح حال و معاینه حضوری انجام داده است تصمیم بگیرد. اینترنتی نمی شود تصمیم درست گرفت.

 39. باسلام خدمت دکتر عزیز
  من افتادگی دریچه پرولاپس میترال از مادرزادی داشتم و الان ۲۷ سالمه و تشخیص دادن نارسایی بین متوسط تا شدید هست و بهم قرص کلردزپوکساید و بیزوپرولول دادن ایا ممکن با قرص درمان بشم؟؟؟و نیاز به عمل نباشه؟؟؟

 40. باسلام خدمت دکتر عزیز
  من افتادگی دریچه پرولاپس میترال از مادرزادی داشتم و الان ۲۷ سالمه و تشخیص دادن نارسایی بین متوسط تا شدید هست و بهم قرص کلردزپوکساید و بیزوپرولول دادن ایا ممکن با قرص درمان بشم؟؟؟و نیاز به عمل نباشه؟؟؟ممنونم

  • سلام.
   پرولاپس دریچه میترال با دارو رفع نمی شه ولی علایم کاهش یافته و پیشرفت کندتر می شود.

 41. سلام خسته نباشید من پرولاپس خفیف و mrدارم رشتمم تربیت بدنی آیا مشکلی هس یا میتونم ادامه بدم؟

  • سلام. بله . از ورزش های قذرتی سنگین پرهیز کنید. انشاالله مشکلی نخواهد بود.

 42. سلام خسته نباشید ،من دختر ۴ ماه ای دارم که تو سه ماهگی به خاطر بیماری avsd جراحی شد و بعد از جراحی مناسفانه دهر دو دریچه ها خون پس میزنه ،نارسایی دریچه میترال رو متوسط گزارش کردن والان داره کاپتوپریل و فوروزماید میخوره هر ١٢ ساعت ،جراحش گفته احتمال داره مجدد عمل ترمیمی دریچه واسش انجام بده ،میخواستم بدونم این نارسایی متوسط خطرناک هست ؟ اگه عمل نشه طول عمرش کوتاه میشه ؟خیلی شرایط سختیه که دوباره باید جراحی باز انجام بده ،ممنون میشم جواب بدین

  • سلام. با ارزوی بهبودی عزیزتان.
   راستش مشکله اینترنتی جواب قطعی داد و شاید صحیح هم نباشد. اگر علایم نارسایی قلبی ندارد صبر کردن، بهبود وضعیت تغذیه و کمی بزرگتر شدن جثه، شاید بتواند کمی در بهبود شرایط و یا حداقل در کاهش ریسک جراحی بعدی کمک کننده باشد. ولی بهتر است به توصیه پزشک معالج که در جریان جزییات معاینه و اکو هست توجه کنید.

 43. ولی خداروشکر هیچ علامتی هم تا الان نداشته حتی بعد عمل وزن گیریش هم به نسبت بهتر شده ،در طول زمان ممکنه به نارسایی شدید دچار بشه ؟

 44. جواب اکوی قلبم (no ts, mild tr(20mmhg
  به نظر شمل نرمال است.؟

 45. سلام ۳۵ ساله هستم یک زایمان داشتم به تازگی متوجه شدم افتادگی خفیف میترال و نارسایی خفیف میترال دارم آیا جدی هست و لازمه درمان بشه دکتر فرفولیک تجویز کردن

  • سلام. نگران نباشید.

 46. سلام
  اخیرا مادرم دچار عارضه قلبی دریچه میترال شده و با مراجعه به پزشک متخصص براشون عمل MVR&TUP برای انجام عمل تجویز کردن و به گفته پزشک الان قلب ۳۰ درصد توانایی پمپاژ داره
  سوال من آینه که tup چیه و از طرفی برای مادر که سنشون ۷۷ است دریچه مکانیکی بهتره یا بیولوژیک و سوال آخر اینکه با توضیحاتی که عرض کردم احتمال موفقیت عمل چقدره؟ اینم اضافه کنم بیمار مشکل فشار خون و قند نداره
  با تشکر

  • سلام. TUP نداریم شاید TVR مخفف ترمیم TV repair یا تعویض میترال TV replacement مد نظر بوده؟؟
   در این سن، بدلیل امید به زندگی کمتر و عوارض بالاتر وارفارین، دریچه بیولوزیک بهتر از فلزی است.

 47. سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم . برای بیماران قلبی فشار بیش از حد کار یا حادثه باعث اختلال در دریچه قلب و عمل جراحی شود ممنون میشم جواب بدید

  • سلام. سوال مامفهوم است. بیماری قلبی طیفی وسیع از بیماری های مختلف است و هر بیمار، و هر بیماری، دستورالعمل خاص خود را دارد.

 48. عرض سلام و خسته نباشید.. ببخشید من شانه و بازوی سمت چپم میگره انگار نا نداره و همین طور ساق های پاهام میگره… دوسال پیش شونم درد میکردد ولی خود ب خود خوب شد… الان اما ۴ ماهه شدید شده دستامو میخام بشورم حس میکنم گیر ندارن… پاهام موقع دویدن میگره… تو اکوی قلبم نوشته برگشت خون

  حتی دارو هم داد دکتر خوردم.. ولی هیچ اثری نکرده.. وقتی عصبی میشم فکر خیال میکنم درد دست چپم و سمت چپ سینم شدید تر میشه ممنون میشم کمک کنین ک چکار کنم پیش کدوم دکتر برم..

  • سلام. کیفیت درد به قلبی نمی خورد و حتی با برگشت خون دریچه هم سازگار نیست و بیشتر با دردهای عصبی اسکلتی و عضلانی سازگاره. ورزش کنید و با یک متخصص توانبخشی هم مشورت کنید و اگر آنها توصیه کردند که مشکلات عصبی عضلانی توجیه کامل درد را نمی کند، دوباره به متخصص قلب مراجعه کنید.

 49. سلام. مشکلی نیست. تمرکز خود را به طپش کمتر کنید.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: