درمان دارویی برای گرفتگی (تنگی یا انسداد) عروق قلبی

آیا ممکن است رک کرونری قلب گرفته شده باشد اما درمان آنژیوپلاستی یا جراحی پیشنهاد نشود؟

تکلیف چیست؟ یا پزشکان از درمان قطع امید کرده اند؟

درمان تنگی یا انسداد عروق کرونری  قلب سه راه دارد:اول درمان طبی (دارو درمانی ) ، دوم درمان اینترونشن غیر تهاجمی ( آنژیوپلاستی و بالون زدن و گذاشتن استنت ) و سوم جراحی باز پیوند عروق کرونری (بای پس عروق کرونری  قلب). که مهمترین راه درمان هنوز دارو است.

در دودسته از بیماران، درمان طبی به درمان مداخله ای (آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلبی ) ترجیح داده می شود. توجه داشته باشید که پزشکان با سبک و سنگین کردن سود نوع درمان با عوارض احتمالی این تصمیم را می گیرند و خیلی سلیقه ای نبوده و معیار های علمی زیادی دارد وبه شدت بیماری کرونری ، مرحله بیماری، علائم بیمار و فانکشن کلاس بیمار،  بیماری های همراه، سن بیمار و…  بستگی دارد که از حوصله و توان این مقاله خارج است و صد  البته به تصمیم و نظر بیمار هم بستگی دارد.

گروه اول بیماران کم خطر تر که درمان طبی دارویی در انها بهتر از قبول ریسک و خطر جراحی باز قلب یا حتی آنژیوگرافی و سپس بالون زدن و تعبیه استنت (اینترونشن PCI)  است .

 دسته دوم  گروهی بیماران پر خطر برای مداخله که  این  بیماران برای آنها  آنژیوپلاستی  و تعبیه استنت  و نیز  عمل جراحی نامناسبند و علارغم بیماری کرونری قلب پر خطر ، بدلیل ریسک بالای مداخله (آنژیوپلاستی یا جراحی) در این بیماران ، درمان دارویی درمان مناسب خواهد بود. خیلی از بیماران فکر می کنند که اگر عمل نشوند و با درمان دارویی شوند به معنی قطع امید پزشکان بوده و  زندگی دیگر تمام شده است در حالیکه اینطور نبوده و پزشکان بر اساس مطالعات قبلی و اندیکاسیون های مشخص علمی،  درمان داروئی را برای بیمار مناسبتر از هر مداخله ای میدانند .

در برخی موارد این چنینی ، درمانهای جایگزین مثل  بازتوانی قلب  بویژه  با روش  فشارنده متناوب تقویت شده خارجی (EECP ) مناسب است.  با پزشک خود در این مورد مشورت کنید .

 

43 comments

 1. با سلام
  مادر بنده ۶۵ سال سن دارند و در اقدامات اولیه مانند نوار قلب، اکو، اسکن قلب مشکلی نداشتند و تنها در تست ورزش پزشک به ایشان شک نمود و آنژوگرافی را دستور دادند، بعد از آنژوگرافی پزشک اولیه که متخصص قلب بود درمان را در فنر کار گذاشتن دانستند ولی فرمودند بهتر است با دکترهای دیگر نیز مشورت گردد که خود ایشان با پزشک دیگری مشورت نمودند و گفتند رگ اصلی قلب مادرتان تنگ شده و باید عمل باز نمایند، خود ما نیز سی دی آنژوگرافی را به پزشک دیگر نشان دادیم که ایشان نیز همین حرف را تکرار نمودند، نکته ای که ما درگیر آن می باشیم این است که مادر اینجانب از عمل ترس دارند و خواهان روش دیگر می باشند لطفا اگر در این خصوص اطلاعاتی دارید بنده را راهنمایی نمایید تا از فشار روحی فراوانی که متحمل می باشیم کاسته شود
  ممنونیم

 2. با سلام خدمت شما
  پدرم مبتلا به بیماری گرفتگی عروق (کرونری ) هست . دکتر به ایشان گفته که باید بالون بگذارند ولی پدرم به دلیل احتمال بازگشت گرفتگی و بیشتر به خاطر مراقبت های بعد از بالون گذاشتن مایل به انجام آن نیستند . می خواستم بپرسم که آیا طب سنتی ( مثل عصاره سیر و آبلیمو – نعناع و …)که در سایتها که بعضا هم معتبر هستندبرای گرفتگی عروق پیشنهاد می دهند از نظر عملی مورد تایید است ؟ زالو درمانی چه طور ؟ آیا اساس علمی دارد؟

  • سلام
   مفید بودن درمان های سنتی در هیچ مطالعه ای تا کنون اثبات نشده و تمام ادعا ها بر اساس نظرات شخصی افراد می باشد. پس منبع علمی برای مفید بودن این ترکیبات تا امروز وجود ندارد . البته به معنی نفی کامل نیست ولی سود و زیان نامشخص است و تائیدیه علمی ندارد.
   بنده نه نفی می کنم نه تائید. خودتان شخصی تصمصم بگیرید.
   زالو درمانی هم کمکی نمیکند. اثرات ضد انعقادی زالو مربوط به ماده ای شبیه هپارین است که فقط چند ساعت اثر آن میماند. آسپرین خیلی خیلی مفید تر و پر قدرت تر است.

 3. با سلام
  پدر من امروز انژیوگرافی کرد و دکتر گفت یک رگ فرعی ۷۰ درصد گرفتگی دارد.باید دارو درمانی شود اگر جواب نداد بالون بزند.لطف کنین بگویید که ایا امکان دارد با دارو گرفتگی بر طرف شود.لطفا سریعتر جواب بدهید تا از نگرانی دربیاییم.متشکرم

  • سللام
   درگیری یکی از عروق متوسط قلب را دارید . بسته به سن، علائم ، سایر شرایط بیمار و یافته های معاینه و اکو بصورت فردی تصمیم گیری خواهد شد.

 4. ببخشید در انژیو همه چیز زده نرمال فقط
  ramus:midpart 70 % lesion
  لطف کنین سریعتر جواب بدین ممنون میشم

  • سللام
   درگیری یکی از عروق متوسط قلب را دارید . بسته به سن، علائم ، سایر شرایط بیمار و یافته های معاینه و اکو بصورت فردی تصمیم گیری خواهد شد.

 5. سلام
  پدر من حدود ۱ماه پیش سکته وسیع قلبی بهرماه ایست قلبی کردند که در باکو نشاد داده شد حدود ۲۵ درصد ماهیچه قلب ایشان فقط فعال میباشد و بدلیل کهولت سن پزشکان گفته اند قادر به انجام آنزویو نیستند و باید دارو درمانی کنند خواستم بدونمم آیا بجز آنژیو راه دیگری در تشخیص وضعیت قلبی ایشان وجود دارد مثلا اطلاع از تعداد گرفتگی عروق در قسمت فعال ماهیچه قلبی؟

 6. با سلام من پنجاه و شش سال دارد وپنج سال پیش سکته قلبی کردند و با انزیو متوجه گرفتگی رگ ایشان شدیم وبا زدن بالون و گذاشتن فنر مشکل ایشان بر طرف شد تا یک سال پیش که دوباره این مشکل برای ایشان پیش امد و دوباره با زدن فنرمشکل بر طرف شد اما دوباره چند روز پیش دوباره حالشان بد شد وچند روزی در سی سی یو بستری بودند حال از شما می خواهم مرا راهنمایی کنید که باید چه راه حل درمانی را در پیش بگیریم

  • سلام
   متاسفانه بدون رویت فیلم های آژیوگرافی قبلی و وضعیت فعلی نمی توانم کمک کنم.
   با پزشک معالج مشورت کنید. ایشان بهتر کمک و راهنمایی می کنند.

 7. با سلام.مادر من ۶۵ سال سن دارند و دچار دیابت نیز هستند.تا به حال سابقه سکته و یا حتی درد نسبتا شدید در قفسه سینه نیز نداشته اند.اما پس از اکو و تست ورزش پزشکشان خواستند ایشان آنژیو شوند و بعد از دیدن سی دی آنژیو ایشان گفتند حدود ۱۰ رگ(ویا بیشتر) از رگهای قلب ایشان دچار باریکی و تنگی شده است و تعجب نمودند که چطور تا به حال سکته نکرده اند و خواستند هر چه سریعتر عمل باز روی ایشان انجام شود.با متخصص دیگری مشورت کردیم و ایشان گفتند که بهتر است عمل نشوند و با رعایت رژیم غذایی و دور از استرس بودن و نکات دیگر با این جریان کنار بیاییم و مدارا کنیم.در ضمن ایشان چربی خون ندارند اما دارای فشار خون هستند.حالا ما مانده ایم که چکار کنیم و آیا ایشان عمل بشوند یا نه؟بسیار ممنون میشوم در این زمینه ما را کمک کنید چون بسیار بسیار نگران حال ایشان هستیم و پزشک متخصص خود ایشان وضعیت ایشان را بسیار حاد برای ما توصیف کردند.لطفا کمک کنید.

  • سلام. تصمیم گیری در مورد نوع درمان منوط به معاینه و شرح حال و وضعیت عروق درگیر و سلامتی کلی بیمار است.
   لطفا با در دست داشتن مدارک و سی دی آنژیوگرافی با یکی از همکاران مشورت حضوری نمایید.

 8. یکی از رگهای فرعی قلب پدرم که دیاگونال ۱ نامیده می شود ۷۵ درصد گرفتگی دارد و پزشک معالج درمان دارویی را توصیه می کند ولی داروی خاصی را برای درمان تجویز نکرده و گفته همان داروهای قبلی خورده شوند می خواستم بدانم آیا داروی خاصی برای درمان وجود دارد؟
  لازم بذکر است داروهایی مانند والسارتان ۸۰ و a.s.a و اتوراستاتین ۲۰ و داروهای مربوط به دیابت مانند آکاربوز و … مصرف می کنند.

  • سلام
   نه همان کنترل کامل دیابت و فشار خون بالا و نیز اسپرین و استاتین ها و نیز یک بتابلوکر برای کنترل ضربان قلب کافی است.

 9. با سلام. آنژیو بنده دارو درمانی تجویز شد .رگ lad پنجاه درصد بسته بود .من هر روز ورزش میکنم بطوریکه شسته عرق میشوم .در ورزش و حتی مقاربت دردی ندارم . اما در حالت معمولی گاها سوزش سینه چپ دارم .روز در میان یکعدد آسپرین میخورم .روزانه لوزار+متاهگزال ۴۷٫۵ +آتروواستاتین ۲۰ مصرف دارم .آیا نیاز به آنژیو جدید دارم با اینکه ۱۵ماه قبل آنژیو کرده ام .آیا پزشکی هسته ای روش مقبولی است .تستهای ورزش ۳ بار با موفقیت انجام شده است .ممنون

 10. باسلام.پدرم۷سال پیش عمل قلب باز شدندوچهاررگ ایشان تعویض شد.تادوسال بعدعمل قرص نیتروکانتین مرتب استفاده کردن وبعدبه دستورپزشک قطع شد.حالاچندروزه پدرم درد قفسه سینه هنگام پیاده روی دارندبه پزشک مراجعه در نوار گفتندQها منفی شده ولی اکو خوب بود ومشکلی نبود.حالابه ما میگن چون عمل قلب باز شدند هیچ دکتری دوباره زیر بار آنژیو دوباره ایشون نمیره؟آیا آنژیو دوباره لازم هست.؟درضمن باتجویز دوباره نیتروکانتین ۶/۴بعد از۵سال وقفه علایم درد قفسه سینه ازبین رفته.نظرشما؟لطفا راهنمایی کنید.

  • باسلام.پدرم۷سال پیش عمل قلب باز شدندوچهاررگ ایشان تعویض شد.تادوسال بعدعمل قرص نیتروکانتین مرتب استفاده کردن وبعدبه دستورپزشک قطع شد.حالاچندروزه پدرم درد قفسه سینه هنگام پیاده روی دارندبه پزشک مراجعه در نوار گفتندQها منفی شده (نوارهای قبل عمل قلب باز هم این مورد وجودارد)ولی اکو خوب بود ومشکلی نبود.حالابه ما میگن چون عمل قلب باز شدند هیچ دکتری دوباره زیر بار آنژیو دوباره ایشون نمیره؟آیا آنژیو دوباره لازم هست.؟درضمن باتجویز دوباره نیتروکانتین ۶/۴بعد از۵سال وقفه علایم درد قفسه سینه ازبین رفته.نظرشما؟لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام. با توجه به شرح حال احتمال تشدید تنگی عروقی یا بسته شدن گرافت های وریدی یا شریانی وجود دارد.
   بطور کلی امکان آنژیو مجدد کاملا با حدااقل عوارض وجود دارد و همچنین امکان آنژیوپلاستی ( بالون زدن و تعبیه استنت داخل عروقی) هم برای عروق اولیه و هم عروق پیوندی وجود دارد و هر گرفتگی جدید به معنی جراحی باز قلب مجدد نیست.

 11. با سلام : من مدت دو هفته می باشد که با داشتن ۴۵ سال سن و بدونه سابقه قبلی قلبی استند گذاری شده ام(به دلیل گرفتگی یک رگ اصلی) از نوع دارو یی در قزوین دکتر فتوحی و داروهای پلاویکس(یک) و آ اس آ (یک) و کاپتوپریل ۲۵(یک عدد در دونوبت )ومتو پرول ۵۰ (یک عدد در دو نوبت )و آتورواستاتین (یک عدد) و قرص معده یک عدد مصرف می کنم و از سه روز پیش صبح بعداز خوردن دارو ها و صبحانه لرز بدن دارم و مدت ۲ تا ۳ ساعت احساس کمی انرژی می کنم و سرخوش نیستم و در ناحیه سینه سوزش یا درد ندارم و فشار خون در اون موقع ۱۱ روی ۷ بوده و نوار قلبی گرفته شده نیز ایرادی را نشان نداده . خواهشمند است در صورت امکان در این خصوص راهنمایی کنید.

  • سلام
   بعید به نظر میرسد که عارضه دارویی باشد.
   ادامه آسپرین و کلوپیدوگرل ( پلاویکس) ضروری است. با پزشک خود مشورت کنید.

 12. باسلام وخسته نباشید پدرمن ۵۵ ساله است وحدود چهرساله قند دارن چن هفته پیش نوارقلب گرفتن به دلیل گرفتگیه دست وارنج چپشون پزشک معالج گفتن گرفتگیه رگ دارن وقرص تجویزکردن حدود یک سال میشه که برادر بزرگترپدرم نیز دچارگرفتگیه رگ وسکته شده بودن که علت را مصرف زیاد دخانیات گفتن پدرم من گهگاهی سیگار میکشن ولی کاراصلیشون جوشکاریه ایادود حاصل از جوشکاری هم مضر هست وتوصیه شما چیست ماهمگی الان شدیدانگران پدرهستیم وفشارروحیه زیادی دارم ئر ضمن فشارخونشو هم اکثرا بالاست

  • سلام. تغییر روش زندگی و کنترل فشار خون و استرس می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.
   درمان های دارویی هم احتمالا موجب پسرفت بیماری میشوند

 13. باسلام وخسته نباشید مادرمن ۷۷ ساله وبه علت دیالیزه بودن درطول هفته دوبار دارای گرفتگی ۳تااز رگها وگشادشدن یکرگ دیگر شده اند ودکترهای بیمارستان شهرمان گفته اند باید عمل قلب باز باید انجام دادولی مادرم ازاین کار سرباز می زند می خواستم سوال کنم آیا بادارو ودیالیز کردن میتوان مادرم را نجات داد؟

  • سلام. ممکن است با درمان دارویی علائم کنترل گردد ولی انسداد عروق خیر. باقی میماند

 14. سلام. در مورد قطره اشتراوس تبلیغات زیاده و تحقیقات کم . فعلا در هیچ منبع علمی نام این دارو ثبت نشده و فقط شرکت وارد کننده داره تبلیغ می کنه ولی هیچ کدام از همکاران فعلا توصیه نمی کنند چون شواهد علمی ندارد. بیشتر داروی عطاری است تا تایید شده.

 15. سلام،یه سوالی داشتم خدمتتون.کسی که ۳ تا از رگهایی قلبش نزدیک ۸۰ درصد گرفتگی داشته باشه،میتواند با دارو این گرفتگی هارو از بین ببرد؟

  • سلام. رفع کامل گرفتگی ها که نه . کنترل علائم و شاید کاهش مختصر گرفتگی ها و نیز امکان رشد عروق جدید ( کلاترال ) ممکن است قابل دسترسی باشد.
   لینک چند مطلب مفی را می فرستم. امیدوارم جواب سئوال خود را گرفته باشید. http://galb.ir/archives/1296

 16. با سلام..مادر من‌حدود ۹۰ سال دارند و سال ۹۵ سیتی آنژیو کردند و یکی ازرگ‌های کرونری حدود ۵۰ درصد گرفتگی داشتند..از ۳هفته قبل گاهی نفس تنگی میگیرند..دکتر شان‌اکو کردند و تشخیص دادند که آنژیو شوند…از زمانی که دکتر گفته آنژیو شوند الان ۲دهفته میشه مشکل‌تنگی نفس‌دیگه ندارند..هیچ وقت هم‌درد قفسه سینه نداشتند..نظرتون‌چی هست آنژبو کنیم..

  • سلام
   بدون ویزیت و معاینه درست نیست نظر بدهم ولی با توجه به سن بالا شاید درمان دارویی بهتر از مداخلات تهاجمی مثل انژیو باشد. به هر حال پزشک معالج که بیمار را معاینه کرده تصمیم بهتری می تواند بگیرد.

 17. با سلام..مادر من‌حدود ۹۰ سال دارند و سال ۹۵ سیتی آنژیو کردند و یکی ازرگ‌های کرونری حدود ۵۰ درصد گرفتگی داشتند..از ۳هفته قبل گاهی نفس تنگی میگیرند..دکتر شان‌اکو کردند و تشخیص دادند که آنژیو شوند…از زمانی که دکتر گفته آنژیو شوند الان ۲دهفته میشه مشکل‌تنگی نفس‌دیگه ندارند..هیچ وقت هم‌درد قفسه سینه نداشتند..نظرتون‌چی هست آنژبو کنیم..

 18. با سلام و عرض خسته نباشید
  جنایعالی تا امروز در آنزیو پلاستی ها، استنت قابل جذب استفاده کردین؟
  اصلا تو ایران علی الخصوص تبریز وجود داره؟ و مرسومه؟
  اگه اطلاعی دارید که کدوم مراکز ازین استنت ها استفاده میشه، ممنون میشم اگه بیان بفرمایید

  • سلام. در استفاده کلینیکی پاسخ مناسبی نداشته و فعلا در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و توصیه نمی شه. ما هم نداریم.

 19. سلام خسته نباشید
  اگه میشه لطفان جواب منو بدید
  من پدرم یه سکته کرده الان با اصا راه میره آنژیو هم شده معلوم شده که وضع قلبش خوب نیست کلان ۲۰درصد قلبش کار میکنه گفتن باید عمل باز بشه ولی ما پیش یه فوق تخصص که بردیم گفت ممکنه زیر عمل بیرون نیاد و فوت بشه
  و گفت که از دارو استفاده کنه بهتره تا عمل باز
  یعنی منظورش اینه که چند وقت بیشتر دووم نمیاره؟
  خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین

 20. سلام خسته نباشید
  اگه میشه لطفان جواب منو بدید
  من پدرم یه سکته کرده الان با اصا راه میره آنژیو هم شده معلوم شده که وضع قلبش خوب نیست کلان ۲۰درصد قلبش کار میکنه گفتن باید عمل باز بشه ولی ما پیش یه فوق تخصص که بردیم گفت ممکنه زیر عمل بیرون نیاد و فوت بشه
  و گفت که از دارو استفاده کنه بهتره تا عمل باز
  یعنی منظورش اینه که چند وقت بیشتر دووم نمیاره؟
  خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین

  • سلام. آرزوی بهبودی برای پدرتان دارم.
   با EF=20% متاسفانه نارسایی شدید قلبی دارند و ریسک جراحی بالا.
   بر اساس بافت زنده قلبی ( بررسی ویابلیته بافتی قلب) دقیقتر می تواتن گفت که از جراحی سود می برند یا نه.

 21. سلام. مادر من ۶۶ سال سن دارند. دیابت و یا اضافه وزن ندارند. مدتی است که گاها احساس نفس تنگی در طی روز یا شبها در حین استراحت دارند و گاهی هم احساس درد در قفسه سینه. با نظر دکتر تست اکو و ورزش دادند و دکتر تشخیص گرفتگی یک رگ را داده و براش درمان دارویی تجویز کرده تا بعد از یک ماه بررسی مجدد تا درصورت لزوم آنژیو شود. حدودا یک هفته از شروع درمان گذشته ولی هنوز هم بعضا احساس تنگی نفس یا درد قفسه سینه را دارند. آیا درمان دارویی را ادامه بدیم یا اینکه باید آنژیوگرافی کنند؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • سلام
   انترنتی و بدون ویزیت نمی توان پاسخ درستی داد. اگر گرفتگی عروق قلبی دارند و با درمان درد سینه ( که از منشا قلب است نه درد غیر قلبی) ادامه پیدا میکند بهتر است به آنژیوگرافی اقدام کرد.

 22. با عرض سلام پدر من ٧٨ سالشون و چند سال پیش عمل انژو داشتن ولى متاسفانه رگهاشون باز نشد و پیشنهاد عمل باز دادن ولى پدرم به دلیل بالا بودن سنشون سر باز زدن از عمل ،مشخصات رگ ها مسدودى به شرح زیر mil lad 100% ,major diagonal50_70 ,proximal LCX70-90, PDA 70-90 میباشد به نظر شما ایشون میتونن با دارو ادامه بدن ،تو این چند سال هم حمله شدید قلبى یا سکته قلبى رو نداشتن ،ممنون میشم جواب بدین

  • سلام
   اناتومی عروق کرونری با توضیحات شما درگیری شدیدی دارد. اگر درد فعالیتی ندارند و سن بالا بوده تحمل عمل را ندارند، شاید درمان دارویی خطر کمتری از جراحی باز قلب را به همراه داشته باشد. در غیر اینصورت جراحی باز پیوند عروق قلبی ، می تواند در افزایش طول عمر پدر بزرگوار نقش داشته باشد.

 23. سلام پدرم ۶۹ سالسشه تازگیا درد قفسه سینه داشت و تعریق سرد داره و بعد بردم دکتر .گفتن باید انژیو بشه و بعد انژیو شد و دکترش گفت دو تاز رگهای یکی مسدود شده و دیگری نصف مسدود و رگ اصلی هم گفتن من زیاد مایل ب عمل باز نیستم ایا راههای دیگری وج د دارد ؟ ایا معجون لیمو کار سازه ؟و سردرگم هستم ک چکار کنم لطفا کمکم کنید مرسی

  • سلام. پاسخ اینترنتی مقدور نیست و بر اساس اناتومی رگ محل گرفتگی و شدت ان، شاید با بالون و استنت بتوان باز کرد.

 24. سلام. من نزدیک یکسال پیش با سرما خوردگی شدید سطح اکسیژن خونم بسیار افت کرد و چند روز در بیمارستان بستری شدم. دوباره نزدیک یکماه پیش اکسیژن خونم دوباره کاهش پیدا کرد ولی هیچ گونه علایم ریوی از جمله سرفه تب وغیره ندارم .کمی تحرک حالم بد می‌شود یه کمی فقط نفسم تندتر وضربانم هم تندتر میشود .دو بار دکتر رفتم با داروهای ریوی وسی تی اس کن چند روز خوب بودم ولی دوباره کمی حالم بد می‌شود. من سیگاری هستم نزدیک ۲۵ سال . و۱۲ سال هم اعتیادم را ترک کردم تزریق. فقط متادون مصرف میکنم . واریس کمی هم در پاها دارم که کمی خوب میشود و کمی سیاه. با این حساب من دچار گرفتگی رگها نشده‌ام یا دلیل دیگری دارد. ممنون میشم کمکم کنید.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: